سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بیژن زنگنه رئیس اوپک گاز شد

چکیده :بیژن زنگنه وزیر جدید نفت ایران به عنوان رئیس جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال 2013 میلادی آغاز به کار کرده است و از این رو دستوراتی به منظور برگزاری میزبانی با شکوه غول‌های گازی جهان در آبان ماه سالجاری در ایران صادر کرده...


بیژن زنگنه وزیر جدید نفت ایران به عنوان رئیس جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال 2013 میلادی آغاز به کار کرده است و از این رو دستوراتی به منظور برگزاری میزبانی با شکوه غول‌های گازی جهان در آبان ماه سالجاری در ایران صادر کرده است.

 آذرماه سال گذشته با وجود غیبت رستم قاسمی وزیر وقت نفت و نماینده ایران در هیات عامل در چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز، مطابق با ترتیب حروف الفبا، جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره‌ای نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال 2013 میلادی انتخاب شد.

از سوی دیگر پس از واگذاری میزبانی سران کشورهای صادرکننده گاز به روسیه در سال 2013 میلادی، میزبانی نشست وزارتی این مجمع گازی به ایران واگذار شده است تا دست صنعت گاز کشور هم از عضویت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز خالی نماند.

از این رو پس از انتخاب بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر جدید نفت و کسب رای حداکثری از مجلس شورای اسلامی، در شرایط فعلی رسما زنگنه به عنوان رئیس دوره‌ای مجمع کشورهای صادرکننده گاز انتخاب شده است.

بر این اساس با توجه به اینکه آبان ماه سالجاری پانزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز به میزبانی ایران برگزار خواهد شد، روز گذشته با انتصاب سرپرست جدید معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت، اقدامات مقدمانی برای میزبانی غول‌های گازی جهان آغاز شده است.

 با توجه به آنکه پیشتر مسئولان دبیرخانه، هماهنگ کننده و اعضای ستاد برگزاری پانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) منصوب شدند، تغییراتی مدیریتی در بدنه این ستاد انجام خواهد شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت هم با صدور دستوراتی به سرپرست جدید معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت خواستار حضور برخی از دیپلمات‌ها، مدیران و چهره‌های شناخته شده بین‌المللی صنعت نفت و گاز ایران در این ستاد شده است.

این در حالی است با توجه به اینکه در سالجاری میلادی انتخابات دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم برگزار می‌شود، وزیر جدید نفت رسما آمادگی ایران برای حضور در انتخابات دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز را اعلام کرده است.

از این رو ارزیابی برخی مدیران و دیپلمات‌های با سابقه نفت و گاز برای معرفی به عنوان نامزد پیشنهادی ایران در سطح وزارت نفت برای حضور در این دوره انتخابات آغاز شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.