سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمی رفسنجانی: افراطیون اجازه دهند با دنیا ارتباط بگیریم...

هاشمی رفسنجانی: افراطیون اجازه دهند با دنیا ارتباط بگیریم

چکیده :رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشرفت کشور در حوزه سیاست خارجی را منوط به عدم مزاحمت افراطیون دانست. وی گفت: همه اینها به شرطی است که افراطی ها بگذارند که ما با دنیا ارتباط داشته باشیم. اجازه بدهند ارتباط ما با جاهای که امکانش هست برقرار بشود که تا این اتفاق نیفتد ما به جایی نخواهیم رسید....


ظهر امروز نشستی تحت عنوان بررسی مشکلات فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در استانداری کرمانشاه بر گزار شد.

در ابتدای این جلسه نمایندگانی از سوی بخش بازرگانی، خانه صنعت، خانه کشاورز، بخش تعاون و مدیرعامل کارخانه سیمان سامان غرب مشکلات خود را در بخش های مرتبط بیان کردند.

به گزارش مهر در ادامه این مراسم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنانی که توسط نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی ارائه شد، اظهار داشت: همه نکاتی را که گفته شد قبول دارم و برای من روشن است که درد و دل شما واقعی است و خواسته های شما شخصی نیست، اگر این نواقصی که شما از آن سخن گفتید برطرف شود، چهره کشور تغییر پیدا می کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: استان شما وضعیت متفاوتی با کشور ندارد و این مشکلات مربوط به مدیریت عمومی امورات کشور است.

وی افزود: در جلسه مجمع تشخیص مصلحت برای رسیدگی به مشکلات استانها از رئیس جمهور، وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارایی دعوت کردیم و از آنها سوال کردیم که چرا وضع کشور این چنین است. آنها هم مشکلات خود را بیان کردند و بحث های مختلفی بین مسئولین و اعضا رد و بدل شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عده ای اعتقاد داشتند که همه این مسائل زیر سر تحریم است. عده ای هم نمی پذیرفتند و مشکلات را به عدم اعمال مدیریت درست نسبت می دادند و معتقد بودند اگر مدیریت درست بود بر تحریم ها غلبه کردیم و اوضاع کشور اینگونه نمی شد.

برای حل مشکلات کشور باید سیاست خارجی و مدیریت داخلی اصلاح شود

هاشمی گفت: به هرحال این اوضاع برآیندی از این دو موضوع است اما با مدیریت درست مسائل سیاست خارجی نیز می توان بر این مشکلات غلبه کرد. در واقع رفع مشکلات کشور در دو بعد مدیریت داخلی و مدیریت سیاست خارجی قابل برطرف شدن است.

وی افزود: مدیریت عمومی کشور این اوضاع را در استان شما ایجاد کرده است، ما باید روزانه 2 یا 3 میلیون بشکه نفت صادر کنیم، چرا باید مقدار کمتری بفروشیم؟ این محدودیت ها ایست که ما داریم و می توان آنها را رفع کرد.

رفسنجانی خطاب به کسانی که مشکلات خود را بیان کرده بودند، اظهار داشت: من مطلع هستم که شما نمی توانید مواد اولیه تهیه کنید و یا صادر کنید، شما مقداری از بازار عراق را دارید اما این به هیچ وجه کافی نیست، ما باید بازار دنیا را در اختیار داشته باشیم ما باید ارتباط جهانی خود را به خوبی داشته باشیم.

هاشمی به برخی دیگر از مشکلات فعالان اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: وارد کننده کالا وارد می کند اما باید برای تخلیه آن ارز بدهد تا این کالا را از کشتی پیاده کند اما ارز ندارد و کالا تا مدتها بلاتکلیف باقی می ماند در حالی که دولت هم به این کالا ها نیاز دارد و باید میزان زیادی هزینه متقبل شود. اینها به مشکلات ما در حوزه مدیریت سیاست خارجی بر می گردد.

انرژی هسته ای باید موجبات امنیت را فراهم کند

وی ادامه داد: اکنون در شرایطی دولت اداره می شود که هم در سیاست خارجی مشکل جدی داریم و هم در حوزه مدیریت داخلی. با این وجود نباید انتظار داشت مشکلات برطرف شود.

هاشمی تصریح کرد: ما در انرژی هسته ای می توانیم به گونه ای عمل کنیم که به اهداف صلح آمیز و دستاوردهای آن برسیم و از آن استفاده کنیم. انرژی هسته ای باید به ما امنیت هم بدهد.

رفسنجانی به اقدامات انجام شده برای حل مشکلات جنگ اشاره کرد و گفت: شما خود در خط مقدم جنگ بودید و از مشکلات آن آگاه هستید. ما در آن مقطع موفق شدیم در سازمان ملل با رفتار درست قطع نامه بگیریم عراق را محکوم کنیم و خسارت خود را تصویب کنیم اگر چه هنوز این خسارت را پرداخت نکرده اند اما به هر حال با سیاست درست همه مشکلات حل شد.

وی همچنین به دوران بعد از جنگ در دولت خود اشاره کرد و گفت: در دوران سازندگی طرح های هم اجرا شد که از درآمد خود خرج خود را می دادند و ما منابع داخل را صرف جاهای دیگر می کردیم و اینطور نبود که سازندگی از منابع داخلی انجام شود.

اجرا نشدن برنامه های توسعه بخش خصوصی را به باد داد

هاشمی به برخی مشکلات مدیریت داخلی در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: در مورد مشکلات داخلی هم دیدیم که برنامه توسعه هم اجرا نشد، بعد از 5 سال 23 درصد آن اجرایی شد و همه سیاستهای بخش خصوصی ما به باد رفت در این شرایط مردم دیگر راضی به سرمایه گذاری نمی شوند.

هاشمی با اشاره به برخی از ظرفیتهای استان کرمانشاه، عدم استفاده از آنها را نیز به دلیل ضعف مدیریت عمومی کشور عنوان کرد و گفت: من خیلی از نقاط مختلف کرمانشاه را دیده ام، این استان ظرفیت بالایی از نظر آب و خاک دارد اما حدود 7 میلیارد متر مکعب آن از غرب کشورخارج می شود که اگر از این میزان آب درست استفاده کنیم کشور آباد می شود. اگر این 7 میلیارد آب کنترل شود زمین های زراعی از سرپل ذهاب تا دهلران آبی می شوند و به شکل گسترده ای می توان صنایع تبدیلی داشت.

وی گفت: من اعتقاد دارم اگر دولت هم مدیریت داخلی را اصلاح کند و هم سیاست خارجی درستی داشته باشد بر می گردیم به حالت بسیار عالی که باید داشته باشیم.

افراطی ها اجازه بدهند با دنیا ارتباط داشته باشیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشرفت کشور در حوزه سیاست خارجی را منوط به عدم مزاحمت افراطیون دانست.

وی گفت: همه اینها به شرطی است که افراطی ها بگذارند که ما با دنیا ارتباط داشته باشیم. اجازه بدهند ارتباط ما با جاهای که امکانش هست برقرار بشود که تا این اتفاق نیفتد ما به جایی نخواهیم رسید.

هاشمی گفت: اگر افغانستان نمی تواند سربلند کند به خاطر همین افراطی گری هاست، اگر انقلاب مصر به اینجا رسید به خاطر یک مشت افراطی بود که کار به اینجا رسید. در عراق و سوریه هم همین وضعیت است، در لیبی که انقلاب آن آسان پیروز شد اما به خاطر افراطی هایی که هستند وضع را به حال اول برگرداند.

هاشمی گفت: در دیداری هم که با رهبر معظم انقلاب داشتیم خود آقا هم صراحتا مشکل دنیای اسلام را افراطی ها عنوان کردند.

رفسنجانی این اقدامات را هم از سوی افراطیون شیعه و هم افراطیون سنی دانست.

وی خاطر نشان کرد: دیدید در انتخابات اخیر هم مردم چگونه انتخاب کردند. ماکه برای انتخابات کاری نکردیم، این خود مردم بودند که بنا به فطرت پاک ایرانی و اسلامی خود به این آموزه بزرگ اسلام یعنی اعتدال رای دادند.

رفسنجانی در پایان گفت: مشکلاتی را که در این جلسه مطرح شده است به مسئولین مربوطه ارجاع خواهم داد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.