سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مولوی عبدالحمید: کودتا و کشتار راه بیان نارضایتی نیست، باید تدبیر و گفت و گو کرد...

مولوی عبدالحمید: کودتا و کشتار راه بیان نارضایتی نیست، باید تدبیر و گفت و گو کرد

چکیده :امام جمعه زاهدان توجه به عدالت و گفتمان را بهترین راه برای حل مسایل بشریت عنوان کرد و اظهار داشت: "اسلام نیز ما را به انصاف و عدالت دعوت کرده و عدالت یکی از پایه های اصلی اسلام شمرده می شود. مسلمانان باید با انصاف و عدالت و گفتمان و نه با جنگ و درگیری مسایل خود را حل...


مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان با اشاره به قتل عام شیمیایی اخیر دمشق گفت: “حمله شیمیایی دمشق که بسیاری از قربانیان آن زنان و کودکان و انسانهای بیگناه بودند بسیار تکان دهنده و دردآور است و دردناک تر آن است که مجامع حقوق بشر و مجامع بین المللی که مدعی حقوق انسانها هستند نسبت به این مسئله بی تفاوت بودند.”

به گزاش سنی آنلاین، امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: “قدرتهای استعماری شرق و غزب در پی منافع خود و در واقع غلام منافع خود هستند و دل آنان برای انسانیت و بشریت نسوخته است. اگر مجامع جهانی در حل مسئله سوریه جدی هستند چرا تا کنون راه حلی برای مسئله سوریه نیافته اند، در حالیکه این کشور ویران شده و مردم آن هر روز کشته و آواره می شوند.”

مولوی عبدالحمید گفت: “مجامع جهانی اگر در ادعاهای خود در مورد حقوق انسانها صادق هستند باید مسایل سوریه، فلسطین، مصر، بحرین، عراق و افغانستان را حل کنند.”

وی توجه به عدالت و گفتمان را بهترین راه برای حل مسایل بشریت عنوان کرد و اظهار داشت: “اسلام نیز ما را به انصاف و عدالت دعوت کرده و عدالت یکی از پایه های اصلی اسلام شمرده می شود. مسلمانان باید با انصاف و عدالت و گفتمان و نه با جنگ و درگیری مسایل خود را حل کنند.”

مولانا عبدالحمید به موضوع آزادی حسنی مبارک از زندان پرداخت و گفت: “سرکوب اسلام گرایان توسط نظامیان مصر، بازگشت دیکتاتوری به مصر و نتیجه آن آزادی حسنی مبارک بود؛ و این پدیده بسیار خطرناکی برای کسانی است که جهان بینی و درک درستی از مسایل دنیا دارند.”

رئیس شورای سیاست گذاری مدارس علوم دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان افزود: “کودتا و کشتار وحشیانه مردم، راه بیان نارضایتی از یک حکومت نیست. راه حل این مسایل در تدبیر درست و گفتمان است.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان کشته شدن مردم بیگناه سوریه و مصر را دسیسه ای استعماری دانست که “از سوی کشورهای حامی اسرائیل که از بیداری اسلامی و انقلابهای مردمی هراس دارند، پشتیبانی می شود” و افزود: “کشورهایی که خود را ابرقدرت می دانند در برابر این جنایات سکوت کرده و یا از آن حمایت می کنند تا اسرائیل بتواند پنجاه یا صد سال دیگر نفس راحتی بکشد.”

مولانا عبدالحمید گفت: مسلمانان از هر جناح و قومیتی و مذهبی که هستند چه در کشور ما و چه در کشورهای دیگر، اگر اندیشه درستی داشته باشند نیاز به همدلی و اتحاد دارد؛ زیرا تفرقه و دشمنی راه اسلام نیست بلکه راه شیطان است. همه مسلمانان نیاز به آرامش دارند و باید با گفتمان مسایل خود را حل کنند. امروز کشور ما و جهان اسلام نیاز به امنیت دارد و امنیت با اسلحه تامین نمی شود.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان وضعیت امنیت استان سیستان و بلوچستان را مطلوب توصیف کرد و گفت: برای حفظ امنیت بیشتر، نیاز به همدلی و همبستگی بیشتری وجود دارد؛ زیرا توسعه و آبادانی استان در سایه امنیت پایدار انجام می شود.”

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به اینکه در دولت جدید شرایط بهتری برای گفتمان ملی بوجود آمده است، گفت: “رئیس جمهور بر این مسئله تاکید کرده است که اگر دولت صدای مردم را گوش نکند شکست خواهد خورد. تاکید رئیس جمهور بر حل مسایل با تدبیر و امید و توجه وی به موضوع اقوام و مذاهب، شرایط خوبی را در کشور ایجاد کرده است و امید می رود که در این شرایط همه بتوانند با همدلی و همسویی در کنار یکدیگر برای حل مشکلات کشور و رفاه و آرامش و آبادانی کشور تلاش کنند.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.