سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درآمد نفتی در هشت سال گذشته معادل 20 هزار تن طلاست / دولت میرحسین موسوی کمترین درآم...

درآمد نفتی در هشت سال گذشته معادل 20 هزار تن طلاست / دولت میرحسین موسوی کمترین درآمد ارزی

چکیده : در بین دولت های فعال طی سالهای مورد اشاره کمترین میزان درآمد طلایی نفت به دولت های سوم و چهارم باز می گردد که سکانداران اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس بودند. درآمدهای نفتی کشور طی سالهای 60 تا 67 معادل 8088 تن طلا بوده است. مقایسه میزان درآمد حاصل از نفت و بررسی آمار وضعیت اقتصادی جامعه نشانگر این واقعیت است که با همه کمبودهای موجود، دولت میرحسین موسوی در مهار تورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم حتی در شرایط جنگی موفق عمل کرده بود....


کلمه- گروه خبر: درآمدهای نفتی دولت های نهم و دهم معادل 20 هزار تن طلا بوده که گویای بالاترین توان اقتصادی دولت های پس از انقلاب است. در حالی که دولت میرحسین موسوی در زمان جنگ با پایین ترین درآمد ارزی حاصل از فروش نفت معادل هشت تن طلا کشور را اداره می کرده است.

میرحسین موسوی نخست وزیر دولت های سوم و چهارم از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ بود که توانست با موفقیت کشور را از بحران جنگ عبور دهد.

تمام دوران نخست وزیری میرحسین موسوی همزمان با جنگ ایران و عراق بود و این نخست وزیر جنگ توانست با سیاست‌های انقباضی و توزیع کالاهای اساسی با کوپن از تاثیرات منفی اقتصاد جنگی بکاهد. سیاستی که این روزها مورد انتقاد برخی قرار گرفته است.

مقایسه میزان درآمد حاصل از نفت و بررسی آمار وضعیت اقتصادی جامعه نشانگر این واقعیت است که با همه کمبودهای موجود، دولت میرحسین موسوی در مهار تورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم حتی در شرایط جنگی موفق عمل کرده بود.

سرداررحیم صفوی یک ماه پیش از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری در خصوص موفقیت دوران نخست وزیری موسوی گفته بود: دولت زمان جنگ مشکلات اقتصادی را حل کرد در آن دوره با حجم بمباران‌ها حتی نمی‌گذاشتند ما نفت صادر کنیم و قیمت نفت ایران را به دو دلار رساندند به گونه‌ای که درآمد سالیانه ما سه میلیارد دلار شد و ما با سه میلیارد دلار در سال هم معیشت مردم تامین می‌شد و هم اینکه جنگ را اداره می‌کردیم.

اما اینک درآمد ارزی کشور به بالاترین رقم خود در تاریخ رسیده است. دولت نهم و دهم نه تنها به وعده های اقتصادی خود عمل نکرده است بلکه حامیانش نیز در برابر این پرسش قرار گرفته اند که او با ۷۰۰ میلیارد دلاری در طول هفت سال گذشته در دست دولت بوده چه کرده است؟

زمانی که بحث مقایسه درآمد دولت های گوناگون به میان می آید به دلیل آنکه میزان درآمدها بر مبنای قیمت های جاری مورد محاسبه قرار می گیرد ناچار برای مقایسه دقیق توان اقتصادی حاصل از این درآمدها یا باید بر مبنای قیمت ثابت این درآمدها را تعدیل و مقایسه کرد؛ یا براساس یک کالای شاخص معادل سازی انجام گیرد.

در روش دوم معمولا مبنای مقایسه طلاست. با توجه به آنکه مبنای ارزش اقتصادی بدون خدشه محسوب شده و کالایی جهانی است. در ساختار پولی بین المللی اگر چه دلار به عنوان پول بین المللی مبنای مبادلات است ولی زمانی که قیمت طلا در بازار کاهش یا افزایش می یابد به اینگونه استدلال می شود که افزایش قیمت طلا ناشی از کاهش توان اقتصادی دلاراست، کاهش قیمت طلا نیز به افزایش توان پشتوانه دلار یا همان اقتصاد آمریکا تفسیر می شود. بر همین اساس می توان گفت در این گزاره ها طلا یک مبنای ثابت ارزش محسوب شده و نوسان در ارزش ارزی مانند دلار شکل می گیرد.

به گزارش خبر آنلاین، با توجه به این وضعیت اگر برمبنای قیمت روز طلا طی سالهای 60 تا 91 میزان درآمدهای نفتی را به طلا معادل سازی کنیم، درآمدهای نفتی کشور به طور متوسط معادل 1796 تن طلا در سال بوده است. بالاترین میزان معادل طلایی در سال 86 بوده است که 82 میلیارد درآمد نفتی کشور به نرخ روز معادل 3650 تن طلا بوده و کمترین میزان در سال 64 بوده است که 6 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور ارزی معادل 433 تن طلا داشته است.

در بین دولت های فعال طی سالهای مورد اشاره کمترین میزان درآمد طلایی نفت به دولت های سوم و چهارم باز می گردد که سکانداران اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس بودند. درآمدهای نفتی کشور طی سالهای 60 تا 67 معادل 8088 تن طلا بوده است.

در مقابل بیشترین درآمد طلایی نفت در سالهای 84 تا 91 بوده است. یعنی دوران فعالیت دولت های نهم و دهم که در این دوره معادل طلایی درآمدهای سالانه نفتی کشور به رقمی معادل 2500 دلار رسیده و سر جمع آن رقمی معادل 19996 تن بوده است. البته در رتبه دوم دولت اطلاحات قرار دارد که معادل طلایی درآمدهای نفتی دوره اصلاحات تنها 300 تن کمتر از دولت های نهم و دهم بوده است.

به این ترتیب می توان با یک مبنای ثابت توان اقتصادی حاصل از صادرات نفت کشور را در دوره فعالیت هر یک از دولت ها رتبه بندی کرد و بر همین اساس دستاوردهای اقتصادی هر یک از دولت ها با همین معیار قابل مقایسه است. آیا دستاوردهای دولتهایی که بیشترین توان اقتصادی را در اختیار داشته اند با دستاوردهایی که در کارنامه شان ثبت شده تناسب دارد؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.