سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » «دانشجویان ستاره‌دار» در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند...

«دانشجویان ستاره‌دار» در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند

چکیده :وزارت علوم روز گذشته در رابطه با وضعیت دانشجویان ستاره‌دار تصمیم‌گیری کرد. اطلاعات کسب‌شده «شرق» از سوی دانشجویان ستاره‌دار و مسوولان وزارت علوم نشان می‌دهد، براساس این تصمیم دانشجویان ستاره‌دار قبل از سال 1390 باید دوباره در آزمون‌های سراسری شرکت کنند و دانشجویانی که طی سال‌های 1390، 1391 و 1392 ستاره‌دار شده‌اند مي‌توانند در دانشگاه‌هايي...


وزارت علوم روز گذشته در رابطه با وضعیت دانشجویان ستاره‌دار تصمیم‌گیری کرد. اطلاعات کسب‌شده «شرق» از سوی دانشجویان ستاره‌دار و مسوولان وزارت علوم نشان می‌دهد، براساس این تصمیم دانشجویان ستاره‌دار قبل از سال 1390 باید دوباره در آزمون‌های سراسری شرکت کنند و دانشجویانی که طی سال‌های 1390، 1391 و 1392 ستاره‌دار شده‌اند مي‌توانند در دانشگاه‌هايي كه قبول شده‌اند، ثبت‌نام كنند. اقدامی که در اولين قدم از سوي توفيقي خبر خوشي براي اين دانشجويان است و از سوي ديگر می‌تواند باز هم زمینه تضییع حق دانشجویان ستاره‌دار قبل از سال 1390 را فراهم کند. این تصمیم در شرایطی است که یک منبع آگاه در وزارت علوم نیز با تایید این تصمیم وزارت علوم تاکید کرده است: «دیگر مراحل گزینش برای دانشجویان ستاره‌دار قبل از سال 1390 صورت نمی‌گیرد و این‌دسته از دانشجویان می‌توانند، با شرکت دوباره در آزمون‌های سراسری و قبولی در آزمون وارد دانشگاه‌ها شوند.»

در همین رابطه پیش از این هم سازمان سنجش آموزش کشور طی چند هفته اخیر اقدام به احضار تعدادی از دانشجویان کرده بود و از طریق «هیات گزینش دانشجو» در این سازمان، اقدام به پرس‌وجو‌هایی از برخی دانشجویان کرده است. در همین رابطه پیش از این «جعفر توفیقی» در گفت‌وگو با خبرنگار «شرق» در پاسخ به این سوال که «در وزارت علوم چه پیگیری‌هایی برای رفع مشکلات این‌دسته از دانشجویان انجام داده‌اید؟» می‌گوید: «در اولین مرحله بنده درخواست گزارشی کرده‌ام از سازمان سنجش که گزارش بیاید بررسی کنیم و کلا جهت‌گیری ما این است که امسال هیچ‌کس به دلیل شایبه‌های سلیقه‌ای و سیاسی از تحصیل محروم نشود و این کار را اجرایی می‌کنیم. درواقع، امسال «دانشجوی ستاره‌دار» نخواهیم داشت.

حق ما شرکت دوباره در آزمون نیست

تصمیم وزارت علوم در رابطه با شرکت دوباره دانشجویان ستاره‌دار سال‌های 1385 تا 1389 در آزمون سراسری در شرایطی است که دانشجویان مراجعه‌کننده به وزارت علوم از این تصمیم وزارت علوم رضایت ندارند. «مهدی» دانشجوی ستاره‌دار سال 1386 در این‌باره به «شرق» می‌گوید: شش‌سال از طبیعی‌ترین حق خود در جامعه یعنی تحصیل دور مانده‌ام. در این شش‌سال دستاویزی در وزارت علوم و سازمان سنجش نداشتیم و وقتی آقای توفیقی فراخوانی اعلام کردند، امید تازه برای ما ایجاد شد. اما پاسخ وزارت علوم به درخواست ما باعث تضییع دوباره حق ما می‌شود. من در سال 86 ماه‌ها برای حضور در کنکور درس خواندم. رتبه‌ام دو رقمی بود و می‌توانستم در بهترین دانشگاه کشور درس بخوانم این حق مرا به خاطر یک تجمع کوچک در خوابگاه در اعتراض به وضعیت بهداشتی خوابگاه از من گرفتند. او می‌افزاید: برای دانشجویان ستاره‌دار بعد از سال 1390 خیلی خوشحالم که به دانشگاه برمي گردند، اما حق ما هم برگشت به دانشگاه و دریافت کارنامه‌هایمان است و به نظرم وزارت علوم باید در این زمینه دوباره تجدیدنظر کند. «سیاوش» دیگر دانشجوی ستاره‌دار در سال 1387 در این رابطه به «شرق» می‌گوید: مسوولان وزارت علوم در سال 1387 بنا به دلایل واهی من را ستاره‌دار کردند و نگذاشتند وارد دانشگاه شوم. پاسخی که وزارت علوم به ما داده است نمی‌تواند مشکل ما را حل کند و باید دوباره فکری به حال ما کنند. شرکت در کنکور نیازمند صرف توان و زمان بیشتری است و ما چه گناهی کرده‌ایم که به دلایل واهی باید دور از دانشگاه بمانیم. او می‌افزاید: بخش زیادی از دانشجویان ستاره‌دار هم اکنون درگیر شغل و فعالیت کاری شده‌اند و در توان‌شان نیست دوباره در کنکور شرکت کنند.

زخم مانده از دولت‌های نهم و دهم بر بدنه دانشگاه‌ها

با این حال «دانشجویان ستاره‌دار» بحث و اتفاق جدیدی نیست و سابقه آن نیز به دولت قبل بازمی‌گردد. مساله‌ای که به دلیل اهمیت بالای آن، همانند موضوعاتی همچون گرانی و تورم، شاه‌بیت مشترک مناظره‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی برخی نامزدها از سال 88 تاکنون بوده است. همچنین مسوولان سازمان سنجش معتقدند: «استعلام از وضعیت دانشجویان، قانون مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی است و ربطی به دولت‌ها ندارد.» به طوری که ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور خرداد امسال در این‌باره با تایید وجود دانشجوی ستاره‌دار، عنوان می‌کند: «از بعد از انقلاب اسلامی در کلیه دوران، استعلام برای پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی وجود داشته است.» به طوری که ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور خردادماه امسال در این‌باره با تایید وجود دانشجوی ستاره‌دار، عنوان می‌کند: از بعد از انقلاب اسلامی در کلیه دوران، استعلام برای پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی وجود داشته است. وی با بیان اینکه استعلام از وضعیت پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی از نهادهای اطلاعاتی، کمیته انضباطی دانشگاه‌ها و نیروی انتظامی انجام می‌شود، اظهار کرد: براساس نتایج این استعلام‌ها پذیرفته‌شدگان می‌توانند با تعهد یا بدون آن ادامه تحصیل دهند. رییس سازمان سنجش ادامه داد: به‌عنوان مثال از تعداد 11هزار پذیرفته‌شده دوره دکتراي 91 حدود 32نفر به‌عنوان دانشجوی ستاره‌دار معرفی شدند که آنان نیز درخواست تجدیدنظر کرده‌اند؛ بنابراین روند تعداد دانشجویان ستاره‌دار افزایشی نداشته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.