سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سازمان اطلاعاتی آلمان ادعا کرد: مکالمه تلفنی حزب‌الله و سفارت ایران در تأیید حمله ...

سازمان اطلاعاتی آلمان ادعا کرد: مکالمه تلفنی حزب‌الله و سفارت ایران در تأیید حمله شیمیایی توسط اسد را شنود کرده ایم

چکیده :مقام حزب‌الله در این گفت‌وگوی تلفنی به کاربست گاز سمی اعتراف کرده است. مقام‌عالی‌رتبه‌ی حزب‌الله به طرف ایرانی گفته است که بشار اسد اعصابش به هم ریخته و با فرمان حمله شیمیایی خطای بزرگی مرتکب شده...


سازمان اطلاعاتی آلمان (BND) اعلام کرد، اطمینان دارد که رژیم بشار اسد مسئول حملات شیمیایی در سوریه بوده است. اگرچه هنوز نمی‌توان با قطعیت تمام چنین ادعایی کرد، ولی از نظر این سازمان مخفی آلمان شواهد عدیده‌ای در تأیید این ادعا در دست است.

به گزارش دویچوله، گرهارد شیندلر، رئیس سازمان اطلاعاتی ‌آلمان گفته است که فقط این رژیم بشار اسد است که ماده‌ی رزمی دوگانه‌‌ای مانند “سارین” را در اختیار دارد. وی می‌گوید که تنها کارشناسان رژیم اسد می‌توانسته‌اند این ماده را ترکیب کرده و در موشک‌های کوچک جاسازی کنند.

شیندلر می‌گوید که در حملات پیش از آن، فقط ترکیبی از گاز به شدت رقیق‌شده به کار رفته بود و به همین دلیل قربانیان کمتری برجای گذاشته بود.

رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان در یک سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای سناریوهایی را توصیف کرد که چرا چنین حمله‌ی دهشتناکی صورت گرفت. وی می‌گوید، در شرایطی که شرق پایتخت به طور عمده در تصرف شورشیان است، بشار اسد خود را در مرحله‌ی پایانی یک جنگ بر سر دمشق می‌بیند.

 آقای شیندلر گمان می‌برد که رژیم بشار اسد قصد داشته برای ایجاد ارعاب در میان شورشیان، عملیات محدود با گاز سمی را اجرا کند؛ و این احتمال هست که آن‌ها در ترکیب گاز سمی دچار اشتباه محاسبه‌شده ‌و ماده‌ی سمی بیشتری را وارد راکت پرتاب‌کننده کرده‌اند.

به گزارش اشپیگل‌آنلاین، این تحلیل سازمان اطلاعاتی آلمان با اطلاعاتی که به دست مقام‌های آمریکایی رسیده مطابقت دارد. بر اساس اطلاعات آمریکایی‌ها، گاز سمی در راکت‌های کوچک پرتاب شده‌اند که آن‌ها را می‌توان از خودروهای بارکش کوچک پرتاب کرد.

پوکه‌های یافت‌شده در محل اصابت راکت‌ها نشان می‌دهند که موشک‌های کوچک ۱۰۷ میلیمتری بوده‌اند و رژیم بشار اسد میزان زیادی از این موشک‌ها را در زرادخانه‌ی خود دارد. گرهارد شیندلر تصریح کرد که شورشیان سوری قادر به ترکیب گاز سمی و نصب آن در این راکت‌ها نیستند.

شنود گفت‌وگوی مظنون حزب‌الله و سفارت ایران درباره کاربست سلاح شیمیایی

درحالی که کارشناسان سازمان ملل در حال آزمایش نمونه‌های برداشته شده از محل فاجعه هستند، سازمان اطلاعاتی آلمان تقریبا مطمئن است که گاز مورد استفاده، گاز سارین بوده است.

سازمان اطلاعاتی آلمان گفت‌وگوی تلفنی یک پزشک سوری را شنود کرده که او در مکالمه دقیقا عوارضی را تشریح می‌کند که در میان قربانیان و بیماران دیده است و این عوارض با نشانه‌های گاز سارین مطابقت دارد.

گرهارد شیندلر سند تاکنون ناشناخته‌ی دیگری را نیز ارائه کرده است: سازمان اطلاعاتی آلمان گفت‌وگوی “یک نماینده عالی‌رتبه حزب‌الله لبنان با سفارت ایران” شنود کرده است. احتمالا منظور از سفارت ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت است.

مقام حزب‌الله در این گفت‌وگوی تلفنی به کاربست گاز سمی اعتراف کرده است. مقام‌عالی‌رتبه‌ حزب‌الله به طرف ایرانی گفته است که بشار اسد اعصابش به هم ریخته و با فرمان حمله شیمیایی خطای بزرگی مرتکب شده است.

 اشپیگل‌آنلاین می‌نویسد که اطلاعات بدست آمده توسط “سازمان اطلاعاتی آلمان” می‌‌تواند در روزهای آتی توجه زیادی را به خود جلب کند. آمریکا تاکنون گفته بود که سازمان‌های مخفی توانسته‌اند پس از حمله شیمیایی مکالماتی را میان مقام‌های رژیم شنود کنند. حال اطلاعات برگرفته از شنود مکالمه حزب‌الله و مقام‌های ایرانی توسط سازمان مخفی آلمان می‌تواند این پازل اطلاعات سرویس‌های مخفی غربی را تکمیل کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.