سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسجدجامعی: می خواهیم کسی را شهردار کنیم که دلش نخواهد رئیس جمهور شود...

مسجدجامعی: می خواهیم کسی را شهردار کنیم که دلش نخواهد رئیس جمهور شود

چکیده :ذات کارهای مدیریت شهری در حوزه های اجتماعی است و شورای شهر باید ساز و کارهایی را پیش بینی کند و به مدیریت شهر بسپارد تا او اجرا کند و شهر را در همه زمینه ها مدیریت کند و رشد دهد و با این شرح وظایف، شهردار شدن با هدف رئیس جمهور آینده شدن به هیچ عنوان به نفع شهر نیست. ...


رییس شورای اسلامی شهر تهران دیروز مهمان مؤسسه فرهنگی – مطبوعاتی ایران بود. وی ضمن بازدید از بخش های مختلف موسسه به سؤالات خبرنگاران ایران پاسخ داد.

به گزارش سفیر، احمد مسجدجامعی در پاسخ به این سؤال که سایه سنگین سیاست را با چه ترفندی از سر شورای شهر برخواهید داشت، پاسخ داد: در نخستین قدم، می خواهیم کسی را برای سمت شهردار انتخاب کنیم که دلش نخواهد رئیس جمهور شود.

وی توضیح داد: ذات کارهای مدیریت شهری در حوزه های اجتماعی است و شورای شهر باید ساز و کارهایی را پیش بینی کند و به مدیریت شهر بسپارد تا او اجرا کند و شهر را در همه زمینه ها مدیریت کند و رشد دهد و با این شرح وظایف، شهردار شدن با هدف رئیس جمهور آینده شدن به هیچ عنوان به نفع شهر نیست.

مسجدجامعی با بیان این که اگر شورای شهر با انتخاب شهردار با این معیار نخستین قدم را درست بردارد، اقدام اساسی را انجام داده است و به نظر من بقیه راه را هم می توان کنترل کرد تا شورای شهر سیاسی نشود و به کار مدیریت شهر بپردازد، چون اگر شخص شهردار در خیال و آرزوی رئیس جمهور شدن باشد، شورای شهر را نیز دنبال خود می کشاند و سیاسی می کند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تجربه 8 سال گذشته گفت: من قصد ندارم با این گفته من شبیه سازی شود و تجربه 8 سال گذشته نفی و رد شود، اما من با سابقه 6 سال حضور در شورای شهر وقتی مسائل را رصد کردم، دیدم آسیب هایی وارد شده و یکی از این آسیب ها نمایشی و ویترینی شدن کارها است.

انتخاب شهردارجدید، فردا

نخستین جلسه شورای شهر چهارم تهران فردا در حالی برگزار می شود که طی روزهای گذشته رایزنی های گسترده ای برای انتخاب شهردار (مدیریت شهری) میان اعضای شورا در جریان است. در این میان هر یک از اعضای شورا اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل برای انتخاب شهردار تهران به شاخص ها و معیارهای متفاوتی اشاره کردند که بر همین اساس پس از بررسی و ارزیابی برنامه های ارائه شده از سوی کاندیداها، شهردار آینده تهران انتخاب خواهد شد. البته با توجه به اظهارنظرهای برخی از اعضای شورا، احتمال دارد شهردار تهران فردا انتخاب نشود و این کار به جلسات آتی موکول شود.

رقابت های سیاسی نباید در انتخاب شهردار دخیل شود
همچنین سخنگوی شورای شهر تهران نیز گفت: امیدوارم با همدلی و هماهنگی همه اعضای شورای شهر هرچه سریع تر شهردار پایتخت انتخاب شود چرا که اداره پایتخت جمهوری اسلامی پیچیدگی های بسیاری دارد که هرگونه تعلل و تاخیر در استقرار مدیریت آن ممکن است آثار زیانباری را به دنبال داشته باشد.رضا تقی پور افزود: قطعاً شهروندان تهرانی هم از اعضای شورای شهر توقع دارند که هر چه زودتر نسبت به تعیین شهردار تهران اقدام شود. چنان که در شورای شهر سوم نیز رهبر معظم انقلاب در این باره تاکید داشتند که مدیریت ام القرای جهان اسلام نباید متزلزل باشد و تهران یک روز هم نمی بایست بدون شهردار باشد.

وی ابراز امیدواری کرد همان گونه که رئیس جمهور محترم با درک صحیح از شرایط و اقتضائات کشور در همان جلسه تحلیف اعضای هیات دولت را معرفی کردند، اعضای شورای شهر نیز علی رغم تنوع سلایق و دیدگاه ها، هر چه سریع تر نسبت به گزینه نهایی به جمع بندی برسند. تقی پور در پاسخ به این پرسش که آیا شهردار در جلسه روز یکشنبه انتخاب می شود، اظهار داشت: قانون چنین تکلیفی را برای اعضای شورای اسلامی شهر معین کرده است و می بایست بلافاصله بعد از رسمیت یافتن در اولین جلسه شهردار را انتخاب کنند کما این که دیروز در بسیاری از شهرها اعضای شورای اسلامی شهر به این تکلیف خودشان عمل کردند و بلافاصله شهردارشان را انتخاب کردند. ما امیدواریم که چنین اتفاقی در تهران نیز بیفتد و با وفاق همه اعضای شورای شهر موضوع انتخاب شهردار در این روز تعیین تکلیف شود.

به دور از کارهای سیاسی مشکلات شهری را حل می کنیم

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت وگو با ایران با بیان این که فضای شورا در آستانه انتخاب شهردار، فضایی اخلاق مدار و به دور از فشارهای سیاسی است، گفت: امیدواریم اعضای شورای شهر و جریانات سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب بدون اعمال فشار و با عدل و تدبیر برنامه های کاندیداهای شهرداری را بررسی کرده و شهردار آینده تهران را انتخاب کنند. اسماعیل دوستی با اشاره به شاخص های شهردار آینده تهران اظهار داشت: شهردار باید فردی متخصص و متعهد باشد، نسبت به شهرداری آشنایی کامل داشته باشد، بتواند ارتباط صمیمی با شهردارها و بخش های مختلف آن برقرار کند و خودش و خانواده اش ریشه و سابقه انقلابی داشته باشد. وی افزود: شهردار تهران باید به دور از کارهای سیاسی برای خود، به دنبال حل مشکلات شهری باشد و معضلات شهری را به دور از فعالیت حزبی و سیاسی برطرف کند.

مسجدجامعی: این روزنامه، صدای ایران است

نخستین اکران خصوصی سینمایی، در مجموعه ای فرهنگی، مطبوعاتی، روزگذشته در روزنامه ایران برگزار شد. تماشاگران این برنامه، هنرمندان سرشناس کشور،مسئولان عالی رتبه دولتی و روزنامه نگاران بودند که ساعت 14:30 جمعه 15 شهریور ماه 92 در سینما تک روزنامه ایران گرد هم آمدند. فیلم اکران شده «پل چوبی » نام داشت.مهمانان احمد مسجد جامعی، علیرضا تابش، آتیلا پسیانی، فرهاد اصلانی، برزو ارجمند، شکوفا کریمی، علی سرتیپی، مهدی داوری، بهرام دهقانی، مهدی کرم پور و علیرضا خامسیان نماینده دکتر محمد رضا عارف بودند.

محمد تقی روغنی ها ـ سرپرست روزنامه ایران ـ در ابتدای این نشست به مهمانان خیرمقدم گفت و از ادامه یافتن چنین برنامه هایی خبر داد.

این روزنامه صدای ایران است
رئیس شورای شهر تهران 72 ساعت پس از نشستن برروی این صندلی در بازدیدی رسمی به روزنامه ایران آمد تا با خبرنگاران و اعضای تحریریه روزنامه دیدار کند. حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اسبق در روزنامه دولت اعتدال از این نظر حائز اهمیت است که این چهره سرشناس فرهنگی، سال ها گذرش به این روزنامه نیفتاده بود. شرایط جدید فرهنگی حاکم و عرصه نوین رسانه ای کشور چنان اهالی فرهنگ و رسانه را به هم پیوند داده است که پس از سال ها چهره های سرشناس سینمایی به حضور در رسانه دولت روی خوش نشان دادند. «خوشحالم که روزنامه ایران این ابتکار را به خرج داد. این روزنامه صدای ایران است حتی روزنامه دولت هم نیست اگر چه روزنامه دولت محسوب می شود که به این مفهوم که دولت برآمده و برخاسته از ملت است، پس ایران صدای ملت هم به شمار می رود.»

احمد مسجد جامعی با بیان این جملات خطاب به هنرمندان و حضار حاضر در سالن آمفی تئائر مؤسسه فرهنگی، مطبوعاتی ایران ادامه داد:«تهران با آب و گیاه و کوه و غیره تعریف می شود که همه آن ها در معرض تخریب است مثلاً آب تهران در گذشته زبانزد بوده است، الآن توجه به موقعیت مکانی در ذهن مردم شکل گرفته و بازتاب آن را در سینما می بینید، مثلاً «پل چوبی»،«سعادت آباد»،«پارک وی»مدتی است نام فیلم ها حس مکان می دهد که جنبه ای از مدنیت را نشان می دهد، این رویکرد نسبت به مکان پدیده نو وتازه ای است.» بهانه این حضور با چیدمانی از مردان و زنان سیاست و هنر احمد مسجد جامعی، علی تابش، آتیلا پسیانی، فرهاد اصلانی، برزو ارجمند،بهرام دهقانی و شکوفا کریمی در کنار هم، اکران خصوصی فیلم «پل چوبی» به کارگردانی مهدی کرم پور و تهیه کنندگی علی سرتیپی و مهدی داوری بود.

اظهارات کارگردان فیلم پل چوبی

قبل از آن که «پل چوبی» بر پرده نقره ای سینما تک روزنامه ایران نقش ببندد مهدی کرم پور کارگردان این فیلم چنین گفت: «پل چوبی فیلمی است که از پل چوبی می گوید. معبری برخندق شمال تهران،محل اتصال طهران قدیم به تهران این روزها، منطقه ای پرهیاهو که نقطه رخداد عاشقانه ای ناآرام می شود…»
وی با تاکید براینکه «پل چوبی» اولین فیلم اکران شده در دولت اعتدال است افزود:«پل چوبی» اولین فیلم اکران شده بر پرده سینمایی روزنامه ایران. امید دارم این همدلی روشنفکران قلم به دست کشور به اکران موفق فیلم کمک کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.