سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع کارگران اخراجی فولاد زاگرس در خیابان پاستور تهران ‎...

تجمع کارگران اخراجی فولاد زاگرس در خیابان پاستور تهران ‎

چکیده :صبح امروز حدود ۱۸۰ نفر از کارگران اخراج شده کارخانه «فولاد زاگرس» برای پیگیری خواسته‌های قانونی خود در خیابان پاستور تهران تجمع کردند....


صبح امروز حدود ۱۸۰ نفر از کارگران اخراج شده کارخانه «فولاد زاگرس» برای پیگیری خواسته‌های قانونی خود در خیابان پاستور تهران تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، سه شنبه ۱۸ تیرماه، ۲۳۵ کارگر کارخانه فولاد زاگرس واقع در استان کردستان به دلیل آنچه از سوی کارفرما «ناتوانی مالی و زیان‌ده بودن تولید» ذکر می‌شد اخراج شدند. این کارگران اخراجی که در روزهای ۱۹ و ۲۰ تیرماه در مقابل اداره کار قروه و استانداری کردستان تجمع کرده بودند امروز (دوشنبه ۲۴ تیرماه) به دلیل دریافت نکردن پاسخی از سوی مسئولان استانی راهی تهران شدند و با تجمع در خیابان پاستور که محل استقرار تعدادی از نهادهای دولتی و حکومتی است، خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود شدند.

معترضان همچنین از پرداخت نشدن سه ماه دستمزد و حق بیمه خود خبر دادند.

به گفته یکی از کارگران پس از اخراج هفته گذشته فعالیت کارخانه متوقف شده است و در حال حاضر تنها کارکنان اداری در محل کار خود حاضر می‌شوند.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع اعتراضی گفت: ناتوانی مسئولان استانی در احقاق حقوق کارگران باعث شده آنان برای رایزنی با مسئولان کشوری جهت دریافت مطالبات خود به تهران سفر کنند.

او افزود: هفته گذشته دو تجمع (نوزدهم و بیستم تیر ماه) در مقابل استانداری و اداره کار برای پی گیری مطالبات خود داشته‌ایم که با بی‌اعتنایی مسئولان استانی روبرو شدیم.

این کارگر با اشاره به افزایش مشکلات کارخانه فولاد زاگرس وبه تبع کارگران، اظهار داشت: هفته گذشته (۱۸ تیر ماه) کارفرما با اخراج ۲۳۵ کارگر به بهانه زیان ده بودن تولید مشکلات معیشتی کارگران را که حتی با دریافت دستمزد قادر به تامین مخارجشان نبودند، دوچندان کرد.

این کارگر معترض با اشاره به سوابق کاری بین ۱۰ تا ۲۳ سال کارگران اخراجی، گفت: کارگری که ۲۰ سال در یک کارگاه کار کرده و از سنین جوانی‌اش گذشته است در این شرایط اقتصادی چگونه می‌تواند شغل دیگری برای امرار معاش بیابد.

او ادامه داد: کارفرما در بیشتر مواقع با ما قرار داد کار امضاء نمی‌کند و اگر هم قرار دادی بین ما و کارفرما رد و بدل شود، زمانش یک تا سه ماهه و آنهم بصورت یکطرفه است، به طوریکه بعداز گذشت یک ماه از موعد قرار داد قبلی از ما خواسته می‌شود قرار داد سه ماهه گذشته را امضاء کنیم که برای ما هیچ ارزش حقوقی ندارد و کارفرما هرگاه اداره کرد می‌تواند عذر ما را بخواهد.

نماینده کارگران فولاد زاگرس با تاکید بر اینکه باید تکلیف مطالبات صنفی کارگران مشخص شود، گفت: پی‌گیری و حضور امروز ما در تهران تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است و کارگرانی که در «قروه» هستند با تماس‌های مکرر همچنان منتظرند خبر امیدوار کننده‌ای از سوی مسئولان بشنوند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.