سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی مطهری: رییس قوه قضاییه بدون اعتنا به فشار مقامات امنیتی زندانیان سیاسی را آزاد ...
» رفتار ما با زندانیان سیاسی خلاف سیره علی (ع) است

علی مطهری: رییس قوه قضاییه بدون اعتنا به فشار مقامات امنیتی زندانیان سیاسی را آزاد کند/ زندانيان گناهي جز انتقاد از حكومت ندارند

چکیده :امام علی علیه السلام خوارج را از حقوق اجتماعی شان محروم نکرد، حتی حقوق آنها را از بیت المال قطع نکرد و با آنها مانند سایر مردم رفتار می کرد تا زمانی که دست به شمشیر بردند و مزاحم امنیت جامعه شدند. اکنون ما برخی زندانیان سیاسی داریم که به صرف انتقاد از حکومت در زندان به سر می برند. این امر با سیره امام علی علیه السلام سازگار نیست و لازم است رئیس قوه قضائیه بدون اعتنا به فشار های مقامات امنیتی این افراد را آزاد کند. ...


کلمه- گروه خبر: علی مطهری در سخنان امروز خود در مجلس خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد و تصریح کرد که باید تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود.

نماینده مردم تاکید کرد: زندانیان سیاسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد ندارند آزاد شوند و تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود.

علی مطهری پیش از ماه رمضان نیز در سخنانی گفته بود: ضرورتی برای ادامه این حصر نیست هرچند قبلا بارها اعلام کرده‌ام که اساساً حصر بدون محاکمه، نباید انجام می شد. آقایان موسوی و کروبی اگر محاکمه می‌شدند، چون از خود دفاع کرده بودند و حرف‌هایشان را زده بودند و حقایق برای مردم روشن شده بود، وجه حقوقی و قانونی داشت اما به طور کلی مجازات بدون محاکمه از نظر حقوق شهروندی و از نظر قوانین مردود است.

امروز بار دیگر وی با مقصر دانستن احمدی نژاد در ایجاد حوادث سال 88اظهار داشت: اگر این دو نفر باید عذرخواهی و توبه کنند آیا نیازی به عذرخواهی و توبه آقای احمدی نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتار های بعدی خود فراهم آورد نیست؟! حداقل این است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. به هر حال مجازات و محروم شدن از حقوق اجتماعی بدون حکم دادگاه شرعا و عقلا پذیرفته نیست. امید است رئیس جمهور منتخب این مسئله را با تدبیر حل نمایند که استحکام وحدت ملی در سیاست خارجی و اقتصاد ما تاثیرگذار است.

علی مطهری همچنین گفت: پیروزی گفتمان اعتدال در انتخابات اخیر ریاست جمهوری پیام ها و عبرت های زیادی برای کسانی داشت که در هشت سال اخیر راه افراط و حذف نیروهای اصیل انقلاب را پیمودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس با بیان اینکه خوارج دشمن شماره یک علی علیه السلام بودند و ایشان به دست این گروه به شهادت رسید، گفت: سیره و روش آن حضرت در برخورد با خوارج در زمان حکومتش باید برای ما درس باشد. خوارج به طور علنی ابراز مخالفت می کردند و گاهی خطبه آن حضرت را قطع و به او انتقاد می نمودند. امام علی علیه السلام خوارج را از حقوق اجتماعی شان محروم نکرد، حتی حقوق آنها را از بیت المال قطع نکرد و با آنها مانند سایر مردم رفتار می کرد تا زمانی که دست به شمشیر بردند و مزاحم امنیت جامعه شدند.شهید آیت الله مطهری از این سیره علی علیه السلام در برخورد با خوارج، به « دموکراسی علی » تعبیر می کند.

وی افزود: اکنون ما برخی زندانیان سیاسی داریم که به صرف انتقاد از حکومت در زندان به سر می برند. این امر با سیره امام علی علیه السلام سازگار نیست و لازم است رئیس قوه قضائیه بدون اعتنا به فشار های مقامات امنیتی این افراد را آزاد کند.

این نماینده مجلس خواستار توجه به حقوق مردم شد و افزود: از جناب آقای روحانی می خواهم به شعار های خود از جمله دفاع از حقوق ملت و اجرای فصل سوم قانون اساسی پایبند باشند. اکنون که با انتخابات اخیر آشتی ملی در جامعه تحقق یافته است، به جاست که آثار بحران سال 88 محو گردد. زندانیان سیاسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد ندارند آزاد شوند و تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود. اگر این دو نفر باید عذرخواهی و توبه کنند آیا نیازی به عذرخواهی و توبه آقای احمدی نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتار های بعدی خود فراهم آورد نیست؟! حداقل این است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. به هر حال مجازات و محروم شدن از حقوق اجتماعی بدون حکم دادگاه شرعا و عقلا پذیرفته نیست. امید است رئیس جمهور منتخب این مسئله را با تدبیر حل نمایند که استحکام وحدت ملی در سیاست خارجی و اقتصاد ما تاثیرگذار است.

مطهری با اشاره به آخرین خطبه های هاشمی رفسنجانی و راهکارهای وی برای خروج از بحران گفت: آخرین خطبه نماز جمعه جناب آقای هاشمی رفسنجانی در کنترل بحران سال 88 و تعدیل افراد تندروی جنبش سبز بسیار مؤثر بود، ضمن این که راه حل خروج از بحران را که امروز برای همه قابل فهم تر است ارائه می داد. امیدوارم ترتیبی اتخاذ شود که ایشان بار دیگر خطبه نماز جمعه بخوانند و مردم بیش از این از خطبه های پرمحتوای ایشان محروم نمانند.

نماینده تهران در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری، گفت: انتخابات ریاست جمهوری با استفاده از تجربه انتخابات سال 88 به خوبی برگزار شد.

وی بر این نکته تاکید کرد که نقطه آغاز فتنه 88 آنجا بود که عده ای به اصطلاح ولایتمدار راه افتادند و گفتند نظر آقا به احمدی نژاد است و جامعه را دو قطبی کردند. اما در انتخابات اخیر رهبر گرامی ما این راهِ آسیب را بستند و چند بار فرمودند نظر من را هیچ کس حتی اعضای خانواده ام نمی دانند و در روز رای گیری نیز بر حفظ امانت مردم تاکید ویژه نمودند. همچنین ایشان به برخی نهاد های نظامی چند بار توصیه اکید فرمودند که در انتخابات دخالت نکنند. نتیجه انتخابات هم بر خلاف سال 88 که ساعت 10 شب، زمانی که هنوز برخی حوزه ها در حال رای گیری بودند، اعلام شد، با تأنی و به مرور اعلام گردید و در نتیجه، هیجان طبیعی انتخابات به تدریج فروکش کرد. این موارد باعث شد که انتخابات 92 متمایز از انتخابات 88 باشد.

مطهری در ادامه افزود: گفتمان افراط، چهار میلیون رای بیشتر نداشت اما می بینیم که سر و صدای افراطیون از همه بیشتر است و برای دولت آینده تعیین تکلیف می کنند، گویی پیروز انتخابات بوده اند. اینها باید قبول کنند که پیروز این انتخابات اصلاح طلبان معتدل و اصول گرایان معتدل بوده اند که بر خلاف القاء افراطی ها هیچ دیواری میان آنها نیست و حلقه اعتدال، آنها را به یکدیگر پیوند داده است. مجلس باید به انتخاب مردم احترام بگذارد و سعی نکند با بهانه های واهی مانند ارتباط با فتنه گران وزرای کابینه را به رئیس جمهور منتخب تحمیل کند.

این نماینده مجلس با انتقاد از افراطیون گفت: اصول گرایان تندرو به جای مصادره انتخاب مردم، بهتر است به آسیب شناسی گفتمان خود بپردازند و برداشت خود از اصل ولایت فقیه که آن را مرادف با تعطیل عقل و ترک اظهار نظر آزاد و هر گونه ابداع و ابتکار و اقدام برای اصلاح امور تفسیر می کنند و برداشت خود از آزادی بیان را که بسیار ضیق تفسیر می کنند و نیز برداشت خود از مسئله حفظ نظام را که گاهی استفاده از وسیله نامشروع را نیز در این راه مجاز می‌شمارند، اصلاح کنند و به موازات دفاع از نظام، دفاع از حقوق مردم را نیز در دستور کار خود قرار دهند.

وی در ادامه با اشاره به نقاط ضعف دولت دهم اظهار داشت: نقاط ضعف این دولت که دولت آینده باید از آن بری باشد بسیار است. اولین آنها این بود که رئیس دولت تصور می کرد که چون مردم به او رای داده اند باید همة نظریات او در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ و اجتماع اجرا شود، غافل از این که رئیس جمهور مجری قانون اساسی، سیاست های کلی نظام و مصوبات مجلس است نه مجری نظریات خود. در نتیجه، بیشترین قانون شکنی ها در این دولت اتفاق افتاد تا آنجا که گاهی رئیس جمهور به صراحت اعلام می کرد که فلان قانون را اجرا نمی کنم، و این یعنی استبداد، که متاسفانه مجلس به وظیفه خود به خوبی عمل نکرد.

مطهری همچنین به فساد مالی دولت دهم پرداخت و گفت: نقطه ضعف دیگر این دولت عدم انضباط مالی بود که گزارشات دیوان محاسبات، بهترین گواه آن است. ایراد دیگر، نگاه خاص فرهنگی این دولت بود. در این دولت تز « مکتب ایران به جای مکتب اسلام » توسط آقای مشائی مطرح شد و رئیس جمهور به شدت از آن حمایت کرد. نوعی تلاش برای بازگشت به ایران باستان و ایران قبل از اسلام صورت گرفت که با مخالفت علمای اسلام و شخصیتهای سیاسی ابتر ماند. همچنین این دولت وظیفه خود در آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منکر را که مستلزم اعمال قانون است و اجماع فقهاست قبول نداشت، لذا اموری مانند پوشش اسلامی به شدت در این دولت که با عنوان “حزب اللهی” بر سر کار آمده بود انحطاط پیدا کرد. ضعف محتوای فیلم های سینمایی و فقدان اراده برای مبارزه با مظاهر غربی در جامعه و کم توجهی به ترویج سبک زندگی اسلامی، نمونه های دیگری از نقص رویکرد فرهنگی این دولت بوده است که دولت جدید باید از اینها بر حذر بماند.

وی همچنین به گزارش حادثه قم پرداخت و گفت: قرائت گزارش فتنه 22 بهمن قم برکاتی خواهد داشت، از جمله شناسایی یک فرقه مذهبی مستقر در قم که سالهاست در حمله به بیوت مراجع تقلید و علمای آزاده و حر و بر هم زدن جلسات سخنرانی از طریق تحریک جوانان مومن و انقلابی فعال است. به تعبیر شهید آیت الله مطهری شعارهای خوارج مرده است اما روح خارجی گری همچنان در برخی از ما حلول کرده است. علی علیه السلام فرمود روح خارجی گری مانند بیماری هاری در حال سرایت کردن به جامعه مسلمین بود و انا فقأت عین الفتنه من بودم که چشم فتنه را درآوردم و جز من احدی جرأت این کار را نداشت. امروز نیز ما باید چشم این فتنه را درآوریم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.