سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۸ انتخابات ۱۳۸۸/ آیت‌الله صانعی: از کاندیدایی که دست همسرش را می...

روزشمار انتخابات ۸ انتخابات ۱۳۸۸/ آیت‌الله صانعی: از کاندیدایی که دست همسرش را می‌گیرد رضایت دارم

چکیده : ...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

آیت‌الله صانعی: از کاندیدایی که دست همسرش را می‌گیرد رضایت دارم

8 خرداد 1388

 

سرخط خبرها

– محمد خاتمي: حضور مردم مانند دوم خرداد معجزه‌آفرين خواهد شد (ایسنا)

– مجيد انصاري: موج موسوي فراتر از جريان اصلاحات است(ایسنا)

– محمود احمدی نژاد: به گونه‌اي صحبت مي‌كنند گويي گلستان تحويل ما دادند/بگذاريد 30 روزنامه‌اي كه عليه من مطلب مي نويسند طعم آزادي را بچشند (ایسنا)

– كنفرانس مطبوعاتي موسوي با رسانه‌هاي خارجي: اقتصاد جنگ تمام شده است (ایسنا)

– وزیر کشور در نماز جمعه: کمک به مردم گداپروری نیست (مهر)

– تشکیل ستاد انتخاباتی اصولگرایان حامی موسوی در 30 استان کشور (مهر)

– کروبی: از خدا و دین برای تقلب در انتخابات هزینه نشود(آفتاب نیوز)

– دستگیری یک فعال ستادهای میرحسین موسوی(آفتاب نیوز)

– آیت‌الله صانعی: از کاندیدایی که دست همسرش را می‌گیرد رضایت دارم (آفتاب نیوز)

– علم‌الهدی: صحیح است که دختر جوان به دست یک پسر پارچه‌ سبز ببندد؟(آفتاب نیوز)

– پورمحمدی: آرای منفی احمدی‌نژاد از همه بیشتر است (مهر)

– تلاش برای برهم زدن نشست خاتمی (فرارو)

– مهرجویی،کارگردان فیلم دوم میرحسین (فردا نیوز)

 

فراتر از خبر

آیت الله العظمی صانعی از نامزدی مهندس میر حسین موسوی، در انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد.

در مراسمی که به مناسبت شام غریبان حضرت فاطمه(س) در نورالزهرا با حضور آیت الله صانعی و میر حسین موسوی برگزار شد، حضرت آیت‌الله العظمی صانعی به بیان دیدگاه‌های خویش در مورد انتخابات پرداختند.

ایشان با اشاره به آموزه‌های اسلام، تصریح کرد: «خدا انسان را با لباس نظیف دوست دارد و اسلام دین کثیف بودن و گدایی و گداپروری نیست».

ایشان همچنین دروغ را گناه بزرگی دانست که خدا آن را نمی‌بخشد و افزود: «دروغ قدرتمندان، جامعه را به انحراف می‌کشد و اگر من مطمئن باشم که کسی دروغ می‌گوید و یا احتمال بدهم که اگر به قدرت برسد دروغ می‌گوید رای دادن من به او باعث می‌شود که گناه جن و انس به گردن او نوشته شود».

این مرجع تقليد در پایان ضمن تاکید بر نقش اجتماعی زنان، مراتب رضایت خود را از کاندیدایی که دست همسرش را می‌گیرد و پا به عرصه سیاست و اجتماع می‌گذارد اعلام کردند.

 

سید احمد علم الهدی خطیب جمعه مشهد گفت: «کاندیداهای ریاست جمهوری باید در حرف زدن‌ دقت کنند و این فضای آزاد و باز انتخاباتی را برای مزدوران آن سوی مرزها باز نکنند».

وی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تاکید بر سه نکته در خصوص کاندیدای ریاست جمهوری و ستادهای آنان عنوان کرد: «انتخابات نماد مردم سالاری دینی است و نمی‌توان تبلیغات آن را با بی‌دینی برگزار کرد. این‌که دختر و پسر هرزه با یکدیگر بلولند و فساد و فحشا را به عنوان تبلیغات دینی راه بیاندازند و یا رواج بی عفتی و بی حجابی کنند و دختر جوان به دست یک پسر پارچه‌ سبز ببندد. آیا این‌ها صحیح است؟ شما از چه کسانی می‌خواهید رای بگیرید»؟

 

برگزیده ها

خاطرات روزانه/ قلم نیوز/ ابوالفضل فاتح

آنها عصبانی اند/ استراتژی شکیبایی

بسمه تعالی

قلم نیوز، جمعه 08/03/88

حرمت شکنی شب گذشته موجب تاثر و تاسف بسیاری از دلسوزان شده است. امروز تقریبا پرسش ثابت همه ی ملاقات کننده گان و تماس های تلفنی در این باره بود.

آخرین نظرسنجی مرکز مطالعات یکی از نهادهای استراتژیک حاکی از پیشی گرفتن بالای یازده درصدی آقای موسوی نسبت به آفای احمدی نژاد در تهران است و این روندی است که کشور را فرا گرفته است، حتی در لرستان آقای احمدی نژاد بعد از آقای موسوی و کروبی قرار گرفته است.

خبر از دستگیری، ضرب و شتم و تخریب می رسد.

عزیزی می گفت که رقیب ترسیده است و واکنش های ناهنجار بروز می دهد. دچار توهم خود برتر بینی دینی شده و دیگران را معاویه و عمرو عاص و یزید و شمر می نامد. آری این روزها آن چه در ادبیات اردوگاه رقیب بیش از هر چیزی خودنمایی می کند عصبانیت افراطی از سنجیدگی استراتژی اردوگاه موسوی است. او مذهب را ملک طلق خود می داند و از مذهبی بودن یاران و نمادهای موسوی در رنج است. روزی این اردوگاه را مخملی خواندند، اما تیرشان به سنگ خورد و کسی باورشان نکرد. حال این نمادهای مقدس را به قرآن بر سر نیزه تشبیه می کنند تا مخاطبان خود را نا امیدانه قانع کنند که چرا با اردوگاهی که نمادش “یا محمد (ص) و یا زهرا (س)” است چنین خصومت می ورزند.

آنها از مردم و گرایش آنها به رنگ سبز حیرانند و درمانده اند که چه رازی است در این جوشش. پس شعور مردم را به سخره می گیرند و در سرمقاله هایشان به دروغ می نویسند که مردم نمی خواستند اما چون ستاد موسوی خرید و هدیه داد پوشیدند. آنها مردم را چنان حقیر می دانند که با چند سانتی متر روبان سبز تغییر عقیده دهند. آنها عصبانی اند که احساس مسوولیت و بیداری یاران موسوی در قبال هنجار های دینی و فرهنگی و اجتماعی مانع شکل گیری صحنه ها و ترفند های دلخواه رسانه های دروغ شده ودر نتیجه ماشین رقیب کش وجنجالسازشان از رمق افتاده. آنها عصبانی اند که نتوانسته اند چند نفری را پیدا کنند تا کارناوال عاشورا به راه بیاندازند. آنها عصبانی اند که رقیبشان ریشه در امام و انقلاب دارد، نسبت خود را با نظام و رهبری و مردم می داند، نگاهش به بیرون نیست و بیگانگان تبلیغش نمی کنند تا فرصتی برای تخریبش بیابند.

آنها عصبانی اند که یاران موسوی فرزندان شهدای تراز اول انقلاب و پیشتازان جهاد و شهادت و نخبگان علم و دانش و مردم شریف کوچه و بازارند و از این رو نمی توانند که نااهلان را در این اردوگاه شبیه سازی کنند و به خورد مردم دهند که یا ایهالناس هش دارید. آنها عصبانی اند که رقیبشان نه از سر تظاهر و ریا که از سر اخلاص و حقیقت بی آلایشی و سادگی را راه و رسم خود داشته، در روش و منش و تبلیغات و ستادش از زرق و برق و زر و زور خبری نیست که نیست تا متهم به کاخ نشینی و بی دردی و تجملش کنند. آنها عصبانی اند که رقیبشان هویتی مستقل دارد و دستش به سوی این و آن دراز نیست تا متهم به باند بازی و وابستگی و وامداریش کنند. آنها عصبانی اند که حتی نام فرزندان او را نمی دانند تا به فامیل سالاری و خویشاوند گزینی متهمش کنند. آنها از گرایش روحانیان و بسیجیان و شهید دادگان و ….و خصلت های نیک و پر شمار دیگر عصبانیند.

آنها آگر صادق بودند بر این موهبت ها مباهات می کردند نه آن که نا امید و بی حاصل آسمان و ریسمان ببافند، خبر جعل کنند، برای یافتن کوچکترین اما و اگر لحظه شماری کنند و مهمتر از همه حقیقت را مجاز و مجاز را حقیقت بنامند.

قرار بود کاندیداهای ریاست جمهوری همزمان با سالگرد رحلت امام خمینی در مرقد مطهر سخنرانی داشته باشند و در این بین بهترین زمان یعنی شب چهار دهم به آقای احمدی نژاد اختصاص یافته بود، اما به دلیل شدت فشار ناشی ازمناظره با مهندس موسوی در همان شب، ظاهرا آقای احمدی نژاد حتی به رغم پیشنهاد تغییر ساعت از این سخنرانی منصرف شده است. در این صورت سایر سخنرانی ها نیز به احتمال زیاد لغو خواهد شد.

به دلیل تنگنای وقت تاکنون فرصت گفت و گوی اختصاصی با رسانه های خارجی جز یکی دو مورد برای مهندس موسوی فراهم نشده بود. جمعه صبح اکثر رسانه های خارجی که تقاضای گفت و گو با مهندس را داشتند، این فرصت را یافتند تا هر کدام در قالب کنفرانس مطبوعاتی ویژه ی رسانه های خارجی یک سوال بپرسند. در این برنامه که دهها خبرنگار و تصویربردار شرکت کرده بودند، جهت گیری سوالات بیشتر راجع به جهش اخیر در اقبال مردم به موسوی، احتمال یک مرحله ای شدن انتخابات، برنامه ی سیاست خارجی و اقتصادی بعد از ریاست جمهوری به ویژه در ارتباط با موضوع هسته ای، آمریکا و تجارت جهانی بود. آقایان دعایی، بهزادیان، محمد بهشتی و صفدر حسینی هم آمده بودند.

در میان کامنت های دریافتی تعداد زیادی از مردم تغییر زمان برنامه ی پربیننده ی جومونگ به روز جمعه را اقدامی جانبدارانه از سوی سیما به منظور جذب مخاطب برای فیلم مستند آقای احمدی نژاد می دانستند. حمایت از کاندیدای خاص به عادت صدا و سیما تبدیل شده که گویی رهایی از آن حتی برای چند روز کوتاه و حفظ ظاهر هم غیر ممکن است. به هر حال شنبه شب ساعت 45/21 از شبکه ی یک سیما فیلم مستند اول مهندس که آقای مجیدی ساخته است پخش خواهد شد. برای جبران این رفتارهای نامهربانانه بهترین راه آن است که هر یک از ما به هر طریق ممکن دوستان را خبردار کنیم تا این فیلم جذاب را ببینند. همین اطلاع رسانی بر مبنای شبکه ی اجتماعی سبب شده بود تا به هنگام پخش فیلم روز نخست مهندس به رغم بی مهری های سیما، چندین برابر بیننده جذب شوند.

دیروز دکتر مهدوی معاون پشتیبانی ستاد می گفت که کمک های مردمی به ستاد مهندس موسوی شکل و شمایلی چون دوران دفاع مقدس یافته و مردم همراه با نامه های عمیق و عاطفی مبالغی کوچک یا گوشواره و دستبند و امثال آن هدیه می آورند. بهزادیان از پیرزنی که ده یا بیست هزارتومان آورده و اصرار داشته آن را به خود مهندس برساند و رحمانیان از مبلغی کمتر به همراه نامه ای زیبا می گفت که می خواست در روزنامه ی اندیشه ی نو منتشر کند.

برای دیدن خبری به سایت ایرنا سری زدم، دیدم ساعت آن یک ساعت از ساعت رسمی کشور عقب تر است. با توجه به آن که ایرنا خبرگزاری رسمی است، امیدوارم امروز آن را اصلاح کنند.

خبر رسید که در حاشیه ی نماز جمعه از انتشار پوستر کوچکی از مهندس موسوی که تصویری از رهبری معظم انقلاب را داشته مانع شده اند و حتی در مواردی اقدام به پاره کردن آن نموده اند.

خبرهایی هست که ظاهرا این هفته حامیان آقای احمدی نژاد تبلیغات وسیعی برای ایشان خواهند داشت. در همین حال حجم تبلیغات تخریبی بر علیه مهندس موسوی به شدت افزایش یافته است. به نظر در قبال این رفتار صبوری بهترین رویکرد است. با این روش ها نمی توانند آب رفته را به جوی برگردانند. تهاجم آنان تاثیر معکوس خواهد داشت.

دانشگاه شریف دعوتی داشت برای مناظره ی من و آقای رسایی. قبلا هم همین پیشنهاد مناظره برای جای دیگر مطرح شده بود. ما همچون دو برادر از زمان فاو با هم دوست هستیم. نه من و نه ایشان نمی توانستیم بپذیریم. حمید می گفت اگر من بر تو فائق آیم، لذتی ندارد که بر دوستی پیش افتم و من می گفتم اگر من از شما پیش افتم حلاوتی ندارد، رفاقت از این همه بالاتر است. جالب است که آقای حمید رسایی که به عنوان نماینده ی مدافع بی چون و چرای اقای احمدی نژاد شناخته می شود، برادری دارد که مدافع سرسخت آقای خاتمی و موسوی است و الان در ستاد حامیان موسوی فعال است.

بارها ار مهندس شنیده ام که تقویت دوستی و صمیمیت در میان مردم را یک اصل استراتژیک برای بهبود وضعیت کشور می داند. بسیاری از کسانی که این روزها به ستاد مراجعه می کنند از بطن جامعه برخاسته و به اقتضای انتخابات سرنوشت ساز فعلی فعال شده اند. رجوع دانش آموزان زیر هجده سال که حق رای ندارند، اما احساس مسوولیت می کنند بسیار حائز اهمیت است. اگر احتمالا کاری برایشان تعریف نکرده ایم یا نمی توانیم پوستر یا سایر اقلام تبلیغاتی را در اختیارشان قرار دهیم، برخوردی صمیمانه و پذیرایی آنها با روی خوش، لبخند و لیوانی آب که منشاء روشنایی است می تواند خوشامدی مناسب برای ورود این عزیزان به اردوگاه موسوی باشد. در برابر کسانی از اردوگاه رقیب هم که با چهره های گرفته تلاش در عصبانی کردن و تنش آفرینی دارند بهترین استراتژی همین خویشتن داری و شکیبایی، روی خوش، لبخند و سلام است. این استراتژی ساده هزینه ای ندارد، اما منافع بسیار نه تنها در این دو هفته ی پیش رو بلکه برای آینده و زیست اجتماعی خواهد داشت. دو هفته در عرف سیاسی ایران ایامی طولانی است و مدیریت آن یک ضرورت. ما در اغاز راهیم و نیازمند تلاش دائمی تا روز سرنوشت. باید قدردان این اقبال مردمی با شکر خداوند، جدیت، شکیبایی، صمیمیت و روی خوش و لبخند باشیم.

صبح شنبه به تلویزیون می رویم. مهندس ضبط تلویزیونی برنامه ی شبکه ی چهار با حضور سه کارشناس را دارد.

پیامک : سوگند به لاله ها اگر برخیزیم، تقدبر به نام “موسوی” خواهد شد.

 

عکس روز/ خبرگزاری مهر

نشست خبری میرحسین موسوی با رسانه‌های خارجی

 
 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.