سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تداوم بحث های صفایی فراهانی با دولت احمدی نژاد درباره فوتبال ایران...

تداوم بحث های صفایی فراهانی با دولت احمدی نژاد درباره فوتبال ایران

چکیده :پس از تهدید به تعلیق فوتبال ایران و دخالت کنفداراسیون فوتبال آسیا در تحولات این ورزش در ایران، حضور محسن صفایی فراهانی در راس کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال ایران، یک شانس بزرگ برای فوتبال ایران بود، چرا که ممکن بود این کمیته زیر نظر خارجی اداره و یا تهدید به تعلیق فوتبال ایران عملی شود....


کلمه- گروه اجتماعی: در پی انتشار خبری به نقل از مصاحبه محسن صفائی فراهانی با سایت قانون مبنی بر اقدام محمود احمدی نژاد برای ثبت نام در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، مرکز روابط عمومی رئیس دولت این خبر را تکذیب کرد.

 به گزارش کلمه، در تکذیبیه این مرکز آمده است: “در پي انتشار خبري غير واقعي در برخي سايت‌هاي خبري با عنوان «احمدي‌نژاد مي‌خواست رييس فدراسيون فوتبال باشد» که منتسب به يکي از مسوولان اسبق فدراسيون فوتبال مي باشد، به اطلاع مي‌رساند که اين خبر به اصطلاح افشاگرانه عليه رييس جمهور کاملاً کذب و بي‌اساس است.”

 در ادامه این تکذیبیه، همه اشخاص و رسانه‌ها به رعايت اخلاق اسلامي و تقواي الهي دعوت شده اند!

ماجرا چه بود؟

 8 سال پیش و در پی حضور نسبتا ناکام تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2006 آلمان، هنوز تیم ملی به ایران باز نگشته بود که خبر رسید محمد دادکان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران از سوی محمد علی آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی برکنار شده است. خطای بزرگی از نوع خطاهای مرسوم در دولت احمدی نژاد که می رفت تا فوتبال ایران را به تعلیق در عرصه جهانی بکشاند، چرا که عزل و نصب ها در فدراسیون، سال هاست که طبق مقررات فیفا، نه بر اساس اراده دولت ها که بر اساس تصمیم مجمع هر فدراسیون اتخاذ می شود.

 به دنبال این تصمیم که با تحولات بعدی معلوم شد بخاطر زیاده خواهی دولتی ها و عزم آنها برای در اختیار گرفتن ریاست فدراسیون فوتبال بوده است. در آذر ۸۵، كمیته ویژه فیفا مركب از روسای این سازمان و یک نماینده از هر قاره، فوتبال ایران را به دلیل دخالت دولت و نقض قانون شماره ۱۷ و تبصره‌های آن، از حضور در كلیه صحنه‌های بین‌المللی محروم كرد.

 این كمیته اعلام كرد فیفا و كنفدراسیون فوتبال آسیا ۲۰۰۶ در جریان بركناری محمد دادكان رئیس وقت فدراسیون قرار گرفت؛ اتفاقی كه براساس اساسنامه فیفا صورت نگرفته بود، به همین دلیل تا پانزده نوامبر ۲۰۰۶ به ایران مهلت دادند و ضرب الاجل اعلام شد، اما فدراسیون ایران به آن توجه نكرد. محمد علی آبادی با برکناری دادکان، خود را نامزد ریاست فدراسیون فوتبال کرده بود. موضوعی که بعداً محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد به درخواست او صورت پذیرفته است.

 با تعلیق فدراسیون فوتبال ایران و مخالفت فیفا با نامزدی محمد علی آبادی، ریاست کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا به صفایی فراهانی سپرده شد. فدراسيون فوتبال نیز تحت سرپرستی کيومرث هاشمی اداره می‌شد. تا این‌که علی کفاشیان در دی ۸۶ به عنوان رئیس مورد تایید فیفا برگزیده شد.

 طی این مدت، باشگاه‌های ایرانی از گردونه لیگ قهرمانان آسیا بیرون افتادند. تیم‌های ملی در رده‌های مختلف سنی نیز جز مواردی معدود، تمام مسابقات قاره‌ای را با ناکامی ترک کردند. ایران از راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۰ و المپیک لندن نیز بازماند.

 حضور صفایی فراهانی، در راس کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال

 پس از تهدید به تعلیق فوتبال ایران و دخالت کنفداراسیون فوتبال آسیا در تحولات این ورزش در ایران، حضور محسن صفایی فراهانی در راس کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال ایران، یک شانس بزرگ برای فوتبال ایران بود، چرا که ممکن بود این کمیته زیر نظر خارجی اداره و یا تهدید به تعلیق فوتبال ایران عملی شود. صفایی فراهانی که در آن زمان با ارتباط بسیار خوب با کنفدراسیون فوتبال آسیا و نشان دادن قابلیت های مدیریتی خود، عضو ارشد کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا شده بود، مانع از صدمه و تحقیر بیشتر فوتبال ایران در عرصه جهانی شده و به درخواست بن همام، رئیس وقت کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسئولیت این کمیته را پذیرفت. این کمیته 6 نفره نیز که 3 عضو آن نزدیک به دولت بودند، با همه کارشکنی این 3 نفر، نهایتا توانست ماموریت خود را در زمینه تصویب اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال و برگزاری مجمع و انتخابات آن و انتخاب رئیس و هیات رئیسه جدید آن، با موفقیت به انجام رساند.

 در طی دوره فعالیت این کمیته، سه نفر نمایندگان دولتی خاضر در این کمیته، کارشکنی های زیادی بر سر راه آن انجام دادند. نتیجه این کارشکنی ها برگزاری مناظره ای بسیار معروف در برنامه ورزشی “90” شد که در آن کیومرث هاشمی، سرپرست فدراسیون که به دولت احمدی نژاد نزدیک بود، در برابر صفایی فراهانی قرار گرفت و نتیجه آن مناظره کاملا به ضرر دولت و افشاگر کارشکنی ها و رفتارهای غیرقانونی آنها شد. در آن مناظره که در جامعه بازتاب بسیاری یافت، صفایی فراهانی در برابر دروغ های نماینده دولت که به عنوان مثال مدعی عدم دخالت های خود در ارتباط با کنفدراسیون و مدیریت فدارسیون بود، صفایی فراهانی با مدارک مستندی که مقابل دوربین برنامه زنده 90 نشان داد، توانست دروغ های نماینده دولت را رسوا کند، به نحوی که در اواخر مناظره، آخوندی، مسئول روابط عمومی سازمان تربیت بدنی و از نزدیکان مهرداد بذرپاش، روی خط برنامه آمده و شروع به تهدید صفایی فراهانی و تندی نسبت به برنامه 90 کرد. این مناظره همان طور که پیش بینی می شد باعث ایجاد مشکلات فراوان برای صفایی فراهانی از سوی دولت شده و نهایتا در مناظره های انتخاباتی، یکی از افرادی که بدون دلیل روشنی نامشان در مناظره میرحسین موسوی با احمدی نژاد از سوی احمدی نژاد مطرح شد، صفایی فراهانی بود.

انتقام از صفایی فراهانی در زندان

 در پی اتفاقات پس از انتخابات 88 نیز، صفایی فراهانی بازداشت و پس از بازجویی های بسیار سخت و توام با فشارهای گوناگون، به 6 سال حبس محکوم شد. وی در پی دوره ای انفرادی طولانی و حبس در بند عمومی 350، به دلیل مشکل قلبی در بیمارستان بستری شد و پس از کار گذاشتن باتری در قلب وی، به دلیل شرایط حاد جسمانی، در حال حاضر در مرخصی استعلاجی است. وی در طول دوره بازداشت خود ناگزیر شد از عضویت هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا استعفا دهد و به این ترتیب یک کرسی بسیار مهم برای فوتبال ایران، در این نهاد مهم ورزشی از دست رفت. پس از آن علی سعیدلو، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی و معاون احمدی نژاد برای کسب یک کرسی در کنفدراسیون فوتبال آسیا تلاش کرد و در این راه علی کفاشیان را که شانس بیشتری از خودش داشت، به زور کنار زد تا خود کاندیدا شود که با وجود سمت بالایش در ورزش و حکومت ایران، در رقابت با مقامات فوتبالی کشورهای دیگر راه به جایی نبرد و دست فوتبال ایران را با زیاده خواهی شخصی اش، از کسب کرسی های مهم مدیریتی در فوتبال آسیا محروم کرد.

 دیروز از قول صفایی فراهانی، این مدیر باسابقه و موفق کشورمان خبری در رسانه ها بازتاب یافت که بر اساس آن گفته بود: “یک روز مدارک آقای احمدی‌نژاد را آوردند و گفتند که ایشان می‌خواهد برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت کند ولی ما قبول نکردیم و توضیح دادیم که رئیس دولت نمی‌تواند رئیس فوتبال باشد و این اقدام می‌تواند تعلیق فدراسیون فوتبال ایران را در بر داشته باشد. بعد از آن بود که آقای علی‌آبادی هم برای انتخاب ریاست فدراسیون ورود کرد که باز هم با مخالفت ما مواجه شد.”


یک پاسخ به “تداوم بحث های صفایی فراهانی با دولت احمدی نژاد درباره فوتبال ایران”

  1. سبزه قبا گفت:

    واقعا حیف نیروی کارامدی مثل صفایی باید 8 سال در زندان بماند تا متوهمی مثل احمدی نژاد مدیریت کند