سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شورای شهر تهران به افزایش مشارکت زنان در مدیریت شهری رای نداد / مهدی چمران: نمی شود ...

شورای شهر تهران به افزایش مشارکت زنان در مدیریت شهری رای نداد / مهدی چمران: نمی شود زن ها چکمه بپوشند و به جوی آب بروند

چکیده :بر اساس این طرح قرار بود شهرداری تهران با توجه اهمیت کلیدی نقش زنان در جامعه موظف باشد قبل از ابلاغ این برنامه در عرصه مدیریت شهری هر سال 10 درصد از ظرفیت مدیریت شهری را به بانوان اختصاص دهد تا ظرف مدت 5 سال این ظرفیت به 50 درصد...


کلمه – گروه اجتماعی: در شرایطی که یکی از اصلی ترین مولفه های توسعه در کشورهای مختلف بر افزایش نقش عمومی زنان در مدیریت جامعه استوار شده است و در این باره طرح های مختلفی تحت عنوان “تبعیض مثبت” جهت جبران تضییع حق تاریخی زنان صورت می گیرد، شورای شهر تهران از رای دادن به یک برنامه مترقی در این باره خودداری کرد.

 به گزارش کلمه به نقل از خبرگزاری ها، تبصره 4 طرحی که امروز در شورا بررسی شد با عنوان “برنامه جامع آموزش، توانمندسازی و سازماندهی زنان برای مشارکت در حفظ و ارتقاء مدیریت سلامت و محیط زیست شهری”، مقرر داشت تا “شهرداری تهران با توجه اهمیت کلیدی نقش زنان در جامعه موظف باشد قبل از ابلاغ این برنامه در عرصه مدیریت شهری هر سال 10 درصد از ظرفیت مدیریت شهری را به بانوان اختصاص دهد تا ظرف مدت 5 سال این ظرفیت به 50 درصد برسد.”

 این طرح که به خصوص با تلاش معصومه ابتکار در شواری شهر پی گیری می شد، با مخالفت تند مهدی چمران، رئیس این شورا مواجه شد. خبرگزاری ها گزارش دادند که چمران در برابر این پیشنهاد با بیان اینکه “این طرح فمینیستی و جنسیت گراست و نمی‌توان آن را قبول کرد”. اظهار داشت: این کارها شوخی نیست ؛ مگر می شود زنان چکمه بپوشند و در حوزه خدمات شهری در جوی‌ها راه بروند. باید این بند این گونه اصلاح شود که هر جا ظرفیت هست از زنان توانمند استفاده شود.

 وی ادامه داد: قانونی کردن ۵۰ درصد مدیران و مسئولان شهرداری تهران برای زنان قانون تحمیلی است و منطقی نیست. من این نگاه کاملا فمینیستی را قبول ندارم.

 ایلنا گراش داد: معصومه ابتکار در مقابل تصریح كرد: فردا روز زن است بهتر است با نگاه بهتری به وضعیت زنان با توجه به تخصص و تحصیلات آن‌ها داشته باشیم كه مهدی چمران بلافاصله در پاسخ به وی گفت: این دلیل نمی‌شود که ما نگاه منطقی به این طرح نداشته باشیم. یک زن در حوزه مدیریت شهری چگونه می‌تواند چکمه بپوشد و داخل جوی آب که در آن لجن و گل و لای است، برود؟

 خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر نیز با انتقاد از این تبصره در این طرح اعلام کرد: من مخالف واگذاری مسئولیت به زنان نیستم اما این موضوع که هر ساله ۱۰ درصد به مدیران شهری زن شود منطقی نیست و پیشنهاد می‌کنم که از ظرفیت بانوان بر اساس توانمندی‌هایشان در بخش سلامت و محیط زیست استفاده شود و نگاه جنسیت گرا از آن حذف شود.

 معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر نیز در ادامه با بیان اینکه گویا آقای دانشجو از افزایش ۵۰ درصدی زنان در مدیریت شهری نگران هستند گفت: در قران و احادیث به فرصت برابر میان زن و مرد تاکید شده و این اصل در قانون اساسی نیز محقق شده است.

 دانشجو در واکنش به اظهار نظر ابتکار گفت: من نگران افزایش ۵۰ درصدی مدیران شهری نیستم.

 ابتکار دوباره به صحبت‌های خود ادامه داد و گفت: زنان در عرصه‌های مختلف در سال‌های گذشته حضور داشتند و نشان دادند که توانمندند اما بهتر است در عرصه مدیریت شهری سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که از زنان استفاده بیشتری شود.

 در این هنگام چمران مانع از ادامه صحبت ابتکار شد و دلیل خود را اینگونه عنوان کرد: چیز جدیدی نمی‌گویید در قران این مباحث مطرح شده است اما منطقی نیست که در ۵ سال آینده ۵۰ درصد مدیران شهری زن شوند.

 ابتکار نیز در پاسخ به چمران گفت: در کشور ما به ویژه در شهر تهران زنان توانمند و تحصیل کرده کم نداریم و بهتر است از ظرفیت آن‌ها در چارچوب قانون استفاده شود.

 مهدی چمران در پاسخ به ابتکار صراحتا اعلام کرد: تعیین ۵۰ درصد همه چیز را به هم می‌ریزد.

 علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای شهر نیز در این رابطه گفت: من که جرات نمی‌کنم نظری خلاف نظر زنان بگویم اما پیشنهاد می‌کنم درصد نگذاریم و ملاک را بر اساس شایسته سالاری داشته باشیم.

 وی با بیان اینکه در کنکور زنان بیش از مردان حضور دارند اعلام کرد: در قوانین استخدامی و منابع انسانی نیز تبعیض جنسیتی وجود ندارد و اگر زنی شایستگی لازم را داشته باشد مسئولیت به آن واگذار می‌شود از سویی قطعا به این طرح در فرمانداری اشكال وارد می‌کنند. ما در سازمان ورزش شهرداری تهران مسئول قوی از جنس زن کم نداریم.

 خسرو دانشجو در ادامه خطاب به ابتکار گفت: من مخالفتی با حضور زنان ندارم اما گویا به دلیل نزدیک شدن انتخابات دوستان از تریبون اینجا استفاده می‌کنند تا به بحث انتخاباتی خود برسند. این تبصره مغایرت قانونی دارد و نگاه جنسیتی دارد.

 وی ادامه داد: من هیچ نگرانی ندارم چرا که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها در اختیار زنان است. باز هم تاکید می‌کنم باید تبصره ۴ این طرح اصلاح شود.

 حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر در این باره گفت: این طرح با خلط مبحث مواجه شده است بهتر است کار به صورت کار‌شناسی مطرح شود نمی‌خواهیم به زنان صدقه بدهیم هم اکنون برخی شهرداران نواحی، زن هستند و در کف خیابان بدون هیچ وقفه‌ای کار می‌کنند. من مخالف حضور زن‌ها نیستم.

 وی ادامه داد: اما اینکه ۵۰ درصد مدیران شهری در ۵ سال آینده زن باشد خلاف قانون است.

 وی با اشاره به اینکه باید سیاست انتخاب زنان در مدیریت شهری بر اساس تخصص و کارآمدی باشد، گفت: هر مردی به سه زن و هر زنی به سه مرد علاقه دارد. زن به پدر، برادر و شوهر و مردان نیز به همسر، خواهر و مادر خود علاقه دارند وصراحتا می‌گویم که آقای دانشجو نیز به زنان علاقه‌مندند. من با خط کشی موافق نیستم باید فضا برای حضور زنان کار‌شناسی باشد.

 مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این باره گفت: علوم انسانی همواره با چالش همراه است و این طرح در کمیسیون فارغ از نگاه جنسیتی وبا نگاه مثبت به توانمندی زنان تصویب شده است.

 معصومه ابتکار خطاب به چمران گفت: تهیه این طرح بر اساس شاخصه‌ها و خلا‌ءهایی که وجود داشت صورت گرفته است و با مطرح کردن آن انتظار داریم از توانمندی زنان به ویژه در عرصه محیط زیست و سلامت به خوبی استفاده شود.

 مهدی چمران نیز گفت: ما علاقه شدید به زنان داریم اما نباید مسیر غلط قانونی را طی کنیم.

 رسول خادم نیز در این باره گفت: هم اکنون یک چهارم کارکنان شهرداری تهران زن هستند و ما ۴ سال پیشس برنامه جامع و کاملی برای حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی مصوب کردیم.

 در پایان با اصلاح تبصره‌های این طرح، طرح الزام شهرداری برای توانمندی زنان با حذف تبصره چهارم به تصویب رسید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.