سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جزییات گفت و گوی روسای جمهوری ایران و امریکا از زبان روحانی...

جزییات گفت و گوی روسای جمهوری ایران و امریکا از زبان روحانی

چکیده :روز گذشته پيش از عزيمت به تهران از سوي كاخ سفيد با دفتر سفير ايران در سازمان ملل تماس گرفته شد و آنها اعلام كردند كه رييس جمهور آمريكا مايل به انجام گفتگوي تلفني با بنده است كه اين كار قبل از حركت انجام شد. ...


حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران پس از بازگشت از سفر به مقر سازمان ملل متحد در فرودگاه مهرآباد تهران در گفتگو با خبرنگاران دستاوردهاي سفر هيات جمهوري اسلامي ايران به نيويورک را تشريح کرد.

دکتر روحاني با بيان اينکه هدف از اين سفر اين بود که بتوانيم مطالبات و حقوق ملت ايران را در صحنه بين المللي تبيين کنيم، گفت: در اين سفر فرصت هاي متعددي براي تبيين مواضع و نظرات ملت ايران به وجود آمد.

رييس جمهور با اشاره به سه سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل، اجلاس خلع سلاح هسته اي و اجلاس وزراي عضو جنبش عدم تعهد تصريح كرد: در جريان اين سخنراني ها مواضع و نقطه نظرات جمهوري اسلامي ايران به روشني مطرح شد.

دكتر روحاني با بيان اينكه در جريان اين سفر ملاقات ها و گفتگوهايي با مقامات ديگر كشورها از جمله بيشتر كشورهاي اروپايي كه تمايل خود را براي ديدار اعلام كرده بودند، داشتيم، اظهار داشت: در جلسات گوناگون از جمله ديدار با صاحبنظران و شوراي سياستگذاري روابط بين الملل، مديران انديشكده هاي آمريكايي و مديران مسوول مطبوعات و راديو و تلويزيون هاي آمريكا و رهبران اسلامي آمريكا مباحث بسيار خوبي مطرح شد.

رييس جمهور ديدار با ايرانيان مقيم آمريكا را، جلسه اي بسيار پرشور و صميمانه برشمرد و خاطر نشان كرد: در ملاقات با ايرانيان مقيم آمريكا همان نشاطي كه در ايران و جامعه ايراني احساس مي شود، از سوي ايرانيان خارج از كشور نيز مشاهده شد و هيات ايراني از نشاط ايرانيان مقيم آمريكا براي فعاليت هاي خود روحيه گرفتند.

دكتر روحاني با بيان اينكه هدف ما در اين سفر اين بود كه موضوعات مد نظر جمهوري اسلامي ايران از جمله مسئله هسته اي، امنيت منطقه، مبارزه با تروريسم بين الملل و موضوع سوريه مطرح شود، گفت: ما معتقديم كه بايد طرحي در جهت مبارزه با تروريست و خشونت در منطقه داشته باشيم، اظهار داشت: در مجمع عمومي سازمان ملل پيشنهادي را در راستاي مبارزه با خشونت، افراط و تروريسم ارائه داديم که در ديدار و ملاقات‌هايي که داشتيم خيلي از شخصيت‌ها از اين طرح استقبال کردند.

وي با بيان اينكه در مورد مساله سوريه مباحث بسيار خوبي با مقامات ديگر كشورها داشتيم گفت: در خصوص مساله هسته اي جمهوري اسلامي ايران نيز با مقامات كشورهاي اروپايي گفتگو و رايزني كرديم و اولين جلسه 1+5 در سطح وزراي خارجه در نيويورك تشكيل شد كه اين اولين گام به سمت حل و فصل مساله هسته اي است.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي در خصوص درخواست ملاقات روساي جمهور ايران و آمريكا و تماس تلفني باراك اوباما با دكتر روحاني اظهار داشت: بنده در همان روزهايي كه عازم سفر نيويورك بودم خبرهايي مبني بر تمايل ملاقات با رييس جمهور آمريكا از سوي مقامات آمريکا دريافت كردم.

دكتر روحاني با بيان اينكه علت عدم ديدار ميان روساي جمهور ايران و آمريكا اين بود كه ما زمان كافي براي انجام ملاقاتي دلخواه و مفيد را نداشتيم، تصريح كرد: نپذيرفتن ملاقات دوجانبه روساي جمهور ايران و آمريكا از سوي ما به دليل عدم وجود زمان كافي بود.

رييس جمهور تصريح كرد: به هر حال ميان ايران و آمريكا مسائل گوناگوني وجود دارد و حدود شصت سال است كه تنش ها و تخاصم هايي نسبت به ايران از سوي آمريكا بوده است و اينكه پس از گذشت 35 سال از انقلاب بخواهد ملاقاتي در سطح روساي جمهور ميان دو كشور صورت گيرد نياز به زمان و برنامه ريزي دارد.

دكتر روحاني در ادامه خاطر نشان كرد: روز گذشته پيش از عزيمت به تهران از سوي كاخ سفيد با دفتر سفير ايران در سازمان ملل تماس گرفته شد و آنها اعلام كردند كه رييس جمهور آمريكا مايل به انجام گفتگوي تلفني با بنده است كه اين كار قبل از حركت انجام شد.

رييس جمهور تصريح كرد: در حين گفتگوي تلفني عمده بحث در خصوص مساله هسته اي جمهوري اسلامي ايران و تاكيد بر تسريع در روند مذاكرات و حل و فصل مساله هسته اي بود.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد: در اين گفتگو بنده بر اين موضوع تاكيد كردم كه موضوع هسته اي ايران نه تنها حق ملت ايران و در جهت توسعه آن است، بلكه در سطحي بالاتر از آن موضوع غرور ملي ايرانيان است كه رييس جمهور آمريكا نيز اعلام كرد كه ما به حق ملت ايران در دستيابي به انرژي هسته اي احترام مي گذاريم.

رييس جمهور با بيان اينكه هر گونه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر مبناي حقوق ملت ايران و در چارچوب عزت، مصلحت، حكمت و سياست هاي تبيين شده از سوي مقام معظم رهبري خواهد بود، گفت: در اين راستا هر زمان كه ضرورت بدانيم در جهت رفع مشكلات و احقاق حقوق ملت ايران تلاش خواهيم كرد.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد: ما معتقديم كه بايد در اين زمينه انعطاف حكمت آميز و به تعبير رهبر معظم انقلاب نرمشي قهرمانانه با مد نظر قرار دادن اصول و آرمان هاي انقلاب داشته باشيم.

رييس جمهور با بيان اينكه همه مقامات و سران كشورها به ملت بزرگ ايران و نقش ايران در منطقه و جهان اذعان دارند، اظهار داشت: به وجود آمدن اين شرايط جديد تنها در سايه حضور 73 درصدي و با نشاط ملت ايران در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري بود و امروز ما مي توانيم به پشتوانه و با رهنمودهاي رهبري مسائل را هر چند پيچيده حل و فصل كنيم.

دكتر روحاني ادامه داد: ما بايد در اين مسير قدم به قدم پيش برويم البته نبايد توقع داشت كه همه مسائل و موضوعات يك شبه حل شود بلكه بايد اميد داشته باشيم تا به اهداف مد نظر خود برسيم.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي در خصوص بازگرداندن اثر تاريخي «جام شير دال» از سوي آمريكا به هيات ايراني گفت: اين اثر تاريخي كه يكي از اشياء بسيار ارزشمند و تاريخي متعلق به 2 هزار و 700 سال قبل است، از سال 2003 در اختيار آمريكايي ها بوده است؛ و پيش از اين نيز تلاش هايي براي بازگرداندن آن از سوي مسوولان ايراني انجام گرفته بود.

دكتر روحاني ادامه داد: در جريان اين سفر از سوي مقامات آمريكايي اين اثر تاريخي به عنوان هديه اي به ملت ايران با تشريفات خاص خود به هيات ايراني تحويل داده شد و ما خوشحاليم كه اين اثر را در اين سفر توانستيم همراه خود به كشور بازگردانيم.

رييس جمهور خاطر نشان كرد: همه اين آثار براي دولت و ملت ارزشمند است چرا كه نشان از تمدن كهن در اين سرزمين داشته و اميدواريم ملت ما در آينده نيز آفريننده علم و دانش و تمدن در جهان باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.