سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روحانی: کسی حق ندارد ایرانی را از بوی وطن محروم کند/ وظیفه دولت تسهیل رفت و آمد ایرا...
» حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدار کند

روحانی: کسی حق ندارد ایرانی را از بوی وطن محروم کند/ وظیفه دولت تسهیل رفت و آمد ایرانیان است

چکیده : در میان دیدارها و گفت و گوهایی که حسن روحانی در نیویورک داشت، دیدارش با ایرانیان مقیم امریکا ویژگی دیگری داشت. دیداری که روحانی حرف دل صدها ایرانی را به زبان آورد و گفت این حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدارکند. مگر ما حق داریم ایرانی را از بوی وطنش محروم کنیم؟ ...


کلمه- گروه خبر: در میان دیدارها و گفت و گوهایی که حسن روحانی در نیویورک داشت، دیدارش با ایرانیان مقیم امریکا ویژگی دیگری داشت. دیداری که روحانی حرف دل صدها ایرانی را به زبان آورد و گفت که این حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدار کند. مگر ما حق داریم ایرانی را از بوی وطنش محروم کنیم؟

به گزارش کلمه، نزدیک به هزار ایرانی از نقاط مختلف امریکا گرد آمده بودند تا در جلسه ای با رییس جمهوری خود در نیویورک دیدار داشته باشند.  روحانی گفت که دولت وظیفه خود می داند راه رفت و آمد ایرانیان به وطنشان را تسهیل کند. این حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدارکند. مگر ما حق داریم ایرانی را از بوی وطنش محروم کنیم؟

مالک ایران، ایرانیان هستند. ایرانیان تعلق به همه ایرانیان دارد. دولت قیم مردم نیست. هیچکس در نظام اسلامی قیم مردم نیست.

من فکر می کنم اگر بخواهم پیام شما را به ایران منتقل کنم شاید مهمترین دیدار از ایران حق مسلم ماست.

سخنان وی با تشویق و ابراز احساسات شرکت کنندگان رو به رو شد.

در این مراسم کودکان ایرانی در لباس های محلی سرودهایی به زبان فارسی اجرا کردند. در همین حال روحانی هم که غزلی از حافظ می خواند از مردم خواست که به فرموده حافظ گله ها را فراموش کنند که وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کافریست رنجیدن.

محمدجواد ظریف که این دیدار را شیرین ترین قسمت سفر روحانی به نیویورک خوانده در پست فیس بوکی خود با کنایه ای ظریف به صدا و سیما نوشته است: نمی دانم سیما این برنامه را پخش مستقیم کرده یا خیر ولی امیدوارم پخش کنند تا شما هم در این شادی که من و همه اعضای هیأت داشتیم شریک باشید.

حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران گفت: ايرانيان سفيران سرزمين خود در سراسر جهان و حلقه وصل سرزمين ايران با ساير ملت ها هستند.

دكتر حسن روحاني در جريان سفر به نيويورک به منظور شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل متحد در ديدار جمع كثير و پرشور ايرانيان مقيم آمريكا كه در فضايي كاملا صميمانه برگزار شد، اظهار داشت: اقليت هاي يهوديان، ارمني ها، آشوريان، رزتشتيان همه و همه زيبايي هاي سرزمين ايران مي باشند.

رييس جمهور افزود: ايران به عنوان سرزمين همه دلها، در دو مقطع بزرگترين فرهنگ را آفريد، فرهنگ باستان قبل از اسلام يكي از چند فرهنگ بزرگ جهان بود و هنوز هم ما به آن دوران مي باليم و افتخار مي كنيم.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني با اشاره به اشتياق مقام هاي اروپايي براي ملاقات با او گفت: هيچ مقامي نبود كه در اين سفر با من ملاقات كند و از عظمت ملت ايران و انتخابات ۲۴ خرداد۹۲ سخن نگويد.

دکتر روحاني اظهار داشت: همه اين لحظه ها براي من شيرين بود و احساس غرور مي كردم كه نماينده يك ملت و فرهنگ بزرگ هستم.

رييس جمهوري اسلامي ايران افزود :دولت تدبير و اميد دست نياز به سوي هيچ كشور خارجي دراز نخواهد كرد، اما دست نيازش را به سوي شما ايرانيان دراز مي كند، زيرا شما مي توانيد تصويري واقعي از سرزمين خود به جهانيان معرفي كنيد.

دکتر روحاني تصريح کرد: صدا و سيماي ما در اينجا شما هستيد، شما مي توانيد صداي ملت ايران را به گوش مردم آمريكا برسانيد و فرهنگ غني خود را به آنها معرفي كنيد.

رييس جمهور کشورمان با تاكيد بر اينكه در بحث رابطه ميان ايران و آمريكا گذشته تلخي وجود دارد، گفت: تنش ها و تخاصمي كه از گذشته ميان تهران – واشنگتن شكل گرفته يك شبه حل نمي شود.

دكتر روحاني در خصوص تمايل اوباما براي ديدار و مذاكره با وي گفت: من با اصل پيشنهاد موافق هستم اما دو طرف هر چه فكر كرديم كه نتيجه اين ملاقات چگونه براي دو ملت هديه مناسبي باشد، متوجه شديم كه اين مسئله در اين فاصله زماني كوتاه مسير نيست.

رييس جمهور همچنين به تلاش ها براي بازگرداندن يك ميراث گرانبهاي تاريخي با قدمت دو هزار و ۷۰۰ ساله از آمريکا به ايران اشاره كرد و گفت: سالها پيش اين آثار گرانبها به آمريكا قاچاق شد و در اين سفر قرار شد اين شي ارزشمند به كشور بازگردانده شود.

دكتر روحاني تاکيد کرد: افتخار مي كنم كه اين اثر گرانبهاي تاريخي ملت ايران را به كشور بازگردانم.برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.