سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمحمد خاتمی: نگران عزیزان در حصر و زندانی هستیم/ آزادی آنان به نفع انقلاب و مردم و...
» ادامه محدودیت ها می تواند باعث بیماری و فشار عصبی شود

سیدمحمد خاتمی: نگران عزیزان در حصر و زندانی هستیم/ آزادی آنان به نفع انقلاب و مردم و رهبری است

چکیده :ما هم مثل شما که سوال کردید نگران وضع عزیزان محصور و زندانی هستیم؛ این حصرها و محدودیت ها بخصوص نسبت به کسانی که سنی از آنان گذشته است می تواند فشارهای عصبی ایجاد کند و سبب بیماری یا تشدید بیماری شود که این امور نگران کننده است البته خوشبختانه می توان شاهد انعطاف در این زمینه ها بود و امیدوارم همه به این نتیجه برسیم که آزادی این عزیزان و زندانیان به نفع همه است در درجه اول به نفع انقلاب و مردم و رهبری و همه کسانیکه علاقمند به آنها هستیم و بعد به نفع کشور و جامعه امیدواریم. ...


سید محمدخاتمی که در زادگاهش اردکان بسر می برد در دیدار با جمعی از اصلاح طلبان یزدی بار دیگر بر رفع حصر و زندان تاکید کرد و گفت: ما هم مثل شما که سوال کردید نگران وضع عزیزان محصور و زندانی هستیم؛ این حصرها و محدودیت ها بخصوص نسبت به کسانی که سنی از آنان گذشته است می تواند فشارهای عصبی ایجاد کند و سبب بیماری یا تشدید بیماری شود که این امور نگران کننده است.

وی در ادامه اظهار داشت: البته خوشبختانه می توان شاهد انعطاف در این زمینه ها بود و امیدوارم همه به این نتیجه برسیم که آزادی این عزیزان و زندانیان به نفع همه است در درجه اول به نفع انقلاب و مردم و رهبری و همه کسانیکه علاقه مند به آنها هستیم و بعد به نفع کشور و جامعه امیدواریم.

به گزارش روابط عمومی دفتر خاتمی، متن کامل سخنان رئیس جمهور پیشین به شرح ذیل است:

خیلی خوش آمدید محبت فرمودید؛

لازم می دانم در آغاز سخن مراتب تاسف و تسلیت خودم را برای فاجعه ای که این روزها پیش آمد اعلام کنیم البته چنین حوادثی برای هر کس باشد تاثر آور است ولی در این حادثه بیشترین مشکل برای یزدیها والبته اصفهانیها پیش آمد.

تصادف دو اتوبوس با همدیگر و از دست دادن جان تعداد زیادی از افراد و مجروح شدن و آسیب دیدن تعداد دیگری از انها بسیار بسیار باعث تاسف و تاثر است.

امیدوارم این مساله پیگیری جدی بشود همان طور که جناب رییس جمهور هم بلافاصله عکس العمل نشان دادند و دیگران. باید علل و عوامل اینها معلوم شود البته نمی شود گفت خدای نکرده عمدی بوده کسی که این کار را نمی کند ولی عیب و علت هایی در کار هست که ما شاهد این فجایع بزرگ هستیم. جان انسان باید بیشتر از اینها برای همه ما هم مردم هم حکومت هم مسئولین ارزش داشته باشد و بررسی کنیم و تا آنجا که ممکن است جلوی عوامل پیش آمدن این سوانح را بگیریم.

من به همه خانواده های داغدار تسلیت عرض میکنم و آرزوی شفا می کنم برای مجروحان این حادثه و آرزوی غفران برای کسانیکه جانشان را در این حادثه از دست دادند.

البته در طول سال ما شاهد حوادث این چنینی هستیم از جمله تا به حال عزیزانی که راهی راهیان نور بودند یا دانش اموزان و دانشجویانی که عازم اردو بودند که خیلی ادم تاثر پیدا می کند به خاطر بی توجهی ها به هر حال هر حادثه ای که باشد اینها برایمان رنج آور و درد آور است و امیدوارم با دقت بیشتری مسئولان ذیربط به این مساله بپردازند و ما شاهد این فجایع بزرگ و سوانح رنج آور نباشیم.

در دیدار قبل با دوستان مساله را عرض کردم که انعکاس خوبی نیز داشت و مساله ای را عرض کردم و روی آن تاکید کردم و همواره هم تاکید کردم که در جریان انتخابات این حادثه میمونی که پیش آمد و واقعه مبارکی که حاصل شد اصلا چیست؟و وقتی چیستی آن مطرح شد توقع ما هم از آن باید معلوم شود.

خدای نکرده اشتباه نکنیم که آنچه که بوده و آنچه بدست آمده یک چیزی خلاف واقع بوده باشد و ما توقعاتمان را بر اساس آن استوار کنیم و وقتی همه توقعات برآورده نشد ناراحت بشویم.

روندی که کشور ما داشت روند خطرناکی بود که اگر ادامه پیدا می کرد ما برای موجودیت ایران احساس خطر می کردیم. در اقتصاد؛ در مدیریت ،در نحوه هزینه کردن امکانات و بودجه های مملکت در بهره وری از منابع، در همه مسائل ما دچار مشکل بودیم. در روابط خارجی روابط داخلی مان و این روند روندی نبود که بشود ادامه پیدا بکند آنچه در این انتخابات رخ داد آن روند قطع شد یعنی این دستاورد؛دستاورد بسیار مهمی بود و دولتی روی کار آمد که کاملا شعارهایش شفاف و مشخص بود و من عرض کردم بین اینکه شکست اصلاح طلبان و هم اصلاح طلبی با پیروزی گفتمان اصلاح طلبی ما دومی را انتخاب کردیم چون اگر آن طور نبود گفتمان مشترک جناب آقای عارف و جناب آقای روحانی که هر دو اموری بود که ما می خواستیم پیروز شد. اگر بگویم اصلاح طلبی چیست همین هایی است که حضرات مطرح کردند با کمی بالا پایین. البته بهتر است بگوییم ملت و نظام و کشور پیروز شد و کسی نباید برای خود جایی ویژه باز کند.

بعد از 8 سال عمدتا در تنگنا قرار گرفتن کامل این گفتمان و القاء این مساله که گفتمان باطلی است انحراف است خطرناک است و نیز برخوردهای شدید با کسانی که صاحب این گفتمان بودند از ایجاد محدودیت و حتی زندان کردن و تهمت زدن و در مقابل جریان تنگ نظری که خود را انحصارا صاحب و متولی انقلاب می دانست و هر کاری که می توانست کرد تا بگوید دیگران غیر انقلابی هستند. معلوم شد که ملت این رویه را نمی پسندند خوشبختانه نقش رهبری هم در پدید آمدن این تحول مهم بود و بالاخره معلوم شد که مردم به چه چیزی رای دادند و به چه چیزی رای ندادند. این دستاورد دستاورد کمی نیست، بزرگ است و باید حفظش بکنیم.

خود به خود هم فضا عوض شده است، فضایی که پیش آمده فضای متفاوت با گذشته است. مهم این است که ما که خواستار تحقق آرمان های انقلاب و سربلندی کشور و مردم هستیم از این فضا چگونه استفاده کنیم.

آیا می شود از این فضا طوری استفاده کرد که در محیط آرام تری بشود در متن جامعه حضور داشت ولو اینکه در حکومت هم حضور نداشته باشیم بتوانیم حرف هایمان را بزنیم بتوانیم دور هم جمع شویم بتوانیم رویمان به جامعه بکنیم وسطح دانش و بینش جامعه را ارتقا دهیم و نیز هر کسی در هر حوزه ای که می تواند کاری بکند بتواند کارش را انجام بدهد.

شما فکرنکنید در سالهای گذشته فقط عده ای زندان رفتند و حصر شدند نمونه کار مثلا جناب اقای سفید و دوستانشان که در مسائل فرهنگی و اجتماعی خوب خدمت می کنند دائما تحت فشار بودند یا هر یک از خود ما که در چارچوب نظام تشکیلاتی، قانون و اساسنامه ای بسیار خوب داشتیم. ولی فعالیت ها تقریبا تعطیل بوده است یا با موانع روبرو بوده است. به نظر بنده این فضا عوض شده است که در نوع خودش مبارک است و ما باید از این استفاده بکنیم و بدون اینکه ایجاد حساسیت بشود و کسانی دچار تفریط و افراط شوند تلاش کنیم اینک دل هایی که به هم نزدیک تر شده، کینه هایی که تا حدود زیادی رنگ باخته است و زمینه هایی برای همدلی با جاها و جریانات پدید آمده است اینها را تقویت کنیم. دیگر کینه و تقابل و دفع و حذف و حصر و زدن و بستن و با هم کنار نیامدن و متهم بودن و کردن بس است.

هم ما باید نگاه به آینده بکنیم هم امیدواریم حاکمیت و بخش هایی ازجامعه این نگاه را داشته باشند و ما از این فضا برای همدلی و همراهی استفاده کنیم.

اینکه در آینده چه خواهد شد، من نمی دانم و دقیقا نمی توانم پیش بینی کنم ولی می دانم که کشور با وضع خوبی مواجه نیست و به سادگی نمی شود مشکلات فراوان را حل کرد. مهم این است که در مسیر درست قرار بگیریم منتهی زمان هم زمان کمی است یعنی اگر ما نتوانیم در مدت کوتاهی لااقل برخی مشکلات اساسی را در عرصه اقتصاد و روابط خارجی و مسائل داخلی برداریم احتمال کارگر افتادن آن عوامل منفی که تا حالا بوده چه در خارج و چه در داخل هست ممکن است لطمه بزرگی به ما وارد شود و به همین دلیل باید بکوشیم هم دولت را کمک کنیم هم خودمان تلاش کنیم که انشالله تا حدودی مشکلات حل شود.
بنده به هیچ وجه قصد دخالت در امور ندارم با همه محبت و لطفی که مسئولان بزرگوار درباره من دارند بنده فقط کلیات را گفته ام کلیات را می گویم بنایم دخالت نیست اما بر روی یک چیز تاکید داشته ایم و حضورا خدمت جناب آقای دکتر روحانی گفته ام و در دیدارها هم تکرار کرده ام، و آن اینکه واقعا مردم به جناب آقای روحانی، جهت گیری ها و شعارهایشان رای داده اند؛ جهت گیری آقای روحانی متفاوت بود با دیگرانی که در معرض رای آوری بودند و مردم ایشان را انتخاب کردند.

آنچه ما می خواهیم پافشاری ایشان در رویکردی است که مردم به آن رای دادندتا آن بتواند در جامعه پیاده شود.جامعه هم باید این ظرفیت را داشته باشد تا خیال پردازانه با مسئله برخورد نکند نخواهد یک شبه همه انچه گفته شده پیاده شود مهم این است که رویکرد و جهت به آن سو باشد. وقتی مردم به آن رویکردها رای داده اند احترام به مردم و تامین نظر مردم این است که کسانی بیایند که به این رویکردها معتقد باشند وتوان انجام آن را داشته باشند. در یک کلمه اکثریت مردم افراط و تفریط را نفی می کنند و خواستار تغییر در درون نظام هستند نه تغییر نظام. مردم شیوه ها و روش هایی که همه از آن ضرر کردیم را نپسندیدند و شیوه های متناسب تر که در شعارها بوده برگزیدند. باید ابزارهای متناسب با این شعارها انتخاب شود و برای تحقق شعارها تلاش شود. همه ما باید کمک کنیم.

جناب آقای رییس جمهور انصافا پای بندی خودشان را به رویکردها و عهدی که با ملت بسته اند نشان داده اند و همواره گفته اند و تاکید کرده اند و در عمل هم خیلی جاها تصمیمات خوبی گرفته شده است؛گرچه من وقتی خودم را جای ایشان می گذارم اینقدر مسائل حاد زیادی وجود دارد و بخصوص در همین ماههای اخر دولت گذشته تصمیماتی گرفته شد که واقعا دست دولت آینده را در خیلی جهات می بندد ؛مشکلات فراوانی که وجود داشته اینها ذهن رئیس دولت را می گیرد مسائل معیشت مردم، دارویی مردم، ارتباطات مردم و مسائل مختلفی که در عرصه های مختلف هست و رییس جمهور خود را مکلف به حل سریع آنها می داند.
معلوم است که ذهن مسئول عالی سخت درگیر می شود و لازم است این فوریت ها را در نظر بگیرد.

من در جریانات مشکلات آقای روحانی هستم و مشکلات حاد و روزمره ای که بالاخره رییس دولت باید جوابگوی آنها باشد خود به خود انسان را مشغول می کند تا نتواند به مسائلی که کمی عمیق تر است و اثارش در دراز مدت مشخص می شود بپردازد.
مشکلات زیاد است امیدوارم چه در رویکرد داخلی و چه در رویکرد خارجی با حفظ اصول و معیارها و مسائل ما شاهد پیشرفت در همه امور باشیم واین فضای مبارکی که بوجود آمده نه تنها بسته نشود بلکه گسترده تر بشود.ازجمله با این بدبینی هایی که منجر شده است به دستگیری ها و با نگاه دیگری نگاه بکنیم و کم شدن فشارها و انشالله برداشته شدن انها در جامعه باشیم که خودش از نظر روحی برای جامعه می تواند مهم باشد.

یکی از کارهای مهمی که در این انتخابات شد یاس گرایش یابنده به یاس مطلق که در جوانان ما ایجاد شد این نه تنها با ان مقابله شد بلکه با امید جوانان ما در عرصه امدند و انشالله که این امید گسترش پیدا کند و جوانان ما امیدوار باشند و ما بتوانیم از وجود انبوه این جوانانی که هستند استفاده بکنیم.این همایش اخیری که جوانان در شهرکرد داشتند خودش یک گام به جلو بود که انشالله این گام باز هم شاهد باشیم که بلند تر برداشته شود.

آنچه مهم است و دارد روی آن فکر می شود یک نوع ارتباط میان جوانان و تشکل هایی که در سراسر کشور هستند که هماهنگ بتوانند کار بکنند و فعالیت اساسی شان را انجام بدهند.نباید کاری بکنیم که دیگران را نگران بکنیم و انها را به عکس العمل وا داریم. در مناسبت های مختلف می توان همه مردم و جوانان دور هم جمع شوند و نشان دهند که قصد خدمت به کشور و ملت را دارند.

ما هم مثل شما که سوال کردید نگران وضع عزیزان محصور و زندانی هستیم؛ این حصرها و محدودیت ها بخصوص نسبت به کسانی که سنی از آنان گذشته است می تواند فشارهای عصبی ایجاد کند و سبب بیماری یا تشدید بیماری شود که این امور نگران کننده است البته خوشبختانه می توان شاهد انعطاف در این زمینه ها بود و امیدوارم همه به این نتیجه برسیم که آزادی این عزیزان و زندانیان به نفع همه است در درجه اول به نفع انقلاب و مردم و رهبری و همه کسانیکه علاقمند به آنها هستیم و بعد به نفع کشور و جامعه امیدواریم.

همچنین در این دیدار که تابش نماینده مردم اردکان،حجت الاسلام محمد صدوقی؛سفید استاندار اسبق یزد؛مهندس سید علی خاتمی ودکتر محمدرضا خاتمی و…نیز حضور داشتند برخی از حاضران به بیان دیدگاه های خود درباره مسائل روز کشور و توقعات و انتظارات خود از رییس جمهور منتخب پرداختند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.