سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش فشارها بر فعالان کارگری در آستانه روز کارگر؛ احضار خلیل کریمی در سنندج...

افزایش فشارها بر فعالان کارگری در آستانه روز کارگر؛ احضار خلیل کریمی در سنندج

چکیده :خلیل کریمی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران صبح روز یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه احضار، بازجویی و بلافاصله برایش در دادگاه انقلاب سنندج پرونده سازی شد. مامورین امنیتی تلاش کردند با وارد کردن اتهامات واهی به او و غیر قانونی خواندن اتحادیه آزاد کارگران ایران، خلیل کریمی را وادار به استعفا از اتحادیه کنند....


کلمه – گروه کارگری: هفته کارگر آغاز شده است و دستگاه های تبلیغاتی حاکمیت قانون گریز با سر و صدای کر کننده از مقام والای کارگران هر روز تحت عنوانی متفاوت «تقدیر» می کند. در صدر حاکمیت، رهبری نیز به سهم خود در ديداری كه روز شنبه هفتم اردیبهشت به مناسبت هفته كارگر برگزار شد “مهمترين ويژگي طبقه كارگر را مايه گذاشتن از جسم و جان خود براي پيشرفت و آسايش كشور» دانست؛ سخنانی که به خوبی نشان می دهد نگاه ایشان چگونه باعث مالکیت عظیم دولت و حاکمیت، به خصوص بازوی نظامی آن، بر اکثریت قریب به اتفاق مراکز تولیدی مادر کشور که به شیوه‌های “فراقانونی” اداره می شوند شده است.

دقیقا با همین ذهنیت است که دولت مورد تایید ایشان با زیر پا گذاشتن قانون کار با صدور مصوبه مزدی که بیش از یک میلیون تومان زیر خط فقر است ارگان “شورای عالی‌ کار” را تبدیل به مضحکه ای بیش نمی کند و در تداوم این قانون گریزی ها با ممنوعیت شکل یابی نهادهای مستقل سندیکایی و ممانعت از حق قانونی‌ تجمع و راهپیمایی، قانون اساسی‌ را نقض می‌کند؛ و دقیقا به همین دلیل است که نهادهای اطلاعاتی‌ و فشار حاکمیت با نزدیک شدن روز جهانی‌ کارگر به زور بازداشت و حبس غیر قانونی‌ و ایجاد رعب و وحشت می خواهند مانع از حق طلبی کارگران و نمایندگان راستین آنان شوند؛ فعالان کارگری که احقاق حقوق قانونی خود را جز در شکل‌گیری سندیکای مستقل و به رسمیت شناخته شدن اصول و حقوق بنیادین کار نمی‌بینند.

درهمین راستا خلیل کریمی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران صبح روز یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه احضار، بازجویی و بلافاصله برایش در دادگاه انقلاب سنندج پرونده سازی شد.

به گزارش تارنمای اتحادیه آزاد کارگران ایران به دنبال دریافت احضاریه کتبی اداره اطلاعات سنندج در روز شنبه هفتم اردیبهشت ماه، خلیل کریمی عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران از ساعت ۸ صبح یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه از سوی چندین مامور امنیتی در این اداره مورد بازجویی قرار گرفت. در این بازجویی ها مامورین امنیتی با اعلام اینکه وی در حال هماهنگی برای برگزاری مراسم اول ماه مه در شهر سنندج است، تلاش کردند با وارد کردن اتهامات واهی به او و غیر قانونی خواندن اتحادیه آزاد کارگران ایران، خلیل کریمی را وادار به استعفا از اتحادیه کنند. که خلیل کریمی با تاکید بر قانونی بودن اتحادیه آزاد کارگران ایران و عدم استعفایش از آن، بر حق کارگران جهت برگزاری مراسم اول ماه مه تاکید کرده است.

به دنبال این بازجوئی ها، ساعت ۱۲:۳۰ ظهر خلیل کریمی توسط مامورین امنیتی به شعبه چهار دادیاری دادگاه انقلاب سنندج منتقل و همانجا برای وی پرونده ای تشکیل شد و در ادامه به او ابلاغ شد که  روز دوشنبه نهم اردیبهشت راس ساعت ۹ صبح جهت محاکمه در این شعبه دادگاه حاضر شود. و به این ترتیب خلیل کریمی در یک روز احضار، بازجویی و بلافاصله برایش در دادگاه انقلاب سنندج پرونده سازی شد و بنا شد ۲۰ ساعت پس از تشکیل پرونده مورد محاکمه قرار گیرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در گزارش خود با تاکید بر اینکه «چنین برخورد عاجلی با کارگران معترضی که هیچ جرمی جز دفاع از حقوق انسانی شان مرتکب نشده اند نشان از دستپاچگی دشمنان طبقه کارگر در برخورد به خواستها و مطالبات کارگران و حق مسلم آنان برای برپایی مراسم روز جهانی کارگر دارد»، در تایید آن به ناکارآیی همین سیستم در برخورد با اختلاس و فساد اقتصادی چنین اشاره کرده است: «وگرنه در این مملکت احضار و بازداشت و بازجویی و محاکمه بزرگترین اختلاس گران مالی و یا پرونده های ریزتر اینگونه فسادها و سایر ناهنجاریهای اجتماعی تا ماهها به دراز میکشد اما آنجا که پای کارگر و حق خواهی اش در میان است مامورین امنیتی ثانیه ای را نیز از دست نمیدهند و ماموریت خود را با سرعتی بالا و باور نکردنی به سرانجام میرسانند!»

این اتحادیه در ادامه تاکید می کند: «اما و بدون تردید اینگونه برخوردها با کارگران معترض و اعضای تشکلهای مستقل کارگری نه تنها قادر نخواهد شد مانعی در برابر حق خواهی میلیونها کارگر ایجاد کند بلکه جایگاه جنبش کارگری ایران را به مثابه اصیل ترین و مهم ترین جنبش حق خواهی مردم ایران بیش از پیش تثبیت خواهد کرد و بر عمق و دامنه ی نفرت و انزجار کارگران از وضعیت موجود خواهد افزود.»

از سوی دیگر به گزارش تارنمای کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، تداوم بازداشت غالب حسینی و علی آزادی فعالان کارگری و از اعضای کمیته ی هماهنگی که هر دو با اتهامات واهی در نیمه دوم اسفند ماه ۱۳۹۱ بازداشت و در حبس نگاه داشته شده اند، و عدم پاسخگویی مشخص از جانب مسئولین مربوطه نگرانی خانواده ها و دوستان آنان را نسبت به وضعیت نامشخص و همچنین وضعیت سلامتی آنان تشدید کرده است.

لازم به ذکر است که بازجویی این دو فعال کارگری به پایان رسیده و مسئولین اداره اطلاعات از ارجاع پرونده آنان به مراجع قضایی سرباز زده ؛ و از پاسخگویی لازم و قانونی به خانواده های آنان خودداری می نمایند. مسئولین امنیتی با شدیدترین و اهانت آمیزترین وجه ممکن با خانواده ها برخورد نموده و مراجع قضایی، خصوصن قاضی مربوطه با توجه به هماهنگی اداره ی اطلاعات با آنان مدام خانواده ها را تهدید به بازداشت کرده و پی گیری خانواده ها نسبت به وضعیت نامعلوم عزیزان خود را شایسته ی اشد برخورد و مجازات می داند


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.