سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سه مرجع تقلید قم: استمرار حتی یک روز حصر خانگی و حبس زندانیان سیاسی خلاف شرع است...

سه مرجع تقلید قم: استمرار حتی یک روز حصر خانگی و حبس زندانیان سیاسی خلاف شرع است

چکیده :آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله صانعی و آیت الله بیات زنجانی در دیدار با اعضای مجمع نیروهای خط امام ضمن خلاف شرع و عرف دانستن ادامه یافتن حصرها و حبس های زندانیان سیاسی، تاکید کردند که حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به وعده های پیش از انتخابات خود به مردم در این زمینه جامه ی عمل پوشانده و در راستای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر خانگی از رهبران جنبش سبز اقدام کند....


آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله صانعی و آیت الله بیات زنجانی در دیدار با اعضای مجمع نیروهای خط امام ضمن خلاف شرع و عرف دانستن ادامه یافتن حصرها و حبس های زندانیان سیاسی، تاکید کردند که حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به وعده های پیش از انتخابات خود به مردم در این زمینه جامه ی عمل پوشانده و در راستای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر خانگی از رهبران جنبش سبز اقدام کند.

به گزارش کلمه، حجج اسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام و سید علی اکبر محتشمی پور به همراه جمعی از اعضای سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام روز پنج شنبه ۴ مهر ۱۳۹۲، با آیات عظام یوسف صانعی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سید موسی شبیری زنجانی و اسد الله بیات زنجانی جداگانه دیدار و گفتگو کردند.

طی این دیدارها علما و مراجع عظام تقلید نسبت به تداوم حصر خانگی آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شدند.

تاکید آیت الله موسوی اردبیلی به روحانی؛ رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی مطالبه مراجع تقلید

به گزارش پایگاه خبری خط امام، در نخستین دیدار که با آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی صورت گرفت، حجت الاسلام الله بداشتی و فاضل فردوسی نیز حضور داشتند، ابتدا حاضران نسبت به تداوم فشار و تضییقات بر سر برپایی مراسم مذهبی احیا در ماه مبارک رمضان در حسینیه دارالزهرا ولنجک گلایه کردند که آیت الله موسوی اردبیلی ضمن تقبیح این قبیل خودسریها خواستار برچیدن این اعمال غیر قانونی شدند و در عین حال احتمال دخالت عوامل خودسر همچون برهم زنندگان مراسم سخنرانی آقای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در قم را منتفی ندانستند.

آیت الله موسوی اردبیلی ضمن تقبیح خودسریها خواستار برچیدن این اعمال غیر قانونی شدند و در عین حال احتمال دخالت عوامل خودسر همچون برهم زنندگان مراسم سخنرانی آقای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در قم را منتفی ندانستند.

آیت الله موسوی اردبیلی در زمینه تداوم حصر رهبران جنبش سبز آقایان میرحسین موسوی ومهدی کروبی و خانم رهنورد ابراز نگرانی کردند و استمرار حتی یک روز حصر خانگی ایشان و حبس زندانیان سیاسی را خلاف شرع دانستند.

وی در ادامه افزود: در دیدار با آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهور هم این نگرانی ها و دغدغه ها را بیان کرده و از ایشان خواسته اند رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی را به عنوان مطالبه مراجع تقلید از مقام معظم رهبری، به ایشان منتقل نمایند.

این مرجع تقلید در سفر دو سال پیش خود نیز به تهران و در دیدار با رهبری نگرانی ها و دغدغه های خود را با ایشان حضورا مطرح کرده بود.

حجت الاسلام محتشمی پور هم که به دلیل تشدید تضییقات و فشارهای وارده بر فعالان سیاسی داخل کشور، حدودا دو سالی است ایران را ترک کرده و در شهر مقدس نجف اشرف در عراق ساکن شده است به بیان گزارشی از وضعیت نابسامان طلاب و روحانیون ایرانی شاغل به تحصیل در حوزه علمیه نجف پرداخت.

نگرانی آیت الله بیات از استقلال حوزه

پس از زیارت حرم حضرت معصومه و اقامه نماز جماعت در مدرسه فیضیه دومین دیدار اعضای مجمع نیروهای خط امام با مراجع تقلید قم، بیت آیت الله اسد الله بیات زنجانی بود.

آیت الله بیات پس از شنیدن دغدغه ها و نقطه نظرات حاضرین به بیان نظرات و دیدگاههای خود پرداخت و یکی از نگرانی های خود را استقلال حوزه عنوان کرده و گفت: استقلال حوزه باید در سه سطح استقلال مرجعیت، استقلال در منابع مالی و استقلال در مدیریت و برنامه های درسی باشد. نهادهای نظامی و امنیتی حق دخالت در امور مرجعیت و حوزه را ندارند.

آیت الله بیات زنجانی افزود: اگر حاکمیت در امور حوزه دخالت نکند و حوزه جایگاه و پایگاه مردمی خود را بازیابد از نظر تامین منابع مالی نیز مردم این نهاد کهن دینی را تامین مالی می کنند و نیازی به بودجه های مصوب مجلس نیست.

این مرجع تقلید همچنین از تشکل های صنف روحانیت خواست که برای حفظ استقلال حوزه تلاش کنند.

آیت الله بیات: رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی تمام زندانیان سیاسی مطالبه بحق مردم و مراجع تقلید است/ آقای روحانی به قولی که در این زمینه به مردم داده عمل کند

آیت الله بیات رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی تمام زندانیان سیاسی را مطالبه بحق مردم و مراجع تقلید دانست و از آقای روحانی خواست به قولی که در این زمینه به مردم پیش از انتخابات داده است جامه عمل بپوشاند.

این مرجع تقلید همچنین گفت: طی نامه ای به رییس جمهور نوشتم که امیدوارم استقلال حوزه که در هشت سال گذشته آسیب دید در دوره شما آسیب نبیند. وی همچنین اکثر انتصابات رییس جمهور را قابل دفاع دانست و مسیر کوتاه طی شده از تشکیل کابینه تا امروز را در راستای تحقق وعده های رییس جمهور ارزیابی کرد.

آیت الله صانعی: حصر و حبس ها را خلاف شرع و عرف می دانم

سومین دیدار اعضای مجمع نیروهای خط امام با آیت الله یوسف صانعی بود. آیت الله صانعی پس از استماع نظرات اعضای مجمع ضمن خیر مقدم از تماس تلفنی خود جهت تبریک آزادی چند تن از زندانیان سیاسی خبر داد.

در ادامه آیت الله صانعی ضمن ابراز امیدواری برای ظهور و بروز تغییرات مثبت پس از انتخاب حجت الاسلام دکتر حسن روحانی به ریاست جمهور و بیان سوابق انقلابی ایشان قبل از انقلاب و دوران مبارزه خواستار برون رفت جامعه از دوره فشارهای امنیتی و تنگناهای به وجود آمده برای فعالان سیاسی شد.

آیت الله صانعی افزود: باید منشا مشکلات را بدرستی شناخت و برای رفع آن برنامه ریزی کرد و الا با سرخوردگی مواجه می شویم.

این مرجع تقلید همچنین خواستار رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد شد و از میرحسین موسوی به ” شیخ الانقلاب ” و از زهرا رهنورد به ” مفسره قرآن ” نام برد.

وی همچنین افزود: حصر و حبس ها را خلاف شرع می دانم و آنگاه که وجدان عمومی جامعه خواستار رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است یعنی عرف عامه با این اقدامات مخالف است و طبعا خلاف عرف خلاف شرع هم هست.

انتقاد آیت الله صانعی از فیلترینگ سایت های خبری و دینی

آیت الله صانعی افزود: یکی از موجبات رأی گسترده مردم به آقای حسن روحانی قول ایشان برای رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی بود بنابر این شایسته است رییس جمهور محترم برای تحقق این وعده خود تلاش نمایند.

آیت الله صانعی همچنین از فضای نابسامان در عرصه تبادل آزاد اطلاعات انتقاد کرد و خواستار برچیده شدن فیلترینگ سایتهای خبری و دینی از جمله سایت دفتر ایشان شد.

حمایت از دولت وظیفه همه علاقه مندان و دلسوزان نظام و کشور است

وی افزود: برخی از کتب ما که درباره مطالب فقهی است در وزارت ارشاد هنوز موفق به کسب مجوز انتشار نشده و در دولت جدید هم هنوز روند نابسامان گذشته اصلاح نگردیده است که امیدوارم آقای علی جنتی وزیر محترم ارشاد برای رفع این معضلات و نابسامانی های بجا مانده از دولت قبلی چاره اندیشی کنند.

آیت الله صانعی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از رییس جمهور برای کمک به تحقق وعده هایش، نقد و حمایت از دولت را توامان وظیفه همه علاقه مندان و دلسوزان نظام و کشور دانست.

یادی از علامه طباطبایی

در خلال دیدار با علما و مراجع تقلید، سید هادی خامنه ای به همراه جوانان مجمع نیروهای خط امام به بازدید از منزل مرحوم علامه طباطبایی در محله صفاییه در یکی از کوچه های موازی خیابان ارم قم پرداختند.

آقای خامنه ای در جمع جوانان همراه ضمن بازدید از منزل آن مرحوم که به دارالقرآن و محل ترویج تفسیر و شعائر قرآنی تبدیل شده به بیان ویژگیهای علمی و اخلاقی مرحوم علامه طباطبایی که همدوره تحصیلی پدر ایشان مرحوم آیت الله سید جواد خامنه ای و مرحوم آیت الله میلانی بودند پرداختند.

وی در خصوص ویژگیهای علامه گفت: اهتمام به شناخت تفکرات فلسفی غرب و آمادگی کامل برای گفتگوی علمی و فرهنگی با دانشمندان و فیلسوفان غربی همچون هانری کوربن فیلسوف فرانسوی در منزل مرحوم مطهری که در پی آن مباحثات هانری کوربن یکی از ارادتمندان مرحوم علامه طباطبایی شد مهم و قابل توجه است.

سیدهادی خامنه ای همچنین گوشه ای از خاطرات دیدارهایشان با مرحوم علامه بویژه در دهه سی و چهل شمسی هنگام سفرهای علامه به مشهد مقدس را بازگو کرد.

دیدار با احمد منتظری

در ادامه این سفر و نیز دیدارها و گفتگوها با روحانیون، سید هادی خامنه ای و جوانان همراه به دیدار فرزند آیت الله العظمی منتظری، حجت الاسلام احمد منتظری در محوطه بیرونی منزل مرحوم آیت الله منتظری رفتند و ضمن قرائت فاتحه ای برای مرحوم آیت الله منتظری با فرزند آن مرحوم دیدار و گفتگو کردند.

ملاقات با فضلا و روحانیون

اعضای مجمع نیروهای خط امام نماز جماعت مغرب و عشاء را در دفتر آیت الله یوسف صانعی و به جماعت ایشان برگزار کردند و پس از آن به دیدار جمعی از فضلا و روحانیون حوزه علمیه قم رفتند و تا پاسی از شب به بررسی شرائط سیاسی روز کشور پرداختند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.