سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مصباح یزدی: توفیق حضور در جبهه ها را نداشتم...

مصباح یزدی: توفیق حضور در جبهه ها را نداشتم

چکیده :عدم حضور مصباح یزدی در طول هشت سال دفاع مقدس یکی از انتقاداتی است که این روزها حتی از سوی شاگردان وی نیز مطرح شده است. در حالی که در طول دفاع مقدس بارها از سوی شهرهای مذهبی قم و مشهد و سایر شهرهای کشورمان روحانیون، علما و طلاب برای حضور در جنگ عازم جبهه ها می شدند، اما خبری از حضور مصباح یزدی نبود. برخی از شاگردانش تلاش داشتند که بگویند او در صحنه های نبرد حضور داشته، اما اینک مصباح به صراحت گفته است که توفیق حضور نداشته است. ...


مصباح یزدی که سخنران شبهای ماه رمضان دفتر رهبری در قم است هر چند از مزایای جهاد و مجاهده سخن گفته است، اما یادآور شده که اگر چه ما توفیق حضور در جبهه در سال‌های دفاع مقدس را نداشتیم، اما نقل می‌کنند که برخی مواقع آن چنان تشنگی بر رزمندگان حاکم می‌شد که لبانشان را خشک می‌کرد، اما با صبر و تقوا، امدادهای الهی را همراه خود کردند.

به گزارش کلمه، عدم حضور مصباح یزدی در طول هشت سال دفاع مقدس یکی از انتقاداتی است که این روزها حتی از سوی شاگردان وی نیز مطرح شده است. در حالی که در طول دفاع مقدس بارها از سوی شهرهای مذهبی قم و مشهد و سایر شهرهای کشورمان روحانیون، علما و طلاب برای حضور در جنگ عازم جبهه ها می شدند، اما خبری از حضور مصباح یزدی نبود. برخی از شاگردانش تلاش داشتند که بگویند او در صحنه های نبرد حضور داشته، اما اینک مصباح به صراحت گفته است که توفیق حضور نداشته است.

فروردین امسال نیز، مصباح یزدی در پاسخ به انتقادهایی که چرا در زمان جنگ نقشی در جبهه ها نداشت گفته است: حضور در جبهه‌ها و نیز کمیته امداد دو موضوعی هستند که همواره به حضور افراد در آنها غبطه می‌خورم.هرچند شرایط زندگی‌ام طوری نبود که بتوانم وارد آنها شوم و فعالیت کنم. وی اما توضیح نداده است در حالی که روحانیون زیادی در زمان جنگ به جبهه می رفتند، چه دلیلی مانع از رفتن وی به جبهه شده است.

مصباح یزدی از جمله روحانیونی است که بعد از فوت امام خمینی با ورود به مجلس خبرگان حیات سیاسی خود را در جمهوری اسلامی آغاز کرد و دیدگاه های افراطیش حتی مورد انتقاد محمد یزدی و محسن غرویان نیز قرار گرفته است.

در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در حالی که کاندیدای مورد نظرش حتی مورد تایید شورای نگهبان هم قرار نگرفت، او به اختلاف افکنی و ایجاد تفرقه در میان روحانیون متهم شده است.

اما اینک مصباح یزدی با بیان اینکه در مقابل سختی‌ها صبر و مقاومت می‌کنیم، گفت: در مقابل سختی‌ها، انسان باید بماند و پایداری و مقاومت کند و به این نکته ایمان داشت که کسانی که صبرشان توأم با تقواست، از امدادهای الهی بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش ایلنا، محمدتقی مصباح یزدی، یکشنبه شب در ادامه جلسات سخنرانی خود در شب‌های ماه رمضان در دفتر رهبری در قم، اظهار داشت: طبق آیات قرآن، نباید در مقابل دشمن از میدان بیرون رفت، بلکه باید ماند و مقاومت داشت، چرا که انسانی به خواسته‌های خود نمی‌رسد مگر اینکه سختی‌ها را تحمل کند.

وی خطاب به حاضران در جلسه گفت: شما هرگز به خواسته‌های خود نمی‌رسید مگر اینکه چیزهایی که دلتان می‌خواهد را ترک کنید.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه اگر می‌خواهید به هدفتان برسید باید به چیزهایی که دوست ندارید، صبر کنید، گفت: اگر شما صبر داشته باشید، توطئه‌های دشمنان به شما ضرر نمی‌زند چرا که همه باید بدانیم توطئه‌های دشمن زمانی اثر می‌کند که دست از مقاومت بردارید و عافیت طلب شوید و الا تا مادامی که روح مقاومت در شما هست، توطئه‌های دشمن در شما اثری ندارد.

وی گفت: در مقابل سختی‌ها، انسان باید بماند و پایداری و مقاومت کند و به این نکته ایمان داشت که کسانی که صبرشان توأم با تقواست، از امدادهای الهی بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: طبق آیات قرآن کریم، اگر در مقابل دشمن غافلگیر شدید و دشمن به شما حمله کرد و فکر کردید که در مقابل آن‌ها از نظر تعداد نیرو و امکانات خیلی ضعیف هستید، باز هم صبر و تقوا داشته باشید و مقاومت کنید که در این صورت خداوند ۵ هزار فرشته را برای کمک به شما خواهد فرستاد.

مصباح یزدی در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع جهاد در ادیان دیگر هم گفت: برخی اطلاعشان کم است و فکر می‌کنند، جهاد فقط در دین اسلام است، در حالی که بسیاری از پیامبران بودند که جز رضای خدا دنبال چیز دیگری نبودند و دل به خدا سپرده بودند؛ سختی‌هایی که در جنگ به آن‌ها می‌رسید، موجب سستی آن‌ها نشد و با‌‌ همان سختی‌ها عزم راسخ خود را حفظ کرده و احساس زمین گیری نکردند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.