سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امضاهای نامه مجلس علیه هاشمی جعلی از آب در آمد...

امضاهای نامه مجلس علیه هاشمی جعلی از آب در آمد

چکیده :برخی از نمایندگان امضا‌کننده نامه «هاشمی، نیا» امضا‌هایشان را پس گرفتند، بعضی هم می‌گویند اصلا چنین نامه‌ای را امضا نکرده‌اند و امضایشان جعلی است....


برخی از نمایندگان امضا‌کننده نامه «هاشمی، نیا» امضا‌هایشان را پس گرفتند، بعضی هم می‌گویند اصلا چنین نامه‌ای را امضا نکرده‌اند و امضایشان جعلی است.

شنبه هفته گذشته خبرهایی مبنی بر وجود نامه‌ای با مضمون «هاشمی، نیا» به گوش ‌رسید. «بهار» فردای آن روز گزارشی منتشر کرد که در آن بعضی از نمایندگان که فراکسیون‌های مطبوعشان اکثریت مجلس را تشکیل می‌دهد، عنوان کردند به هیچ عنوان از نامه‌ حذف هاشمی حمایت نخواهند کرد، این نمایندگان مجلس معتقد بودند که اکثریت مجلس با چنین نگاهی مخالف است.

اما کار به اینجا ختم نشد و تهیه‌کنندگان نامه جواد کریمی قدوسی، حسین‌علی حاجی دلیگانی، روح‌الله حسینیان و حمید رسایی تمام عزمشان را جزم کردند تا یکی پس از دیگری امضا جمع کنند، لابد با خود فکر می‌کردند یک امضا هم بیشتر بهتر. حسین‌علی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با «بهار» عنوان کرد: به دلیل این‌که مواضع آیت‌الله هاشمی مخالف دیدگاه‌های امام‌خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است نمایندگان موافق حضور وی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نیستند. وی گفت: تا چهارشنبه (هفته گذشته) ۱۴۸‌امضا جمع شده و از این هم بیشتر می‌شود. او در پاسخ به این سوال که آیا امضاها را منتشر خواهید کرد، افزود: اگر لازم باشد حتما منتشر می‌کنیم.

شنبه پنجمین روز و آخرین روز ثبت‌نام‌ها آغاز شد ساعت به شش، پایان زمان قانونی ثبت‌نام‌ نزدیک می‌شد و خبری از هاشمی‌رفسنجانی نبود، شاید نمایندگان جمع‌آوری‌کننده امضای«هاشمی، نیا» بیشتر از همه خوشحال بودند و البته مضطرب. درنهایت اما هاشمی آمد و ثبت‌نام هم کرد، فردای آن روز بیانیه صادر کرد و حالا به دنبال تشکیل ستادهای انتخاباتی‌اش است و این یعنی فشارها بر هاشمی برای نیامدن جواب نداده است.

اتفاق دیروز اما از نوع خود جالب بود، این‌که تعدادی از امضا‌کنندگان نامه «هاشمی، نیا» اعلام کردند نامه‌ای که به آن‌ها داده شده تا امضا کنند اعتراض به مواضع اخیر هاشمی‌رفسنجانی درباره اسراییل بوده است نه نامه‌ای برای هشدار به حضور هاشمی در انتخابات ریاست‌جمهوری. هاشمی در سخنرانی چند روز پیشش گفته بود اگر اعراب به اسراییل حمله کنند ما هم به آن‌ها کمک می‌کنیم و موضع ما در مقابل رژیم اسراییل تدافعی است. بعضی از نمایندگان هم اعتراض کرده‌اند که اصلا چنین نامه‌ای را امضا نکرده‌اند.

به گزارش ایلنا عبدالکریم رجبی، جواد سعدون‌زاده و قاسم عزیزی به این نامه اعتراض کرده‌اند. عبدالکریم رجبی نماینده مینودشت در گفت‌وگو با ایلنا درباره امضای تعدادی از نمایندگان مجلس در راستای مخالفت با حضور هاشمی در صحنه انتخابات ریاست جمهوری گفت: متنی که برای امضا پیش نمایندگان آورده بودند با متنی که روی خروجی سایت‌ها قرار گرفته کاملا متفاوت است زیرا در متنی که دراختیار نمایندگان بود بیانیه چهار‌بندی بود که یک بند آن مربوط به افرادی بود که از ولایت‌فقیه پیروی نمی‌کردند و نام فردی در این بند ذکر نشده بود اما زمانی که این نامه منتشر شد متن کاملا تغییر پیدا کرد و یک بند نیز به آن اضافه کرده بودند که مبنی بر مخالفت نمایندگان با حضور هاشمی در صحنه انتخابات بوده است.

همچنین جواد سعدون‌زاده نماینده آبادان در مجلس با اعلام تذکری خطاب به هیات‌رییسه گفت: متاسفانه سوءاخلاقی از بعضی افراد در جلسه علنی سر زد که برخلاف اصل ۸ و ۲۳ قانون اساسی بود. وی افزود: در دو جلسه اخیر نامه‌ای در صحن علنی دست به دست شد در اعتراض به مواضع آقای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که بنده ضمن این‌که انتقاد محتوایی به ادبیات آن نامه داشتم آن نامه را امضا نکردم و متاسفانه دوستانی که این نامه را به خبرگزاری‌ها دادند و در بعضی سایت‌ها منعکس کردند نام من را هم به عنوان امضا‌کننده درج کردند که من این نامه را امضا نکردم و تکذیب می‌کنم.

قاسم عزیزی هم از امضاکنندگان نامه ۱۵۰ نفره گفت: تعداد امضاها امروز به‌طور قطع کاهش یافته و اصلاح می‌شود. عزیزی نماینده شازند در مجلس عنوان کرد: این نامه توسط آقای رسایی تهیه شده بود و قرار بود متن نامه علیه رژیم اشغالگر قدس باشد اما بعد از امضا مشخص شد که از این نامه بهره‌برداری سیاسی شده است و متن آن علیه آقای هاشمی‌رفسنجانی است. وی گفت با توجه به این موضوع تعداد امضاها کاهش خواهد یافت و بسیاری امضای خود را پس خواهند گرفت.

به گزارش مهر محمد قسیم عثمانی و جواد سعدون‌زاده که امضایشان زیر نامه «هاشمی، نیا» خورده است به این نامه اعتراض کرده‌اند.

محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در تذکری نسبت به آنچه وی تغییر نامه امضا شده در مجلس و نحوه انعکاس آن در رسانه‌ها نامید، انتقاد کرد. وی گفت: نامه‌ای که هم‌اکنون منتشر شده است با نامه‌ای که من امضا کرده‌ام تفاوت زیادی دارد. وی گفت: هرکسی با رهبری زاویه بگیرد ما زاویه بزرگتری با او خواهیم گرفت. نمایندگان ابزاری در دست سایرین نیستند. بهتر است برای هر نامه‌ای که امضا جمع می‌شود یک نسخه از آن به هیات‌رییسه مجلس ارائه شود.

جواد سعدون‌زاده نماینده آبادان نیز در تذکری گفت: تذکر من در انتقاد به محتوای نامه‌ای است که برای آقای هاشمی نوشته شده و انتقادم به ادبیات آن نامه است. وی افزود: البته آن نامه را امضا نکرده‌ام اما مصیبت بدتر از ادبیات نامه آن است که آن‌هایی که نامه را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند اسم بنده را جزو امضا‌کنندگان آورده‌اند. این در حالی است که من می‌دانم‌درصد شجاعت ما آن‌قدر بالاست که اگر امضا کرده باشیم بگوییم امضا کرده‌ایم.

وی گفت: این در حالی است که من آن نامه را امضا نکرده‌ام اما نام مرا جزو امضا‌کنندگان آورده‌اند و از همکاران خواست تا مراعات تقوای الهی را داشته باشند. وی گفت: اگر کسی کاری انجام می‌دهد بهتر است مسئولیت حقوقی و بازتاب اجتماعی آن را برعهده بگیرد. اما آنچه در خبرگزاری‌ها منتشر شده این است که متن تغییر کرده است.

این طور که پیش می‌رود باید منتظر ریزش امضا‌ها از نامه «هاشمی، نیا» بود. زیرا از قرار معلوم هم هاشمی آمده، هم بعضی از امضا‌ها تقلبی‌اند و هم نامه عوض شده است و بعضی رکب خورده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.