سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حسن روحانی و باراک اوباما تلفنی گفت و گو کردند/ وزیران خارجه مامور پیگیری تلاشهای د...

حسن روحانی و باراک اوباما تلفنی گفت و گو کردند/ وزیران خارجه مامور پیگیری تلاشهای دیپلماتیک

چکیده :رییس جمهوری امریکا بر این باور است که مسیر به سمت توافقی معنی دار دشوار خواهد بود. و در این مقطع، هر دو طرف نگرانی های قابل توجهی دارند که باید برطرف شود. اما من باور دارم که به یک ضمانت جهت اتخاذ روش دیپلماتیک و اینکه در یک شرایط خاصی برای ایجاد پیشرفت با دولت جدید در تهران دست یافته ایم. ...


کلمه_ گروه خبر: سرانجام پس از سه دهه سردی روابط میان ایران و امریکا تماس تلفنی باراك اوباما رئيس جمهوري ايالات متحده امريكا و حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران در آخرین ساعات حضور روحانی در نیویورک انجام شد.

این گفت و گوی تلفنی بازتاب گسترده ای در فضای مجازی و رسانه ای به همراه داشت. هر چند بسیاری از این گفت و گوی تلفنی به عنوان یک مکالمه تاریخی یاد کردند، اما برخی از تندرو این اقدام را نه دیپلماتیک خواندند و نه انقلابی و مدعی شدند که دستاوردی به همراه نداشته است، اما توضیح ندادند چه دستاوردی در نظر آنان بوده که انتظار داشته اند با پایان یک گفت و گوی پانزده دقیقه ای به دست آید.

روزنامه کیهان هم که هنوز نتوانسته نکته ای برای توهین و هتاکی پیدا کند امروز در حالی که تیتر اصلی خود را به روابط ایران و امریکا اختصاص داده بود نوشت: به رغماظهارات سنجیده و دیپلماسی منطقی دکتر روحانی در نیویورک برای حل مسئله هسته ای کشورمان، واشنگتن پاسخ درخور و مناسبی به این دیپلماسی نداد. اما ننوشت چرا به جای بیان اظهار نظر سناتورها و سیاستمداران تندروی امریکا به بیان نظرات دیگر مسئولان سیاست خارجی و کاخ سفید نپرداخته است.

در همین حال در ستون خبرهای ویژه خود بدون اشاره به اظهار نظرات مثبت و سازنده ای که طی روزهای اخیر انجام شده با بزرگنمایی قدرت اسراییل نوشت:” اختیار اوباما دست کنگره و کنگره در اختیار صهیونیست‌هاست”!

در حالی که روز گذشته محمدجواد ظریف و جان کری در حاشیه اجلاس 5+1 با هم دیدار داشتند، امروز نیز روسای جمهوری دو کشور وزیران خارجه را مامور پیگیری تلاش های دیپلماتیک کردند.

دقایقی پس از این گفت و گو در تویتر روحانی به نقل از وی در گفت و گو با اوباما نوشته شد: در مورد مساله هسته ای، با عزم سیاسی، راهی برای حل سریع این موضوع وجود دارد. ما به آنچه از 5+1 و مخصوصاً دولت شما طی هفته ها و ماههای آینده می بینیم امیدوار هستیم. من مراتب قدردانی خودم را بابت میهمان نوازی و تماس تلفنی شما ابراز میکنم.

در همین حال، صفحه توئیتر کاخ سفید نیز در این‌باره نوشت که این تماس از طرف اوباما بوده و درباره اینکه راه و زمینه برای حل مسایل هسته‌یی و “خارج از آن” فراهم است، صحبت شده است.

توئیتر کاخ سفید همچنین نوشت: روحانی در پایان این گفت‌وگوی کوتاه به زبان انگلیسی به اوباما گفته است: have a nice day و اوباما نیز به زبان فارسی پاسخ داده است: “خداحافظ”.

به گزارش کلمه، رییس جمهوری امریکا پس از این گفت و گوی تلفنی که پانزده دقیقه به طول انجامید اظهار داشت: همین الان با حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران طی تماسی تلفنی گفتگو کردم. هر دوی ما راجع به تلاشهای جاری برای رسیدن به توافق پیرامون برنامه هسته ای ایران صحبت کردیم. من به رییس جمهور روحانی آنچه در نیویورک گفتم را تصریح کردم. درحالیکه قطعاً معضلات مهمی برای حرکت به سوی جلو پیش روست و موفقیت به هیچ وجه تضمین شده نیست، معتقدم که ما به یک راه حل جامع خواهیم رسید.

وی از اراده امریکا برای حل مسایل بین دو کشور سخن گفت و ادامه داد: من سناتور کِری را مسوول پیگیری این تلاش دیپلماتیک با دولت ایران کردم. ما روز گذشته با دوستانمان در اتحادیه اروپا، انگلستان، فرانسه، آلمان، روسیه و چین بهمراه وزیر امور خارجه ایران مباحثات سازنده ای داشتیم. برای پیشرفت کار، پرزیدنت روحانی و من گروههایمان را جهت ادامه ضرورت کار و همکاری با 5+1 مشخص کردیم تا به یک توافق دست یابند. و در طول تمام این مراحل، ما با همه دوستان و متحدانمان در منطقه از جمله اسرائیل در تماس خواهیم بود.

اوباما تصریح کرد که ما به فکر تمام مشکلات پیش رو هستیم. در واقع اینکه این اولین تماس بین آمریکا و رییس جمهور ایران از سال 1979 بوده است، نشاندهنده اهمیت و عمق سوء ظنها بین این دو کشور میباشد، اما همچنین نشان دهنده امید به حرکتی فراتر از دشواریهای تاریخی است.

رییس جمهوری امریکا با احترام به حق ایران در انرژی هسته ای اظهار داشت: من بشدت باور دارم که پایه های لازم برای رسیدن به نتیجه مشترک وجود دارد. رهبر ایران فتوایی علیه گسترش سلاحهای هسته ای صادر کرده است. پرزیدنت روحانی اعلام کرده که ایران هرگز سلاح هسته ای تولید نخواهد کرد. من به وضوح بیان کردم که ما حق مردم ایران برای رسیدن به انرژی صلح آمیز هسته ای را در چهارچوب مقررات محترم میشماریم.

او ادامه داد: در نهایت این آزمونی معنادار، شفاف و تحقق پذیر خواهد بود، که همچنین میتواند رفع تحریمهای جامع بین المللی را که در حال حاضر وجود دارد به همراه آورد.

اوباما تصریح کرد که حل این مساله میتواند به عنوان گامی بزرگ برای روابط جدید بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران بر پایه احترام و علاقه دوطرف عمل کند. همچین میتواند به کمک به تسهیل و بهبود روابط ایران با جامعه بین المللی و کشورهای منطقه داشته باشد، چیزی که باعث کمک به مردم ایران برای تحقق و بروز ظرفیتهای فوق العاده خودشان است، بعلاوه به ما جهت برطرف کردن سایر نگرانیها و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه کمک میکند.

رییس جمهوری امریکا بر این باور است که مسیر به سمت توافقی معنی دار دشوار خواهد بود. و در این مقطع، هر دو طرف نگرانی های قابل توجهی دارند که باید برطرف شود. اما من باور دارم که به یک ضمانت جهت اتخاذ روش دیپلماتیک و اینکه در یک شرایط خاصی برای ایجاد پیشرفت با دولت جدید در تهران دست یافته ایم.

او در پایان گفت: در گفتگو با پرزیدنت روحانی احترام عمیق خودم را به مردم ایران اعلام کردم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.