سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عارف: رسانه‌ای که هنگام رفتن به چاپخانه با نظر یک مقام امنیتی اصلاح شود، دیگر رسان...

عارف: رسانه‌ای که هنگام رفتن به چاپخانه با نظر یک مقام امنیتی اصلاح شود، دیگر رسانه نیست

چکیده :محمدرضا عارف با بیان اینکه "دولت‌ها باید به نظر جامعه مدنی تمکین کنند"، بر اهمیت آزادی رسانه‌ها در انجام کار نقد و نقادی در جامعه تاکید...


محمدرضا عارف با بیان اینکه “دولت‌ها باید به نظر جامعه مدنی تمکین کنند”، بر اهمیت آزادی رسانه‌ها در انجام کار نقد و نقادی در جامعه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن روزنامه‌ نگاران زن ایران(رزا) با اشاره به برخی محدودیت‌های رسانه‌ها اظهار کرد: رسانه‌ای که در هنگام رفتن به چاپخانه با نظر یک مقام امنیتی اصلاح شود، دیگر نمی‌توان آن را رسانه دانست. اگر با این شرایط بخواهیم از افزایش تعداد رسانه‌ها سخن بگوییم بهتر است که بگوییم رسانه‌ای نداریم.

 وی با طرح این پرسش که “در مقطع فعلی چند نشریه مستقل داریم که حرف دل مردم را بزند؟” گفت: رسانه‌ها باید به نقد جدی فعالیت‎ها و روند مسائل کشور بپردازند و برای حل مشکلات راه حل ارائه دهند. اگر مسئولان اجازه نقد جدی می‌دادند، به وضع فعلی مبتلا نبودیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود که به آزادی در شئون مختلف اعتقاد داشت. با این رویکرد نباید فضای دانشگاه‌های ما به‌گونه‌ای باشد که دانشجو برای بیان مطالباتش با لکنت زبان روبه‌رو شود و استاد نسبت به پیگیری مطالبات و مسائل صنفی خود بی‌تفاوت و بی‌انگیزه شود.

 عارف با بیان اینکه “باید کشور را به جایگاهی که در قانون اساسی مطرح شده است برسانیم”، گفت: قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی دارد که از آنها استفاده نکرده‌ایم. حرفهای خوبی درباره قانون اساسی می‌زنیم اما به مرحله اجرا که می‌رسیم، از ظرفیت‌های آن درست استفاده نمی‌کنیم.

 معاون اول دولت اصلاحات درباره شرایط نهادهای غیردولتی و احزاب اظهار کرد: مقطع فعلی زمانی است که ما باید به سمت جامعه مدنی و ایجاد تشکل‌های مختلف مردم‌نهاد برویم. دولت‌ها هم باید به نظر جامعه مدنی تمکین کنند، اما این پرسش هم مطرح است که تا چه میزان در طول این سی سال به نظرات جامعه مدنی توجه کردیم؟ با کمال تاسف باید گفت نگاه دولتها به جامعه مدنی نگاهی حداقلی بوده است و باید این نگاه اصلاح شود.

 وی ضمن تقدیر از حضور ارزشمند زنان در فعالیت علمی و آموزشی و پژوهشی کشور، بر نقش انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران بر پیگیری مطالبات به‌حق زنان و تلاش جهت افزایش نرخ مشارکت آنان و ارتقاء جایگاه زنان در مدیریت‌های عالی و میانی کشور تاکید کرد.

 بر اساس این گزارش، در این دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن روزنامه‌ نگاران زن ایران(رزا) درباره امنیت رسانه‌های مستقل، ضرورت توجه به نهادهای صنفی و مدنی و عدم امنیت روزنامه‌نگاران سخن گفتند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.