سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتشار دیدگاه میرحسین موسوی در کتاب ” مرزبان توحید ” استاد محمدرضا حکیمی...

انتشار دیدگاه میرحسین موسوی در کتاب ” مرزبان توحید ” استاد محمدرضا حکیمی

چکیده :بعد از انتخابات مهندسی شده ۱۳۸۸ و ایستادگی میرحسین موسوی بر حقوق مردم، پس از آنکه نام میرحسین موسوی بعنوان معمار وطراح فرهنگستان هنراز این ساختمان حذف شد، تصویر نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس از کتاب های درسی دانش آموزان نیز برداشته شد و پس از آن بود که نام میرحسین از تابلوی موزه اتاق جنگ اهواز هم حذف شد. اما این بار نقطه نظرات اقتصادی میرحسین در کتاب علامه حکیمی منتشر شده است. ...


کلمه- گروه فرهنگی: به رغم همه محدودیت ها و سانسورهای اعمال شده طی سالهای اخیر، در کتاب مرزبان توحید استاد محمدر ضا حکیمی، نقطه نظرات میرحسین موسوی نیز منعکس شده است.

به گزارش کلمه، بعد از انتخابات مهندسی شده 1388 و ایستادگی میرحسین موسوی بر حقوق مردم، پس از آنکه نام میرحسین موسوی بعنوان معمار وطراح فرهنگستان هنراز این ساختمان حذف شد، تصویر نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس از کتاب های درسی دانش آموزان نیز برداشته شد و پس از آن بود که نام میرحسین از تابلوی موزه اتاق جنگ اهواز هم حذف شد. اما این بار نقطه نظرات اقتصادی میرحسین در کتاب علامه حکیمی منتشر شده است.

کتاب «مرزبان توحید» که چشم اندازی است بر شکوه یک زندگی بی پیرایه از زندگی علامه محمدرضا حکیمی سالجاری منتشر و در نمایشگاه بین المللی کتاب توزیع شد.

محمدرضا حکیمی متفکر و نویسنده کتاب الحیاه در رابطه با اقتصاد اسلامی از شهرت و اعتبار خاصی در جهان اسلام برخوردار است.

استاد محمد رضا حکیمی چندی پیش در بیان خاطراتش از دوران شکل‌گیری حزب جمهوری اسلامی گفته بود که میرحسین موسوی نخست‌وزیر سابق ایران وقتی که می‌خواست روزنامه جمهوری اسلامی را منتشر کند برای شماره‌های آغازین آن از من مشورت گرفت.

استاد حکیمی در آذر ماه 1388 نیز از دریافت جایزه برای خدمت پنجاه ساله به علوم انسانی در جشنواره فارابی خودداری کرد و طی پیامی اظهار داشت: همان گونه که پیشتر هم یادآور شده‌ام، بار دیگر تاکید می‌کنم که تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می‌کند، برگزاری چنین جشنواره‌هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست. در این جشنواره از فاضلان و استادانی، به نام خدمت ۵۰ساله به علوم انسانی تجلیل شده‌است. پرسش این است آیا این علوم برای ثبت در کتاب‌ها و در دنیای ذهنیت است یا برای خدمت به انسان و حفظ حقوق انسان و پاسداری از کرامت انسان است در واقعیت خارجی و عینیت؟…

استاد در کتاب «مرزبان توحید» که به همت شاگردان ایشان گردآوری شده و در آن تمامی مقالات و گفتگوها و پیام ها و نامه هایی که اسلام شناسان و نویسندگان و فیلسوفان و عالمان و شخصیت های ایران و جهان درباره ایشان نوشته اند، یکجا گرد آمده است، در صفحه 1147 به بیان نظر میرحسین موسوی درباره اقتصاد اسلامی در قالب یک گفتگو، پرداخته و در ذکر ماخذ این مطلب در پانوشت تاکید کرده است که این «نظر آگاهانه آقای مهندس موسوی به نقل از یک نشریه دانشجویی (فروردین 1388.ش)» است:

جنابعالی در اندیشه های اقتصادی خود تاکید فراوانی بر اقتصاد اسلامی دارید. آیا تعریف مشخص و آکادمیکی از اقتصاد اسلامی وجود دارد؟ نسبت این نوع اقتصاد با مدل های دیگر اقتصادی شناخته شده (اقتصاد بازار آزاد، یا اقتصاد سوسیالیستی) چیست؟
ج- در مورد اقتصاد اسلامی در دو دهه قبل از انقلاب و نیز بعد از انقلاب، متون معتبری تالیف شده است که در زمینه هایی با هم مشترک و در بعضی نقاط با هم متفاوتند. از جمله این کتابها، «مالکیت در اسلام» آیت الله طالقانی، و «اقتصاد اسلامی» شهید مطهری، و بعضی از کتاب ها و نوشته های شهید بهشتی از جمله «ربا در اسلام» ایشان، و «اقتصادنا» ی شهید آیت الله صدر است. کتاب «الحیاه» علامه محمدرضا حکیمی، در این زمینه بسیار درخشان است، و جهت گیری اسلام واقعی را نشان می دهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.