سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بهمنی: من فقط یک هفته رییس بانک مرکزی بودم، آن هم در زمان روحانی!...

بهمنی: من فقط یک هفته رییس بانک مرکزی بودم، آن هم در زمان روحانی!

چکیده : محمود بهمنی اعتراف کرده که فقط یک هفته رئیس بانک مرکزی بود/ ممحمود بهمنی شاید اکنون به این نتیجه رسیده است که در طول این سالها هیچ گاه رئیس کل بانک مرکزی نبوده است. کسی که خود در سال 87 در حمایت از محمود احمدی نژاد سینه سپر کرد و تهدید به استعفا از سمت خود کرد تا در نهایت بانک مرکزی تبدیل به حساب شخصی رییس دولت...


امروز مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد تا پس از یک دوره کوتاه از بحث و جدل پیرامون ریاست کلی بانک مرکزی، در نهایت ولی الله سیف به عنوان سکان دار بانک مرکزی عنان مهمترین نهاد اقتصادی کشور را در دست بگیرد.

وی در این مراسم اشاره به اولویت های بانک مرکزی کرده است و گفته: بانک مرکزی در این شرایط باید نسبت به کنترل تورم و جلوگیری از افزایش بی رویه بهای کالاهای مصرفی اقدام و به عنوان اولویت اصلی توجه کند.

به نوشته تابناک، سیف همچنین در این مراسم اظهار کرده است که: چاره اندیشی برای بدهی‌های مسکن مهر به شبکه بانکی و ممانعت از منفی شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی جزء برنامه‌های اصلی بانک مرکزی خواهد بود.

اما شاید مهمترین حرف و سخن این مراسم سخنان وزیر اقتصاد بود که بیانگر نکته ای اساسی از حال و روز بانک مرکزی کشور طی سالهای گذشته بوده است.

علی طیب نیا که در این مراسم حضور داشت به بیان خاطره ای پرداخت از محمود بهمنی که یادآور سالهای پیشین بانک مرکزی بود. وی گفت: آقای بهمنی یک نکته ای به من گفتند اما نمی دانم ایشان راضی هستند این مطلب را بگویم یا خیر؛ آقای بهمنی گفتند “من در این 6 سال تنها یک هفته رئیس کل بانک مرکزی بودم و آنهم پس از ریاست جمهوری آقای دکتر روحانی بود”.

نکته ای که طیب نیا در این مراسم به آن اشاره کرده است، هرچند در زبانی تعارف گونه بیان شده است، اما واقعیت نهفته در پشت پرده های ساختمان بانک مرکزی طی سالهای گذشته بوده است.

آن چیزی که در زمان ریاست محمود بهمنی بر بانک مرکزی گذشته است، چیزی جز سپردن کلید خزانه و سیاستهای بانک مرکزی در اختیار دولت محمود احمدی نژاد نبوده است.

جالب آنکه در زمانی که همین انتقادات بر ریاست محمود بهمنی بر بانک مرکزی بیان میشد، مسئولان دولتی و این بانک، به شدت بر آن میتاختند و از استقلال تام و تمام بانک مرکزی سخن میگفتند.

نکته جالب تر آنجا است که محمود بهمنی زمانی که این نکته را به علی طیب نیا بیان می کرده است، فراموش کرده که در سال 87 در حمایت از حضور محمود احمدی نژاد در راس مجمع عمومی بانک مرکزی به جای اقتصاد دانان، تهدید به استعفا کرد! وی در آن زمان اشاره کرد که کشور را نمیتوان با اقتصاد دانان اداره کرد و حمایت وی از محمود احمدی نژاد از همان زمان نتیجه اش مشخص بود و واضح: محمود بهمنی هیچ گاه رئیس بانک مرکزی نبوده است!

فی الواقع باید گفت، محمود بهمنی نباید هم توقعی از ریاست در بانک مرکزی میداشت. در جایی که دولت قبل هرگونه کار کارشناسی و علمی را با چوب «خود کارشناس پنداری» عقیم میگذاشت و برای رد شدن از موانع قانونی و غیر از آن که بر سر راه اهداف و خواسته هایش قرار داشت از هیچ چیز هراسی نداشت، بانک مرکزی اولین جایی بود که رئیس کل آن باید میفهمد و می دانست که یک عروسک خیمه شب بازی بیشتر نیست.

اما هیچ کدام از اینها توجیه گر حضور محمود بهمنی با این شرایط در بانک مرکزی نبوده است و وی اگر چنانچه این رویه را مناسب نمیدانست و با آن مخالفتی داشت، به راحتی میتوانست از سمت خود کناره گیری کند. البته وی در سال گذشت درخواست بازنشستگی خود را داد که دیگر فایده ای نداشت و محمود احمدی نژاد چندان تمایلی به از دست دادن یک رئیس کل همراه و بی درد سر را نداشت!

این خاطره ای است که در ذهن همه مردم از بانک مرکزی دولت احمدی نژاد حک شده است بیان این خاطره از یک سو هشداری بزرگ به ولی الله سیف در پست جدیدش نیز هست. وی امروز از برنامه های زیادی سخن گفته است که هر کدام از آنها نیازمند تلاش و جهد فراوانی است.

عملیاتی کردن کنترل تورم و سر و سامان دادن به اقتصاد با تنظیم سیاستهای پولی مناسب، تنها و تنها لازمه اش استقلال حداقل عملیاتی بانک مرکزی است و اگر قرار بر آن باشد که این بانک همانند گذشته از این مهم محروم باشد، شاید سیف نیز مانند محمود بهمنی سالهای بعد یک چنین خاطره ای را تعریف کند!

بازگشت آرامش به بازار ارز

ولی الله سیف امروز در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی با تاکید بر لزوم بازگرداندن آرامش به بازار ارز و ممانعت از مداخله در اين بازار و همچنین منفي شدن نرخ سود سپرده‌هاي بانکي گفت: من و آقاي دکتر بهمني همکاري طولاني با هم داشتيم مخصوصا در زماني که ايشان در بانک ملي بودند و به جد بايد گفت که تکيه‌گاه محکمي براي مديران بانک ملي به شمار مي رفتند.
رئیس کل بانک مرکزی خطاب به بهمني اظهار داشت: ما برا اين اعتقاد هستيم که همچنان بايد از آقاي دکتر بهمني در مجموعه نظام بانکي بهره بگيريم و در خدمت ايشان خواهيم بود. وي در ادامه ضمن بيان اینکه هم اکنون کشور در شرايط خطيري قرار گرفته است گفت: منفي شدن رشد اقتصاد، تورم مضمن کشور و رشد شتابان آن و رشد بالاي نقدينگي از چالش هاي موجود است؛ ضمن اینکه ما درگير رشد بالاي پايه پول و حجم بالاي بدهي بانک ها هستيم که اين مسئله عدم تعادل هايي را در بازار در پي داشته است.

سیف به بي‌ثباتي نرخ ارز در بازار نيز اشاره کرد و بر نقش محوري بازار سرمايه در تامين مالي تاکيد کرد و افزود: در چند سال اخير بي‌تدبيري‌هايي صورت گرفته که نمي‌تواند از تحريم‌ها باشد. وی در ادامه بر کنترل تورم و جلوگيري از افزايش نقدينگي کشور و ايجاد ثبات اقتصادي تاکيد کرد و متذکر شد که بايد بر مقررات بانکي ثبات لازم وجود داشته باشد.

رئيس کل بانک مرکزي در بخش ديگري از سخنان خود به تعريف از اعتدال اشاره کرد و گفت: 3 رکن اساسي ما اعتدال، تعامل و عدالت است به اين معنا که بايد در بازار کلان پول و سرمايه تعادل برقرار کرد که اين تعادل نيازمند تعامل با دستگاه‌هاي سياستگذار، فعالان اقتصادي و بانک‌هاي مرکزي دنيا است.

وي بیان داشت: بزرگترين تهديد معيشتي مردم تورم است که بايد اين قضيه مورد توجه اکيد قرار گيرد. سيف بر ممانعت از منفي شدن نرخ سود سپرده‌هاي بانکي به عنوان يکي از مسائل بازار عدالتي اشاره کرد و پيش نياز اين 3 رکن را تقويت شوراي پول و اعتبار و تلاش براي هماهنگي کارکردي ميان دستگاه‌ها دانست.

سیف بر کنترل پايه پولي با هدف مهار تورم، ممانعت از بدهکاري دولت و شرکت هاي دولتي، چاره‌انديشي براي بدهي مسکن مهر، اصلاح رابطه مالي بانک مرکزي و خزانه، بازگرداندن آرامش به بازار ارز و ممانعت از مداخله در اين بازار برقراري انضباط در بازار پول، رقابتي کردن سند بانکي کشور و حمايت از شکل‌ گيري نهاد صنفي بانک نيز به عنوان اهم برنامه‌هاي خود در بانک مرکزي یاد کرد.

به گزارش مهر،رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به رفع تحريم بانک هاي مرکزي و انتشار آمارهاي بهنگام توسط اين بانک گفت: مهم ترين عوامل در تحقق اهداف فوق استقلال عملياتي بانک مرکزي و تعهد جدي مديران به اجراي مقررات و مديريت بازار پول است ضمن اینکه بايد از بانک مرکزي حمايت کامل شود و ضرورت بررسی صلاحيت حرفه‌اي مديران عامل بانک‌هاي دولتي و خصوصي وجود دارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.