سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اسد، فرمانده اتاق جنگ؛ سوریه امریکا را متهم به جعل شواهد کرد...
» کشتی های جنگی آمریکا و روسیه در شرق مدیترانه

اسد، فرمانده اتاق جنگ؛ سوریه امریکا را متهم به جعل شواهد کرد

چکیده :بشار اسد اداره اتاق جنگ را بر عهده گرفته، تیتر روزنامه الدیار لبنان به تنهایی نشان دهنده وخامت اوضاع در سوریه است، اینکه کشوری پس از دو سال جنگ داخلی آنچنان احساس خطر کند که اعلام کند شخص رئیس جمهور فرماندهی عملیات نظامی را بر عهده گرفته، نشاندهنده وخامت اوضاع است. ...


کلمه- گروه بین الملل

بشار اسد اداره اتاق جنگ را بر عهده گرفته، تیتر روزنامه الدیار لبنان به تنهایی نشان دهنده وخامت اوضاع در سوریه است، اینکه کشوری پس از دو سال جنگ داخلی آنچنان احساس خطر کند که اعلام کند شخص رئیس جمهور فرماندهی عملیات نظامی را بر عهده گرفته، نشاندهنده وخامت اوضاع است.

به نوشته روزنامه الدیار لبنان، اسد، به بیشتر تماس‌های تلفنی خود پاسخ نمی‌دهد و اداره اتاق عملیات جنگ سوریه را به همراه تیمی از افسران عالی رتبه سوری بر عهده دارد. اتاق عملیات در استحکامات نظامی ارتش در زیر زمین و در منطقه‌ای نامشخص از خاک سوریه قرار دارد. بنا به نوشته این روزنامه اسماء اسد، همسر بشار اسد نیز به همراه فرزندانش در مکانی امن به سر می‌برند.
ظاهرا بقیه مسئولان سوریه نیز خانواده هایشان را در مکان هایی امن سکنی دادن اند در حالی که خانواده های بیگناه سوری دو سال است زیر آتش مستقیم جنگ قرار دارند.

به گزارش ایسنا، حزب الله لبنان نیز نیروهایش را در جنوب این کشور در حالت آماده‌باش کامل قرار داده است و از مردم خواسته که منازل خود را ترک نکنند. اما آماده باش عربستان نیز خبر مهمی است، یک منبع نظامی در عربستان اعلام کرد که این کشور با توجه به قوت گرفتن احتمال حمله نظامی ‌آمریکا به سوریه، تدابیر دفاعی خود را تا حدود زیادی افزایش داده و ارتش به حالت آماده‌باش کامل درآمده است.

همزمان با پایان یافتن عملیات تحقیقات بازرسان سازمان ملل در سوریه، جان کری وزیرخارجه آمریکا اعلام کرده که مدارک روشن و مستدلی وجود دارد که ثابت می‌کند رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی علیه ملت خود استفاده کرده است. به گفته جان کری حمله شیمیایی هفته گذشته سوریه ۱۴۲۹ قربانی داشته که ۴۲۹ نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند. وزیر ‌خارجه آمریکا از حمله شیمیایی سوریه به‌عنوان جنایت علیه بشریت یاد کرد و گفت که آمریکا در برابر این جنایت واکنش نشان خواهد داد.

جان کری افزود کشورش شواهد روشن و مطمئنی در اختیار دارد که نشان می‌دهد روز ۲۱ اوت رژیم بشار اسد از سلا‌ح‌های شیمیایی علیه مردم خودش استفاده کرده است. به‌گفته جان کری: «سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا واقعیت‌ها را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده‌اند که دقیقا این اتفاق افتاده است. مدارک از هزاران منبع گردآوری شده و کاملا روشن و تعیین‌کننده است».

هر چند با وجود سخنان کری دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد، بررسی نمونه‌های جمع‌آوری شده در خصوص حمله شیمیایی در غوطة شرقی دمشق به دو هفته زمان احتیاج دارد. منابع سیاسی اعلام کردند که بان کی‌مون در نشست شورای امنیت در نیویورک این مساله را به اطلاع نمایندگان انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا رساند.

انتقاد از شورای امنیت
اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از عملکرد شورای امنیت، ناتوانی در اتخاذ اقدام علیه سوریه را ضعف این سازمان دانست. اوباما در سخنانی در جمع سران کشورهای حوزه‌ دریای بالتیک در کاخ سفید گفت:‌ ما نمی‌خواهیم که جهان از اتخاذ یک اقدام دربماند. روشن می‌گویم، شما می‌دانید بخشی از چالشی که ما با آن روبه‌رو هستیم، این است که بسیار از مردم فکر می‌کنند که باید کاری انجام داده شود،‌ اما هیچ کس این کار را انجام نمی‌دهد.

این گفته‌های اوباما یک روز پس از مخالفت مجلس عوام انگلیس با همراهی این کشور با آمریکا در مداخله احتمالی در سوریه ایراد شدند.
باراک اومابا با اعلام اینکه هنوز تصمیم قطعی برای حمله نظامی را اتخاذ نکرده، گفت که حمله نظامی محدود علیه رژیم سوریه را در نظر دارد، ولی در این باره هنوز تصمیم قطعی اتخاذ نکرده است. رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ما نمی‌توانیم جهانی را بپذیریم که در آن زنان و کودکان و مردم بی‌گناه در مقیاسی دهشتناک با گاز کشته شوند.» وی افزود که از سوی دیگر، کاربست سلاح شیمیایی تهدیدی جدی علیه “منافع امنیت ملی” آمریکا و متحدانش، اسرائیل، ترکیه و اردن است.

در ادامه واکنش به احتمال برخورد نظامی غرب با حکومت سوریه به اتهام کاربرد اسلحه شیمیایی، رئیس جمهوری فرانسه رای منفی پارلمان بریتانیا را در تصمیم‌گیری دولت خود در این مورد موثر ندانسته است. فرانسوا اولاند، در اشاره به رای منفی پارلمان بریتانیا به لایحه دولت برای مشارکت در عملیات محدود نظامی علیه سوریه، گفت که هر کشور مستقلی حق دارد در مورد سیاست خارجی خود تصمیم بگیرد و این اصل در مورد بریتانیا نیز مانند فرانسه مصداق دارد. اولاند در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند تاکید کرد که از اقدام متناسب و قاطعانه” در تنبیه سوریه به دلیل کاربرد اسلحه شیمیایی حمایت می کند و افزود تمامی گزینه‌ها قابل بررسی است. رئیس جمهوری فرانسه افزود: کشتار شیمیایی به دست رژیم دمشق نباید بدون مجازات بماند.

دولت سوریه در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه، اتهام به کارگیری سلاح‌های شیمیایی را رد کرد. وزارت خارجه سوریه با دروغ و ساختگی خواندن ادعاهای رهبری آمریکا مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی از سوی حکومت بشار اسد، اعلام کرد که این اظهارات با هدف توجیه اقدام نظامی علیه سوریه صورت می‌گیرد.

در بیانیه‌‌ای که وزارت خارجه سوریه در این رابطه انتشار داد و در شبکه تلویزیونی سوریه قرائت شد، آمده که اسناد اثباتی که ادعا می‌شود ثابت می‌کنند دمشق در حمله با گاز شیمیایی دست داشته است، “دروغی” بیش نیست. آنچه که واشنگتن به عنوان اسناد اثباتی غیرقابل تردیدارائه کرده، چیزی نیست جز داستان‌سرایی‌هایی که تروریست‌ها از یک هفته‌ پیش آن را پخش کرده‌اند.

روسیه مسئول زرادخانه شیمیایی

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان به خبرنگاران در ورشو گفتت است: روسیه دائما تاکید می‌کند که مخالف استفاده از سلاح‌های شیمیایی است اما همه ما می‌دانیم که زرادخانه سلاح‌های شیمیایی سوریه به روزهای شوروی سابق و تکنولوژی آن زمان بازمی‌گردد. او افزود: فکر می‌کنم، اگر روسیه تضمین می‌داد زرادخانه سلاح‌های شیمیایی سوریه را کنترل می‌کند، احتمالا روند تحولات دراین کشور در مسیری دیگر بود.

کشتی های جنگی آمریکا و روسیه در شرق مدیترانه

در حالی که مقام‌های دفاعی آمریکا اعلام کردند که ششمین کشتی جنگی این کشور هم‌ اکنون در شرق مدیترانه، جایی که پنج ناوشکن مجهز به موشک‌های کروز ایالات متحده در آن حضور دارند، در حال مستقر شدن است که این اقدام بخشی از حمله محدود و دقیق آمریکا علیه سوریه محسوب می‌شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که کشتی جنگی آمریکایی سن آنتونیو، یک کشتی آبی- خاکی با چند صد تفنگدار دریایی آمریکا برای دلایل دیگری در منطقه است و قصد ندارد تا این تفنگداران را به عنوان بخشی از اقدام نظامی علیه سوریه نیروهای خود را در منطقه پیاده کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.