سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اختلاس کش آمد؛ محکومیت دو نماینده مجلس در اختلاس سه هزار میلیاردی...
» محسنی اژه ای بازجویی از محمدرضا رحیمی را تایید کرد

اختلاس کش آمد؛ محکومیت دو نماینده مجلس در اختلاس سه هزار میلیاردی

چکیده :محسنی اژه ای در مورد آخرین وضعیت پرونده سه نماینده مجلس در پرونده فساد گفت: دو نفر از این افراد به جزای نقدی و رد مال محکوم شدند و یک نفر هم تبرئه شد. در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ نام علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسالان فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی و همچنین محمد دهقان نماینده ازنا و دورود نیز برده شد. ...


کلمه- گروه خبر: محسنی اژه ای در نشست خبری خود بازجویی از محمدرضا رحیمی در مورد اختلاس شرکت بیمه را تایید کرد و گفت: تحقیقات لازم درباره بیمه ایران به عمل آمد اما بازداشت نشدند و هم اکنون هم آزاد هستند. این در حالی است که نزدیکان به رحیمی این خبر را هفته پیش تکذیب کرده بودند.

در همین حال محسنی اژه ای خبر از محکومیت دو نماینده مجلس در اختلاس بزرگ سه هزار میلیارد تومانی داد. این نمایندگان اردیبهشت ماه سال گذشته در دادگاه کیفری محکوم شدند ولی تاکنون حکم آنان اعلام نشده بود. ماه پیش نیز کمیسیون قضایی مجلس خبر از تبرئه دو نماینده مجلس داده بود.

غلامحسین محسنی اژه ای بعداز ظهر دوشنبه در پنجاه و یکمین نشست خبری خود در مورد پرونده عبدالرضا خاوری متهم فراری پرونده فساد گفت: پرونده این متهم در دادگاه است و قرار بود ناصر سراج آن را رسیدگی کند چرا که از آمدن این متهم به ایران مایوس شدیم ولی با توجه به جابجایی قاضی سراج باید دید چه کسی مسئول پرونده می شود. حکم ویژه به سراج داده می شود یا کس دیگری به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

محسنی اژه ای در مورد آخرین وضعیت پرونده سه نماینده مجلس در پرونده فساد گفت: دو نفر از این افراد به جزای نقدی و رد مال محکوم شدند و یک نفر هم تبرئه شد.

در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ نام علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسالان فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی و همچنین محمد دهقان نماینده ازنا و دورود نیز برده شد.

در آن زمان اخبار مبنی بر مشارکت فرزندان تعدادی از نمایندگان در این اختلاس سه هزار میلیاردی نیز منتشر شد. اما تاکنون از سوی مقامات قضایی نامی از این متخلفان برده نشده است.

آبان ماه سال ۹۰ برخی سایت‌ها خبر دادند که یکی از نمایندگان مجلس، حدود ۲۴ ساعت در ارتباط با پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی بازداشت شده بود که با وساطت علی لاریجانی رییس مجلس آزاد شد. در همین رابطه نیز علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس چند باری در جمع خبرنگاران اعلام کرد بازداشتی در کار نبوده است بلکه از وی صرفا بازجویی شده است.

پس از آن بود که یکی از نمایندگان مجلس در خصوص نقش علاالدین بروجردی در اختلاس بزرگ گفت: آقای بروجردی در پاسخ به اتهام همکاری و توصیه نامه‌های ایشان با سربرگ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به متهم ردیف اول پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی، تاکید کرده‌اند که ارتباطشان با گروه آریا و ماجرای اختلاس تنها نوشتن یک سفارشنامه با سربرگ کمیسیون برای کمک به مردم بیکار حوزه انتخابیه‌اش بوده است تا با احداث کارخانه‌ای مشکلات مردم در این زمینه رفع و یا کاهش دهد.

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی توسط ال سی های جعلی بانک صادرات در زمان تصدی محمد جهرمی، دبیراجرایی پیشین شورای نگهبان صورت گرفت و به همین دلیل در اویل مهر ۱۳۹۰ از ریاست بانک صادرات برکنار شد.

اما محمد جهرمی مشکلاتی از قبیل اختلاس در بانک را ناشی از ناموفق بودن سیستم کنترل بانکی دانسته و گفته بود که با ادامه روند فعلی، مسئولان بانک مرکزی باید پاسخگوی سوء استفاده های احتمالی در آینده نیز باشند.

در بزرگترین اختلاس تاریخ کشور، هفت بانک مشارکت داشتند و اسامی نمایندگان مجلس نیز در این پرونده برده شده بود. علاء‌الدین بروجردی٬ ارسلان فتحی‌پور٬ محمد دهقان٬ جبار کوچکی‌نژاد و صمد مرعشی و فرزندان تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله افرادی هستند که در این پرونده اختلاس نام آنها برده شده، اما هیچ یک محاکمه نشدند.

در حالی که قوه قضاییه نسبت به کوچکترین مساله ای که به مذاق مسئولان آن خوش نیاید از سوی مدعی العموم اقامه دعوی می کند، اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی که مبنی براینکه آیا قوه قضاییه می‌تواند نسبت به هدایایی که احمدی‌نژاد از نهاد ریاست جمهوری خارج کرده‌اند و همچنین نسبت به ۱۶ میلیارد تومان برداشت دولت ورود پیدا کند؟ گفت: درباره سوال اول هیچ شکایتی صورت نگرفته و درباره مسئله دوم هم دیوان محاسبات شکایتی داشته که دستگاه قضایی در حال پیگیری آن است و خواسته شده تا مدارک لازم آورده شود تا مراحل بعدی کار انجام شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.