سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش علی مطهری به انتقاد توکلی: ضرورتی برای ادامه حصر موسوی و کروبی نیست/ این وضعی...

واکنش علی مطهری به انتقاد توکلی: ضرورتی برای ادامه حصر موسوی و کروبی نیست/ این وضعیت تا کی باید ادامه داشته باشد؟

چکیده :علی مطهری در پاسخ به انتقاد احمد توکلی تصریح کرد: وضع فعلی قابل دوام نیست. آقای توکلی باید پاسخ دهد که آیا وضع فعلی را می پسندند و اگر می پسندند این وضع تا کی باید ادامه داشته باشد؟ اکنون که اکثر هواداران اینها با نظام آشتی کرده اند، چه ضرورتی برای ادامه این وضع وجود...


کلمه- گروه خبر: علی مطهری برای چندمین بار طی ماه گذشته بر رفع حصر از موسوی و کروبی تاکید کرد و گفت: ضرورتی برای ادامه حصر آنها نیست و اصولا مجازات بدون محاکمه شرعا و قانونا مجاز نیست.

وی از توکلی پرسید آیا وضع فعلی را می پسندند و اگر می پسندند این وضع تا کی باید ادامه داشته باشد؟ اکنون که اکثر هواداران اینها با نظام آشتی کرده اند، چه ضرورتی برای ادامه این وضع وجود دارد؟

علی مطهری در پاسخ به انتقاد احمد توکلی تصریح کرد: وضع فعلی قابل دوام نیست. آقای توکلی باید پاسخ دهد که آیا وضع فعلی را می پسندند و اگر می پسندند این وضع تا کی باید ادامه داشته باشد؟ اکنون که اکثر هواداران اینها با نظام آشتی کرده اند، چه ضرورتی برای ادامه این وضع وجود دارد؟

احمد توکلی روز گذشته با انتقاد از سخنان مطهری در نطق پیش از دستور مدعی شده بود که احمدی نژاد هم در فتنه خطاهای قابل توجهی داشت اما قابل مقایسه با فتنه گری های موسوی و کروبی نبود.
اما مطهری گفته است که حرف من این بود که اگر آنها باید عذرخواهی کنند آقای احمدی نژاد هم باید عذرخواهی کند این به این معنی نیست که اتهام یا جرم اینها مساوی است. در مواقع دیگر در این موضوع صحبت کرده ام. علاوه بر این گفتم باید تکلیف این دو نفر پس از آشتی ملی که در انتخابات اخیر رخ داد، روشن شود و ضرورتی برای ادامه حصر آنها نیست و اصولا مجازات بدون محاکمه شرعا و قانونا مجاز نیست.

وی با تاکید بر رفع حصر ادامه داد: یا آزاد شوند یا محاکمه، البته در صورت محاکمه باید به طور همزمان به اتهامات آقای احمدی نژاد هم رسیدگی شود. وضع فعلی قابل دوام نیست. آقای توکلی باید پاسخ دهد که آیا وضع فعلی را می پسندند و اگر می پسندند این وضع تا کی باید ادامه داشته باشد؟ اکنون که اکثر هواداران اینها با نظام آشتی کرده اند، چه ضرورتی برای ادامه این وضع وجود دارد؟

روز گذشته علی مطهری در سخنان امروز خود در مجلس خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد و تصریح کرد که باید تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود.

نماینده مردم تاکید کرد: زندانیان سیاسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد ندارند آزاد شوند و تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود.

علی مطهری پیش از ماه رمضان نیز در سخنانی گفته بود: ضرورتی برای ادامه این حصر نیست هرچند قبلا بارها اعلام کرده‌ام که اساساً حصر بدون محاکمه، نباید انجام می شد. آقایان موسوی و کروبی اگر محاکمه می‌شدند، چون از خود دفاع کرده بودند و حرف‌هایشان را زده بودند و حقایق برای مردم روشن شده بود، وجه حقوقی و قانونی داشت اما به طور کلی مجازات بدون محاکمه از نظر حقوق شهروندی و از نظر قوانین مردود است.

امروز بار دیگر وی با مقصر دانستن احمدی نژاد در ایجاد حوادث سال ۸۸اظهار داشت: اگر این دو نفر باید عذرخواهی و توبه کنند آیا نیازی به عذرخواهی و توبه آقای احمدی نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتار های بعدی خود فراهم آورد نیست؟! حداقل این است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. به هر حال مجازات و محروم شدن از حقوق اجتماعی بدون حکم دادگاه شرعا و عقلا پذیرفته نیست. امید است رئیس جمهور منتخب این مسئله را با تدبیر حل نمایند که استحکام وحدت ملی در سیاست خارجی و اقتصاد ما تاثیرگذار است.


چه کسی در برابر قانون تمکین نکرد؟

احمد توکلی، نماینده مردم تهران با انتقاد از نطق علی مطهری مدعی شده است که احمدی نژاد هم در فتنه خطاهای قابل توجهی داشت اما قابل مقایسه با فتنه گری های موسوی و کروبی نبود.

البته این اولین بار نیست که احمد توکلی اینگونه سخن گفته است. او پیشتر نیز در لحنی کاملا تند میرحسین موسوی را به خیانت متهم کرده بود. این بار توکلی اما با بیان اینکه تنازل سازی خطای موسوی و کروبی در فتنه 88 مشکلی را حل نمی‌کند، ادعا کرده است: اینکه بگوییم جرم موسوی و کروبی کم است و خطاهای احمدی نژاد را هم اندازه با آن قرار دهیم به معنای اعتدال نیست.

وی با اشاره به اینکه علت اصلی فتنه خلافکاری ها و قانون شکنی های موسوی مدعی شد: موسوی به ادعاها و اظهارنظرهای قبلی خود نیز پایبند نماند و در مقابل قانون تمکین نکرد ولو اینکه اعتراض داشت باید مانند آیت الله هاشمی پس از رد صلاحیتش، در برابر قانون تمکین می کرد.

البته این نماینده مجلس توضیح نمی دهد کدامیک از اعمال موسوی جرم است. آیا درخواست مجوز برای یک تجمع اعتراضی جرم است یا استقامت بر دفاع از حقوق مردم.

اگر اعتراض قانونی موسوی به نتیجه انتخاباتی که حتی اصولگرایان در مجلس نهم به موارد “تقلب و غیرقانونی” بودنش اعتراض کردند، “جرم” است، پس کشتن مردم بی گناه در خیابان ها، شکنجه های غیر انسانی در زندانها، حمله به کوی دانشگاه، جنایت کهریزک، آتش زدن اموال عمومی، رد شدن ماشین نیروی انتظامی از روی مردم، اختلاس سه میلیارد تومانی، حراج منابع ملی و …. چه نام دارد.

توکلی نمی گوید که موسوی مجرم است که حکیمانه پیش بینی قانون شکنی های احمدی نژاد را کرده بود بود و هشدار داده بود به حیف و میل ها از بیت المال و گفته بود که آمده است تا تکلیف ”حساب‌های میلیاردها تومان پول گمشده را روشن” کند مجرم است یا آقای توکلی که می دانسته است که چه حیف و میلی در بیت المال می شده و چه قراردادهای ننگینی به امضا رسیده است، اما آن را نه تنها کتمان کرده بلکه با رسانه ای شدن آن هم مخالف است. این نماینده مجلس نمی گوید، سکوت در برابر عاملان و آمران کهریزک و کوی دانشگاه ” جرم” است یا داد خواهی از مظلومان و حادثه دیدگان جنایات مستبدان.

جرم موسوی همان حمایت از حقوق از دست رفته مردم در برابر تقلب صریح انتخاباتی، جابجایی و خرید و فروش آرا و مهندسی انتخابات و اعتراض به عدم اجرای قانون اساسی، باند بازی و طایفه گری است.

توکلی بدون پرداختن به ریشه های جنبش اعتراضی مردم در خرداد پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری مدعی شده است که موسوی می توانست با تمکین مقابل قانون در دوره دوم احمدی نژاد همچون اقلیتی پرقدرت حضور داشته باشد تصریح کرد: وی می توانست به اهرم نقد در جریان اقلیت رفتار احمدی نژاد را تعدیل کرده و به احتمال زیاد الان رئیس جمهور بود!

او گمان دارد که هدف موسوی از ریاست جمهوری کسب قدرت است. حال آنکه موسوی می خواست در این مسند از حقوق مردم دفاع کند و بخشی از قانون اساسی را سالهاست معطل مانده است را به ظهور برساند. وقتی موسوی در مقام یک شهروند توانست در کنار سایر مردم بایستد و از حق آنان دفاع کند، این برای او بالاترین مقام است و نیازی ندارد چون سایر آقایان سالها بر ظلم و بی عدالتی سکوت کند تا بتواند در مسندی که اینان به او پیشکش می کنند، به خدمتی بپردازد که حاکمان و صاحبان قدرت را خوش بیاید.

آقای توکلی هم مثل سایر دوستانش هدف از حکومت را فراموش کرده اند وقتی می تواند در برابر همه مظالمی که طی دوران احمدی نژاد به این کشور وارد شده از به زیر خط فقر رفتن میلیونها ایرانی تا فروش منابع ملی و بی اعتباری ارزش پول کشور و بی آبرویی در محافل بین المللی، او را تحمل کنند تانکند پیش بینی موسوی و کروبی درست از آب در آید.

هر چند احمد توکلی طی سالهای ریاست احمدی نژاد بر قوه مقننه از منتقدان جدی وی بوده و بر این باور است که احمدی نژاد نه تنها کشور را با بحران های سیاسی و اقتصادی به لبه پرتگاه برده است بلکه شان ریاست جمهوری را نیز لحاظ نکرده و همواره با سخنان دور از شان یک رییس دولت جایگاه کشور را در عرصه بین الملل نیز تنزل داده است، اما جالب است وقتی به موضوع موسوی و کروبی می رسد، حتی می تواند به دفاع از احمدی نژاد بپردازد.

او با همه انتقاداتی که به احمدی نژاد دارد، اما می گوید که”البته احمدی نژاد هم در فتنه خطاهای قابل توجهی داشت اما قابل مقایسه با فتنه گری های موسوی و کروبی نبود!” از نظر توکلی گویی این همه مفاسد مالی و اداری و گریز از قانون و اشاعه فساد فحشا و خرافات و …. خلاف امنیت و فتنه گری نیست. تنها زمانی عملی خلاف امنیت صورت می گیرد که کسی از همه مظالم و مفاسدی که به نام دین می شود، پرسشگری کند و از اصول اجرا نشده قانون اساسی بپرسد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.