سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازتاب یک سخنرانی؛ روحانی بیش از هر چیز از ” ایران ” گفت...

بازتاب یک سخنرانی؛ روحانی بیش از هر چیز از ” ایران ” گفت

چکیده :در سخنان روحانی که بیش از دو هزار کلمه بود، "ایران" بیشترین بار از سوی رییس جمهوری کشورمان تکرار شد، در حالی که اعتدال و خشونت نیز دو کلمه ای بود که روحانی بارها از آن استفاده کرد. مهمترین محورهای سخنان روحانی در سازمان ملل پرونده هسته ای ایران، تحریم ها، آمریکا، سوریه، صلح جهانی و گفتمان اعتدال بود. ...


کلمه- گروه خبر: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان در سخنانی در سازمان ملل به مساله هسته ای و تحریم ها پرداخت.

سخنان رییس جمهوری کشورمان از زاویه های مختلفی مورد تحلیل رسانه های جهان قرار گرفته است. در حالی که برخی از رسانه ها بخشی از این سخنان را برجسته کرده اند، بی بی سی یک مقایسه نموداری از کلماتی که روحانی بیشتر در این سخنرانی استفاده کرده، ارائه داده است.

در سخنان روحانی که بیش از دو هزار کلمه، “ایران” بیشترین بار از سوی رییس جمهوری کشورمان تکرار شد، در حالی که اعتدال و خشونت نیز دو کلمه ای بود که روحانی بارها از آن استفاده کرد.

مهمترین محورهای سخنان روحانی در سازمان ملل پرونده هسته ای ایران، تحریم ها، آمریکا، سوریه، صلح جهانی و گفتمان اعتدال بود.

در همین حال هر چند این سخنان با استقبال جمعی از سیاستمداران جهان رو به رو شد، وزیر خارجه اسراییل سخنان روحانی را «طعنه‌آمیز و ریاکارانه» خواند.

واکنش به سخنرانی روحانی

گیدو وستروله‪،‬ وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه دوم مهر ماه، در گفت‌وگویی با روزنامه «ولت ام سونتاگ» و واکنش به سخنان حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت این سخنان می‌توانند حرکتی نو را در گفت‌وگوهای مشکل اتمی سبب شوند.

آقای وستروله از آنچه «لحن تازه» ایران نامیده، استقبال کرده است.

آلمان یکی از اعضای گروه ۵+۱ است که با ایران مشغول گفت‌وگو بر سر برنامه اتمی‌اش هستند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید انتظار می‌رود وزیر خارجه آلمان با رئیس‌جمهوری ایران در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کند. گفته می‌شود او از روحانی خواهد خواست تا در مورد حل و فصل برنامه هسته‌ای اقدامات جدی تری را پی گیرد.

اما از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و چند تن از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا از سخنرانی روحانی انتقاد کرده‌اند.

آقای نتانیاهو، سوم مهر ماه در بیانیه‌ای گفت در این سخنرانی هیچ پیشنهاد عملی برای توقف برنامه هسته‌ای ایران که او آن را «نظامی» نامیده، ارائه نشده است.

نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرده است که ایران می‌خواهد «زمان بخرد تا فرصت پیدا کند برنامه هسته‌ایش را پیش ببرد».

او سخنان روحانی را «طعنه‌آمیز و ریاکارانه» نامیده است.

به نوشته رادیو فردا، سه تن از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی نیز در بیانیه‌ای انتقادهای مشابهی را مطرح کرده‌اند و از دولت خود خواسته‌اند به ایران اجازه ندهد «برای زمان خریدن دست به فریب‌کاری بزند».

سناتورها جان مک‌کین، کلی آیوت و لینزی گراهام که هر سه از هوادران سخت‌گیری علیه ایران هستند این بیانیه را منتشر کرده‌اند.

آنها البته تاکید کرده‌اند که از علاقه دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای آزمودن آنچه او علاقه ایران به دیپلماسی نامیده بود، استقبال می‌کنند، اما به انگیزه‌های ایران عمیقا مشکوک‌‌اند.


بازتاب سخنان روحانی در رسانه های خارجی

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» موضوع آمادگی ایران برای مذاکرات هسته ای را به عنوان تیتر خبر خود درباره سخنرانی روحانی انتخاب کرده و به نقل از وی می نویسد ایران آمادگی دارد به فوریت وارد مذاکرات هسته ای شود. این خبرگزاری همچنین اشاره می کند که روحانی از آمادگی کشورش برای گفت و گو با آمریکا برای مدیریت اختلافات سخن گفته است.

به نوشته تابناک، خبرگزاری «رویترز» نیز سخنرانی روحانی در مرکز توجه خود قرار داده و می نویسد رئیس جمهور ایران در این سخنرانی به شدت از تحریم های وضع شده علیه ایران انتقاد کرده است. این خبرگزاری اشاره می کند که روحانی ضمن مقایسه تحریم های ایران با تحریم های وضع شده بر عراق در گذشته، گفته اثرات این تحریم ها تنها به اهداف مورد نظر تحریم کنندگان محدود نمی ماند.

سایت شبکه خبری «بلومبرگ» نیز به همین موضوع پرداخته و می نویسد روحانی تحریم ها را ناقض حقوق بشر و صلح دانسته است. این سایت به نقل از روحانی نوشته تحریم ها متجاوزانه، جنگ افروزانه و ضدانسانی هستند و افراد زیادی را قربانی می کنند.

سایت شبکه خبری «راشا تودی» نیز به سخنرانی روحانی پرداخته و می نویسد به اعتقاد رئیس جمهور ایران، تبلیغات معطوف به تهدیدآمیز جلوه دادن ایران، برای امنیت بین المللی خطرناک است. این سایت اشاره می کند که به بیان روحانی، نظامی گری برخی بازیگران و جهانی سازی ارزش های غربی، خطر واقعی علیه امنیت جهانی به شمار می رود.

سایت شبکه خبری «ان بی سی» نیز تیتری با این مضمون را برای مطلب خود انتخاب کرده است: «روحانی: ایران تهدید نیست. تحریم ها خشونت آمیز هستند». این سایت اشاره می کند که روحانی گفته ایران مطلقاً هیچ تهدیدی را متوجه جهان نمی کند و این تحریم های وضع شده علیه این کشور هستند که ماهیتی خشونت آمیز دارند. «ان بی سی» اشاره می کند که حضور روحانی در مجمع عمومی، مورد توجه دقیق همه کشورهای جهان بوده است.

«گاردین» نیز همین مضمون را برای تیتر خبر خود انتخاب کرده و به نقل از روحانی می نویسد ایران هیچ تهدیدی را متوجه جهان نمی کند. این روزنامه با اشاره به بخش های دیگری از سخنان روحانی می نویسد به اعتقاد وی، جهان از جنگ خسته شده و آمریکا نباید سوریه را به حمله نظامی تهدید کند. گاردین اشاره می کند که روحانی از جهانیان خواسته خشونت و افراطی گری را محکوم نمایند.

اما سخنرانی روحانی مورد توجه مطبوعات اسرائیلی نیز قرار گرفته است. «یدیعوت آحارانوت» در تیتر مطلب خود درباره سخنرانی روحانی می نویسد: «روحانی به اوباما: صلح در دسترس است». این روزنامه اشاره می کند که به اعتقاد روحانی، اگر آمریکا از تن دادن به فشارهای گروه های فشار جنگ طلب خودداری کرده و به موضع برابر، احترام متقابل و اصول حقوق بین الملل پایبند باشد، در این صورت صلح در دسترس خواهد بود.

در نهایت، روزنامه «واشنگتن پست» نیز در چند خبر مجزا به بخش های مختلف سخنرانی روحانی پرداخته است. این روزنامه در یکی از این بخش ها اشاره می کند که به گفته روحانی، هر مسئله ای را می توان از طریق اعتدال و نفی خشونت حل و فصل نمود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.