سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سعید لیلاز: دیگر احتمالی ندارد که به زندان بازگردم...

سعید لیلاز: دیگر احتمالی ندارد که به زندان بازگردم

چکیده :هیچ اتهامی نبود و در واقع برای تعیین تکلیف پرونده فعلی من بود که منجر شد تا من مثل سابق درخواست مرخصی بنویسم و بلافاصله هم تایید شد و برگشتم. در حقیقت یک هفت هشت ساعت اقامت اضافی در منزل در روز شنبه یعنی روز غیر تعطیل از نظام خلقت طلبکار بودیم که امروز این اتفاق افتاد. یعنی اصلا سابقه نداشته که روز غیر تعطیل در منزل باشم و الان دارم خوش می‌گذرانم. ...


سعید لیلاز، تحلیل گر اقتصادی و روزنامه نگار روز شنبه (۸ تیر ماه) به دادسرای شهید مقدس زندان اوین احضار شد و در حالی که برخی خبر‌ها از اجرای حکم ۶ سال زندان او حکایت داشت اما وی پس از بازجویی چند ساعته در بند ۲۰۹ زندان اوین، آزاد شد.

حکم زندان سعید لیلاز مربوط به پرونده او پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته است. او روز ۲۷ خرداد سال ۱۳۸۸ در منزلش بازداشت و پس از گذراندن بیش از ۱۰۰ روز در سلول انفرادی به سلول‌های چند نفره منتقل شد. او در دادگاه انقلاب، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه بندی شده و ارتباط با بیگانگان به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکمی که در دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس تعزیری کاهش یافت. وی پس از نه ماه حبس با قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد.

لیلاز ساعتی پس از آزادی با اشاره به بازداشت چند ساعته‌اش به جرس گفت که شبهاتی وجود داشته که رفع شده و در حال حاضر امکان اینکه زندان برود وجود ندارد.

آقای لیلاز ساعاتی پیش اخباری مبنی بر انتقال شما به زندان اوین برای اجرای حکم منتشر شد، می‌توانید در این خصوص برایمان بگویید؟

امروز رفتم دادسرای شهید مقدس و مسئله حل شد و آمدم. الان هم منزل هستم و ظاهرا هیچ مشکلی وجود ندارد.

پس علت مراجعه شما برای اجرای حکم نبوده است؟

نخیر، یک شبهه‌ای پیش آمده بود و ممکن بود بخواهند تصمیماتی بگیرند اما بعد همه چیز به روال طبیعی بازگشت و به منزل برگشتم.

دلیل احضار چه بود؟

یک بحثی جریان پیدا کرد که خوشبختانه همه چیز حل شد و متاسف هستم که چرا بعضی از تصمیم گیری‌ها و یا تدبیر‌ها اینقدر ناپخته است که منجر به این سر و صدا‌ها بشود. در حالیکه نه نام من مهم است و نه این قضیه اینقدر اهمیت دارد اما بالاخره گاهی این تدبیر‌ها در داخل اتفاق می‌افتاد. در هر حال الان همه چیز در حالت عادی است و هیچ احتمالی که من به زندان بروم وجود ندارد.

اتهام و بازجویی مربوط به چه مسئله‌ای بود؟

هیچ اتهامی نبود و در واقع برای تعیین تکلیف پرونده فعلی من بود که منجر شد تا من مثل سابق درخواست مرخصی بنویسم و بلافاصله هم تایید شد و برگشتم. در حقیقت یک هفت هشت ساعت اقامت اضافی در منزل در روز شنبه یعنی روز غیر تعطیل از نظام خلقت طلبکار بودیم که امروز این اتفاق افتاد. یعنی اصلا سابقه نداشته که روز غیر تعطیل در منزل باشم و الان دارم خوش می‌گذرانم.

درست است، اما بعد از انتخابات دیگر کسی انتظار خبر بازداشت فعالین را ندارد و خبر بازداشت شما کمی شوک آور بود؟

اگر قرار بود این حکم اجرا شود برای خود من هم غیرمنتظره بود زیرا با تحلیل‌هایی که از اوضاع دارم مغایرت داشت. الان ما به سمت یک انسجام و وفاق ملی داریم پیشرفت و حرکت می‌کنیم که بعد از رحلت امام سابقه نداشته است. با اینکه کسی بخواهد به این انسجام و وفاق خدشه وارد کند مخالف هستم؛ حالا چه داخل، خارج، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات باشد، چه ما نویسندگان، سیاسیون، حکومت و دولت. این انسجام و وفاق ملی باید تقویت شود تا ما آثارش را در حوزه اقتصادی با رشد اقتصادی بدست بیاوریم و هم در حوزه سیاسی مثلا رفع حصر شود و زندانیان سیاسی آزاد شوند تا آن التهاب چند سال اخیر در ساختار اجتماعی و سیاسی ایران فروکش کند.

می‌ان اظهاراتتان به تغییر فضای سیاسی کشور اشاره کردید. آیا فکر می‌کنید پس از انتخابات حرکتی به سوی تغییر و اصلاح آغاز شده است؟

بله، البته می‌دانید که من از مصاحبه با شما ممنوع هستم.

خب این اخبار بازداشت فعالین به این انسجام و وفاق خدشه وارد نمی‌کند؟

من خودم دلم نمی‌خواهد چنین اخباری خدشه‌ای به این انسجام وارد کند که حدسم هم این بود که این اتفاق می‌افتاد. تنها این را می‌گویم که این فضای وفاق و انسجام ملی و گرایش به سمت مرکز را از یک ماه قبل از انتخابات پیش بینی کرده بودم که دارد اتفاق می‌افتد و نشانه‌اش هم این بود که انسجامی که پشت سر آقای هاشمی رخ داد در تاریخ ایران بی‌سابقه بود و حتی پشت آقای خاتمی چنین انسجامی وجود نداشت که هم موتلفه و هم مشارکت پشت او بایستند. اما وقتی آقای هاشمی ردصلاحیت شدند، باز ملت شهیدپرور ایران امیدشان را از دست ندادند و پشت سر آقای روحانی رفتند. این مسئله نشان می‌دهد که همه از این نتیجه خوشحال هستند.

پس نسبت به چشم انداز ایران خوش بین هستید؟

ببینید، صحبت رهبری در چهارشنبه شب بسیار مهم و قابل توجه است و نشان دهنده این بود که قولی که پیش از انتخابات دادند را فراموش نکرده‌اند. جمله ایشان مبنی بر اینکه وی قبل از انتخابات یک قولی داده‌اند که بر سر آن قول هستند خیلی مهم است. این نشان دهنده این است که یک تغییر رویکرد در کل کشور دارد اتفاق می‌افتد و بسیار مثبت است. پیشنهاد من هم این است که همه به این سمت حرکت کنیم و آثار آن کاملا دیده خواهد شد. آثار اقتصادی آن را از اوایل سال ۹۳ خواهیم دید و امیدوارم آثار اجتماعی و سیاسی آن از همین اواخر ماه رمضان شروع شود.

آقای لیلاز پس من دیگر سوال دیگری را مطرح نمی‌کنم فقط اجازه دارم تا این حد را منتشر کنم؟

بله، بفرمایید من الان در منزل هستم و مشکلی نبوده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.