سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سینماگران تجمع کننده در برابر خانه سینما: به شمقدری اعتماد نداریم، با مقام بالاتر ...
» معاون اجتماعی نیروی انتظامی: صیانت از خانه‌ سینما تا یکشنبه با ناجاست

سینماگران تجمع کننده در برابر خانه سینما: به شمقدری اعتماد نداریم، با مقام بالاتر مذاکره می کنیم/ پایان تجمع با حضور رییس پلیس تهران

چکیده :همزمان با تجمع سینماگران در مقابل ساختمان شماره یک این تشکل صنفی، پرویز پرستویی که برای مذاکره با جواد شمقدری به وزارت ارشاد رفته بود نتوانست با او دیدار کند. مدیرعامل خانه سینما از حاضران در این تجمع که از صبح امروز پنجشنبه مقابل ساختمان خانه سینما در خیابان بهار، کوچه سمنان برپا شده، خواست با آرامش در محل...


کلمه- گروه خبر: همزمان با تجمع سینماگران در مقابل ساختمان شماره یک این تشکل صنفی، پرویز پرستویی که برای مذاکره با جواد شمقدری به وزارت ارشاد رفته بود نتوانست با او دیدار کند. در همین حال قرار شد پلمب خانه سینما برداشته شود و تا یکشنبه نیروی انتظامی صیانت از این نهاد صنفی را به عهده بگیرد.

هر چند شمقدری وعده داده که خانه سینما باز می شود، اما سینماگران گفته اند که به وی اعتماد ندارند.

مدیر عامل خانه سینما در تجمع اعتراضی مقابل ساختمان شماره یک این نهاد صنفی، گفت: «این‌‌طور که مشخص است نمی توانیم با مجموعه وزارت ارشاد وارد مذاکره شویم و بعید می‌دانم کار به این شکل جلو برود.»

محمدمهدی عسگرپور با اشاره مصاحبه امروز رئیس سازمان سینمایی گفت: «آقای شمقدری در صحبت‌هایش تاکید کرده که هیات مدیره دیگری هم هست و روی همان موارد قبلی تاکید کرد که این نشان می‌دهد شرایط تغییر نکرده است.»

عسگرپور از حاضران در این تجمع که از صبح امروز پنجشنبه مقابل ساختمان خانه سینما در خیابان بهار، کوچه سمنان برپا شده، خواست با آرامش در محل بمانند. او گفت سینماگران تنها با مقامی مافوق وزارت ارشاد مذاکره می‌کنند.

اصالت پلمب بررسی شود

محمدمهدی عسکرپور مدیر عامل خانه‌ی سینما دقایقی قبل به نمایندگی از سینماگران خطاب ماموران نیروی انتظامی حاضر در محل گفت: ما آمده‌ایم وارد خانه‌مان شویم اما با برچسبی مواجه شدیم که نامش را پلمپ گذاشته‌اند.

وی ادامه داد: ما بابت خانه‌مان سند به اندازه‌ی کافی از مراجع ذیربط داریم همچنین سند مالکیت ساختمان نیز در اختیارمان است. در موارد مشابه چه اتفاقی می‌افتد؟

عسکرپور سپس تأکید کرد: درخواست ما از ماموران نیروی انتظامی و قوه‌ قضاییه این است که بازپرس کشیک قوه قضاییه در محل حضور یافته و درباره‌ی اصالت پلمپ اظهار نظر کند.

این سینماگر همچنین در بخش دیگر صحبت‌هایش در جمع سینماگران گفت: همه صنوف دوست دارند قانونی شوند اما کسی که دستانش آلوده است نمی‌تواند با دستان آلوده شیشه را تمیز کند. کسی که رفتارش غیرقانونی است نمی‌تواند کار قانونی انجام دهد. تمام این 3 سال گذشته بهانه آنها این بود که اصناف را به انجمن فرهنگی تبدیل کنند و خانه سینما را به چیز دیگری مانند خانه کارآفرین.

وی افزود: ما به آن کسی که اینجا را بست و با خنده هیستریک خود اعلام کرد که ما خانه کارآفرینان را جایگزین این خانه می‌کنیم اعلام می‌کنیم که این خانه کجاست. همان کسی که اعلام کرد این خانه غیرقانونی است مجمع عمومی تشکیل داد و امروز هم می‌گوید که خانه سینما باید باز شود.

مدیرعامل خانه سینما همچنین اشاره کرد: این ساختمان متعلق به خانه سینما نیست و سرقفلی‌اش برای خانه سینماست و خانه برای کسی است که ما هر ماه به مالک آن اجاره می‌دهیم. این پلمپ برای ساختمان‌های وزارت ارشاد است. یعنی وزارت ارشاد فقط می‌تواند ساختمان‌های خود را پلمپ کند. باید مطلع باشیم که همان شب چیزهایی از این ساختمان خارج کردند و ممکن است چیزهایی را نیز وارد کرده باشند و این مطلب قابل پیگیری است.

در ادامه صحبت‌های عسگرپور حسن برزیده اعتراض شدید خود را به مسایل پیش آمده اعلام کرد و گفت: من به صحبت‌هایی که از سوی شمقدری می شود اعتماد ندارم. آقای احمدی نژاد که رئیس دولت است تاکید کرده که خانه سینما باید باز شود.

عسگرپور همچنین در بخش دیگر صحبت‌هایش تاکید کرد: ما از بازپرس کشیک خواسته‌ایم که برای تایید اصالت برچسب چسبانده شده به در ساختمان به اینجا بیاید و تا مشخص شدن این امر همین‌جا می‌مانیم. اگر این برگه اصالت داشت محل را ترک می‌کنیم و در غیراین صورت وارد خانه می شویم. ما از پلیس می خواهیم که در صورت امکان بازپرس کشیک را به اینجا بیاورد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از پلمپ ساختمان شماره یک خانه سینما، تعدادی از سینماگران ایرانی مقابل این ساختمان جمع شدند و اعلام کردند که ‍۴۸ ساعت به وزارت ارشاد برای حل این مشکل وقت می دهند.

پرستویی به وزارت ارشاد رفت اما با کسی دیدار نکرد

با پایان یافتن مهلت اعلام شده سینماگران ایران از صبج امروز در مقابل این ساختمان تجمع کرده‌اند. محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در این تجمع از حاضران خواست تا آرامش خود را حفظ کنند. او گفت که پرویز پرستویی و فرهاد توحیدی به وزارت ارشاد رفته‌اند تا با جواد شمقدری ریس سازمان سینمایی دولت دهم مذاکره کنند.

صبح امروز، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی گفت: «قرار شد پلمب در ساختمان خانه‌ سینما باز شود، اما بسته بودن در همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.» او تأکید کرد: «تا زمان تفاهم بین دو گروه در خانه‌ی سینما بسته خواهد ماند و هیچ طرفی وارد ساختمان نخواهد شد.»

جواد شمقدری نیز روز سه شنبه پس از پلمپ این تشکل صنفی گفت که این ساختمان به اصنافی تعلق دارد که مجمع عمومی خود را برگزار کرده‌اند. او ۴۸ ساعت به اهالی خانه سینما فرصت داد و اعلام کرد پس از گذشت این زمان طبق قانون ساختمان خانه سینما به اصناف قانونی شده واگذار می‌شود.

از سوی دیگر، جواد شمقدری گفت: قرار شد پلمپ خانه‌ی سینما باز شود، اما تا زمان تفاهم بین دو گروه، ساختمان این تشکل بسته خواهد ماند.

رییس سازمان سینمایی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: قرار شد پلمپ در ساختمان خانه‌ی سینما باز شود، اما بسته بودن در همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

او تأکید کرد: تا زمان تفاهم بین دو گروه در خانه‌ی سینما بسته خواهد ماند و هیچ طرفی وارد ساختمان نخواهد شد.

سال گذشته و پس از تشدید اختلاف سازمان سینمایی با خانه سینما، مسئولان سازمان سینمایی زمینه‌ای را برای شکل‌گیری اصناف جدید فراهم کردند. آنها به دنبال این بودند که اصناف ساخته شده را جایگزین خانه سینما کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پرستویی پس از بازگشت در جمع سینماگران حاضر شد و گفت که به دلیل بسته بودن وزارت ارشاد موفق به دیدار با شمقدری نشدیم.

او افزود: «تلفنی با آقای شمقدری صحبت کردیم. قرار شد خانه سینما تحویل اصناف دیگر نشود و مجمع عمومی در ساختمان شماره ۲ برگزار شود.»

اما سینماگران حاضر با اشاره به بدقولی‌های شمقدری طی سه سال گذشته گفتند تا شقمدری به صورت رسمی و در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها این سخنان را اعلام نکند، از مقابل این ساختمان به جای دیگری نخواهند رفت.

پس از دقایقی سینماگران خواستند که به جای مذاکره با شمقدری مذاکرات با محمود احمدی‌نژاد ادامه پیدا کند. توحیدی هم گفت که در حال رایزنی با آقای منتظرالمهدی معاون اجتماعی ناجا هستیم تا ببینیم که می‌توانیم خانه سینما را باز کنیم یا خیر؟

در همین حال، رییس پلیس امنیت تهران بزرگ گفت: هر گونه تجمع سینماگران در مقابل خانه سینما تنها با مجوز وزارت کشور یا شورای تامین استان است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی: صیانت از خانه‌ سینما تا یکشنبه با ناجاست

سردار منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی در پی تجمع جمعی از سینماگران مقابل خانه سینما گفت: «بنا به درخواست جمعی از سینماگران از نیروی انتظامی و با عنایت به اتفاق شب گذشته مبنی بر امضای اساسنامه و همچنین با تشکر از همکاری و همراهی ریاست سازمان سینمایی، صیانت از خانه‌ سینما تا برگزاری جلسات هماهنگی بین عزیزان تا روز یکشنبه 30 تیر ماه در اختیار نیروی انتظامی قرار می‌گیرد.»

به گزارش ایسنا، وی تأکید کرد: «بر این باورم که سینماگران ما اندیشمندانی متعهد و اقدام‌کنندگانی پایبند به اصول و ارزش‌ها هستند که دغدغه‌ فرهنگی دارند.»

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خطاب به سینماگران نیز بیان کرد: «توصیه می‌کنم عزیزان کما فی سابق بر مدار قانون حرکت کنند و به دنبال نقاط مشترک باشند و با هم‌نوایی و هم‌آوایی بیشتر در راستای شکل‌دهی رفتاری اندیشمندانه، مهرورزانه و نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر ادبیات و کردار مترادف و فرایندی که انجام و فرجامش منجر به ایجاد فضای تعاملی می‌شود، گام بردارند.»

اصغر فرهادی به جمع تجمع کنندگان پیوست

اصغر فرهادی کارگردان برگزیده‌ی اسکار هم به جمع سینماگران حاضر روبروی درب خانه‌ی سینما پیوست.

به گزارش ایسنا، این فیلمساز ایرانی در مقابل درب خانه‌ی سینما، کنار دیگر همکارانش ایستاده است.

اصغر فرهادی در جمع سینماگران بیان کرد: در این چند سالی که خانه سینما تشکیل شده، سینماگران وابستگی عاطفی به اینجا پیدا کرده‌اند اما متاسفانه این بخش و این وابستگی عاطفی، هیچ وقت در نظر گرفته نمی‌شود.

این کارگردان برگزیده‌ اسکار ادامه داد: این را هم بگویم که قرار نیست با باز شدن خانه سینما اتفاقات عجیب و غریبی بیفتد اما بسته شدن اینجا هم گمان نمی‌کنم، سود زیادی را نصیب کسانی بکند که آن را بسته‌اند.

کارگردان «گذشته» حضور سینماگران روبروی خانه سینما را یک حرکت سمبلیک دانست و اظهار کرد: برای ما این رفتار و این خانه یک اقدام سمبلیک است، اقدام نسبت به خانه‌ای که بسته شده است. متاسفم از اینکه تاکنون هیچ دلیل شفافی برای چنین اقدامی بیان نشده و بیشتر مسائل مطرح شده حاشیه بوده است.

اصغر فرهادی در پایان تاکید کرد: امیدوارم تا عصر امروز خانه سینما باز شده و سینماگران داخل خانه سینما و در سایه قرار بگیرند.

سخنان اصغر فرهادی با استقبال گسترده‌ی حاضران همراه شد.

رییس پلیس تهران هم قول مساعد داد

با حضور سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس تهران در مقابل ساختمان خانه سینما، تجمع سینماگران معترض به پلمپ این نهاد صنفی از سوی وزارت ارشاد به پایان رسد.

به گزارش مهر، پس از حضور سردار ساجدی‌نیا تصمیم سینماگران بر این شد که به تجمع خود با پایان دهند.

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما با تشکر از ایستادگی تمامی همه هنرمندان در مقابل خانه خود گفت: طی هماهنگی‌ای که با سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران داشتیم و همچنین از طرف دیگر سردار کارگر نیز تماسی با وزیر ارشاد داشته‌اند که حاصل این گفتگوها ما را به نتایجی رسانده است.

وی افزود: خوشبختانه تاکنون سردار ساجدی‌نیا ارتباط خوبی با مجموعه سینمای ایران داشته و کمک های بسیاری به ما کرده اند و امروز در این مکان می خواهند با شما صحبت کنند.

سردار ساجدی‌نیا در سخنانی گفت: من علاقمند نبودم که اینجا در خدمت شما هنرمندان باشم و می خواستم در جای دیگر و مناسبت‌تری خدمت شما برسم. ان شاالله با توجه به قول وزارت ارشاد و صحبت های رئیس دولت این مشکلات تا 6 مرداد حل خواهد شد. البته اگر آنها قولی داده‌اند باید پیگیری شود. این صحبت ها فقط در باب مذاکره است.

وی تاکید کرد: از منظر پلیس من به شما اطمینان می دهم تا 6 مرداد این مکان دست کسی نمی‌افتد و ما نیروی پلیس را تا آن روز در اینجا مستقر خواهیم داشت و این اطمینان را به شما می دهیم که تا 6 مرداد هیچ کس وارد ساختمان نشود تا تصمیم گیری ها صورت گیرد.

ساجدی نیا گفت: با توجه به گرما من از شما خواهش می کنم به منزلتان بروید تا تصمیم لازم گرفته شود. درباره بحث هایی که عنوان می شود نمی توانم اظهارنظر کنم چون باید بررسی شود.

در پایان نیز عسگرپور از همه هنرمندان تشکر کرد و گفت: ما 6 مرداد ماه ساعت 10 صبح در این مکان مستقر می شویم و بعدازظهر نیز مجمع عمومی برگزار می کنیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.