سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تیم هسته ای ایران با خانم اشتون در نیویورک ملاقات می کند/ روحانی 31 شهریور به سازمان ...

تیم هسته ای ایران با خانم اشتون در نیویورک ملاقات می کند/ روحانی 31 شهریور به سازمان ملل می رود

چکیده :احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با تعدادی از وزرای خارجی که درخواست ملاقات داشته اند یا قرار شده ملاقات داشته باشیم، دیدارهایی خواهیم داشت؛ مانند وزیرخارجه انگلیس و سایر اعضای ۱+۵ و حتما با آقای لاوروف وزیر امورخارجه روسیه نیز دیدار خواهیم داشت و در این ملاقات ها چارچوب هایی تعیین خواهد شد. وی تاکید کرد: مجمع عمومی سازمان ملل بهترین فرصت است تا با تعداد زیادی از وزرای خارجه دیدارهایی داشته باشم....


دفتر کاترین اشتون اعلام کرد که آماده است در اسرع وقت دور جدید مذاکرات با ایران را آغاز کند.

رئیس جمهور اسلامی ایران برای شرکت در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۳۱ شهریور ماه راهی مقر این سازمان در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز گزارش داد که مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی اعلام خبر انتقال مسوولیت مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی ایران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: ما با طرف ایرانی در تماس هستیم و همان طور که نماینده عالی (اتحادیه اروپا) در تماس تلفنی‌اش با وزیر امور خارجه ایران گفته است ، ما برای از سرگیری مذاکرات آماده ایم.

دیپلمات‌ها گفته‌اند که گروه موسوم به 1+5 امیدوار به از سرگیری مذاکرات در سپتامبر است ولی با توجه به اینکه اشتون در انتظار اعلام انتصاب مذاکره‌کنندگان جدید ایران بود، تا کنون تاریخی برای این دور از مذاکرات اعلام نشده است.

بنا بر این گزارش مارک فیتزپاتریک، عضو موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک درباره واگذاری مسوولیت مذاکرات به وزارت امور خارجه ایران گفت: شرکای مذاکرتی ایران از شنیدن این خبر خرسند می شوند.

وی در عین حال تاکید کرد که این به معنای پایان مشکلات نیست.

در همین حال، وزیر امور خارجه پس از انتخاب وزارت خارجه بعنوان مسئول مذاکرات هسته ای تأکید کرد که تیم مذاکره کننده مشخص است و وی نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با کاترین اشتون دیدار خواهد کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در گفت وگو با تسنیم با اشاره به تصمیم رئیس جمهور برای سپردن مذاکرات هسته ای به وزارت امور خارجه گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای مشخص است. وی افزود: تیم مذاکره کننده بسیار تیم خیلی خوب و کارشناسی است که متشکل از کارشناسانی است که قبلا در وزارت خارجه حضور داشتند و حتی در دوره های ماقبل هم در این تیم حضور دارند، همچنین کارشناسان خیلی خوب وزارت خارجه در حوزه خلع سلاح نیز در این تیم مذاکره کننده حضور دارند و برای استفاده از بدنه کارشناسی دیگر دستگاه ها نیز هماهنگی لازم را انجام می دهیم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره انتخاب دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بنده همواره منتظر می مانم تا رئیس جمهور درباره مسئله ای اظهارنظر کند و سپس موضع خود را در مورد آن موضوع اعلام می کنم. وی تصریح کرد: حتما آقای رئیس جمهور در حال رایزنی برای انتخاب دبیر شورای عالی امنیت ملی است. وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره زمان انجام مذاکرات هسته ای گفت: مذاکرات هسته ای بعد از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود. بنده قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با خانم کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیداری داشته باشم البته حتی قرار بود قبل از اینکه مسئولیت جدید به عهده من گذاشته شود ، دیداری با ایشان داشته باشم.

ظریف خاطرنشان کرد: احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با تعدادی از وزرای خارجی که درخواست ملاقات داشته اند یا قرار شده ملاقات داشته باشیم، دیدارهایی خواهیم داشت؛ مانند وزیرخارجه انگلیس و سایر اعضای ۱+۵ و حتما با آقای لاوروف وزیر امورخارجه روسیه نیز دیدار خواهیم داشت و در این ملاقات ها چارچوب هایی تعیین خواهد شد. وی تاکید کرد: مجمع عمومی سازمان ملل بهترین فرصت است تا با تعداد زیادی از وزرای خارجه دیدارهایی داشته باشم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.