سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کمبود کره در بازار و تمایل واردکنندگان به افزایش قیمت...

کمبود کره در بازار و تمایل واردکنندگان به افزایش قیمت

چکیده :درحالی که بازار همچنان با کمبود کره مواجه است، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمایل واردکنندگان و تولیدکنندگان به افزایش قیمت کره خبر می دهد....


درحالی که بازار همچنان با کمبود کره مواجه است، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمایل واردکنندگان و تولیدکنندگان به افزایش قیمت کره خبر می دهد.

حسن رادمرد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ آخرین وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی با تاکید بر این‌که ذخایر ۱۰ قلم کالای اساسی در حد مطلوبی قرار دارد، تصریح کرد: البته شاید در بعضی از مواقع و ایام خاص شوک‌هایی به بازار وارد شده ولی معمولا عوامل مختلفی در وارد‌شدن این شوک‌ها موثر بوده است.

وی با تاکید بر این‌که در مورد کره شرایط به دلیل بحث ارز مرجع و ارز مبادله‌ای کمی متفاوت‌تر بوده است، تصریح کرد: حدود ۲۲هزار و ۵۰۰ تن کره در گمرک موجود است که برای چهار تا پنج ماه آینده نیاز مردم را تامین می‌کند.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که کره جزو کالاهای اساسی است و باید ارز مرجع بگیرد. حال مذاکره برای تعیین تکلیف آن به چه دلیل است، خاطر نشان کرد: براساس آخرین مکاتبات ما با بانک مرکزی صراحتا اعلام شده که ارز مرجع کره باید تامین شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که اگر بانک مرکزی ارز مرجع کره را تامین نکند، قیمت آن چقدر افزایش می یابد اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که کره حتما با قیمت قبلی در شبکه‌ها توزیع شود اما اگر تامین ارز مورد نیاز صورت نگیرد و این پیشنهاد عملی نشود، باید فکر جدیدی برای آن کرد.

رادمرد ادامه داد: اصلا معلوم نیست که ارز مرجع کره حذف می‌شود. نه می‌شود گفت که ارز مرجع کره حذف می‌شود و نه می‌توان گفت که ارز مرجع آن حذف نمی‌شود.

رادمرد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در حال حاضر ذخایر استراتژیک روغن در کشور چقدر است خاطر نشان کرد: ذخایر روغن یک دوره‌ی سه ماهه دارد که کالا با جمعیت فعلی و سرانه‌ی مصرف عددی می‌شود که آن عدد نیاز سرانه استراتژی و نیاز سرانه مصرفی است.

وی با بیان این‌که میزان سرانه‌ی مصرفی روغن در کشور ۱.۵ میلیون تن است، گفت: از این‌رو در هر ماه به ۱۲۰ هزار تن روغن نیاز داریم و این در حالی است که ما برای ذخایر استراتژیک مشکل نداریم و هم ارز و هم کالا برای یک دوره زمانی مشخص تعیین شده است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: ۴۰ درصد از روغن وارداتی برای مصارف صنف و صنعت است زیرا روغن بیشترین مصرف را در صنایع غذایی دارد. ما به دنبال تامین مواد اولیه هم برای کارخانه ها و هم مصارف خانوار هستیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.