سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » صادرات نفت ايران 21 درصد افزايش يافت/ ايران 8 ميليارد دلار گاز و پتروشيمي صادركرد...

صادرات نفت ايران 21 درصد افزايش يافت/ ايران 8 ميليارد دلار گاز و پتروشيمي صادركرد

چکیده :ظرفيت كشتي‌هاي خارج شده از بنادر ايران در ماه سپتامبر به 3/1 ميليون بشكه در روز رسيده كه اين ميزان در ماه پيش از آن، آگوست، برابر با 07/1 ميليون بشكه بوده است. از اين رو صادرات نفت ايران در ماه گذشته ميلادي نسبت به ماه پيش از آن 21 درصد افزايش يافته است، اما اين رقم مي‌تواند بيش از آمار ذكر شده باشد چرا كه عبور و مرور تمامي كشتي‌ها رهگيري نشده است. ...


اطلاعات رديابي كشتي‌ها نشان مي‌دهد كه ظرفيت حمل نفت نفتكش‌هايي كه بنادر ايران را در ماه سپتامبر ترك كرده‌اند، نسبت به ماه آگوست 21 درصد افزايش يافته است.

بلومبرگ بر اساس اطلاعات جمع آوري شده توسط شركت مشاوره و تحقيقاتي دريانوردي‌ اي‌اچ‌اس نوشت: ظرفيت كشتي‌هاي خارج شده از بنادر ايران در ماه سپتامبر به 3/1 ميليون بشكه در روز رسيده كه اين ميزان در ماه پيش از آن، آگوست، برابر با 07/1 ميليون بشكه بوده است. از اين رو صادرات نفت ايران در ماه گذشته ميلادي نسبت به ماه پيش از آن 21 درصد افزايش يافته است، اما اين رقم مي‌تواند بيش از آمار ذكر شده باشد چرا كه عبور و مرور تمامي كشتي‌ها رهگيري نشده است.

امريكا و اتحاديه اروپا به بهانه برنامه هسته‌يي ايران، صادرات نفت اين كشور را مورد تحريم قرار دادند. پيش از اعمال اين تحريم‌ها، صادرات نفت ايران روزانه بيش از دو ميليون بشكه نفت بود. در اين برآوردها، ظرفيت هر نفتكش غول‌پيكر 2 ميليون بشكه نفت و ظرفيت هر نفتكش سوئزمكس يك ميليون و ظرفيت هر نفتكش افرامكس 650 هزار بشكه در نظر گرفته شده است.

ظرفيت نفتكش‌هاي غول‌پيكر ژاپني نيز كه در ديگر پايانه‌هاي خليج فارس توقف كرده‌اند، در هنگام بارگيري در ايران يك ميليون بشكه برآورد شده است.

در همین حال، همزمان با تحريم صادرات نفت، ايران در طول 6 ماه گذشته تاكنون بيش از 2/8 ميليارد دلار انواع محصولات پتروشيمي، فرآورده پليمري و ميعانات و مايعات گازي به بازارهاي جهاني صادر كرده است.

با افزايش محدوديت‌هاي ارزي و تحريم‌هاي بين‌المللي بر سر راه صادرات نفت، ايران به جاي طلاي سياه اين روزها ميعانات گازي و محصولات پتروشيمي به بازارهاي جهاني صادر مي‌كند. براي سال جاري شركت ملي صنايع پتروشيمي براي صادرات 4/17 ميليون تن محصول پتروشيمي با ارزآوري به طور تقريبي حدود 13 ميليارد دلاري برنامه‌ريزي كرده است.

از اين‌رو با گذشت حدود 6 ماه از آغاز سال آمارهاي گمرك حاكي از آن است كه بيش از 4 ميليارد و 841 ميليون دلار انواع محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي پليمري از ايران به بيش از 60 كشور جهان صادر شده است.

در اين مدت علاوه بر محصولات پتروشيميايي، بيش از 3 ميليارد و 385 ميليون دلار ميعانات گازي توليد شده در فازهاي پارس جنوبي و ساير ميادين گازي ايران به بازار جهاني صادر شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.