سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمدعلی نجفی: آماده هر گونه همكاري با كشورها در زمينه گردشگري هستيم...

محمدعلی نجفی: آماده هر گونه همكاري با كشورها در زمينه گردشگري هستيم

چکیده :معاون رييس جمهوري و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: جمهوري اسلامي ايران معتقد است، صنعت گردشگري بهترين وسيله براي جايگزيني نفت است و در اين راه آماده هر گونه همكاري با كشورهاي جهان هستيم....


معاون رييس جمهوري و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: جمهوري اسلامي ايران معتقد است، صنعت گردشگري بهترين وسيله براي جايگزيني نفت است و در اين راه آماده هر گونه همكاري با كشورهاي جهان هستيم.

به گزارش ايرنا، محمد علي نجفي روز پنجشنبه در هجدهمين نشست كميته اجرايي اتاق بازرگاني و صنعت اكو، گردشگري را به عنوان يكي از شاخصه هاي مهم در تعيين ميزان رشد اقتصادي و ميزان توسعه يافتگي ذكر كرد و گفت: گردشگري از نظر اقتصادي حجم قابل توجهي را به خود اختصاص داده است، به طوري كه گردشگران خارجي در سال ۲۰۱۲ بيش از يك هزار ميليارد دلار در كشورهاي ديگر هزينه كرده‌اند.

وي با تاكيد بر توسعه گردشگري در منطقه اكو تصريح كرد: اين توسعه موجب افزايش ارزشهاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و گسترش دوستي و تفاهم ميان كشورها خواهد شد و نتيجه آن همكاي بيشتر ميان دولت‌هاست.

معاون رئيس جمهوري درمورد خواست و اراده جمعي كشورهاي منطقه اكو براي توسعه گفت: يكي از راهكارهاي رسيدن به اين خواست جمعي توسعه و ترويج منطقه به عنوان مقصد گردشگري جهان است؛ براي دسترسي به اين هدف اولا بايد گردشگري در ميان كشورهاي عضو توسعه يابد و ثانيا با يكديگر همكاري كنيم تا منطقه اكو به مقصد تعداد بيشتري از گردشگران بين‌المللي تبديل شود.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي خاطرنشان كرد: تبديل منطقه اكو به عنوان يك مقصد گردشگري جهاني، نيازمند تأمين زيرساخت ها و ابزارهاي لازم با رعايت استانداردهاي جهاني، بهره‌مندي از پيشينه غني تاريخي و فرهنگي و همكاري كشورهاي عضو براي استفاده از ظرفيت‌هاي موجود كشورهاي منطقه است.

نجفي گفت: قرار گرفتن كشوهاي عضو اكو در مسير يك شاهراه اقتصادي كهن و استفاده از آن برا ي افزايش تعاملات تجاري – فرهنگي و توسعه مراودات ملت‌هاي منطقه از نكات مهمي است كه همواره بايد مورد توجه سياستگذران قرار گيرد.

وي تسهيل در صدور رواديد، همكاري با سازمان‌هاي بين‌المللي، ايجاد شبكه يكپارچه خدمات گردشگري و تامين و آموزش نيروي انساني متخصص و استفاده از تجربيات كشورها از راهكارهاي لازم براي رشد و توسعه صنعت گردشگري منطقه اكو ذكر و تصريح كرد: اين مهم فقط با همكاري و تعامل سازنده‌ اين كشورها محقق مي شود.

معاون رييس جمهوري با بيان اينكه، گامهاي موثري براي رشد گردشگري در منطقه اكو برداشته شده است، گفت: هنوز برخي كشورهاي عضو نتوانسته‌اند از ظرفيت هاي گردشگري خود به درستي استفاده كنند، در حالي كه ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل كشورهاي اكو از نظر برخورداري از تنوع اقليمي، غناي تاريخي و فرهنگي و تنوع قومي، اين منطقه را به يكي از جذاب‌ترين مقاصد گردشگري دنيا تبديل كرده است.

معاون رييس جمهوري ضمن تاكيد بر تقويت و جذب سرمايه‌ گذاران خصوصي در صنعت گردشگري به نقش دولتها در اين زمينه اشاره كرد و افزود: اين صنعت پول‌ ساز و پردرآمد، بدون تامين و تجهيز زيرساختها نمي‌تواند راه به جايي ببرد؛ سرمايه گذاري بايد در تمام شاخه‌هاي صنعت گردشگري از جمله سلامت اكو، توريسم ورزشي و فرهنگي انجام شود و البته اين دولت است كه بايد با ارايه تسهيلات لازم راه را براي سرمايه‌ گذارن داخلي و خارجي هموار كند.

وي تسهيل صدور رواديد، تعيين رايزن گردشگري، برگزاري نمايشگاه‌هاي گردشگري و صنايع ‌دستي را از جمله عواملي ذكر كرد كه مي تواند در توسعه و تروريج گردشگري در منطقه تاثير گذار باشد.

نجفي با اشاره به هفتم آذرماه آيند(روز اكو) گفت: مناسب است تا با برپايي مراسم شايسته در اين روز در ۱۰ كشور عضو، نزديكي و دوستي ملل منطقه را جشن گرفته و در عين حال به توسعه و ترويج توسعه به عنوان يك مقصد گردشگري در جهان كمك كنند.

معاون رئيس جمهوري حركت در مسير افزايش صادرات غير نفتي و كاهش اتكا به درآمدهاي نفتي را از سرفصل هاي برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز ۲۰ساله دانست و گفت: ايران به تصديق يونسكو از نظر وجود آثار تاريخي و فرهنگي در ميان ۱۰ كشور نخست اكو جاي دارد و از منظر جاذبه هاي اكو توريسمي وتنوع اقليمي جزو، پنج كشور برتر دنيا است.

نجفي در پايان اظهار كرد: در سال گذشته حدود چهار ميليون گردشگر خارجي از ايران بازديد كردند كه حدود ۴۵ درصد آنها از كشورهاي منطقه اكو بوده‌اند و ما اميدواريم در سال جاري و در سالهاي آينده هر دو رقم افزايش يابد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.