سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انباشت کالاهای اساسی در گمرک به دلیل مشکلات تامین ارز...

انباشت کالاهای اساسی در گمرک به دلیل مشکلات تامین ارز

چکیده :مشکل تامین ارز کالاهای اساسی، ترخیص این کالاها از گمرک را با مشکل مواجه کرده است. این در حالی است که با ادامه این روند احتمال کمبود این کالاها در ماه‌های آینده وجود دارد، کماکان که در روزهای اخیر بازار شاهد کاهش عرضه این کالاها بوده‌ است....


مشکل تامین ارز کالاهای اساسی، ترخیص این کالاها از گمرک را با مشکل مواجه کرده است. این در حالی است که با ادامه این روند احتمال کمبود این کالاها در ماه‌های آینده وجود دارد، کماکان که در روزهای اخیر بازار شاهد کاهش عرضه این کالاها بوده‌ است.

به گزارش ایسنا، درحالی‌ به گفته دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان محصولات لبنی احتمال کاهش برخی از اقلام اساسی نظیر نهاده‌های دامی، کره و شیر خشک در ماه‌های آینده در بازار وجود دارد که مشکل ترخیص نشدن کالاهای اساسی از گمرک همچنان ادامه دارد و در این روند 12 هزار تن کره و 6000 تن شیرخشک در گمرک انباشت شده است. علاوه ‌بر این کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی نیز به دلیل عدم پرداخت مابه‌التفاوت ارز در بندر امام خمینی (ره) سرگردان هستند.

مشکلات عدم تامین ارز کالاهای اساسی از اواخر دولت دهم آغاز شد. در اردیبهشت ماه بود که به دلیل عدم تامین ارز کره 22 هزار تن از این کالا نزدیک به دو ماه در گمرک‌ها معطل بود و پس از ترخیص 5000 تن از این کالا به دلیل عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی در حال حاضر مجددا شاهد انباشت این کالا در گمرک هستیم.

اکنون درحالی شاهد ابهام در اختصاص ارز به کالاهای اساسی هستیم که براساس وعده‌های داده شده ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز تولید از گمرک در اولویت برنامه اقتصادی 100 روزه دولت قرار گرفته است. هرچند که مسوولان دولتی چنین چیزی را قبول نداشته و معتقدند که اوضاع بر وفق مراد است.

به عنوان نمونه درباه انباشت کالاهای اساسی در گمرک، مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت از ترخیص 10 هزار تن کره در دو هفته اخیر خبر داد و گفت: عدم ترخیص کالا از گمرک به دلیل مسائل ارزی نیست بلکه فرآیندی است که باید طی شود.

علی پورکاوه درباره توقف ترخیص برخی از کالاهای اساسی از گمرک به ایسنا اظهار کرد: هیچ گونه مشکل ارزی بابت واردات کالای اساسی وجود ندارد.

وی ادامه داد: کارگروه هماهنگی‌های سه جانبه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک در زمینه تامین ارز، ترخیص و توزیع کالا تشکیل و به صورت ویژه پیگیر روند واردات تا توزیع کالاهای اساسی هستند.

او ضمن اظهار بی اطلاعی از عدم ترخیص 12 هزار تن کره و 6000 تن شیر خشک از گمرک تصریح کرد: هر کالایی که وارد گمرک می‌شود باید فرآیند ثبت سفارش، مجوز استاندارد، مجوز بهداشت و فرآیند تامین ارز را طی کند تا بتواند از گمرک ترخیص شود.

مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در حال حاضر مساله تامین ارز کالاهای اساسی با هیچ مشکلی روبرو نبوده و طبق هماهنگی‌هایی که دیروز با اتحادیه های ذیربط (اتحادیه فرآورده‌های لبنی) انجام شده ترخیص کالاهای اساسی با سرعت در حال انجام است.

وی با تاکید بر این‌که در عرض دو هفته 10 هزار تن کره از گمرک ترخیص شده است بیان کرد: اگر کره از گمرک ترخیص نمی‌شد ما با کمبود کره در بازار مواجه بودیم ولی در حال حاضر این کالا به وفور در بازار یافت می‌شود.

برای پورکاوه افزود: کره رفته رفته از گمرک به میزان نیاز ترخیص و در شبکه توزیع می‌شود. این کالا به صورت فله‌ای و به میزان مورد نیاز صنایع بسته‌بندی ترخیص، بسته بندی و در بازار عرضه می‌شود.

ناگفته نماند که از روز شنبه 12 مرداد ماه بر اساس تفاهم‌نامه سه جانبه بین بانک مرکزی، شرکت بازرگانی دولتی و گمرک روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرک آغاز شده است. در همین حال نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز وعده داده است که قیمت نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی وارداتی تا پایان سال ثابت خواهند ماند.

قرار است ستاد هدفمندی یارانه‌ها و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای برای واردات کالاهای اساسی را از محل ردیفی که قبلا در بودجه 1392 برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است تامین کنند.

قرار بود که هفته گذشته وزیر صنعت و تجارت در نشستی با مسوولان بانک مرکزی برای ساز و کار تامین ارز کالاهای اساسی چاره بیندیشند که گویا هنوز چنین جلسه‌ای برگزار نشده و شاید یکی از دلایل آن مشخص نبودن رئیس این بانک تا چند روز پیش بوده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.