سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سازمان معلمان ایران: ادامه حبس معلمان زندانی غیرقابل قبول است...

سازمان معلمان ایران: ادامه حبس معلمان زندانی غیرقابل قبول است

چکیده :ادامه حبس آقایان محمد داوری ، عبدالله مومنی ، رسول بداغی ، محمود باقری و ابلاغ حکم حبس برای دبیر کل کانون صنفی معلمان ، آقای باغانی و سخنگوی کانون صنفی معلمان ، آقای بهشتی و مفتوح بودن پرونده آقای علیرضا هاشمی ، دبیر کل سازمان معلمان ایران ، برای افکار عمومی فرهنگیان غیر قابل قبول است. ...


سازمان معلمان ایران در بیانیه ای به مناسبت سال تحصیلی جدید نوشته است: سالی که گذشت ؛ توام با خاطرات تلخ و تجارب سخت برای فعالان صنفی و تشکل ها بود و هنوز هم این بار مشقت و بی عدالتی بر شانه های آنان سنگینی می کند. ادامه حبس آقایان محمد داوری، عبدالله مومنی، رسول بداغی ، محمود باقری و ابلاغ حکم حبس برای دبیر کل کانون صنفی معلمان، آقای باغانی و سخنگوی کانون صنفی معلمان، آقای بهشتی و مفتوح بودن پرونده آقای علیرضا هاشمی، دبیر کل سازمان معلمان ایران ، برای افکار عمومی فرهنگیان غیر قابل قبول است.

در این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار کلمه قرار گرفت با انتقاد از نمایندگان مجلس در ندادن رای اعتماد به نجفی تصریح شده است: آنانی که در شعار ، آموزش و پرورش را غیر سیاسی می خوانند عملکردشان در این مدت نشان داد که به چیزی غیر از منافع خود و یا گروه خویش نمی اندیشند. رای سیاسی مجلس به گزینه پیشنهادی دولت تدبیر و امید، موجب شد که سال تحصیلی جدید بدون وزیر شروع شود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: اصل ” استقلال ” آموزش و پرورش تضمین شده و از دخالت نهادهای غیر مسئول و غیر پاسخگو که امنیت فکری و روانی جامعه فرهنگی را به مخاطره می افکند ، جلوگیری شود.

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی به شرح زیر است:

فرهنگیان کشور با ما در پیگیری مطالبات همراه و هم قدم شوند !

پس از یک دوره خزان ۸ ساله ؛ معلمان ، دانش آموزان و اولیاء آن ها با نگاهی امیدوارانه به تدبیر دولت امید ، سال تحصیلی جدید را آغاز می نمایند .

۸سالی که گذشت ؛ توام با خاطرات تلخ و تجارب سخت برای فعالان صنفی و تشکل ها بود و هنوز هم این بار مشقت و بی عدالتی بر شانه های آنان سنگینی می کند . ادامه حبس آقایان محمد داوری ، عبدالله مومنی ، رسول بداغی ، محمود باقری و ابلاغ حکم حبس برای دبیر کل کانون صنفی معلمان ، آقای باغانی و سخنگوی کانون صنفی معلمان ، آقای بهشتی و مفتوح بودن پرونده آقای علیرضا هاشمی ، دبیر کل سازمان معلمان ایران ، برای افکار عمومی فرهنگیان غیر قابل قبول است.

آنانی که در شعار ، آموزش و پرورش را غیر سیاسی می خوانند عملکردشان در این مدت نشان داد که به چیزی غیر از منافع خود و یا گروه خویش نمی اندیشند !
رای سیاسی مجلس به گزینه پیشنهادی دولت تدبیر و امید ، موجب شد که سال تحصیلی جدید بدون وزیر شروع شود.

آقای دکتر روحانی در موسم گفت و گوهای انتخاباتی ، نقطه نظرات و برنامه هایی را برای آموزش و پرورش بر شمرد که از نظر ما می تواند کلیدی برای خروج آموزش و پرورش از بن بست فعلی باشد.

سازمان معلمان ایران با تکیه بر اصل ” مطالبه محوری ” و دوگانه ” حمایت – انتقاد ” امید و انتظار دارد که:
1-دایره بسته مدیران تعدیل شده ، ضمن پای بندی و اعتقاد به اصل ” تغییر ” مدیران شایسته و علم سالار جایگزین ” مدیرانی برای تمام فصول ” شوند.

2-با رعایت اصل مشارکت همه جانبه به ویژه در سطوح تصمیم سازی و تصمیم گیری ، اعتماد از دست رفته به جامعه معلمان برگردد ( پیشنهاد سازمان معلمان ایران در سال ۱۳۸۰ مبنی بر تشکیل شورای عالی معلمان می تواند در دستور کار قرار گیرد)

3-با نگاهی باور مند به ” نهادهای مدنی ” و ” تشکل ها ” نگاه تهدید محور و حتی نگاه تزیینی به آن ها پایان یابد

4-اصل ” استقلال ” آموزش و پرورش تضمین شده و از دخالت نهادهای غیر مسئول و غیر پاسخگو که امنیت فکری و روانی جامعه فرهنگی را به مخاطره می افکند ، جلوگیری شود.

5-نگاه انسانی و انسان محور جایگزین نگاه ابزاری در روابط و معادلات ستاد و صف آموزش و پرورش شود.

6-ضمن رعایت اصل ” اعتدال ” و البته به دور از نگاه محافظه کارانه که رویکرد حفظ وضع موجود را دنبال می کند ، اعتماد به نفس و جرات نقد و نقادی در فضای مایوس و طوفان زده آموزش و پرورش احیا شود.

7-ضمن تعامل و ارتباط متقابل با مجلس و نهادهای مسئول ، منافع و مطالبات آموزش و پرورش و معلمان که در ۸ سال اخیر به نحو غیر منطقی متراکم شده اند و با بهره گیری از پتانسیل نهادهای مدنی و تشکل ها ؛ پیگیری شود

سازمان معلمان ایران از آن جا که منافع آموزش و پرروش را در یک نگاه ” ملی ” و ” فرا ملی ” جست و جو می کند از اتحادیه جهانی معلمان می خواهد که حداکثر مساعی و تلاش خود را برای لغو تحریم های غیر انسانی و ناعادلانه به کار بندد.

سازمان معلمان ایران با حمایت و همراهی با برنامه های دولت تدبیر و امید ، در کنار جامعه بزرگ و فهیم معلمان ، بر این باور است که با توسعه و بهسازی درونی آموزش و پرورش می توان نگرش جامعه و مسئولان را به آموزش و پرورش به عنوان محور توسعه پایدار تغییر داد.

انتظار آن است که فرهنگیان با درک شرایط کنونی کشوربا ما در پیگیری مطالبات همراه و هم قدم شوند.

مهر۱۳۹۲

سازمان معلمان ایران


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.