سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نشان لیاقت دولت دهم برای یک متهم اختلاس بزرگ سه هزار میلیاردی...

نشان لیاقت دولت دهم برای یک متهم اختلاس بزرگ سه هزار میلیاردی

چکیده :در حالی که نام قائم مقام سابق بانک مرکزی در فهرست متهمان فساد بزرگ اقتصادی قرار دارد، دولت احمدی نژاد به او «نشان درجه دو لیاقت و مدیریت» اعطا کرد. ...


در حالی که نام قائم مقام سابق بانک مرکزی در فهرست متهمان فساد بزرگ اقتصادی قرار دارد، دولت احمدی نژاد به او «نشان درجه دو لیاقت و مدیریت» اعطا کرد.

به گزارش فارس، در پی افشای فساد سه هزار میلیاردی و ردپای برخی مدیران دولتی در این پرونده ، نام «سیدحمید پورمحمد گل سفیدی» قائم مقام وقت بانک مرکزی هم به عنوان یکی از متهمان این پرونده مطرح شد.

پورمحمد که دانش آموخته رشته اقتصاد است، پیش از آنکه به قائم مقامی محمود بهمنی در دولت دهم برسد، در دوره ریاست طهماسب مظاهری بر بانک مرکزی مشاور عالی وی بود.

او در دوران وزارت صفدر حسینی، داوود دانش جعفری و شمس الدین حسینی در وزارت اقتصاد و دارایی نیز معاون امور بانکی این وزارتخانه بود اما حاشیه ها از زمانی که ردای قائم مقامی بانک مرکزی را بر تن کرد آغاز شد.

در برخی محافل پورمحمد به جریان انحرافی منتسب و تلاش شد وی را از کابینه احمدی نژاد جدا کنند؛ مخالفان و منتقدان معتقد بودند که او مهره این جریان در نهاد پولی و مالی کشور است.

این انتقادها اما از سوی مقامات ارشد دولت با بی توجهی و تکذیب روبه رو شد و پورمحمدی همچنان بر کرسی قائم مقامی بانک مرکزی تکیه زد اما افشای فساد بزرگ بانکی پای او را به این ماجرا و متعاقب آن به مراجع قضایی باز کرد.

پورمحمدی آبان سال 1390 بازداشت و پس از چند روز با وثیقه سنگین آزاد شد و بی سروصدا بانک مرکزی را ترک کرد اما آزادی وی و حضورش در جلسه کارگروه توسعه صنعت پتروشیمی به ریاست محمدرضا رحیمی جنجال آفرید؛ مسوولان دولتی او را مبرّا از اتهام های وارده دانستند و محمود احمدی نژاد به عنوان بالاترین مقام دولتی صریحاً از بازداشت پورمحمدی انتقاد کرد و در همایش «تبیین طرح تحول نظام بانکی» گفت: “چرا انتقام از ملت می گیرید؟ آنها که رشوه داده و تخلف کرده اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید؟”.

دفاع رئیس دولت وقت هم نتوانست موجب ابقای پورمحمدی در جایگاه قائم مقامی بانک مرکزی شود و او در نهایت مجبور به ترک ساختمان میرداماد شد تا در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اقامت گزیند.

آخرین روزهای ماه گذشته بود که دولت دهم در سکوت خبری تصمیم گرفت برای دلجویی از این متهم پرونده فساد بزرگ بانکی اینگونه تقدیر کند:

«هیئت وزیران در جلسه مورخ 30/ 4/ 1392 بنا به پیشنهاد وزرای عضو کمیسیون بررسی اعطای نشان های دولتی و به استناد ماده (7) قانون تعیین حدود وظایف و اختیارات و مسئولیت های ریاست جمهوری – مصوب 1365 – تصویب کرد: نشان دولتی درجه دو خدمت به آقای محمد عباسی، درجه دو لیاقت و مدیریت به آقایان محمد جواد محمدی زاده و سید حمید پورمحمد گل سفیدی و درجه دو دانش به آقای فریدون عباسی اعطا می شود.

محمدرضا رحیمی -معاون اول رئیس دولت

به گزارش فارس، چند روز پیش نیز با تصویب دولت دهم غلامحسین الهام معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور نیز در ردیف گیرندگان نشان درجه دو لیاقت و مدیریت دریافت قرار گرفته بود.

نکته قابل تامل در اهدا نشان به وزیران و مقامات دولتی جای خالی وزرای اطلاعات و دفاع کاملا محسوس است. مصلحی و وحیدی به اذعان کارشناسان از مدیران کلیدی و موفق دولت دهم بوده که کارنامه و عملکرد آنان در این چند سال نشان از موفقیت وزارتخانه های اطلاعات و دفاع می باشد. اینکه چرا این دو وزیر در لیست دریافت کنندگان نشان نیستند جای سوال دارد.

نشانهای دولتی جمهوری اسلامی ایران نشانهای دولتی کشوری هستند که طبق مقررات آیین نامه اعطای نشانهای دولتی به افراد شایسته، اعم از اتباع ایران یا اتباع خارجی، اعطا می شود. نشان «انقلاب اسلامی» به عنوان عالیترین نشان جمهوری اسلامی ایران مخصوص رییس دولت وقت است. سایر نشانها را رییس دولت به پیشنهاد وزرای ذیربط و تصویب هیأت وزیران، اعطا می نماید.

نشانها در هر سال به ترتیب درجه، به شمار مشخصی از افراد و به پیشنهاد هر یک از وزرا در کمیسیون های موضوع مواد 22 تا25 این آیین نامه که با مسئولیت دفتر اعطای نشان های دولتی تشکیل می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. گزارش کمیسیونها پس از تأیید کمیسیون فرهنگی به هیأت دولت تقدیم و نشانها پس از تصویب هیأت ویران اعطا می شود.

مطابق ماده 22 آئین نامه اهدای نشان ها، هر نشان با توجه به درجه، معادل ملی به این ترتیب خواهد داشت:

1.نشان عالی استقلال: 200 سکه بهار آزادی

2.نشان عالی آزادی: 200 سکه بهار آزادی

3.نشانهای تخصصی و عمومی درجه یک : 100 سکه بهار آزادی

4.نشانهای تخصصی و عمومی درجه دو : 75 سکه بهار آزاد

5.نشانهای تخصصی و عمومی درجه سه : 50 سکه بهار آزادی

بر اساس این گزارش از نشان هایی که احمدی نژاد در چهار سال آخر دولت خود اهدا کرده است 20عدد به دولتی ها، 14عدد به اهالی فرهنگ و هنر، 32 عدد به نخبگان و افراد مختلف داخلی و خارجی وبیش از 100 نشان نیز به خانواده های شهدا و ایثارگران اعطا شده است،

اکثر نشان هایی که احمدی نژاد به دولتمردان خود اهدا کرده در سال پایانی عمر دولت داده شده است.

اهدا نشان در دولت های گذشته هم سابقه داشته و به عنوان مثال در سال 83، «سیدمحمد خاتمی» در روزهای آخر پایان ماموریتش در دولت هشتم، به 15 نفر نشان اهدا کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.