سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پافشاری دادستان تهران بر مخالفت با سخنرانی امید کوکبی در کنفرانس فیزیک ایران...
» دانشمند ایرانی که حاضر به همکاری با نهادهای امنیتی نشد

پافشاری دادستان تهران بر مخالفت با سخنرانی امید کوکبی در کنفرانس فیزیک ایران

چکیده :دادستان تهران پس از مخالفت با مرخصی امید کوکبی برای حضور در کنفرانس ایران و ارائه سخنرانی پیرامون مقاله وی در کنفرانس، در واپسین روزهای قبل از کنفرانس، با اعزام تحت الحفظ وی نیز مخالفت کرده است....


دادستان تهران پس از مخالفت با مرخصی امید کوکبی برای حضور در کنفرانس ایران و ارائه سخنرانی پیرامون مقاله وی در کنفرانس، در واپسین روزهای قبل از کنفرانس، با اعزام تحت الحفظ وی نیز مخالفت کرده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، دادستان تهران که عموما با شدت و سخت گیری فراوانی با زندانیان بند ۳۵۰، بند زندانیان سیاسی و امنیتی زندان اوین رفتار می‌کند این بار با بهانه تراشی با مشارکت علمی این دانشمندان اتمی زندانی در آنجا در فرآیند تولید و گسترش علم در ایران مخالفت کرده است.

در حالی دادستانی تهران و مسئولین زندان اوین علت را ناتوانی در تأمین امنیت و هزینه‌های اعزام و کمبود نیرو اعلام کرده‌اند که قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها، هر روزه هزاران متهم و مجرم را به منظورهای مختلف نظیر شرکت در دادگاه‌ها، اجرای حکم، درمان پزشکی، تبعید و… در داخل و بین تمامی شهرهای دور و نزدیک ایران بصورت تحت الحفظ جابجا می‌ کند و به عنوان یکی از رویه‌های معمول آن شناخته می‌شود.

امید کوکبی، دانشمند اتمی، تحصیلات خود را در زمینه فیزیک لیزر در دانشگاه تگزاس آستین آمریکا به انجام رسانده است و به دلیل رد همکاری نظامی – امنیتی در زمینه پروژه‌های امنیتی اتمی از تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ بطور پیوسته در بند سیاسی امنیتی زندان اوین به سر می‌برد.

امید کوکبی که ابتدا به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بازداشت شده بود، پس از بازجویی‌ها از این اتهام و همچنین اتهام جاسوسی تبرئه شد ولی در ‌‌نهایت به اتهام ارتباط با دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم گشت. البته پس از بازجویی‌ها و قبل از تشکیل دادگاه، طی سه مرحله مذاکره سعی بر آن شده بود تا با تهدید، وی را در ازای دادگاهی نشدن به همکاری وا دارند که از سوی وی رد شده بود.

امید کوکبی و وکلای وی که بر خلاف قانون هرگز اجازه ملاقات با هم را نیافته‌اند همواره تاکید کرده‌اند که هیچ گونه دلیل و مدرک مستندی علیه وی از طرف دادگاه ارائه نشده و خواهان دادگاهی عادلانه برای رسیدگی منصفانه به پرونده وی است.

کنفرانس فیزیک ایران هر ساله توسط انجمن فیزیک ایران در یکی از دانشگاه های ایران برگزار می‌شود و با توجه به شرکت گسترده دانشجویان، پژوهشگران و اساتید بعنوان بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین اتفاق علمی علوم پایه کشور شناخته می‌شود. امسال این کنفرانس از تاریخ ۴ تا ۷ شهریور در دانشگاه بیرجند خراسان جنوبی برگزار می‌شود. نوبت سخنرانی امید کوکبی برای ساعت ۸: ۵۰ صبح روز ۶ شهریور برنامه ریزی شده بود.

موضوع سخنرانی امید کوکبی «بهینه سازی توان خروجی اسیلاتورهای اپتیکی» است. با توجه به پیشینه تجربی و آزمایشگاهی وی در زمینه لیزر و مقالات و مشارکت‌های علمی وی که در نامه‌های برندگان جایزه نوبل و انجمن‌های بین المللی و دانشگاه‌های معتبر جهانی به مقامهای ایران برای آزادی و یا محاکمه عادلانه وی نیز به روشنی اشاره شده است این سخنرانی و تعامل می‌ توانست فرصتی مناسب برای متخصصین لیزر و اپتیک باشد.

امید کوکبی در مدت بیش از ۳۱ ماهی که در زندان به سر می‌برد، دادستانی تهران و وزارت اطلاعات با تمامی درخواست‌های مرخصی وی مخالفت کرده و در موارد پزشکی نیز از اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان برای رسیدگی و درمان وی امتناع می‌کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.