سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مشاور میرحسین: آزادی موسوی و کروبی زمینه ساز «همبستگی ملی» خواهد بود...

مشاور میرحسین: آزادی موسوی و کروبی زمینه ساز «همبستگی ملی» خواهد بود

چکیده : آزادی و حضور آقایان موسوی و کروبی در جامعه همراه با همدلی و همراهی ایشان با تحولات مثبت اخیر و در صورت ضرورت، نقد مشفقانه خواهد بود که در این شرایط می تواند به استحکام همبستگی ملی بینجامد. باید توجه داشت که اگر ما به دنبال حل مسایل داخلی و تنش زدایی در خارج از کشور هستیم٬ این تنش زدایی اول باید در داخل انجام شود زیرا سیاست بین المللی به دنبال سیاست داخلی است....


کلمه- گروه خبر:‌ مشاور ارشد میرحسین موسوی با اشاره به سخنان وزیر دادگستری مبنی بر بررسی پرونده آقایان موسوی وکروبی در شورای امنیت گفت: اظهارات اخیر اقای پورمحمدی را باید به فال نیک بگیریم چرا که برای اولین بار است بعد از ۱۰۰۰ روز که از حصر می گذرد یک مقام رسمی کشور از پرونده آنان به صورت رسمی صحبت کرده و مرجعی را مشخص می کند که پرونده در آن در حال بحث است، یعنی شورای امنیت ملی. بنابراین از این به بعد مشخص است که پرونده در آنجا مطرح است و باید از این مرجع خواست که درمقابل خواست مردم و این خواست ملی پاسخگو باشند.

امیرارجمند که با بی بی سی گفت و گو میکرد یاد اور شد: هیچ فرآیند قانونی درباره حبس آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد صورت نگرفته است. طبق قانون نیز تصمیمات شورای امنیت ملی معتبر نیست مگر با تایید رهبری و حالا این پرونده به شورای امنیت واگذار شده  و مسوولیت آقای روحانی و جناب آقای شمخانی به عنوان رییس و دبیر شورای عالی امنیت ملی روشن خواهد بود و مردم انتظار دارند که آنها با نظر مثبتی که دارند پرونده را پیگیری کنند و زودتر این روند غیرقانونی پایان بپذیرد و ما شاهد آزادی این عزیزان باشیم.

اردشیر امیر ارجمند در پاسخ به سوالی در این باره که این که آیا شرایط پیش آمده امیدوارانه است یا خیر گفت: آقای روحانی در زمان انتخابات قول هایی داده است و در حال حاضر نیز تلاش هایی در حال انجام است. یکی از تلاش ها از جانب آقای پور محمدی است که امیدواریم با توجه به اینکه مرجعی برای رسیدگی به حصر مشخص شده پاسخگویی روشن تر و شفاف تر و قانونی تر و حقوقی تر شود.

مشاور حقوقی میرحسین تاکید کرد: آزادی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد هیچ گونه لطمه ای به امنیت ملی نخواهد داشت و اگر کسانی هم این توهم را دارند٬ باید مطمئن باشند که آزادی این عزیزان نه تنها هیچ خسارتی به امنیت ملی نمی زند بلکه مقوم امنیت ملی هست. آزادی و حضور آقایان موسوی و کروبی در جامعه همراه با همدلی و همراهی ایشان با تحولات مثبت اخیر و در صورت ضرورت، نقد مشفقانه خواهد بود که در این شرایط می تواند به استحکام همبستگی ملی بینجامد. باید توجه داشت که اگر ما به دنبال حل مسایل داخلی و تنش زدایی در خارج از کشور هستیم٬ این تنش زدایی اول باید در داخل انجام شود زیرا سیاست بین المللی به دنبال سیاست داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بعد از ۳۰ سال مرگ بر آمریکا گفتن قبول کردیم می توانیم با آمریکا مذاکره کنیم هیچ دلیلی ندارد همچنان یاران امام امروز در زندان باشند و مسوولان حکومتی نتوانند مشکلات و اختلافات خود را با آنان در میان بگذارند و مساله حل شود.
استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه قول های انتخابتی و عملکرد اقای روحانی این نوید را میدهد که باید وضعیت تغییر کند تاکید کرد: آقای روحانی هم اگر می خواهند کشور را از این شرایط عبور دهند باید به بازسازی دولت حول محور منافع ملی ٬حکومت قانون و حقوق بشر پایبند باشند. در این راستا است که باید این حصرها و حبس های غیرقانونی پایان بپذیرد. می باید لایحه حقوق شهروندی تصویب شود تا این اتفاقات دوباره تکرار نشود و ما به شرایط سال ۸۸ برنگردیم. همچنین باید بحث نیروهای خودسر٬نیروهای اطلاعاتی و امنیتی موازی فیصله پیدا کند و مردم از انتخابات آتی و سلامت آن اطمینان داشته باشند. بدین ترتیب است که کشور دارای یک شرایط شاداب و امیدوار کننده خواهد بود که می تواند مشکلات اقتصادی و سیاسی ما را هم در داخل کشور و هم در سطح بین المللی حل کند.

دکتر امیرارجمند همچنین شایعاتی که چندی است درباره ملاقات برخی مسوولان با میر حسین موسوی در برخی رسانه ها منتشر می شود را تکذیب کرد گفت : تا به امروز چنین دیداری انجام نشده است اما امیدواریم وضعیت تغبیر پیدا کند و در یک فرایند شفاف و قانونی شاهد آزادی محصورین باشیم.

 

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.