سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شرح بخش هایی از كودتاي ٨٨ از زبان یک نماينده مجلس...

شرح بخش هایی از كودتاي ٨٨ از زبان یک نماينده مجلس

چکیده :سایه انتخابات سال 88 همچنان بر جلسات بررسی وزرای حسن روحانی در مجلس سنگینی می کند. تنها طی دو روز 1600 بار واژه فتنه در صحن مجلس به کار برده شد؛ این که وزرای پیشنهادی نسبت به جنبش سبز مردم در سال 88 چه موضعی داشتند و چه میزان با رهبران در حصر آن نزدیک بوده اند، بیشتر محتوای سخنان نمایندگان مجلس را تشکیل می دهد. امروز هم در زمان بررسی برنامه های عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه، حوادث مربوط به انتخابات سال 88 بار دیگر بیان شد، تا نشان دهد میزان تاثیر جنبش سبز مردم ایران را در حتی در اموری مانند انتخاب وزرای کابینه حسن روحانی....


کلمه – گروه خبر: سایه انتخابات سال 88 همچنان بر جلسات بررسی وزرای حسن روحانی در مجلس سنگینی می کند. تنها طی دو روز 1600 بار واژه فتنه در صحن مجلس به کار برده شد؛ این که وزرای پیشنهادی نسبت به جنبش سبز مردم در سال 88 چه موضعی داشتند و چه میزان با رهبران در حصر آن نزدیک بوده اند، بیشتر محتوای سخنان نمایندگان مجلس را تشکیل می دهد. امروز هم در زمان بررسی برنامه های عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه، حوادث مربوط به انتخابات سال 88 بار دیگر بیان شد، تا نشان دهد میزان تاثیر جنبش سبز مردم ایران را حتی در اموری مانند انتخاب وزرای کابینه حسن روحانی.

زارعی نماینده مردم تهران در مجلس، در هنگام بررسی برنامه های آخوندی در مجلس، در مورد اقدامات وی در سال 88 این گونه روایت کرد: آخوندی در سال 88 نماینده میرحسین موسوی در هیات نظارت شورای نگهبان بود من هم در آن هیات نظارت بودم البته این فی النفسه هیچ اشکالی ندارد منتهی آنچه را که من مشاهده کردم دارای اشکال است.

وی به قطع شدن پیامک ها در روز برگزاری انتخابات سال 88 اشاره کرد، اقدامی که اولین نشانه های غیر عادی بودن فضای انتخابات را آشکار کرد:« از ابتدای روز جمعه که پیامک ها قطع شد آقای آخوندی اعتراض شدیدی به قطع پیامک ها داشتند و اصرار می کردند با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفته شود تا پیامک ها باز شود البته ما آنجا اعتراض کردیم و گفتیم اگر پیامک های قطع شده برای همه است.»

زارعی افزود: از ساعت 2 بعد از ظهر به بعد آقای آخوندی بارها تماس می گرفتند و اظهار می کردند اعلام کنید آقای موسوی با 60 درصد جلو است من گفتم چرا جامعه را ملتهب می کنید اجازه دهید زمان انتخابات تمام شود و بعد نتایج را اعلام کنید ایشان به من اعتراض کرد و گفت به شما ربطی ندارد. ساعت 10 شب آقای کدخدایی از آخوندی سوال کردند آقای موسوی با خبرنگاران مصاحبه و اعلام پیروزی کرده است؟ که ایشان با سر تایید کردند کدخدایی گفت موسوی کار اشتباهاتی کرده البته بعد از آنکه اخباری از آرای روستاها آمد که نشان داد آرای موسوی کم است آخوندی در شورای نگهبان نماند و خارج شد.

زارعی  ادامه داد: ایشان طوری وانمود کرد که انگار کار تمام شده و مشکل از همان جا شروع شد آخوندی در جمع نمایندگان تهران که همین مطالب را عرض کردم گفت به قرآن قسم می خورم این مطالب درست نیست البته من شواهدی دارم و برخی از این مطالبی را که گفتم بارها مطرح شد.

وی در مورد دیدار نمایندگان مهندس موسوی و مهدی کروبی با آیت الله خامنه ای که آخوندی نیز در آن حضور داشت، گفت: در 26 خرداد که ستادها به دفتر مقام معظم رهبری دعوت شده بودند که آقای زنگنه و نجفی و آقای آخوندی هم بودند آقا فرمود هر کس هر چه می خواهد بگوید، برخی مطرح کرد ابطال انتخابات، برخی حکمیت را مطرح کردند، آخوندی مطرح کرد اگر صندوق رای چند نوبت هم بشمریم نتیجه تغییری می کند به نوعی تقلب را رد کردند.

سخنان زارعی در مورد اظهارات مطرح شده از سوی رهبری در مورد پیشنهادات نمایندگان موسوی و کروبی برای جلوگیری از شکل گیری کودتای انتخاباتی، به خوبی گویای فضایی است که امکان گفت و گو را برای پیگیری دغدغه های مردم در مورد نتیجه انتخابات به حداقل رساند « آقا فرمودند ابطال انتخابات تو دهنی به مردم است بنده به هیچ وجه کوتاه نمی آیم حکمیت هم ضرورت ندارند بروید و اعلام کنید این آشوب گران از شما نیستند و در این زمینه بیانیه بدهید مقام معظم رهبری علاوه بر این در 29 خرداد نیز فرمایشاتی نیز داشتند.»

 نماینده مردم تهران به عملکرد آخوندی و زنگنه در 30 خرداد اشاره کرد و گفت: آخوندی و زنگنه در 30 خرداد یعنی فردای نماز جمعه مقام معظم رهبری نامه ای تنظیم می کنند به رئیس مجلس شورای اسلامی و بحث حکمیت را دوباره مطرح کردند، البته اشکال اینجاست که در 27 تیر حدود یک ماه بعد آخوندی و زنگنه این نامه را به سایت های رسمی می دهند و علنی می کنند.

او البته در مورد این که به چه دلیل پیشنهاد نمایندگان موسوی و کروبی بی پاسخ ماند حرفی نزد، آن هم در شرایطی که مردم طی چندین روز راهپیمایی عدم باور خود به نتیجه انتخابات را به گوش مسئولان رسانده بودند.

زارعی به قسمتهایی از این نامه اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده است اگر در موقعیت استراتژیک مقامات ملی درست تصمیم می گرفتند می توانستیم شاهد چنین وضعیتی نباشیم و در ادامه نیز خواستار حکمیت بودند یعنی یک ماه بعد دوباره نامه را بازخوانی می کند.

وی ادامه داد: به نظر من این دوستان خودشان جزء عواملی هستند که جوانان را به اشکال و ابهام سوق داده اند و سهم آقای آخوندی و زنگنه حقیقتا کم نیست در مورد این دو نفر قوه قضاییه و دستگاههای اطلاعات خوب بررسی و رسیدگی نکردند. کسانی که در پشت صحنه مدیریت می کردند در حاشیه ماندند لذا من فکر می کنم آقای آخوندی و زنگنه نمی توانند چنین مسئولیت اجرایی را بگیرند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.