سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمصطفی تاج زاده: رهبری با بازگرداندن هاشمی به نماز جمعه، تلخی رد صلاحیت را جبران ...
» استماع خطبه های امثال آقای جنتی مانند قدم زدن در گورستان اندیشه های مرده است

سیدمصطفی تاج زاده: رهبری با بازگرداندن هاشمی به نماز جمعه، تلخی رد صلاحیت را جبران کند

چکیده :2- بسیاری از ساکنان پایتخت به خصوص جوانان پس از سرکوب خونین سال 88 با نماز جمعه قهر کردند و در آن شرکت نمی کنند. متأسفانه پس از کنار گذاشتن آیة الله هاشمی از سمت امامت جمعه اشخاصی به جای وی منصوب شدند که کمترین نسبت را با ملاک های بنیان گذار جمهوری اسلامی و فلسفه نماز جمعه و جماعت دارند. روحانیونی که دافعه آنان بیش از جاذبه ایشان است و محور تجمع مردم با سلیقه های گوناگون نیستند و در حقیقت سخنگوی اقلیت جامعه محسوب می شوند....


سیدمصطفی تاج زاده در یادداشتی از زندان اوین درباره ی نماز جمعه ی تهران و امامت آن م ینویسد: من اگر جای رهبری بودم به توصیه امیر مؤمنان عمل می کردم و شادی اکثریت قاطع مردم را بر نارضایتی اقلیت 8 درصدی ترجیح می دادم. بازگشت آقای هاشمی به نمازجمعه بازی برد-برد است که نه فقط رأی دهندگان به دکتر روحانی را خشنود خواهد کرد بلکه موجب خوشحالی اکثر هم وطنانی خواهد شد که به آقایان قالیباف، رضایی، ولایتی و غرضی رأی داده اند. به باور من حتی بخشی از ایرانیانی که به دکتر جلیلی رأی داده اند نیز از این حرکت استقبال خواهند کرد. امیدوارم رهبری با این حرکت مثبت بخشی از تلخی اقدام غیرقانونی رد صلاحیت آقای هاشمی توسط شورای نگهبان را جبران کند و بسیاری از مردم را با نماز جمعه آشتی دهد.

به گزارش کلمه، معاون دربند وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی در بخشی از یادداشت خود آورده است: مقام رهبری مستحضر است که درصد عظیمی از مردم نه تنها به نماز جمعه نمی روند بلکه به سخنان اکثر ائمه جمعه کنونی نیز گوش نمی کنند. چرا که مثل من احساس می کنند استماع خطبه های امثال آقای جنتی مانند قدم زدن در گورستان اندیشه های مرده است. از بس که این سخنان سرد و بی روح، سطحی و یک بعدی و تکراری و ملال آور است. در حالی که نماز جمعه به جان و هوای تازه نیاز دارد.

متن کامل این یادداشت که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

1- رهبر فقید انقلاب با سابقه ترین، محبوب ترین و در نتیجه جوان پسندترین روحانیون را به امامت جمعه تهران منصوب می کرد. ایشان با انتخاب آیة الله طالقانی سنت نماز جمعه را احیا کرد. پس از  درگذشت وی آیة الله منتظری را جایگزین آن مرحوم کرد. هر دو بزرگوار در انتخابات خبرگان تدوین قانون اساسی بیشترین آرای تهران نشینان را کسب کردند.

2- بسیاری از ساکنان پایتخت به خصوص جوانان پس از سرکوب خونین سال 88 با نماز جمعه قهر کردند و در آن شرکت نمی کنند. متأسفانه پس از کنار گذاشتن آیة الله هاشمی از سمت امامت جمعه اشخاصی به جای وی منصوب شدند که کمترین نسبت را با ملاک های بنیان گذار جمهوری اسلامی و فلسفه نماز جمعه و جماعت دارند. روحانیونی که دافعه آنان بیش از جاذبه ایشان است و محور تجمع مردم با سلیقه های گوناگون نیستند و در حقیقت سخنگوی اقلیت جامعه محسوب می شوند.

3- در انتخابات اخیر صلاحیت آقای هاشمی به بهانه وضعیت جسمی وی احراز نشد. خوشبختانه در امامت جمعه شرط سنی وجود ندارد. کما این که آقای جنتی دست کم 8 سال از ایشان بزرگ تر است و هنوز نماز جمعه را اقامه می کند! رهبری نیز در این مورد محذور دخالت در وظایف نهاد خاصی را ندارد. چرا که انتصاب ائمه جمعه از اختیارات ایشان است و نیاز به دور زدن هیچ نهاد یا ابطال هیچ مصوبه ای نیست.

4- مقام رهبری مستحضر است که درصد عظیمی از مردم نه تنها به نماز جمعه نمی روند بلکه به سخنان اکثر ائمه جمعه کنونی نیز گوش نمی کنند. چرا که مثل من احساس می کنند استماع خطبه های امثال آقای جنتی مانند قدم زدن در گورستان اندیشه های مرده است. از بس که این سخنان سرد و بی روح، سطحی و یک بعدی و تکراری و ملال آور است. در حالی که نماز جمعه به جان و هوای تازه نیاز دارد.

5- چنان که خطبه های نمازجمعه روز قدس را آیة الله هاشمی ایراد کند، آقای ناطق نوری نیز طبق سنت قدیم سخنران قبل از خطبه ها باشد، علاوه بر مقامات کنونی آقایان روحانی و خاتمی نیز در صفوف انبوه نمازگزاران به ویژه، جوانان حاضر شوند، آیا به واقع چنین صحنه ای مصداق بارز تعظیم شعائر الهی نیست؟ آیا وحدت ملی ما را آن هم در شرایط بحرانی منطقه به بهترین وجه به نمایش نمی گذارد؟ آیا چنین نماز جمعه ای جای مناسبی در اخبار و گزارش های بسیاری از شبکه های جهانی پیدا نمی کند؟ و آیا این اقدام گامی کم هزینه اما مؤثر در حمایت از ملت مظلوم فلسطین نیست؟

6- من اگر جای رهبری بودم به توصیه امیر مؤمنان عمل می کردم و شادی اکثریت قاطع مردم را بر نارضایتی اقلیت 8 درصدی ترجیح می دادم. بازگشت آقای هاشمی به نمازجمعه بازی برد-برد است که نه فقط رأی دهندگان به دکتر روحانی را خشنود خواهد کرد بلکه موجب خوشحالی اکثر هم وطنانی خواهد شد که به آقایان قالیباف، رضایی، ولایتی و غرضی رأی داده اند. به باور من حتی بخشی از ایرانیانی که به دکتر جلیلی رأی داده اند نیز از این حرکت استقبال خواهند کرد. امیدوارم رهبری با این حرکت مثبت بخشی از تلخی اقدام غیرقانونی رد صلاحیت آقای هاشمی توسط شورای نگهبان را جبران کند و بسیاری از مردم را با نماز جمعه آشتی دهد.

7- انتصاب آقایان سید احمدخاتمی و صدیقی به امامت جمعه تهران و حذف آقایان هاشمی و ناطق، مصداق بارز جذب حداقلی و دفع حداکثری است. نیست؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.