سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه سندیکای شرکت واحد به مناسبت روز جهانی کارگر؛ اخراج یکی از رانندگان عضو سندی...

بیانیه سندیکای شرکت واحد به مناسبت روز جهانی کارگر؛ اخراج یکی از رانندگان عضو سندیکا

چکیده :با رای هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شمال غرب تهران یکی از رانندگان شرکت واحد تهران و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه از کار اخراج شد. با این اخراج تعداد کارگران اخراجی اعضای این سندیکا به سه نفر در ماه های اخیر رسیده است....


کلمه – گروه کارگری: با رای هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شمال غرب تهران یکی از رانندگان شرکت واحد تهران و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه از کار اخراج شد. با این اخراج تعداد کارگران اخراجی اعضای این سندیکا به سه نفر در ماه های اخیر رسیده است.

به گزارش ایلنا، «حسن سعیدی» از رانندگان شرکت واحد تهران که ۱۳ سال سابقه کار در این شرکت را دارد، در حالی با رای هیت حل اختلاف اداره كار اخراج شد که تمامی سه عضو گروه کارگری هیات حل اختلاف با اخراج وی مخالف بودند.

صدور این حکم اخراج درحالی است که چندی پیش دو نفر دیگر از کارگران شرکت واحد به نامهای «وحید فریدونی» و «ناصر محرم‌زاده» نیز با حکم هیات حل اختلاف به ترتیب پس از ۹ و ۱۴ سال کار در این مجوعه از کار اخراج شده‌ بودند.

بنابر ادعای سعیدی دلیل اخراج او و فریدونی حضور در اجتماعی بود که پاییز سال گذشته از سوی گروهی از کارگران شرکت واحد به منظور پیگیری وعده مسئولان شهرداری در خصوص افزایش مزایای نقدی کارگران این شرکت در مقابل ساختمان شهرداری برگزار شد.

وی بابیان اینکه حکم اخراج ناصر محرم‌زاده نیز به دلیل انجام فعالیت‌های صنفی پیشتر صادر شده بود، افزود: هرچند پس از این اجتماع مطالبات مربوط به دستمزد و حق مسكن کارگران شرکت واحد طبق مصوبه شورای شهر افزایش یافت اما مسئولان شرکت واحد او و دیگر همکارش را از کار تعلیق کردند.

به گفته این راننده شركت واحد، هیات حل اختلاف به استناد نظر موافق و مثبت کمیته انظباطی و شورای اسلامی کار شرکت واحد، اخراج وی و دیگر همکارش را تایید کرده است.

سعیدی در عین حال با یادآوری اینکه در سالهای گذشته وی به اتفاق دیگر همکاران اخراجی‌اش در مراجع تشخیص و حل اختلاف وظیفه دفاع از حقوق کارگران را برعهده داشته‌اند، گفت: بعید و دور از ذهن است که یک کارگر با وجود آشنایی با قوانین مرتکب چنان تخلف بزرگی بشود که شورای اسلامی کار و کمیته انظباطی به عنوان نهادهای مدافع كارگران، اینگونه با اخراج او موافقت کنند.

سعیدی همچنین از نحوه رسیدگی این پرونده در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف اداره کار انتقاد کرد و گفت: در نحوه روند تشکیل جلسات هیات‌حل اختلاف، حضور الزامی تمامی اعضا و اتخاذ تصمیمات از برخی جهات مغایر با قانون بود و باعث اجحاف حقوق قانونی ما شد.

وی درعین حال گفت: از آنجا که ما معتقدیم که هیچ تخلفی انجام نداده‌ایم نسبت به رای صادره اعتراض کرده و از طریق مراجع قانونی برای بازگشت به کار خود اقدام خواهیم کرد.

اظهارات شركت واحد

در پی طرح این ادعا ایلنا در تماس با مسئولان شرکت واحد تلاش کرد تا صحت این ماجرار را جویا شود. احمدی از مسئولان روابط عمومی شرکت واحد با بیان اینکه در این شرکت هیچ کارگری بی‌دلیل اخراج نشده است گفت: افرادی که مدعی هستند اخراج شده‌اند، در تشکلی غیر قانونی به نام سندیکا فعالیت دارند.

وی با یادآوری اینکه مطابق قانون کار هیچ تشکلی به نام سندیکا اجازه فعالیت ندارد، گفت: بنابراین چه در محیط‌های کار و چه در فضای رسانه‌ای مدیران نمی‌توانند چنین نهادی را به رسمیت شناخته و در قبال آن‌ها پاسخگو باشند.

در عین حال این مقام مسئول در شرکت واحد تاکید کرد که طبق قانون مدیران مسئول این شرکت خود را در قبال پاسخگویی به نهادهای قانونی متعهد و موظف می‌دانند.احمدی بابیان اینکه بطور کلی ایجاد و عضویت در تشکل غیرقانونی که باعث ایجاد تنش در محیط کار می‌شود برخورد قانونی می‌طلبد، گفت: در شرکت واحد با این افراد هیچ برخورد غیر قانونی صورت نگرفته و هیچ کسی اخراج نشده است. ترک کار کسانی که مدعی احجاف حقوق خود هستند با رای کمیته انظباطی، تشخیص اداره کار و یا از طریق طرح‌های انگیزشی صورت گرفته است.

به گزارش کلمه، اظهارات این مقام مسئول در حالی صورت می گیرد که سلطه نظارت استصوابی دولت سالهاست که مانع از سازمان یابی کارگران به شکل مستقل می شود و نحوه این سازمان یابی بر اساس آئین نامه سه تشکل رسمی کارگری، شورای اسلامی کار، انجمن صنفی و نماینده کارگران، به گونه ای است که کارگرانی که قصد شرکت در انتخابات برای عضویت در این تشکل ها را دارند باید توسط هیات سه نفره ای تائید صلاحیت شوند که دو نفر از اعضای این هیات از سوی دولت تعیین می شود و یک نفر هم از سوی مجمع عمومی کارگران. شرایط نامزدی نیز به گونه ای است که دست نمایندگان دولت را برای ممانعت از ورود فعالان کارگری پی گیر در احقاق حقوق کارگران به مرحله انتخابات این تشکل های کارگری رسمی باز می گذارد. لذا کارگران برای احقاق حقوق شان چاره ای به جزء سازمان یابی در سندیکاها و تشکل های مستفل ندارند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه یکی از همین تشکل های کارگری مستقل است که در سال ۱۳۴۷ تاسیس شد و بعد از وقفه ای طولانی در سالهای دهه شصت و هفتاد که حاکمیت مانع از فعالیت آنها شده بود، در سال ۱۳۸۴ بازگشایی شد.

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد به مناسبت روز جهانی کارگر‎

صبح امروز سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه با صدور بیانیه ای ضمن تبریک روز جهانی کارگر به همه کارگران و زحمتشکان خواسته ها و اعتراضات خود را اعلام کردند.

این سندیکای کارگری تا کید کرد که “در صورت عدم رسیدگی عادلانه به خواست‌هایش توسط مسئولان داخل کشور، با همکاری سندیکا‌ها و اتحادیه‌های جهانی و به استناد حقوق بین الملی کارگری شکایت‌های خود را در نشست سالانه سازمان جهانی کار مطرح و از طریق ارگان‌های این سازمان پی گیری و احقاق حق نماید.”

متن کامل این بیانیه به نقل از تارنمای این سندیکا به شرح ذیل است:

زنده باد جنبش اول ماه مه، زنده باد جنبش دادخواهی کارگری

اول ماه مه، روز جهانی کارگر، که به پاسداشت یاد و خاطره تابناک کارگرانی که در حمله پلیس شیکاگوبه تظاهرات حق طلبانه کارگری حدود یکصدو بیست سال پیش کشته شدند، و از این روی از سوی اتحادیه‌ها و سازمان‌های جهانی کارگری آن دوران به عنوان نماد اتحاد و همبستگی جنبش گسترده و دیر پای دادخواهی کارگران جهان پایه گذاری شده است. بر همهٔ کارگران وزحمتکشان و همکاران شریف گرامی باد.

به مناسبت روز جهانی کارگر سندیکا‌ها و اتحادیه‌ها و سازمانهای کارگری در کشورهای مختلف تلاش می‌کنند توجه وسیع افکار عمومی و رسانه‌ها را به دادخواهی کارگری افزایش داده و بر خلاف مراسم تبلیغاتی حکومتی و دولتی، بی‌عدالتی‌های اجتماعی را افشاء و به صورت اعتصاب، راه پیمایی، تجمع اعتراضی، گرد همایی، سرود خوانی، اطلاعیه و دیگر روش‌ها، اعتراضات خود را اعلام و حقوق خود را طلب می‌نما یند. و درهمین این راستا ازعموم کارگران ایران دعوت می‌شود سازمانهای سندیکائی خود را ایجاد و در چنین روزهائی اعتراضات و خواست‌های خود را به مسئولان اعلام نمایند.

با اینکه تاریخ بزرگداشت اول ماه مه در ایران حدود صد سال سابقه دارد، اما متاسفانه به علت سرکوب‌های پلیسی، امنیتی و کارشکنی‌های دولتی و بر خلاف ادعاهای گوش خراش مسئولان در حمایت از کارگر و همچنین همگانی نبودن تعطیلی روز جهانی کارگر، تا کنون بزرگداشتی شایستهٔ مقام میلیون‌ها کارگرو زحمت کش ایرانی در اول ماه مه برگزار نشده است. البته با وجود همهٔ این مشکلات و موانع گوناگون، سندیکای کارگران شرکت واحد همواره با سخت کوشی و همدلی و اتحاد و پذیرش خطرات به سهم خود این روز را گرامی داشته است.

سندیکای کارگران شرکت واحد همانند دیگر سندیکا‌های کارگری جهان که خواسته‌ها و اعتراضات خود را در چنین روزی اعلام می‌کنند، بخشی از مهم‌ترین خواسته‌های خود را بدین شرح اعلام می‌نماید.

۱- آزادی فوری و بی‌قید شرط آقای رضا شهابی راننده زحمت کش شرکت واحد و عضو هیئت مدیره سندیکا از زندان و درمان وی تا سلامتی کامل و بازگشت بکار و پرداخت همهٔ حق و حقوق معوقه ایشان از تاریخ بازداشت.

۲- بازگشت بکار فوری رانندگان زحمت کش شرکت واحد آقایان حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرم‌زاده، که به علت پی گیری حقوق همکاران خود در سال گذشته باپرونده سازی و اعمال روش‌های غیر قانونی از کار معلق شده و هم اکنون در شرایط سخت اقتصادی بسر می‌برند.

۳ – رعایت شاَن و منزلت انسانی کارگران و پایان بخشیدن به رفتارهای غیر قانونی پلیسی امنیتی علیه فعالیت سندیکائی کارگران و آزادی همهٔ زندانیان مدافع و فعال حقوق کارگری.

۴ – تامین امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج کارگران به ویژه فعالان حقوق کارگری و لغو قرادادهای سفید امضاء و موقت کارگری.

۵- تجدید نظر در حداقل دستمزد سال ۹۲ متناسب با گرانی کمر شکن و تورم روز افزون، و تامین معاش خانواده در حد استانداردهای یک زندگی انسانی متناسب با نیازهای خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت وآموزش وپرورش.

۶ – جلوگیری از کار کودکان به ویژه در امور خدمات جمع آوری و باز یافت زباله توسط باندهای خلاف کار و سازمانهای خدماتی شهرداری که روزبروز در حال گسترش است.

۷- پایان بخشیدن به تمامی بی‌عدالتی‌های مخالف حقوق انسانی و اجرای بی‌کم و کاست حقوق مردمی که ازسوی سازمان‌ها و نهادهای بین الملی و جوامع حقوق بشری به رسمیت شناخته شده و رعایت آن‌ها از وظایف حکومتگران می‌باشد.

در پایان یادآورمی شود سندیکای کارگران شرکت واحد حق خود می‌داند که در صورت عدم رسیدگی عادلانه به خواست‌هایش توسط مسئولان داخل کشور، با همکاری سندیکا‌ها و اتحادیه‌های جهانی و به استناد حقوق بین الملی کارگری شکایت‌های خود را در نشست سالانه سازمان جهانی کار مطرح و از طریق ارگان‌های این سازمان پی گیری و احقاق حق نماید.

با آرزوی گسترش عدالت آزادی و صلح جهانی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اردیبهشت ۹۲


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.