سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیام صلح و دوستی ایرانیان به مردم امریکا رسید...

پیام صلح و دوستی ایرانیان به مردم امریکا رسید

چکیده :رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» به زبان انگلیسی پیامی را به مردم آمریکا ابلاغ کرد و گفت: تمایل دارم به مردم آمریکا بگویم: من صلح و دوستی را از ایرانیان برای آمریکایی‌ها آورده‌ام....


هر چند دیداری بین روحانی و مقامات امریکایی انجام نشد، اما رئیس‌جمهور کشورمان در گفت و گویی با شبکه «سی‌ان‌ان» در پیامی به زبان انگلیسی پیام صلح و دوستی ایرانیان برای آمریکایی‌ها را ابلاغ کرد.

رئیس‌جمهور کشورمان در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» به زبان انگلیسی  گفت: تمایل دارم به مردم آمریکا بگویم: من صلح و دوستی را از ایرانیان برای آمریکایی‌ها آورده‌ام.

ریيس جمهور در اين مصاحبه در پاسخ به سوالي در خصوص موضوع هسته‌اي ايران گفت: جمهوري اسلامي ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود و کشتار جمعي را برخلاف باورهاي ديني و مذهبي و اصول اخلاقي خود مي‌داند.

دکتر روحاني تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در موضوع هسته‌اي خواستار حقوق حقه خود بدور از اعمال هرگونه تبعيض همانند ساير کشورهاي دنيا و در چارچوب مقررات بين‌المللي بوده و آن را دنبال مي‌کند.

رييس جمهور با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران چيزي جز قانون نمي‌خواهد، اعمال تحريم‌ها عليه کشورمان را غيرانساني و برخلاف تمامي اصول و مقررات بين‌المللي دانست و خاطر نشان کرد: ما معتقديم با فشار بر يک ملت هيچ کسي به جايي نمي‌رسد چراکه هر چه تنفر زياد باشد، شرايط براي صلح و دوستي کمتر مي‌‌شود.

دکتر روحاني در پاسخ به سوالي در خصوص تحولات سوريه نيز اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا با هر کشوري در راستاي خاتمه دادن به جنگ داخلي در سوريه همکاري کند.

رييس جمهور همچنين تاکيد کرد: هيچ دولت ديگري نبايد براي آينده سوريه تصميم گيري کند.

وی تصریح کرد که برنامه‌ای برای دیدار با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا ندارم اما اگر فرصتی پیش بیاد می‌توانیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.

اخیراً نامه‌هایی بین اوباما و روحانی رد و بدل شده است و گمانه‌هایی در این باره به وجود آمده است که روسای جمهور ایران و آمریکا احتمالاً دیدار رو در رو در سازمان ملل در نیویورک داشته باشند.

روحانی به سی ان ان در این باره گفت: حرف‌هایی دراین باره صورت گرفته است و آمادگی‌ها برای این کار نیز تا حدودی انجام گرفته است.

وی تصریح کرد: آمریکا تمایل خود را برای چنین دیداری نشان داد و به طور کلی ایران تحت شرایط خاص می‌تواند اجازه چنین دیداری را بدهد اما بر این باورم که زمان کافی برای هماهنگ کردن این نشست به طور کامل، آنطور که باید، دشوار است.

رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به اینکه آیا اجازه ملاقات با مقامات آمریکایی را دارند، گفت: فکر می‌کنم رئیس‌جمهور ایران هر زمان که منافع ملی کشور در میان باشد، چنین اجازه‌ای را دارد. رهبر معظم ایران گفته‌اند که اگر مذاکرات برای منافع ملی کشور لازم و ضروری باشد، مخالف مذاکره نخواهد بود.

وی ادامه داد: اگر امروز فرصت به وجود می‌آمد، (دیدار) امروز برگزار می‌شد و اقدامات مقدماتی برای آن انجام می‌گرفت، به احتمال خیلی زیاد گفت‌وگو صورت می‌گرفت و در وهله اول بر موضوع هسته‌ای یا تحولات خاورمیانه متمرکز بود. بنابراین می‌توانم به شما بگویم رهبر ایران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره این موضوعات مذاکره کنیم.

روحانی درباره هولوکاست گفت: من قبلاً گفتم که من یک مورخ نیستم و زمانیکه بحث درباره ابعاد هولوکاست به وجود می‌آید، مورخان هستند که باید بازتاب از خود نشان دهند اما در کل من می‌توانم بگویم که هرگونه جرمی که در تاریخ علیه بشریت به وجود آمده است، از جمله جرمی که نازی‌ها علیه یهودیان و غیریهودیان انجام دادند، تا جایی که به ما مربوط می‌شود، سزاوار سرزنش و محکومیت است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.