سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هواي تهران در شرايط ناسالم؛ کارخانه های آلاینده و ورزش صبحگاهی ممنوع شد...
» هوای کرج و فردیس در شرایط ناسالم

هواي تهران در شرايط ناسالم؛ کارخانه های آلاینده و ورزش صبحگاهی ممنوع شد

چکیده :مدير روابط عمومي شركت كنترل كيفيت هوا می گوید که با افزايش غلظت ذرات معلق و كاهش ديد افقي، هواي تهران براي گروه هاي حساس در شرايط ناسالم قرار گرفت. در حال حاضر جلسه كميته اضطراري در استانداري براي رسيدگي به شرايط ناسالم جوي تشكيل شده است....


کلمه – گروه اجتماعی:

مدير روابط عمومي شركت كنترل كيفيت هوا می گوید که با افزايش غلظت ذرات معلق و كاهش ديد افقي، هواي تهران براي گروه هاي حساس در شرايط ناسالم قرار گرفت. در حال حاضر جلسه كميته اضطراري در استانداري براي رسيدگي به شرايط ناسالم جوي تشكيل شده است.

حشمت الله بسطامي به ایرنا گفته که كيفيت هواي تهران امروز به يك باره تغيير كرد و هر لحظه بر شدت غلظت آلودگي آن افزوده مي‌شود.

مسوول روابط عمومي و امور بين الملل مركز كنترل كيفيت هوا همچنین تصريح كرده که بر اساس پيش‌بيني سازمان هواشناسي با برودت هوا، احتمال افزايش ميزان آلاينده‌ها وجود دارد. با توجه به شرايط ناسالم هوا از گروههاي حساس به ويژه سالمندان ، بيماران قلبي و تنفسي خواسته مي شود از تردد غير ضروري درهواي آزاد خودداري كنند .

همچنین مديركل هواشناسي استان تهران نيز در مورد وضعيت هواي تهران گفت: بر اساس بررسي و تحليل نقشه هاي پيش يابي و تصاوير ماهواره هاي هواشناسي به دليل عبور جريانات سرد شمالي بر روي سواحل جنوبي درياي خزر امروز در استان تهران افزايش ابر ، وزش باد و امشب با كاسته شدن اين ناپايداري براي فردا جوي آرام پيش بيني مي كند.

محمدعلي عزيزاقلي افزود: با وزش باد توام با گرد وغبار و عبور جريان هاي سرد و بروز پديده وارونگي هوا، با كاهش كيفيت هوا و ديد افقي در سطح استان مواجه هستيم.

مديركل هواشناسي استان تهران در مورد پيش بيني بيشينه و كمينه دماي امروز تهران گفت: دماي امروز با بيشينه ۲۲ درجه سانتي گراد و امشب با كمينه ۱۱ درجه سانتي گراد پيش بيني شده است.

كارخانه هاي آلاينده در تهران و حومه از امروز تعطيل اعلام شدند

به دليل اوج گيري آلودگي هواي پايتخت، كارخانه هاي آسفالت، سيمان و معدن در شهرستان هاي تهران، بهارستان، پاكدشت و قدس از سوي اداره كل محيط زيست استان تهران از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوي بايد فعاليت هاي خود را تعطيل شدند. به مدارس نيز ابلاغ شده است، ساعت درسي ورزش تا اطلاع ثانوي در مدارس و مراكز آموزشي لغو شود.

سيد هادي حيدري مدير كل حفاظت محيط زيست استان تهران در گفت و گو با ايرنا افزود: آلودگي هواي تهران به دليل افزايش ذرات معلق با قطر كمتر از ۵/۲ ميكرون در شرايط ناسالم قرار گرفته است. که با افزايش شدت وزش باد در آسمان تهران اميدواريم از ميزان آلودگي هوا كاسته شود.

وی همچنین اعلام کرد که ورزش صبحگاني در تهران تا روز چهارشنبه ممنوع است و از شهروندان خواست كه از انجام ورزش در محيط باز در اين روزها خودداري كنند.

وي اضافه كرد: اقدامات پيشگيرانه محيط زيست استان تهران براي كاهش شاخص آلاينده هواي تهران ادامه دارد و اگر شرايط تغيير نكند، تصميمات جديدي اتخاذ مي شود.

تصميمي براي تعطيلي ناشي از آلودگي هوا اتخاذ نشده است

در همین حال استاندار تهران گفته است که مردم نگران آلودگي هوا نباشند و در صورتي كه خطر زيست محيطي براي مردم ايجاد شود، درمورد تعطيلي مدارس و ادارات دولتي در تهران اقدام خواهيم كرد.

وي با بيان اينكه وضعيت هواي تهران در شرايط ناسالم براي گروه هاي حساس است، گفت: اقدامات پيشگيرانه اي در مديريت استانداري تهران براي مقابله با آلودگي هوا در حال بررسي است.

هوای کرج و فردیس در شرایط ناسالم

همچنین مهر گزارش داده که گرد و خاک شدید که از ظهر امروز در کرج آغاز شده، افق دید را به میزان زیادی کاهش داده به گونه ای که براساس اعلام اداره کل محیط زیست استان البرز هوای کرج در شرایط ناسالم قرار گرفته است.

حسن پسندیده با بیان اینکه منشاء آلودگی هوای این مناطق محلی است و مربوط به خارج از استان نیست، افزود: خشکسالی های سالهای اخیر و کاهش بارندگی ها منجر به بروز این پدیده شده که با وزش باد، این ذرات معلق در فضا منتشر و منجر به آلودگی هوا شده است.

فعالیت شن و ماسه فردیس و شهریار تا اطلاع ثانوی تعطیل است

وی با بیان اینکه فعالیت معادن شن و ماسه در بروز این پدده تاثیرگذار بوده است، گفت: برای کاهش آلودگی هوا از طریق اطلاع رسانی انجمن شن و ماسه اعلام کرده ایم که فعالیت معادن شن و ماسه اطراف فردیس و شهریار تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.

پسندیده ذرات گرد و غبار معلق در هوا را جزء ذرات درشت اعلام کرد و یادآور شد: هرچه قطر ذرات سنگین تر باشد سریعتر ته نشین می شوند که در این صورت شاهد کاهش غلظت آلاینده ها خواهیم بود.

پسندیده افزود: براساس پیش بینی های سازمان هواشناسی استان از ساعات اولیه روز آینده از میزان غلظت آلاینده ها کاسته و هوای کرج و فردیس به حالت سالم بازمی گردد.

کاهش افق دید تا 300 متر

مدیرکل محیط زیست استان گفت: با توجه به احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس و همچنین تشدید بیماری های قلبی و ریوی توصیه می شود افراد مبتلا به این بیماریها و سالمندان و کودکان فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاھش دھند.

به گفته پسندیده افق دید در شهرستانها کرج و فردیس به میزان 300 تا 500 متر کاهش یافته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.