سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جعفر توفیقی: باید آزادی پس از بیان هم وجود داشته باشد/ برای دانشجویان فضای امن فراه...

جعفر توفیقی: باید آزادی پس از بیان هم وجود داشته باشد/ برای دانشجویان فضای امن فراهم کنیم

چکیده :پاسخگویی به اعتراضات دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان یک وظیفه است، این به این معنی است که اگر این افراد به وزارتخانه مراجعه کنند و مشخص شود که حقشان ضایع شده ما وظیفه داریم که رسیدگی کنیم. برای رواج کرسی‌های آزاداندیشی باید فضای امنی برای دانشجویان مهیا کنیم....


سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید در کنار آزادی بیان آزادی پس از بیان نیز وجود داشته باشد، گفت: برای رواج کرسی‌های آزاداندیشی باید فضای امنی برای دانشجویان مهیا کنیم.

جعفر توفیقی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قم در محل دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار شد، پیرامون برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، تصریح کرد: این کرسی‌ها مورد تاکید رهبری هم بوده است اما یکی از آسیب‌های این کرسی‌ها این بود که دانشجویان از شرکت در این جلسات احساس امنیت نمی‌کردند و معتقدم برای اینکه این کرسی‌ها رواج یابد باید یک فضای امنی برای دانشجویان مهیا شود، لازم است تا هم آزادی بیان و هم آزادی پس از بیان داشته باشیم تا شرکت‌کنندگان بدون نگرانی بتوانند حضور فعال داشته باشند. وی با بیان اینکه تبادل‌نظر با دانشجویان و استفاده از ظرفیت‌های آنها محیطی پرنشاط ایجاد می‌کند، گفت: بومی‌گزینی مبحث مهمی است که ما را در مقابل بسیاری از مشکلات مصون می‌کند اما بومی‌گزینی به معنای کاهش استانداردهای علمی نیست.

رسیدگی به اعتراضات یک وظیفه است

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره چگونگی رسیدگی به اعتراضات دانشجویان و اساتید اخراج شده گفت: ما اعلام کردیم که پاسخگویی به اعتراضات دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان یک وظیفه است، این به این معنی است که اگر این افراد به وزارتخانه مراجعه کنند و مشخص شود که حقشان ضایع شده ما وظیفه داریم که رسیدگی کنیم. وی در این‌خصوص تاکید کرد: همچنین برای تسریع این موضوع کمیته‌ای در وزارتخانه برای رسیدگی تشکیل شده و اگر احیانا مشخص شود که مطابق با آیین‌نامه‌ها و قوانین درست رفتار نشده، حتما شرایط احقاق حقوق آنها دنبال خواهد شد.

تعدادی استاد و دانشجو به دانشگاه برگشته­ اند

توفیقی با بیان اینکه از ابتدای کار ما تا به امروز نیز تعدادی دانشجو و استاد به محیط دانشگاهی برگشته‌اند، گفت: چنانچه اعضای هیات علمی براساس بررسی‌های انجام شده به کار خود برگردند از تمام تسهیلات مانند وجود دفتری در دانشگاه و غیره برخوردار خواهند شد. وی همچنین خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی نیز به وزارتخانه پیرامون بورس‌های خارج و داخل از کشور و استخدام هیات علمی داده شده است و این موضوع هم درحال بررسی است و چنانچه مشخص شود کسی استخدام شده که از نظر علمی و براساس ضوابط علمی استحقاق آن را ندارد، تجدیدنظر خواهد شد. مهر نوشت؛ جعفر توفیقی تاکید کرد: احیانا اگر در سال‌های گذشته تصمیماتی گرفته شد که جنبه سلیقه‌ای داشته از این پس براساس این سند رفتار خواهد شد. اساسا احترام به دانشگاهیان یک اصل اساسی است و از هرگونه برخورد و تصمیماتی که به حرمت دانشگاهیان لطمه وارد می‌کند باید دوری کرد، این سند نیز در صدد تحقق این امر خواهد بود.

تعطیلی رشته‌ها صحیح نیست

توفیقی با بیان اینکه به‌جای تعطیلی رشته‌ها به بازنگری و غنی‌سازی محتوای آنها اعتقاد دارم، گفت: از جمله این رشته‌ها حقوق بشر است که این مبحث یک موضوع واقعی است و ضرورتی برای تعطیلی آن وجود ندارد. اسلام در این زمینه نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و فکر می‌کنم که توقف رشته‌ها کار صحیحی نیست و باید غنی‌سازی شود. وی با بیان اینکه درحال حاضر قریب به 4 میلیون و 500 هزار دانشجو در ایران مشغول به تحصیل هستند، ادامه داد: دسترسی به آرمان‌های علمی و کسب رتبه اول علمی در منطقه بر اساس سند چشم‌انداز، امری است که برای تحقق آن نیاز داریم تا با حوزه‌های علمیه به عنوان نهادی تاثیرگذار بیش از پیش ارتباط وسیعی داشته باشیم. وی ادامه داد: امروز رسالت سنگینی برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شده که برای انجام آن به مشورت با علما احتیاج است، درواقع دو وظیفه مهم بر دوش نهادهای علمی حوزه و دانشگاه وجود دارد که شامل تحول در علوم انسانی و عملیاتی کردن سند دانشگاه اسلامی است. سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه محورهای مهمی در دیدار با علما در قم مورد تاکید قرار گرفت، تاکید کرد: با ظرفیت‌های کنونی حوزه ساختارهای مشترک بین این دو نهاد پیش‌بینی شد تا این همکاری‌ها بتواند به صورت بلندمدت و استوار ادامه یابد. او درباره چگونگی فضای کنونی مجلس درجهت کسب رای اعتماد گفت: بنده به عنوان وزیر پیشنهادی موظف به برقراری ارتباط با نمایندگان به شکل گروهی و انفرادی هستم و طی جلساتی با آنها و حضور در کمیسیون‌ها سعی در برقراری هرچه بهتر این رابطه دارم. وی ادامه داد: تلاش بنده این است تا به سوالات مطرح شده و ابهاماتی که ممکن است وجود داشته باشد پاسخ دهم، از ابتدای مسئولیت بنده این ارتباطات شروع شده و ما نیز سعی داریم تا با بیان سوابق اجرایی، علمی و مدیریتی اطلاعات کافی در اختیار نمایندگان محترم قرار دهیم. توفیقی افزود: استنباط بنده این است که درحال حاضر و با از بین رفتن برخی ابهامات شرایط مساعدتر شده و نهایتا رای نمایندگان مجلس برای ما محترم و قابل احترام است.

از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تبعیت می کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگر مهر مبنی بر چگونگی ادامه طرح اسلامی کردن دانشگاه‌ها، گفت: به منظور جلوگیری از اعمال رفتارهای سلیقه‌ای در این زمینه از سند دانشگاه اسلامی که مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است تبعیت می‌کنیم و مسیر ما هم این سند خواهد بود.

مرگ دانشجوی سمنانی بر اثر بی‌احتیاطی

توفیقی درخصوص حادثه مرگ یک دانشجوی دانشگاه سمنان در کارگاه برق این دانشگاه گفت: براساس گزارشی که دانشگاه برای ما ارسال کرده این حادثه متاسفانه براثر بی‌احتیاطی دانشجوی فوت شده روی داده و پیش‌بینی‌های ایمنی از قبل انجام شده بود، البته ما منتظر گزارش‌های تکمیلی این موضوع هستیم و مساله پرداخت دیه و مسائل مربوط به بیمه این دانشجو نیز براساس آن گزارش تکمیلی پیش خواهد رفت.

کمیته تجدیدنظر در محتوای علوم انسانی

وی پیرامون تحول علوم انسانی گفت: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌ای تحت عنوان تحول در علوم انسانی تدارک دیده و این کمیته نیز درحال تجدیدنظر در برخی از رشته‌های علوم انسانی و غنی‌سازی محتوای این متون است، واقعیت این است که ما برای تجدیدنظر در رشته‌های علوم انسانی نیاز به تولید محتوا داریم و حوزه‌های علمیه یکی از مهم‌ترین منابع تولید این محتوا هستند. توفیقی دراین‌باره افزود: هم‌اکنون باید دو اقدام مهم صورت گیرد، اول اینکه از سرمایه‌های موجود در حوزه‌های علمیه بهره‌مند شویم و این خود استفاده از فرصت‌های موجود است، همچنین باید تلاش کرد تا زیرساخت‌های علوم انسانی با نظریه‌پردازی‌های داخلی و کرسی‌های نظریه‌پردازی تقویت شود.

باید علوم غربی را داشته باشیم

وی با تاکید بر اینکه باید علوم غربی را هم در صحنه داشته باشیم تا بتوانیم با آنها به رقابت بپردازیم، گفت: دانشجویان ما باید بیاموزند که با وجود این علوم، با استفاده از دلایل متقن و استدلال‌های صحیح بتوانند علم متعالی را انتخاب کنند و بشناسند، درواقع باید به نسبتی که دانشمندان اسلامی محتوا تولید می‌کنند با علوم غربی نیز رقابت کنند و بتوانند به راحتی به نقد و بررسی آنها بپردازند.

نظارت وزارت علوم به‌جای دخالت

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌جای مداخله در امور اجرایی، نظارت و ارزیابی دانشگاه‌هاست که کمتر استفاده شده است، گفت: چنانچه ما شاهد باشیم که در هر دانشگاهی نارضایتی وجود دارد و دانشجویان مشکلاتی دارند سریعا هیات‌های بازرسی را اعزام کرده تا موضوع بررسی شود.

فضای مجلس برای رای اعتماد به من رو به بهبودی است

سرپرست وزارت علوم همچنین جلسه خود با نمایندگان مجلس را مثبت ارزیابی و ابراز عقیده کرد که فضای مجلس نسبت به رای اعتماد به وی رو به بهبودی است.توفیقی درباره جلسه دو روز پیش خود با جمعی از نمایندگان مجلس گفت: برای پاسخگویی به برخی از سوالات و ابهامات و ارائه شناخت دقیق‌تری از زندگینامه علمی، مدیریتی و اجرایی‌ام به مجلس رفتم. وی افزود: ارتباطات خوبی با نمایندگان داشتیم که هم به شکل فردی و هم به شکل جمعی صورت گرفت و درمورد برنامه‌های مسائل جاری و برنامه‌های آینده وزارت علوم تبادل نظر کردیم، در کل جلسه خوبی داشتیم. فضای مجلس نسبت به من روبه بهبودی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.