سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مشاور ارشد مهدی کروبی: آقای کروبی از ارکان اولیه انقلاب بوده و وفادار به آن است...

مشاور ارشد مهدی کروبی: آقای کروبی از ارکان اولیه انقلاب بوده و وفادار به آن است

چکیده :با شناختی که از آقای کروبی دارم طبیعتا تا هنگام و یا مادامی که در کشور شرایطی وجود داشته باشد که حقوقی از مردم ضایع گردد٬ ایشان اعتراض خواهند داشت و تلاش خود را برای رفع آن به کار خواهند بست. ایشان از ارکان اولیه انقلاب بوده و وفادار به آن است٬ لیکن بنا به گفته خودشان تلاششان آن است که قطار این انقلاب را به مسیر اولیه آن بازگرداند....


اسماعیل گرامی مقدم٬ سخنگوی حزب اعتماد ملی معتقد است که حاکمیت با تنگناهای بین‌المللی فراوانی هم از جهت اقتصادی و سیاسی مواجه است در صورت حل و فصل نشدن آن‌ها یا حداقل متوقف نشدن تحریم ها و انزوا ها، کشور را در داخل مواجه با نارضایتی های جدیدی خواهد کرد.

وی در بخشی از گفت و گوی خود با سایت سحام نیوز در پاسخ به این سوال که در صورت آزادی رهبران جنبش از حبس و حصر٬ چه مسیری را در پیش خواهند گرفت می گوید: ”با شناختی که از آقای کروبی دارم طبیعتا تا هنگام و یا مادامی که در کشور شرایطی وجود داشته باشد که حقوقی از مردم ضایع گردد٬ ایشان اعتراض خواهند داشت و تلاش خود را برای رفع آن به کار خواهند بست. ایشان از ارکان اولیه انقلاب بوده و وفادار به آن است٬ لیکن بنا به گفته خودشان تلاششان آن است که قطار این انقلاب را به مسیر اولیه آن بازگرداند.”

به گفته ی مشاور مهدی کروبی، هفته گذشته و پیش از آغاز سفر رسمی روحانی به نیویورک٬ تعدادی از زندانیان سیاسی کشور آزاد شدند. این ابراز امیدواری وجود داشت که این اقدامات تداوم داشته باشد. وزیر اطلاعات نیز خبر از آزادی تعدادی از زندانیانی سیاسی در آینده ای نزدیک داده بود. امیدواری ها به آزادی رهبران جنبش سبز بیشتر از گذشته شده است.

متن کامل مصاحبه اسماعیل گرامی مقدم به شرح زیر است:

طی هفته های گذشته شاهد آزادی برخی از زندانیان سیاسی و همچنین بازگشایی خانه سینما بوده‌ایم به نظر شما این بازگشایی فضای جدیدی در کشور است یا اقدامی سیاسی و مقطعی برای عبور از مشکلات بین‌المللی؟

ببینید چون اصولاً آدم خوش بینی هستم تحلیل دوم را قبول ندارم، که این اقدام‌ها گذرا و تاکتیکی باشد، البته برای اینکه معتقدم این آزادی زندانیان سیاسی و گشایش فضای فرهنگی و مطبوعاتی رویکردی کاملاً نسبت به ۸ سال گذشته قرینه ای است و این تغییر جهت جدید در سیاست‌های حاکمیت هرچند آغازی کند دارد اما مستمر و پیوسته خواهد بود.

دلایلی نیز دارم که عبارتند از:

اولاً: دولتی که برسر کار آمده نسبت به دولت قبلی نگاهی کاملاً متفاوت دارد و این نگاه متفاوت خود به خود سایه سنگینی بر سیاست‌های اقتدار گرایی که همچنان در بخش‌هایی از حاکمیت وجود دارد خواهد انداخت، به تعبیر دیگر این رویکرد برنامه‌های خود را بطور سیستماتیک به بخش هایی از حاکمیت اعمال می‌کند.

ثانیاً: ترکیب کابینه از جریانات معتدل اصلاح طلب و اصولگرایی تشکیل شده که بریک موضوع باورمشترک دارند و آن این است که وضعیت اقتصادی کشور آشفته است و رسیدن به آرامش راهی جز ایجاد فضای سیاسی آرام و غیر ملتهب نخواهد داشت. التهاب اقتصادی و سیاسی باهم رابطه خطی دارند بویژه در کشورهای درحال توسعه که نظام های سیاسی آن‌ها از همه قواعد دمکراسی بهره نمی‌گیرند .این قاعده کاملاً حکم فرماست از این رو دولت مردان یازدهم و بویژه رئیس جمهور محترم تردیدی ندارند که ادامه فضای سیاسی و مطبوعاتی گذشته و تواما بهبود وضعیت اقتصادی بسیار دشوار و تا حدودی ناممکن خواهد بود.

ثالثاً: حاکمیت با تنگناهای بین‌المللی فراوانی هم از جهت اقتصادی و سیاسی مواجه است در صورت حل و فصل نشدن آن‌ها یا حداقل متوقف نشدن تحریم ها و انزوا ها، کشور را در داخل مواجه با نارضایتی های جدیدی خواهد کرد و در خارج نیز محدودیتهای اقتصادی ایران را از برنامه‌های بلند مدت از جمله برنامه ۲۰ ساله بازخواهد داشت از این جهت معتقدم عقلای قم حاضر نیستند مشکلاتی را که قابل حل است و حل آن‌ها نیز ساده‌تر از مشکلاتی که نام بردم می‌باشد فضای خشن و بسته سیاسی را ادامه دهند.

آنچه شما معتقدید این است که این روند یک تاکتیک از سوی حکومت نیست. این یک برنامه و باور استراتژیک است در فضای بین‌المللی چه تأثیری دارد و نهادهای بین‌المللی نیز این رویکرد جمهوری اسلامی را باور خواهند داشت؟

خوب همه شاهد قطعنامه‌های فراوانی در ۴ سال گذشته علیه جمهوری اسلامی بوده‌ایم و هرچند ماه نهادهای مدافع حقوق بشر کشور ما را به لحاظ نقض حقوق بشر و اتفاقاً انگشت گذاشتن بر زندانیان سیاسی و حصر آقایان کروبی و موسوی و محدودیت فعالیت روزنامه نگاران محکوم می‌کردند تا اینجا دست کم می‌توانیم بگوییم تیغ این محکومیت ها کند خواهد شد و امیدوارم با ادامه این روند که همه زندانیان سیاسی و آقایان کروبی و موسوی آزاد شوند بزرگترین مشکل حقوق بشری نیز رنگ خواهد باخت و آمدن یا نیامدن نماینده سازمان ملل آقای احمد شهید برای هر دو طرف اهمیت خود را از دست خواهد داد و بعنوان نمونه برخورد مثبت جامعه بین‌المللی خود را در سفر آقای رئیس جمهور نشان خواهد داد و آقای روحانی٬ نمی‌خواهم بگویم دست پر به مواجعه با سوال های حقوق بشری خواهد رفت اما در این سفر و در مقابله با پرسش های خبرنگاران دست خالی نخواهد بود بنابراین ملاحظه می‌شود بازکردن فضای سیاسی نه تنها آرامش سیاسی اجتماعی را در داخل رقم خواهد زد که در خارج هم به همین میزان از حملات تندو تیز کاسته خواهد شد.

با این خوش بینی که جنابعالی دارید بایستی در آینده شاهد آزادی آقایان کروبی و موسوی و زندانیان سیاسی و بازشدن بیشتر فضای مطبوعاتی باشیم. اما شما بخوبی می‌دانید که جریانات اقتدارگرای تندرو همچنان درحاکمیت وجود دارند که نظر خلاف شما را دارند و لابی های سنگینی را هم انجام می‌دهند تا این مهم انجام نگیرد و استدلال آن‌ها نیز بر این است که اگر این آقایان آزاد شوند و فضای مطبوعاتی کشور بازتر شود نه تنها آرامش سیاسی بوجود نمی‌آید که آشفتگی سیاسی رقم خواهد خورد. بعنوان مثال طرح می‌کنند آقای کروبی پس از آزادی در مواجع با این سؤال که شما روزی گفتید این نظام نه جمهوری است نه اسلامی حالا نظر شما چیست؟ و یا سؤالات از این دست از برخی از زندانیان سیاسی فضای سیاسی کشور را مجدداً ملتهب می‌کند نظر شما در این باره چیست؟

اولا : خوش بینی من حاصل ضرورت‌های پیش روی حاکمیت است نه ضرورت‌های یک جریان که بخش کوچکی از حاکمیت است. بله درست است این لابی ها برای بسته ماندن فضای سیاسی کشور سرسختانه توسط اقتدارگرایان که عامل فضای پرالتهاب ۸ سال گذشته بودند ادامه دارد. اما آن‌ها امروز بدلیل اینکه جریان اصول گرای معتدل و اصلاح طلبان دربخش مهمی از حاکمیت یک‌کاسه شده‌اند و اهداف مشترک دارند این گروه تندرو به همین میزان کوچک‌تر و تأثیر گذاری آن‌ها برسیاستگذاری های نظام تقلیل یافته و به تقریق هم خواهد افتاد من اینگونه استدلال‌ها را امنیتی می‌دانم. همین تفکر امنیتی بود که براین باوربود چند صدایی باعث آشفتگی خواهد شد اما این دولت و بخش‌ها دیگری از این حاکمیت به نظرم از این نگاه امنیتی فاصله گرفته‌اند و روز به روز هم امیدوارم هستیم از سیطره سنگین نگاه امنیتی کشور رهایی یابد. نشانه روشن اینکه تک صدایی کشور را به بحرانها و آشفتگی های سیاسی سوق می‌دهد رویکرد امنیتی چند سال گذشته بوده ، چند صدایی و به چالش کشاندن گفتمانهای مختلف نه تنها باعث آشفتگی نیست که باعث آرامش و امنیت کشور است، آقای کروبی در مواجعه با برخوردهای سنگین امنیتی بوجود آمدن کهریزک ها ، محاکمه های غیر عادلانه، زندانی وکلا و نمونهای بسیاری از رفتارهای غیر قانونی در بازداشتگاه و … این اعمال را خارج از قاعده جمهوریت و اسلامیت می‌دانستند. با شناختی که از آقای کروبی دارم طبیعتا تا هنگام و یا مادامی که در کشور شرایطی وجود داشته باشد که حقوقی از مردم ضایع گردد٬ ایشان اعتراض خواهند داشت و تلاش خود را برای رفع آن به کار خواهند بست. ایشان از ارکان اولیه انقلاب بوده و وفادار به آن است٬ لیکن بنا به گفته خودشان تلاششان آن است که قطار این انقلاب را به مسیر اولیه آن بازگرداند.

در میان سبزها این نگاه وجود دارد که چرا بایستی پس از اینهمه هزینه کشته شدن دهها نفر زندانی های طولانی مدت فرزندان این ملت وحبس و حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم زهرا رهنورد و در حالی که همچنان از بخش‌های از حاکمیت برچسب فتنه گر ادامه دارد چرا اصلاح طلبان با صرفاً آزادی زندانیان سیاسی و حتی آزادی آقایان کروبی و موسوی راضی هستند و به حداقل هایی که قبل از ۸۸ داشته‌اند راضی هستند؟

ببیندید در عالم سیاست نمی‌شود صفر و صد را انتخاب کرد و میان صفر و صد می‌شود حرکت کرد. دست آوردهای زیادی مقاومت پس از ۸۸ به ارمغان آورده است. بالاخره رأی مردم شمارش شده و رهبری هم برای حفاظت از رأی مردم تمام قد حاضر شدند و از حق الناس صحبت کردند. شخصیتی امروز رئیس جمهور شده که به اردوگاه اعتدالگرایان منصوب است و در جریان انتخابات مورد حمایت شخصیت‌های برجسته اصلاح طلب و احزاب بزرگی نظیر مشارکت، اعتماد ملی و کارگزاران قرار گرفته است ، امروز سخن از واگذاری پروژه های اقتصادی در یک فضای رقابتی سالم مطرح است و سپاه پاسداران علاقه‌ای به ادامه روند گذشته درگرفتن تمامی پروژه های ریزو درشت اقتصادی ندارد، آقای رئیس جمهور در حالی به کنفرانس سازمان ملل و مذاکرات پیش رو رفته است که اختیارات تام دارد نتایج میان مدت و دراز مدتی هم در پیش خواهد بود زندانیان سیاسی و آقایان موسوی و کروبی رضایتشان صرفاً از آزاد بودن نیست. مسرت رضایت‌بخش آن‌ها از نتیجه بخش بودن هزینه‌های پرداخت شده است فداکاری جوانان، مقاومت هوشمندانه مردان و زنان ایرانی دستاوردی را حاصل کرده باشد که در جمهوری اسلامی بساط ، زندانی سیاسی، حصر و محدودیتهای مطبوعاتی نداشته باشیم هر انسان آزاده‌ای را امیدوار به آینده و حامی چنین رویکردی می‌سازد.

در روابط خارجه و بویژه در پرونده هسته ای چرخش جدیدی در سیاست‌های ایجاد شده است آیا به نظر شما این چرخش رهبری به سمت سیاست‌های نرمش و انعطاف برای حل وفصل پرونده هسته ای نتیجه بخش خواهد بود؟

آنچه مسلم است این است که رویکرد سیاست‌ها درمذاکرات هسته ای آینده با دولت گذشته کاملاً متفاوت شده و مهم‌تر از اینکه این دولت در شعارهای انتخاباتی خود برای کسب آراء با شعار تدبیر و امید وارد کارزار انتخاباتی شد و بعد از انتخابات هم در همین مسیر گام برداشته مهم‌تر از همه این‌ها جهت گیری رهبری نظام نیز در این تغییرات کمک حال دولت است. به نظرم می‌رسد مقام رهبری با این بی‌آن‌که نرمش قهرمانانه در مذاکرات استراتژی جدید باشد به موفقیت مذاکرات آینده و به رئیس جمهور توانایی بیشتری را در حل و فصل این مسائل خواهد داد ما نمایندگان ادوار خارج از کشور خاطرم است ۵ ماه قبل نامه‌ای را به مقام رهبری، رئیس جمهور آمریکا و خانم اشتون درباره حل وفصل گره‌های کور پرونده هسته ای نگاشتیم در آن نامه به هیچ یک از رویدادهای سیاسی نپرداخته بودیم و صرفاً با مشاوره با کارشناسان فنی داخل و خارج از کشور به موارد فنی قابل حل در پرونده هسته ای اشاره کرده بودیم که محتوای آن نامه اگر درهر مذاکره ای مورد توافق طرفین قرار گیرد. بی‌شک هر دوطرف بازی برد برد کرده‌اند ، اتفاقاً جریانات تندرو در ایران هم حتی در روزنامه کیهان به نوعی از این بازی برد برد استقبال کرده بود و برخی از کارشناسان خارج از کشور نیز روی خوشی به آن نشان دادند تصور من این است آقای روحانی فردی عملگرا ، با هوش وفادار به منافع ملی و نتیجه گیر است و وی می‌تواند با پشتوانه رهبری از مذاکرات آینده کنفرانس بین‌المللی وپرونده هسته ای دست پر به کشور باز گردد.

احتمالاً سخنان آقای روحانی را در سازمان ملل شنیده‌ای چه تفاوتی میان اولین سخنرانی حسن روحانی دراین مجمع را با ۸ سخنرانی محمود احمدی نژاد برجسته می‌دانید؟ تحلیل جنابعالی از آنچه رئیس جمهور محترم و افکار عمومی انتظار داشتند که بعنوان یکی نمونه رئوسای جمهور ایران و آمریکا با هم رودرو شوند برآورده نشد چیست؟

به لحاظ شکلی و محتوایی اولین سفر آقای روحانی با هر ۸ سفر آقای احمدی نژاد بسیار متفاوت است ولی اصلی‌ترین تفاوت آن را اگر بخواهم دریک جمله عرض کنم این است که آقای روحانی در خور شان ملت ایران سخنرانی کردند، ادبیاتی که ایشان بکار بردند ازعزت واقعی ملت ایران رونمایی کرد ،از خاطر ملت ایران نرفته است که هربار احمدی نژاد دراین کنفرانس بردم دشمن تراشی می دمید عزت ایرانیان را به حقارت می‌کشاند، خوب حالا همه اصولگرا و اصلاح طلب نفس راحتی می‌کشند ، مردم هم شادمان هستند ، تصور من این است آمریکا یها و شخص اوباما تمایل به روبرو شدن با حسن روحانی را داشت و دیپلمات های ایرانی و شخص رئیس جمهور هم بی تمایل به مواجه شدن با آقای اوباما نبوده ولی همانگونه که خود آقای اوباما هم گفتند فرصت کافی برای تنظیم یک چنین رودرویی وجود نداشته و مقدماتی را الزاماً بایستی می داشته که آن الزامات قبل از روبرو شدن اتفاق نیفتاده بود ، درمجموع هر دو رئیس جمهور سازنده صحبت کردند و تمامی ادبیات تهدیدی تعدیل شده بود و این را می‌شود گامی روبه پیشرفت در روابط ایران و آمریکا تلقی کرد، برای ملت ایران این دستاوردها به آسانی بدست نیامده ،۴ سال مقاومت فرزندان ایران درزندانها ، مقاومت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورددر حصر، درایت ملت ایران درحضور آگاهانه برسر صندوق های رأی همگی هزینه‌های سنگینی بوده که پرداخت شده ، تا دستکم امروز در این نقطه قرار بگیریم که پس از سخنرانی رئیس جمهور کشورمان احساس حقارت نمی‌کنیم.

خبر غیر منتظره گفت وگوی تلفنی آقای اوباما و آقای حسن روحانی را درلحظات پایانی سفر رئیس جمهور ایران به آمریکا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوب مسلماً این خبر بسیاری از تحلیل گران سیاسی را شک زده کرد چون تصورهمه برآن بود که ملاقات دو وزیر امور خارجه بزرگترین دستاورد سفر هیئت ایرانی به آمریکا بود درحالی که ظاهراً اینگونه به نظر می‌رسد ملاقات دو وزیر امور خارجه زمینه‌ساز این گفت و گوی تلفنی هم بوده اینکه پس از ۳۴ سال راسای جمهور ایران با آمریکا تلفنی با یکدیگر صحبت کردند نقطه عطفی است در تاریخچه برقراری رابطه ایران و آمریکا، هرچه گمان می‌کنم جناح های تندرو در هر دو کشور از این گفت وگو ناخرسندند اما مسیر این نقطه عطف بازگشت ناپذیر است واقعیت این است که هردو کشور به ظرفیت‌های یکدیگر در هر حل و فصل مسائل منطقه ای و جهانی واقف شده‌اند نیاز هردو کشور بدوری از جنگ و خصومت مهم‌ترین دلیل این نقطه عطف تاریخی است باید در انتظار واکنش‌های موافق و مخالف برقراری رابطه این دوکشور از سوی کشورهای جهان باشیم حتماً آن کشورهایی که ازقطع ارتباط ایران با آمریکا سود می جستند و کاسبی می‌کردند بازارسودجوییشان کساد خواهد شد و کشورهایی که از قطع رابطه ایران و آمریکا آسیب می‌دیدند این نقطه عطف برایشان بسیار فرح بخش است امیدوارم همین حمایتی که در چند روز گذشته از سوی قوای دیگر و سرداران نظامی از رئیس جمهور محترم شد پس از این گفت وگوی تلفنی هم شاهد این حمایت ها باشیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.