سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حاصل خون روح الامینی‌ها و دیگران در برسمیت شناختن حق اعتراض تثبیت شود...
» ژست روشنفکری به قیمت شدیدترین برخوردها با مردم

حاصل خون روح الامینی‌ها و دیگران در برسمیت شناختن حق اعتراض تثبیت شود

چکیده :مطابق اصل 27 قانون اساسی برگزاری تجمع صلح آمیز آزاد است اما مطابق با رویه حاکم وقوانین دیگر نیاز به اخذ مجوز برای تجمعات وجود دارد، طی 4سال گذشته با شدید ترین وجه ممکن با هرگونه تجمع اعتراض آمیز بدون مجوز برخورد شده...


کلمه- گروه خبر:  پس از بازگشت حسن روحانی از نیویورک و تجمع خودجوش! و خودسر!  علیه روحانی عده ای که  پیش از این  اعتراضات ارام و مسالمت آمیز مردم در چهار سال گذشته را با خشونت آمیز ترین شکل ممکن سرکوب می‌کردند  مدعی  دفاع از آزادی تجمع و آزادی بیان  و اعتراض شدند و به  منتقدینشان حمله کردند. در همین حال فواد صادقی  از فعالین سیاسی و مدیر سایت بازتاب  در یادداشتی در اینباره نوشت:‌

اوایل فعالیت سایت بازتاب در سال 1381 بود که دکترروح الامینی پسرش محسن را برای تجربه کردن کار معرفی کرد.

محسن روح الامینی مدتی را دربازتاب مشغول بود و سپس به تجربیات دیگر پرداخت، محسن جوانی فوق العاده آرام بود وبنای فریاد زدن را نداشت، اعتراضش در سال 1388 هم اعتراض سکوت بود و بخاطر حضور در خیابانی در نزدیکی منزلش دستگیر وبه کهریزک برده شد. امروز محسن روح الامینی زیرخروارها خاک خوابیده است.

زمانی که چندروز پس از مرگ ستاربهشتی برای دادن تسلیت به منزلش رفته بودم، مادر ستار نیز که با اولین تسلیت دهندگان مواجه بود، می گفت که ستار با وجود جثه قوی که داشت آزارش به یک کودک نمی رسید، همبازی خواهرزاده دوساله اش و بسیار آرام ودرون گرا بود، امروز ستار هم بخاطر اعتراض وبلاگیش زیر خروارها خاک خوابیده است.

اما در این میان برای انتقاد هتک حرمت، پرتاب کفش و کوبیدن مشت به خودروی رییس جمهور کشور، جریان احمدی نژاد رگ گردنی می شود و مدعی دفاع از حق اعتراض می شود، در این میان گروهی از جوانان ساده دل اصلاح طلب نیز با این گروه هم صدا شده وسخن از به رسمیت شناختن حق اعتراض مخالفان دولت می زنند.

جالبتر آنکه چهره هایی نظیر مجتبی واحدی نیز که تا زمان حضور در ایران به لطف برخی ارتباطات متحمل کوچکترین هزینه ای نشده و اکنون در خارج از کشور سرگرم رهنمود دادن برای اصلاح طلبان است و در مجموع عملکرد وی در 4سال گذشته جز دامن زدن به بازی اقتدارگرایان نتیجه ای نداشته است نیز ژست روشنفکری می گیرد و سخن از محترم دانستن حق اعتراض می زند.

اما سئوال اینجاست مگر کسی حق اعتراض قانونی مخالفان دولت را نفی وحتی در آن تشکیک کرده است؟

مگر رسایی و کوچکزاده، شریعتمداری و نقدی ، بسیج های دانشجویی و … دائم در حال مخالفت وحتی توهین وتهمت زدن به دولت نیستند وکسی آن ها را تعقیب کرده است؟، سخن برسر آن است که اگر مجازات اعتراض بدون مجوز در خیابان مرگ است ومحسن روح الامینی ودهها جوان دیگر اکنون به همین جرم زیرخاک خوابیده اند نمی توان این قانون را فقط برای یکطرف در نظر گرفت.

مطابق اصل 27 قانون اساسی برگزاری تجمع صلح آمیز آزاد است اما مطابق با رویه حاکم وقوانین دیگر نیاز به اخذ مجوز برای تجمعات وجود دارد، طی 4سال گذشته با شدید ترین وجه ممکن با هرگونه تجمع اعتراض آمیز بدون مجوز برخورد شده است.

اگر اکنون مذاق اصولگرایان و کفن پوشان براعتراض به دولت است، بهتر است که مسیر قانونی این اعتراض را هموار کنند ومجلس اصولگرا در طرحی دو فوریتی تجمعات اعتراض آمیز غیرمسلحانه را بی نیاز به مجوز قانونی اعلام کند تا در آینده نیز غیر از جریان خودعمارپندار حق اعتراض برای همه به رسمیت شناخته شود والا اینکه برخلاف تصور ساده دلانه برخی، آزادی کفن پوشان وخودعمارپنداران در اعتراض منجر به رسمیت شناختن حق اعتراض برای سایرین نخواهد شد.

به نظرم اینجاست که باید حاصل خون محسن روح الامینی ودیگران در برسمیت شناخته شدن حق اعتراض تثبیت شود و بدون آن هراقدامی در جهت مماشات با اقدامات غیرقانونی خودعمارپنداران خیانت به خون محسن روح الامینی هاست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.