سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مراکز خرید گندم برای پرداخت بهای گندم پول ندارند...

مراکز خرید گندم برای پرداخت بهای گندم پول ندارند

چکیده :مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی گفت: مصوبه افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به مراکز خرید ابلاغ شده اما این مراکز نقدینگی کافی برای پرداخت بهای گندم را ندارند....


مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی گفت: مصوبه افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به مراکز خرید ابلاغ شده اما این مراکز نقدینگی کافی برای پرداخت بهای گندم را ندارند.

دلاور حیدرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حدود ۱۰ روز است که مراکز خرید تضمینی گندم حتی برای پرداخت بهای این محصول به نرخ اولیه یعنی کیلویی ۷۲۰ و ۷۵۰ تومان هم با کمبود نقدینگی مواجه هستند و این مشکل باعث شده نتوانند بهای گندم را هنگام خرید به کشاورزان بپردازند.

وی افزود: خرید تضمینی گندم براساس قانون از محل هدفمندی‌ یارانه‌ها به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود و دولت با فروش آن به کارخانه‌ها، اعتبار مورد نیاز را تامین می‌کند.

مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: دستگاه‌های متولی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت بازرگانی دولتی باید همواره پیگیر تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم باشند تا کشاورزان که از افزایش نرخ خرید تضمینی این محصول خوشحال شده‌اند، انگیزه‌ بیشتری برای فروش محصول خود به دولت داشته باشند.

حیدرپور اظهار امیدواری کرد با تامین نقدینگی مورد نیاز، مراکز خرید بتوانند بهای گندم را به موقع به کشاورزان بپردازند.

به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم که کیلویی ۷۲۰ و ۷۵۰ تومان تعیین شده بود و کشاورزان از فروش این محصول به دولت خودداری می‌کردند، با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و به دستور رییس‌جمهور در روزهای پایانی تیر ماه کیلویی ۸۰ تومان به قیمت خرید تضمینی گندم افزوده شد و این مصوبه به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت ، امور اقتصادی و دارایی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری و بانک مرکزی ابلاغ شد که در ابتدا مراکز خرید گندم اعلام کردند نرخ افزایش یافته به آنها ابلاغ نشده و اکنون نیز اعلام می‌شود به دلیل کمبود نقدینگی بهای این محصول به کشاورزان پرداخت نمی‌شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.