سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش علی مطهری به سرمقاله شریعتمداری: عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دا...

واکنش علی مطهری به سرمقاله شریعتمداری: عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند

چکیده : جالب است که امثال آقای شریعتمداری، دکتر روحانی را ساکت فتنه می‌نامیدند. پس مردم به یک ساکت فتنه رای دادند. در واقع مشکل آنها با مردم است و باید با آن بسازد. مردم با وجود تخریب‌های فراوان درباره منادیان گفتمان اعتدال و در راس آنها آقایان هاشمی و خاتمی با مراجعه به فطرت حق جوی خود به کاندیداهای مورد نظر وحمایت اینها رای دادند. درواقع این آن چیزی است که آنها را عصبانی کرده است. ...


علی مطهری در خصوص سرمقاله اخیر کیهان می گوید آنها عصبانی هستند چون مردم با وجود تخریب‌های فراوان درباره منادیان گفتمان اعتدال و در راس آنها آقایان هاشمی و خاتمی با مراجعه به فطرت حق جوی خود به کاندیداهای مورد نظر وحمایت اینها رای دادند.

علی مطهری در مورد سرمقاله اخیر کیهان تحت عنوان «هدیه مجلس به روحانی و ملت» گفته است: در این سرمقاله در واقع آقای شریعتمداری در جایگاه سخنگوی آقای روحانی ظاهر شده و گفته است نظر آقای روحانی نسبت به برخی از وزرای معرفی شده؛ نظر واقعی ایشان نیست و مجبور شده آنها را معرفی کند. در واقع صفت تظاهر وریا کاری و ملاحظه کاری و عدم قدرت در تصمیم‌گیری می‌تواند توهین تلقی شود. البته حرف‌های آقای شریعتمداری را نباید جدی گرفت.

«هدیه مجلس به روحانی و ملت» عنوان سر مقاله دیروز کیهان بود، در این سرمقاله تصریح شده بود که روحانی تحت فشار کارگزاران و اصلاح طلبان کابینه خود را انتخاب کرده است. بنابراین از نمایندگان مجلس خواسته شده بود تا تحت عنوان هدیه مجلس به روحانی، وزرای پیشنهادی او را رد صلاحیت کنند!
وی می گوید که ایشان با همان افکار خودشان خو گرفته و نمی‌خواهد از آن خارج شود. با توجه به سن وسال ایشان، احتمال تغییر رویکرد در رفتارها و عملکردهای ایشان دور از انتظار است یعنی خصلت‌هایی در روح ایشان رسوخ پیدا کرده است که قابل تغییر نیست.

علی مطهری به آرمان گفته است که جالب است که امثال آقای شریعتمداری، دکتر روحانی را ساکت فتنه می‌نامیدند. پس مردم به یک ساکت فتنه رای دادند. در واقع مشکل آنها با مردم است و باید با آن بسازد. مردم با وجود تخریب‌های فراوان درباره منادیان گفتمان اعتدال و در راس آنها آقایان هاشمی و خاتمی با مراجعه به فطرت حق جوی خود به کاندیداهای مورد نظر وحمایت اینها رای دادند. درواقع این آن چیزی است که آنها را عصبانی کرده است.

این نماینده مجلس در خاتمه تاکید کرده که نمایندگان مجلس وظیفه خود را می‌دانند و نیازی به رهنمود آقای شریعتمداری ندارند و در همه حال از حقوق ملت دفاع می‌کنند.

در همین غلامرضا تاجگردون به «شرق» می‌گوید: «برخی چهره‌های افراطی تحمل شنیدن حرف مخالف یکی، دو نفر از افراد جناح رقیب را ندارند و آن وقت برای دیگران خط‌ونشان می‏ کشند، پیام انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایران، نه به افراطی‏گری بود و این پیام از جانب مردم برای تمام مسوولان مخابره شد، انتخابات اخیر نه به تمامیت‏خواهی بود و امیدوارم که چهره‌های تندرو به جای حرکت در مسیر گذشته، این‌بار به سمت پذیرش آرای مخالف و انتقادپذیری حرکت کرده و این پیام مردمی را درک کنند.»

حسن جوکار، عضو کمیسیون امنیت مجلس نیز تاکید دارد که مجلس پیش از آنکه دیگران بخواهند پیشنهادهایی مطرح کنند، برای چگونگی رای اعتماد به کابینه جلسه گذاشته و خط قرمزها مشخص شده، بنابراین دلیلی ندارد که در آستانه تحلیف چنین حرف‌هایی مطرح و فضا متشنج شود، رای و نظر نمایندگان مستقل از هر چیز است.

دلیلی ندارد در آستانه تحلیف فضا متشنج شود

جعفرزاده‌ایمن‏ آبادی، از نمایندگان عضو در کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید: «آقای روحانی از شخصیت‌های میانه‏ رو نظام هستند که برای انتخاب کابینه رای مستقلی دارند، ما به این استقلال رای و انتخاب مثبت اعتماد داریم و مجلس نیز در این مسیر از جریان و گروه خاصی حرف‌شنوی نداشته و رای مستقلی دارد.»

اين ادبيات تضعيف جايگاه رياست جمهوري است

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت در این رابطه می‌گوید: «چهره حسن روحانی، چهره شناخته‌ شده‌ای در صحنه سیاست ایران است و نمی‌توان ادعا کرد چنین شخصیتی برای انتخاب کابینه در رودربایستی با دیگران می‌ماند؛ این ادبیات تضعیف جایگاه رییس‌جمهوری منتخب است و امیدواریم که دیگر شاهد بیان چنین عباراتی از سوی چهره‌ها و نهادها نباشیم. اگر بخواهیم از همین حالا بنا را بر خط‌ونشان بگذاریم، امور پیش نخواهد رفت؛ ما به موضع مستقل روحانی ایمان داریم و در رای به کابینه نیز روی اصول تدوین‌شده و خط‌قرمزهای مجلس خواهیم ایستاد، به این دلیل به‌کاربردن چنین ادبیاتی چه درباره مجلس و چه درباره رییس دولت آینده را به صلاح توسعه کشور نمی‌دانم.»

برخی تندروها، گویی پیروز انتخابات‌اند

در همین زمینه تاجگردون معتقد است: «گروه‌های افراطی باید در نگاهشان به خواسته مردم، تغییر جدی بدهند و یک‌بار هم شده رای مردمی را به رسمیت بشناسند، اگر چه اکثریت نمایندگان نامزدهای دیگری را در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر برگزیدند؛ اما نفس نمایندگی، احترام به رای مردم است و به همین دلیل نمایندگان نیز به‌خوبی تابع رای مردم‌اند و به انتخاب آنها – هرچند متفاوت با گزینه موردنظر خود – احترام می‌گذارند.

متاسفانه برخی گروه‌های افراطی که میزان رای‌شان در انتخابات نیز درحد همان چهار‌میلیون باقی ماند و در مجلس نیز کرسی‌های اندکی دارند، چنان بر طبل تندروی و خط‌ونشان می‌کوبند که گویی آنها پیروز انتخابات بوده‌اند.»

به گفته جوکار، «دولت در رابطه با انتخاب وزرا این اختیار را دارد تا افراد باصلاحیت، کارآمد و توانمند را در کابینه خود داشته باشند و مجلس نیز براساس ضوابط به کابینه رای اعتماد خواهد داد. مجلس قرار نیست به مسایلی واکنش نشان دهد که هم‌اکنون از سوی افراد یا گروه‌های سیاسی در سطح جامعه مطرح است و به سمت گروه و جناح خاصی تمایل پیدا کند. نمایندگان مردم برای خودشان شاخص‌هایی دارند و شاخص‌هایی که رهبر انقلاب هم بر آن تاکید دارد و براساس همان شاخص‌ها نیز برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آقای روحانی اقدام خواهد کرد.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.