سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تبریک به معمار بنای اخلاق و فرهنگ...

تبریک به معمار بنای اخلاق و فرهنگ

چکیده :به گمانم میرحسین ما با علم بر خرد معماری خود و تکیه بر همین فهم و ادراک از روزگاری پر از دروغ و نیرنگ به جوانان این خاک هویت بخشید تا بنای اخلاق را با خشت های راستی، پاکی، و خوبی بنا نهند و ما همچنان که میر خود را در حصر داریم هر روز و علی الخصوص امروز که به حق به پاس انسان های شایسته روز معمار است با او عهد می کنیم که ما بنای اخلاق را محکم تر از همیشه می سازیم و برای آیندگان پاس می داریم، حتی اگر این درستی و خوبی بدست ما صورت نپذیرد....


کلمه- فاطمه عرب سرخی:

چهار سال پیش دغدغه بزرگ ملت ایران حیات سیاسی کشور بود و گویی همه فعالان سیاسی و اجتماعی برای برون رفت از یک گرداب سیاسی تلاش می‌کردند و به دنبال یک گزینه جدید در سیاست ورزی کشور بودند. او می‌توانست یک سیاستمدار بزرگ، یک روحانی خوش نام، یک مرد اقتصادی و یا یک مدیر تکنوکرات باشد اما خروجی این تصمیم دسته جمعی و این اعتماد عمومی از قضا معماری با سابقه بود. معماری که بناهای ساخته شده توسط او برای همه نسل‌ها تبدیل به نوستالژی شده است.

ساختمان مسجد الجواد در میدان هفت تیر و بنای یادبود شهدای هفتم تیر از شاهکارهای این معماربزرگ است که پیوند او را با شهدای هفتم تیر سال شصت بازگو می‌کند. او در سال هشتاد وهشت به نسل جوان ایران نشان داد آنچه در سیاست مهم نیست سیاست است. او اخلاق مداری را در عمل به عرصه سیاسی ایران آورد و اکنون چهار سال است که بر‌‌ همان عهد پیشن ایستاده است.

حال پس از همه هزینه‌هایی که میر حسین موسوی و همفکرانش در طول این سال‌ها با ایستادن بر آرمان‌هایشان پرداختند، جوانان ایران یک نام را هرگز فراموش نمی‌کنند «مهندس میرحسین موسوی» مهندسی که بیش و پیش از آنکه یک سیاستمدار در تعریف متداول کلمه باشد یک اخلاق مدار بود و معمار زندگی اخلاقی برای ایرانیان بود و بر همه عهد‌هایش با مردم ایستاده و خودش، یارانش و خانواده‌اش تاوان آن را می‌پردازند.

امروز سوم اردیبهشت مصادف با بزرگداشت شیخ بهایی و روز “معمار” است. بزرگداشت هویت، فرهنگ و هنر.

استادی می گفت: مهم نیست شما کار معماری می کنید یا نه. تحصیل در معماری یک فهم و ادراک عمومی در مورد زیبایی های زندگی و محیط، همچنین آگاهی از جامعه، فرهنگ و نهادهای آن ایجاد می کند که برای هر انسانی در هر شغل و کاری می تواند مفید باشد.

به گمانم میرحسین ما با علم بر خرد معماری خود و تکیه بر همین فهم و ادراک از روزگاری پر از دروغ و نیرنگ به جوانان این خاک هویت بخشید تا بنای اخلاق را با خشت های راستی، پاکی، و خوبی بنا نهند و ما همچنان که میر خود را در حصر داریم هر روز و علی الخصوص امروز که به حق به پاس انسان های شایسته روز معمار است با او عهد می کنیم که ما بنای اخلاق را محکم تر از همیشه می سازیم و برای آیندگان پاس می داریم، حتی اگر این درستی و خوبی بدست ما صورت نپذیرد.

امروز سوم اردیبهشت روز معمار است و کدام معماری در کشور است که به اندازه مهندس میرحسین موسوی برای اعتلای ایران کوشیده باشد. می‌خواستیم امروز را به مهندس موسوی عزیز تبریک بگوییم چرا که امروز روز مهندس موسوی هم هست. اما کیست که نداند برای ما همه روز‌ها ی سال روز بزرگ داشت مهندس آرمان های ماست.

معمار همان است که از عشق بنا ساخت

باقی همه طراحی غفلت بود و هندسه درد

رواق هنر -1388

افتتاح نگارخانه ملي ايران و نگارخانه خيال شرقي-1384


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.