سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات، یک تا 13 فروردین 1388/ میرحسین: اصلاح‌طلبی هستم که اصول را گم نمی‌ک...
» تاکید بر انتشار شفاف و عمومی اطلاعات قراردادهای نفتی، بودجه و ارز

روزشمار انتخابات، یک تا 13 فروردین 1388/ میرحسین: اصلاح‌طلبی هستم که اصول را گم نمی‌کنم

چکیده :میرحسین موسوی گفت: ظرف این ۴ - ۳ سال اخیر ما به اندازه یک سوم کل درآمد نفتی کشور در عرض ۳۰ سال درآمد داشتیم و این سوال هنوز برای ما باقی مانده است که این پول کجا خرج شده است؟ نمی‌خواهم وارد این بحث شوم که پول خوب یا بد خرج شده است. فقط می‌خواهیم یک لیست و سندی به مجلس و ملت داده شود که ما حدود ۲۷۰ میلیارد دلار پول نفت را کجا هزینه کردیم و صرف چه کردیم؟...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

یک تا 13 فروردین 1388

 

سرخط خبرها

– آیت الله خامنه ای: هنگامي که مي‌بينم دولتي بيشتر به محرومان رسيدگي مي‌کند از آن حمایت می کنم (ایسنا)

– مرتضی حاجی: حاميان خاتمي برای حمایت از موسوي زمان نیاز دارند (ایسنا)

– عضو مجلس خبرگان رهبري: فريب مردم در انتخابات حرام است (ایسنا)

– ديدار ميرحسين موسوي با سيدحسن خميني در جماران (ایسنا)

– سید محمد خاتمی به استرالیا رفت (ایسنا)

– وزیر کشور: انتخابات 22 خرداد بايد از نظر حضور حداكثري مردم و قانون‌مداري نمونه باشد (ایسنا)

– محسن امين‌زاده: مشتركات مهندس موسوي با اصلاح‌طلبان بسيار بالاست (ایسنا)

– هادي خامنه‌اي: موسوي ظرفيت هر نوع توسعه، حركت و تحول را دارد (ایسنا)

– مریم بهروزی خبر داد: توافق بالاي 50 درصدي زنان اصولگرا بر ضرورت حضور احمدي‌نژاد در انتخابات (ایسنا)

– محسن آرمین: موضع نهايي سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در قبال انتخابات آينده پس از رايزني با گروه‌هاي ائتلاف دوم خرداد اعلام مي‌شود (ایسنا)

– مهدی کروبی: به ميرحسين گفتم در صحنه انتخابات بمان (فارس)

– محمد عطریانفر: انصراف خاتمی اصلاح طلبان را دچار ابهام کرد (مهر)

– امام جمعه ارومیه: به احمدی نژاد رای می دهم نه به کسانی که شعار آزادی، آزادی سر می دهند(مهر)

– خبرگزاري فرانسه: شعار ميرحسين “آزادي و تغييرات” است (کلمه)

– روانبخش: میرحسین رای نمی آورد (رجا نیوز)

– میرحسین موسوی خواستار شد: انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای نفتی، بودجه و ارز (کلمه)

 

فراتر از خبر

آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود در مشهد با انتقاد از برخي که بيهوده تلاش مي‌کنند از هم اکنون انتخابات 22 خرداد رياست جمهوري را در ذهن مردم خدشه دار کنند، افزود: تاکنون حدود 30 انتخابات در کشور برگزار شده و مسوولان وقت رسماً سلامت و صحت انتخابات را تضمين کرده‌اند و به همين علت مردم تحت تاثير حرف‌هايي که تلاش مي‌کنند انتخابات رياست جمهوري را از هم اکنون متزلزل و خدشه دار جلوه دهند قرار نمي‌گيرند.

وی افزود: بنده نيز به مسوولان تاکيد مي‌کنم که حتماً انتخابات را سالم و با امانت داري کامل برگزار کنند و بگونه‌اي عمل شود که دست نامزدها باز باشد و مردم نيز با حضور پر شور خود، هر که را خواستند آزادانه انتخاب کنند.

رهبر انقلاب اسلامي درباره موضع رهبري در انتخابات خاطرنشان کرد: هميشه گمانه زني‌ها و شايعاتي در اين زمينه بوده و خواهد بود اما بنده يک رأي دارم که در صندوق مي‌اندازم و به هيچ کس هم نمي‌گويم که به چه کسي رأي بدهد يا ندهد، چرا که تشخيص اين مساله برعهده خود مردم است.

ايشان افزود: گاهي که از دولت دفاع و حمايت مي‌کنم برخي معنايي ناصحيح براي اين مسئله جعل مي‌کنند در حاليکه من براساس وظيفه هميشه از دولت‌ها و خدمتگزاران کشور حمايت کرده‌ام بخصوص هنگامي که مي‌بينم دولتي بيشتر به محرومان رسيدگي مي‌کند و در مقابل ظلم و استکبار مي‌ايستد و مورد تهاجم غير منصفانه نيز قرار مي‌گيرد، اما اين سخنان و رفتار بنده ربطي به انتخابات ندارد و اعلام موضع انتخاباتي نيست.

 

محسن آرمین سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفت: انصراف آقاي خاتمي از نامزدي رياست جمهوري همانند حضور ايشان در اين عرصه آثار قابل توجه و غير قابل انكاري در عرصه‌ سياسي كشور به ويژه عرصه‌ رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري دهم بر جاي گذاشت و با توجه به شرايط و فضايي كه در آن اين انصراف صورت گرفت، بيش از همه احزاب سياسي و تشكل‌ها و نهادهاي مدني كه از نامزدي ايشان حمايت كرده بودند، در وضعيت نامطلوب قرار گرفتند.

وی اضافه كرد: بديهي است با توجه به اهميت ويژه‌ي انتخابات رياست جمهوري دهم و تاثير غير قابل انكار آن بر آينده‌ي كشور و نيز فرصت اندكي كه تا اين انتخابات باقي مانده است، بايد به سرعت به اتخاذ موضع مناسب اقدام مي‌شد.

وي گفت: سازمان در اعلام موضع خود به مناسبت انصراف آقاي خاتمي ضمن ابراز تاسف از تصميم ايشان، اعلام كرد در حال بررسي شرايط و تحولات سياسي پس از كناره‌گيري آقاي خاتمي از عرصه‌ي رقابت انتخاباتي است و پس از تكميل بررسي‌ها مواضع و ديدگاه‌هاي انتخاباتي جديد خود را اعلام خواهد نمود، متعاقب اين اعلام شوراي سياسي سازمان در روزهاي پاياني اسفند ماه گذشته طي سه جلسه‌ي پياپي به بررسي و تحليل شرايط پرداخت.

 

محمد عطریانفر عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: با اتفاقی که در روزهای پایانی سال 87 مبنی بر کناره گیری خاتمی از حضور در عرصه رقابت انتخابات ریاست جمهوری دهم رخ داد اصلاح طلبان پس از سپری شدن تعطیلات نوروز، به طور حتم موضوع انصراف خاتمی از کاندیداتوری و آثار و تبعات سیاسی این تصمیم و همچنین حضور میرحسین و کروبی را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

وی افزود: اما با توجه به نحوه خروج خاتمی از صحنه انتخابات و بیانیه ای که در این زمینه صادر کرد و نامه های نگاشته شده بین خاتمی و میرحسین موسوی و همچنین جایگاهی که پیشاپیش از میرحسین در صورتبندی سیاسی شکل گرفته بود به نظر می رسد که بخش عظیمی از آراء خاتمی به سوی میرحسین موسوی هدایت شود.

 

غلامرضا حسنی امام جمعه ارومیه در خطبه های نماز جمعه ارومیه با اشاره به موفقیت های اخیر دولت نهم در بحث دستیابی به انرژی هسته ای، توزیع سهام عدالت، سفرهای استانی و تحقق شعار عدالت محوری و… گفت: بنده “حسنی” به احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی کشورمان به عنوان فردی عادل و صالح رای خواهم داد نه به کسانی که شعار آزادی، آزادی سر می دهند.

وی خطاب به کاندیداهایی که شعار آزادی سر می دهند، خاطرنشان کرد: مرگ بر آزادی که شما از آن دم می زنید، چه آزادی بالاتر از اسلام و قرآن و فرزندان اسلام که امروز در راس امور کشور به مردم خدمت می کنند.

 

برگزیده ها

خبرروز/ کلمه

میرحسین موسوی : اصلاح‌طلبی هستم که اصول را گم نمی‌کنم

مهندس میرحسین موسوی با بیان اینکه نوع تبلیغات، بحث‌ها و گفت‌وگو‌ها نباید ایجاد کینه و عناد در جامعه کند تاکید کرد: ما برای پیروزی آمده‌ایم؛ تا آخرین لحظه خواهیم ایستاد و تلاش خواهیم کرد.

به گزارش «کلمه»، مهندس موسوی با تبریک به مناسبت سال نو و عرض خیر مقدم در جمع مسوولان استانی ستادهای انتخاباتی‌اش گفت: ما همه امسال دور هم برای تغییر اساسی جمع شده‌ایم. میل به تغییر از روی هوا و هوس نیست. بلکه به دلیل نیازی است که احساس می‌کنیم کشور به آن دارد. افرادی که به این مساله فکر می‌کنند و در اینجا حضور دارند چنین چیزی را در ذهن دارند که روند‌ها، روندهای مناسبی برای پیشرفت کشور نیست و خطراتی متوجه کشور است و برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، شایسته خواسته‌های به حق مردم نیست.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌خواهد یاس ایجاد کند بیان کرد: انقلاب اسلامی تا کنون دستاوردهای بزرگی داشته و دارد و اثرات این دستاورد‌ها ادامه پیدا خواهد کرد و از بین رفتنی نیست. از جمله اینکه ما استقلال استثنائی در جهان داریم و نظام بسیار کهن و ریشه دار استبدادی را ریشه کن کردیم و فضای آزادی را در کشور حاکم کردیم. در میان ملت ما اعتماد به نفسی برای ایستادگی، مقاومت کردن و وارد فضای جهان امروز شدن ایجاد شده است و حالت انفعالی را که قبل از انقلاب در کشور وجود داشت از بین رفته است که این‌ها سرمایه‌های بزرگی است.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس افزود: ما سرمایه‌های دیگری چون سرمایه‌های اقتصادی، فرهنگی و… هم اندوخته‌ایم و همه این‌ها برای ما امیدوارکننده است. آنچه که باعث این حرکت شده است و ما دور هم جمع شده‌ایم، این است که حرکت‌ها متناسب با عظمت انقلاب و اهدافی که انقلاب اعلام کرده است و ظرفیت‌هایی که انقلاب ایجاد کرده، نیست و چه بسا انحرافاتی هم در این رابطه وجود داشته باشد.

موسوی ادامه داد: همه ما اشاراتی هم به اول انقلاب داریم. این به دلیل حس نوستالژیک نسبت به گذشته نیست که دوران خوش و خوبی داشتیم بلکه برای این است که برخی از آرمان‌های اساسی‌ ما که بر اساس آن انقلاب اسلامی پیروز شد و قدرت یافت هنوز این ظرفیت را دارد که به کارگرفته شوند تا با تکیه بر آن‌ها بسیاری از شبهات را کنار بزنیم.

موسوی با طرح این سوال که آیا اسلامی که معرفی می‌کنیم در برخی برنامه‌هایمان با آنچه که اول انقلاب می‌گفتیم، سازگاری دارد یا نه؟ تاکید کرد: اضافه‌ بر آن مشکلاتی هم در سطح کشور داریم که مخصوصا اگر بعضی از آن‌ها ادامه یابد خطرزاست.

قوانین را چون با سلیقه ما سازگار نیست دور نزنیم

وی ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم این مشکلات عمدی است یا بر اساس سوءنیت اتفاق می‌افتد، اما به هر دلیل که ایجاد شده است، آثارش برای کشور ما خطرزاست. به همین دلیل باید به آن‌ها توجه کنیم از جمله این موارد بی‌اعتنایی به قانون است که مهم‌ترین مشکل در حال حاضر محسوب می‌شود.

موسوی توضیح داد: اگر ما در کشور عادت و رویه‌ای ایجاد کنیم که ارکان نظام و آنچه که طراحی کردیم، نفی شود و عادت کنیم قوانین و مقرراتی برای ما مصوب شود و ما آن‌ها را دور بزنیم و چون با سلیقه ما سازگار نیست، رعایت نکنیم و این کار ۵ یا ۱۰ سال ادامه پیدا کند، معلوم نیست که در این مدت چه چیزی برای نظام باقی می‌ماند. در شرایطی که قانون، مجلس و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام بی‌اعتبار می‌شود و این رویه و عادت ‌شود، همه چیز برای چنین کشوری امکان‌پذیر است و هر نوع اتفاقی را می‌توان پیش‌بینی کرد.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس افزود: در ارائه بودجه، در مورد پاسخگویی به گزارشات دیوان محاسبات، مصوبات مجمع تشخیص مصلت نظام و در رابطه با نوع برخورد ما با اسناد فرا دستی مثل سند چشم انداز ۲۰ ساله یا برنامه ۴ ساله و… مواردی را می‌یابیم که در آن‌ها به طور روشن از الزامات این نوع اسناد و قوانین سرباز زدیم.

موسوی ادامه داد: دیوان محاسبات به عنوان مهم‌ترین دستگاه ناظر به بودجه کشور گزارش می‌دهد و بحث چند هزار تخلف که در بخشی از آن‌ها فرا‌تر رفتن از قوانین و عدم واریزی یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار به خزانه کشور وجود دارد، مطرح می‌شود.

۲۷۰ میلیارد دلار پول نفت را کجا هزینه کردیم و صرف چه کردیم؟

اگر دقت کنیم می‌بینیم که مهم‌ترین وظایف مجلس تصویب بودجه و نظارت بر نحوه اجراست. مجلس از طریق بودجه، دولت را کنترل می‌کند و سیاست‌هایش را اعمال می‌کند. برای درست اجرا شدن این بودجه دستگاه عریض و طویلی مطابق قانون داریم که در مجلس عمل می‌کند که شاید مهم‌ترین دستگاه نظارتی کشور باشد. گزارشی می‌دهد که رسمی هم هست، در این موارد اگر ما موضوع را هم قبول نداشته باشیم، باید دلایل و اسناد و مدارک روشنی را ارائه دهیم که به طور مشخص در کدام مورد دیوان محاسبات اشتباه کرده است؛ ولی می‌بینیم دوباره ادعا می‌شود چنین چیزی نبوده است و دیوان محاسبات کشور به طور علنی در سطح عموم مطرح می‌کند که دولت این میزان تخلف را داشته است و حتی حاضریم در صدا و سیما هم مناظره کنیم.

موسوی گفت: نمی‌خواهم در مورد اینکه این پول کجا هزینه شده است، بگویم که خدای نکرده در جیب کسی رفته است. گرچه این مساله را برای عموم مردم نمی‌شود توضیح داد و بنده فکر نمی‌کنم خدای نکرده سوءاستفاده‌ای شده باشد اما بالاخره تخلفی در اینجا اتفاق افتاده است. خود این مساله در سطح عموم مطرح می‌شود و غیر از مضمون این مساله که اشاره کردم، ظاهر قضیه این است که بالاخره مجلس الزامی کرده است که اجرا نمی‌شود و پاسخ درست داده نمی‌شود. فرض کنید این مساله ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ مرتبه تکرار شود و تخلف از قانون یک رویه شود. فکر نمی‌کنید در آن شرایط همه چیز امکان‌پذیر است که رخ دهد؟

موسوی همچنین به مساله سیاست‌ها نیز اشاره کرد و افزود: راجع به این مساله بحث و گفت‌وگوی زیاد وجود دارد که قابل تامل هم هست. بعد از اینکه ستاد‌ها در استان‌ها فعال می‌شوند با این مساله رو به رو خواهند شد و باید پاسخی برای مردم داشته باشیم. از جمله آن‌ها این است که ظرف این ۴ – ۳ سال اخیر ما به اندازه یک سوم کل درآمد نفتی کشور در عرض ۳۰ سال درآمد داشتیم و این سوال هنوز برای ما باقی مانده است که این پول کجا خرج شده است؟ نمی‌خواهم وارد این بحث شوم که پول خوب یا بد خرج شده است. فقط می‌خواهیم یک لیست و سندی به مجلس و ملت داده شود که ما حدود ۲۷۰ میلیارد دلار پول نفت را کجا هزینه کردیم و صرف چه کردیم؟

پنهان کاری به ضرر کشور است/مردم ما خواستار صداقت و شفافیت هستند

وی گفت: می‌خواهم اشاره دیگری کنم؛ یکی از مشکلات دیگرمان، این است که بر خلاف عهدی که با مردم داشتیم که همه چیزمان در مقابل مردم شفاف و روشن باشد، دائم به سمت پنهان کاری بیشتر در مقابل مردم پیش می‌رویم. نمونه‌اش هم همین مسایل است که عرض کردم. آن‌ها که فرنگ نشسته‌اند و محاسبات دقیقی دارند، یقینا می‌توانند محاسبه کنند که ما چقدر ذخیره ارزی داریم یا نداریم ولی کار‌شناسان مسوول و دلسوز کشور و نمایندگان کشور و مردم ما به دلیل این‌که اطلاعات پنهانی و سری است، اطلاعی از آن ندارند. فقط صرف گفتن اینکه برای چند دوره دولت‌های بعدی هم ذخیره ارزی داریم که نمی‌تواند قانع‌کننده باشد زیرا بر اساس آگاهی و واقع‌بینی، ملت می‌تواند راه خود را انتخاب کند. به فرض که ما اشتباه کرده و ذخایر ارزی را جای خوبی هم صرف نکرده باشیم و ریخت و پاش هم کرده باشیم و از بین رفته باشد، حق مردم این است که از آن اطلاع داشته باشند. باید بدانیم مردم با حکومت و نظام دشمن نیستند ولی طالب صداقت و شفافیت هستند.

مهندس موسوی ادامه داد: وقتی اطلاعات غیرشفاف یا غلط می‌دهیم و به طور اجمالی می‌گوییم که برای چند دوره دیگر ذخایر ارزی داریم نه ملت می‌تواند جهت گیری درستی در مورد رویدادهای آتی داشته باشد و نه کار‌شناسان می‌توانند در این زمینه کار کنند. شبیه این مسایل را زیاد داریم. رهبر گرامی انقلاب اعلام کردند که امسال سال اصلاح الگوی مصرف است؛ در این رابطه بحث و گفت‌وگوهای زیادی صورت خواهد گرفت و یکی از مهم‌ترین شعارهایی است که در سال‌های اخیر داده شده و واقعا دقت در آن می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند. وی اظهار کرد: یکی از مواردی که در آن الگوی مصرف باید بازبینی شود، نحوه مصرف منابعی است که در دست دولت است. دولت دارای بزرگ‌ترین منابع است و خود بزرگ‌ترین مصرف‌کننده است.

مصرف منابع کمیاب برای اغراض سیاسی فاجعه به بار می‌آورد

موسوی با بیان اینکه دولت باید الگوی مصرفی برای منابع کشور داشته باشد توضیح داد: مصرف منابع کمیاب برای مقاصد کوتاه مدت و اغراض سیاسی فاجعه ایجاد می‌کند. به تعبیر دقیق‌تری باید بگوییم این منابع کمیاب که در دسترس ماست و از جمله آن‌ها درآمدهای نفتی است و بودجه و درآمدهای مالیاتی است، باید با سیاست‌گذاری دقیق تخصیص داده شود؛ در مورد کمیت آن‌ها بحث شود و اینکه چه الگویی فرا‌تر از سلیقه‌های انتخاباتی یا اغراض سیاسی کوتاه مدت برای مصرف آن داریم که نکته مهمی است وگرنه ما دائم در مظان اتهام هستیم که منابع را هدر می‌دهیم و در جاهای غیرمعمول استفاده می‌کنیم.

چرا برد و باخت‌های ورزشی یک مساله سیاسی تلقی می‌شود؟

وی افزود: وقتی از منزلت‌های سیاسی موقعیت‌های خودمان به جا استفاده نمی‌کنیم و برای مقاصد کوتاه مدت و منافع کوتاه مدت استفاده می‌کنیم، باز هم اتلاف منابع داریم. برای نمونه مساله مسابقه فوتبال ایران – عربستان که در کشور ما حساس است را ببینید. هنجارهایی در مسیر ورزش بین‌المللی حاکم است که معمولا به صلح و دوستی بین کشور‌ها کمک می‌کند و رقابتی بین کشور‌ها ایجاد می‌شود.

از نظر جامعه‌شناسی این بحث مطرح شده است که جای دعوا‌ها و جنگ‌های قدیمی را مبارزات و مسابقات گرفته است و البته ارزش‌های زیبایی هم در این بین هست و شور و نشاطی در میان ملت‌ها ایجاد می‌کند.

موسوی گفت: وقتی ما استفاده سیاسی از ورزش می‌کنیم، این رفتار، وجهه زیبای ورزش و مسابقات ورزشی را تبدیل به مساله سیاسی می‌کند. مثل مسابقات اخیر ما با جمهوری اذربایجان یا عربستان. چرا باید طوری عمل کنیم که باخت یا برد ما از جنبه عادی خارج شود و باخت ما به عنوان باخت نظام در مقابل این یا آن کشور تلقی ‌شود؟ اینکه سعی می‌شود در جهان تا اندازه ممکن، ورزش از سیاست به دور نگه داشته شود، به دلیل این نوع مسایل است. این‌ها نوعی اسراف در استفاده از این منابع کمیاب و از این منزلت‌ها و مسوولیت‌هاست که باید این مساله را در رابطه با هنرمندان، دانشگاهیان و دانشمندان و استادان مورد دقت قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مساله فقط ورزش و ورزشکاران نیستند، افزود: همه گروه‌های مرجع از جمله دانشمندان و دانشگاه‌ها و دست‌اندرکاران تکنولوژی‌های بر‌تر ما در معرض چنین آسیب‌هایی هستند.

از نخبگان و دستاوردهای کشور در راستای انتخابات استفاده ابزاری نکنیم

وی ادامه داد: نظام باید از همه گروه‌های مرجع و همه قهرمان‌هایش تقدیر به عمل آورد، بزرگداشت برای همه دانشمندانش داشته باشد تا در جوانان، نیرومندی و توانمندی را رواج دهد و در دانشمندان و استادان دانشگاه برای پژوهش‌ها، نوآوری‌های بیشتری فعال شود. اما وقتی که همه این‌ها را برای اهداف سیاسی کوتاه مدت به کار می‌گیریم به شدت به اهداف اصلی کشور در این رابطه‌ها لطمه وارد می‌کنیم.

موسوی افزود: ما در سال‌های اخیر در مواردی که تلاش و ثبات مدیریت داشته‌ایم، پیشرفت خوبی کسب کرده‌ایم. تکنولوژی هسته‌یی و صنایع موشکی و سلول‌های بنیادی جزو آن‌ها هستند. سال گذشته سال رشد و شکوفایی این استعدادهایی بود که از طریق رهبری اعلام شده بود و پیشرفت‌های خوبی داشت و از کسانی که به این مساله کمک کردند باید تقدیر کنیم. از خود دولت هم که زحمت کشیده، باید تقدیر کنیم.

موسوی ادامه داد: ولی اگر از همین دستاورد‌ها بخواهیم استفاده سیاسی برای انتخابات کنیم، ضربه می‌خوریم و به اصل مساله لطمه می‌زنیم. ما نباید به صورت ابزاری به مدیران و دانشمندان نگاه کنیم.

ستادهای انتخاباتی در چارچوب ارزشهای اخلاقی عمل خواهند کرد

به گزارش کلمه، موسوی در ادامه در مورد تبلیغات ستاد انتخاباتی خود نیز گفت: ستادهایی که تشکیل شده است، باید توجه کنند که مبادا از نیروهای ملی و ظرفیت‌های خوب انسانی و ارزش‌های اخلاقی در جامعه خدای نکرده استفاده نا‌به‌هنگام و سوء کنیم و از عواطف مردم بهره‌برداری غیرعادی ببریم. ما به چیزهایی که مردم توجه دارند باید توجه کنیم؛ ازجمله موضوعات مربوط به خانم‌ها، جوانان، ورزش و هنر و… و توجه ما به این مسایل باید در حد معمول خود باشد و ظن سوءاستفاده از این ظرفیت‌ها برای یک بار مصرف کردن ظرفیت‌ها در انتخابات نرود که همه ان‌شاءالله این را رعایت خواهند کرد.

به هیچ وجه دست مردم به اطلاعات مربوط به نفت و قراردادهای نفتی نمی‌رسد

وی یکی از دلایل فساد در کشور را عدم شفافیت خواند و بیان کرد: شفافیت‌سازی نکته‌ای است که ما باید در سطح ملی دائم خواستار آن شویم تا هر دولتی را که در آینده می‌آید شاید برای این قضیه متعهد کند. ما باید به سمت شفافیت کامل پیش برویم و مردم را محرم بدانیم. اطلاعات مربوط به بودجه، ارز، معاملات نفتی و پیمان‌هایی که داده می‌شود باید در اختیار مردم قرار گیرد. اما امروز حتی گاهی این اطلاعات در اختیار متخصصان هم قرار نمی‌گیرد. ما از مافیای نفتی بحث کردیم اما امروز که اینجا نشسته‌ایم به هیچ وجه دست ما به اطلاعات مربوط به نفت و قراردادهای نفتی نمی‌رسد و حتی مجلس هم از بسیاری از این قرارداد‌ها اطلاع ندارد. این‌ها باید برای مردم بازگو و گفته شود، این به نفع مردم است. البته نمی‌خواهم بگویم که در این زمینه‌ها خلافی شده است اما خود عدم شفافیت ضایع کردن حقوق مردم است. شبیه این مساله را زیاد داریم. همین بودجه‌ای که داده شده است، کمترین رقمی که گفته می‌شود در مورد کسری آن چیزی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و حتی بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود که مرکز مطالعات مجلس هم آن را بیان کرده است.

پنهان کردن اطلاعات به مشکلات و بحرانهای اقتصادی دامن می‌زند

وی با بیان اینکه متاسفانه پنهان کردن اطلاعات تبدیل به یک تکنیک شده است، گفت: نظام اجرایی و اقتصادی ما واقعا به راه درست نمی‌رود مگر اینکه ما دست از این کار‌ها برداریم. اگر کسری داشته باشیم و آن کسری علنا مطرح شود کمی دردآور هم هست اما اگر در مجلس گفته شود و مقداری دولت و مجلس خود را جمع کنند و راه حلی برای آن جسته شود، بهتر از این است که کسری‌ها را تحت عناوین مختلف و تکنیک‌های گوناگون پنهان کنیم. نمی‌خواهم بگویم این تکنیک یا شیوه تازه ایجاد شده است اما در سال‌های اخیر غلظت عجیبی پیدا کرده است. خود این مساله باعث می‌شود که نتوان داوری درستی هم در سطح مردم داشت و هم دولت و مجلس را دچار مشکل می‌کند و بحران‌های اقتصادی را ادامه‌دار می‌کند.

مردم دوست ندارند که در کشور آزادی بیان نباشد یا روزنامه‌ها بسته شوند

موسوی ادامه داد: با همه نیروهای سیاسی در سطح جامعه می‌خواهیم همکاری داشته باشیم، من این مساله را کلیدی می‌دانم که در سطح جامعه شعارهای اصلاح طلبانه و پایبندی به اصول توامان وجود دارد، این نگاه جنبه کلیدی برای وحدت آینده ما دارد و ما روی این مساله تاکید خواهیم کرد. مردم خوب کشور ما و مردمی که رای را در صندوق‌ها می‌ریزند و مردمی که حق به گردن همه دارند هم ارزش‌های زیبای اصلاح گرایانه را می‌پذیرند و قبول دارند و هم اینکه این اصلاحات را بر گرفته از ارزش‌های بنیادی خودمان می‌دانند و تناقضی بین این گرایش و ارزش‌ها نمی‌بینند. مردم ما نه می‌خواهند دفاع مقدس را از یاد ببرند و نه حاضرند پشت به مقدسات خودشان بکنند و نه حاضرند که در زمینه پرونده هسته‌ای به کسی باج بدهند. در عین حال عموم مردم دوست ندارند که در کشور آزادی بیان نباشد، روزنامه‌ها بسته شوند و یا در این زمینه‌ها مشکلاتی داشته باشیم ویا به جوانان و فرهنگ آن‌ها احترام نگذاریم یا جامعه فرهنگی خودمان را آنچنان که هست نتوانیم درک کنیم.

«جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد»

وی افزود: عموم مردم ما هم روی جمهوریت تکیه دارند و هم روی اسلامیت، این دو از هم جدایی ناپذیرند. نمی‌شود با تفکیک از هم آن‌ها را مطرح کرد. این مساله جنبه استراتژیک و اساسی برای کشور ما دارد. هر کدام از این‌ها جدا از هم مصرف شوند، فاجعه‌ای برای کشور ما خواهند بود. اعتقاد باطنی من است که بدون اسلامیت یقینا جمهوریت جز یک جمهوری وابسته به قدرت‌های خارجی نخواهد بود و بدیلی برای جمهوری اسلامی وجود ندارد.‌‌ همان طور که اگر بدون جمهوریت، اسلامیت را مطرح کنیم، با اسلامیت تحجری که نمی‌تواند به مسایل روز و حکومتی و مسایل فرهنگی جهان پاسخ دهد، روبه رو و غرق در مسایل خرافی و انحطاط‌آور خواهیم شد.

موسوی اظهار کرد:‌‌ همان طور که زمانی حضرت امام فرمود «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد» این موضوع برای ما جنبه حیاتی دارد. مردم به همین ترتیب این را قبول می‌کنند و آن‌ها که رای می‌دهند‌‌ همان گونه این را می‌پذیرند. روی این شعار می‌شود ایستاد. این شعار می‌تواند باعث شود نیروهای سیاسی هم به هم نزدیک شوند. زمانی شعار «اشدا علی الکفار و رحماء بینهم» را خیلی می‌خواندیم اما اکنون در فضای جامعه ما، گروه‌ها صف خود را از هم جدا می‌کنند و این به نفع کشور ما نیست. در ستاد‌ها باید همه نیروهای مخلص که به انقلاب اعتقاد دارند و امام، رهبری، قانون اساسی، جمهوریت، اسلامیت و مردم سالاری را قبول دارند، وارد شوند.

وی افزود: بالاخره این انتخابات خواهد آمد و خواهد گذشت. اما نباید طوری عمل کنیم که در جامعه و صفوف ملت، تفرقه و جدایی ایجاد شود. نیروهای سیاسی بالاخره با هم کنار می‌آیند و صحبت می‌کنند؛ اما اگر شکاف‌هایی که در نیروهای سیاسی است به بدنه ملت منتقل شود آن زمان جمع کردن این مساله دشوارخواهدبود.

نوع تبلیغات، بحث‌ها و گفت‌وگو‌ها نباید ایجاد کینه و عناد در جامعه بکند

موسوی گفت: باید رسالتی در خودمان احساس کنیم که سعی کنیم چنین چیزی نباشد. نوع تبلیغات، بحث‌ها و گفت‌وگو‌ها نباید ایجاد کینه و عناد در جامعه بکند. ما آمده‌ایم برای پیروزی؛ تا آخرین لحظه خواهیم ایستاد و تلاش خواهیم کرد و نتیجه را هم به خدا می‌سپاریم. ما راه درست خودمان را خواهیم رفت و آنچه را درست است خواهیم گفت و تلاش خواهیم کرد که حرف ما از روی انصاف باشد. تهمت‌زننده نباشد. شما نیز تلاش کنید و اگر بداخلاقی‌هایی دیده شد، ستاد‌ها با سعه صدربرخورد‌کنند.

بازبینی بودجه یکی از اولویت‌ها خواهد بود/ مدیری که موقعیت متزلزل دارد، نمی‌تواند کار بزرگی انجام دهد

پرسش و پاسخ

به گزارش «کلمه» در ادامه این نشست، مهندس موسوی به پرسش‌های مسوولان استانی ستاد‌ها پاسخ داد.

وی در پاسخ به این پرسش که راهکارهای عملی برون رفت از شرایط اقتصادی امروز چیست؟ گفت: برنامه اقتصادی در آینده داده خواهد شد.‌‌ همان طور که اشاره کردم شرایط خوبی به لحاظ اقتصادی نداریم. تمهیدی در سال جاری باید صورت بگیرد که وضعیت نسبتا با ثباتی از نظر سیاست‌ها پیدا کنیم تا امکان برنامه ریزی مختصری حاصل شود. قطعا برون رفت از رکود تورمی که امروز وجود دارد جز با استفاده از بخش خصوصی و بهبود فضای کسب و کار امکان‌پذیر نیست. بحث صرفه جویی‌ها و الگوی مصرفی که رهبری مطرح کردند، بسیار مهم است. بازبینی بودجه یکی از اولویت‌ها خواهد بود که جنبه واقع بینانه‌ای پیدا کند و به تدریج مسایل بانکی و سیاست‌های پولی نیز باید مد نظر قرار گیرد. باید به سمت شرایطی برویم که ثباتی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ایجاد شود و هر روز به بهانه‌ای سیاست‌ها عوض نشود؛ به ویژه باید مدیران، احساس اطمینان کنند و امنیت داشته باشند. مدیری که موقعیت متزلزلی دارد، نمی‌تواند کار بزرگی برای کشور انجام دهد.

وی افزود: حمایت از تولید داخلی و صیانت از اقتصاد ملی در مقابل بحران بزرگ اقتصادی جهان قویا دنبال خواهد شد. تورم، بیکاری از مشکلات اساسی اقتصاد کشور است که تنها با عزم ملی و تلاش دولت و کمک مردم عزیز می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد. امروزه کار به جایی رسیده است که در حالی که برنج کشاورزان در دست آن‌ها مانده، برنج پاکستانی و هندی در شمال کشور خرید و فروش می‌شود و پسته آمریکایی کم کم به بازارهای داخل راه پیدا می‌کند. اکنون می‌توانید حدس بزنید که در مورد محصولات صنعتی وضع چگونه است!

از هر نوع ماجراجویی و ایجاد حادثه در سطح دیپلماتیک باید خودداری کرد

موسوی در پاسخ به این پرسش که راه برون رفت از چالش‌های بین المللی و بازگشت به جایگاه مطلوب و شایسته در جایگاه بین المللی چیست گفت: ما باید تحرک در حوزه سیاست خارجیمان را گسترش دهیم و تمایل خود را برای تعامل با همه جهان با حفظ ارزش‌های خودمان باید اعلام کنیم. از هر نوع ماجراجویی و ایجاد حادثه چه در سطح دیپلماتیک و سطوح دیگر باید خودداری کنیم، این تناقضی با سیاست مبتنی بر اصول ندارد.

وی ادامه داد: ما باید عملیات وزارت خارجه را از روش‌های انفعالی و صرفا پدافندی به روش‌های خلاق و آفندی تغییر دهیم و از همه ظرفیت‌های ملی، اسلامی، تمدنی و بین‌المللی خود بهره بگیریم.

موسوی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر دربارهٔ پایبندی‌های حکومت در نظام اسلامی گفت: حکومتی که از عنصر مذهب استفاده می‌کند بار سنگین‌تری برعهده دارد. صداقت و صمیمیت در این رابطه و استفاده بهینه و درست و مشروع از همین مشروعیت مذهبی یکی از مهم‌ترین مسایل است. استفاده ابزاری از دین و ایمان مردم به مشروعیت نظام آسیب می‌رساند. ما نباید ضعف‌های خودمان را با استفاده از احساسات مذهبی مردم جبران کنیم.

آزادی و عدالت باید توامان رعایت شود

وی افزود: بحث رعایت واقعیت توامان عدالت و آزادی نیز یکی از شعارهای ماست. یکی از شعارهایی که مطرح شده و می‌تواند شعار اصلی قلمداد شود بحث «دولت امید با آزادگی و عدالت» است. دو واژه عدالت و آزادی نباید به صورت تقابلی با هم به کار گرفته شود بلکه این دو مفهوم ارتباط عمیقی با هم دارند و ما باید دنبال هر دو باهم باشیم. در مورد عدالت بحث کرده‌ام و در مورد آزادی در آینده بیشتر صحبت خواهم کرد.

موسوی در مورد مساله انرژی هسته‌یی ایران گفت: پیشرفتی که در مورد تکنولوژی هسته‌یی داریم، می‌تواند مقدمه پرتاب ما به فضای نو و جدیدی باشد و عقب‌نشینی ما نیز عقب‌نشینی مقطعی و در یک مورد نخواهد بود بلکه به طور کامل در بسیاری از پروژه‌ها مجبوریم عقب نشینی کنیم. داشتن انرژی هسته‌یی صلح آمیز بدون اینکه فضای جهانی را تهدید کند جزو خواسته‌های راهبردی ماست و گمان نمی‌کنم هیچ دولتی جرات داشته باشد در این زمینه قدمی به عقب بگذارد چون با سوال مردم مواجه خواهد شد. توجه به مصالح دراز مدت الزام می‌کند که در مورد این مسایل و مسایل مشابه به هیچ وجه کوتاه نیاییم.

گوناگونی اقوام ایرانی را فرصت می‌دانم نه تهدید/باید به نیازهای طبقات آسیب پذیر توجه کنیم

موسوی در ارتباط با حضور قومیت‌های مختلف در ایران گفت: بنده گوناگونی در کشور خودمان را فرصت و نه تهدید می‌دانم. اقوام ایرانی در طول هزار‌ها سال در کنار هم هویت ایرانی را تعریف کرده‌اند. در واقع تمام این اقوام، جزو و تشکیل دهنده‌ای از واحدهای انفکاک‌ناپذیر وحدت و هویت ملی هستند.

میرحسین موسوی درباره رای‌های خاموش در جامعه تاکید کرد: این آرا ترکیبی است. بخشی از این آرا متعلق به قشرهای پایین دستی است که از همه چیز مایوس شده است. مشکل درمان، مسکن، ازدواج، اعتیاد و بیکاری در این قشر وجود دارد؛ افرادی هستند که دو شیفت و سه شیفت کار می‌کنند یا زن و شوهرهایی هستند که هر دو با وجود کار و فعالیت مشکلات مالی دارند یا خانواده‌ای هست که فرزندانش به سن کار رسیده‌اند و مشکلات بیکاری، مسکن و ازدواج دارند. این افراد رقم بالایی را در جامعه تشکیل می‌دهند. خدمت به مردم رسیدگی به این قشرهاست.

موسوی تصریح کرد: باید کاری کنیم که امیدی در این قشر ایجاد شود. امروز به مساله اعتیاد توجهی نمی‌شود. کافی است چشم باز کنیم و ببینیم که این مساله چگونه بیداد می‌کند. البته طبقات میانی و نخبگان هم جای خود دارد که باید راجع به آن صحبت کرد و به تدریج گفته شود تا آن‌ها بدانند به چه چیزی می‌خواهند رای دهند.

از ابتکارات مردم در ستادهای انتخاباتی استقبال می‌کنیم

وی افزود: در مورد تبلیغ و انتشارات گفته‌ایم ستاد ضوابطی دارد و بر اساس آن حرکت خواهد کرد اما مردم در ابتکارات خود آزادند. البته باید نظارت شود. برآیند نباید این شود که عده‌ای آمدند و با پول پیروز شدند، نباید چنین ظنی به ستاد ایجاد شود و باید با سلامت پیش برویم. دیدارهای روزانه و بولتن‌هایی که وضع شده باید در اولویت باشد و اطلاعات به ستاد‌ها داده شود بعضی از این‌ها می‌تواند انعکاس عمومی داشته باشد.

من خیلی دقیق گفتم اصلاح‌طلبی هستم که اصول را گم نمی‌کنم

وی درباره استفاده از همه نیروهای مردمی و سیاسی در انتخابات گفت: هر کس جمهوری اسلامی را قبول دارد و طالب همکاری است، می‌توانیم با او کار کنیم. من خیلی دقیق گفتم اصلاح‌طلبی هستم که اصول را گم نمی‌کنم و دائم به آن بر می‌گردم؛ این حرف را در شرایط دفاع مقدس هم می‌گفتم؛ در دوران آقایان هاشمی و خاتمی هم گفتم، الان هم می‌گویم.

وی با بیان اینکه احساس خطر کرده‌ام و به صحنه آمده‌ام و با همه نیروهای حزب اللهی و طرفدار انقلاب دوست بوده و هستم اظهار کرد: درست این است کسانی که اسلام، ایران و انقلاب را قبول دارند در کنار هم باشند. ارتباط ما با همه نیرو‌ها اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا برقرار است. ما باید سطح دشمنی‌ها را از جامعه کاهش دهیم و صفوف خودمان را برای پیشرفت فشرده‌تر بسازیم.

به مسائل فرهنگی کم توجهی شده است

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس درباره دوره‌ای که از آن با عنوان «سکوت موسوی» یاد می‌کنند گفت: بنده مسایل فرهنگی را با اهمیت می‌دانستم و آنجا فعالیت داشته‌ام. البته باعث تاسف است که فعالیت فرهنگی تا این حد کوچک شمرده می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه مهم است اینکه فراوانی نیروهای فرهنگی ما میلیونی است تاثیرگذاری آن‌ها هم به‌‌ همان نسبت کم نیست. آن‌ها بین قشرهای جوان تاثیرگذارند. من در جایگاهی بوده‌ام که با این مسایل ارتباط داشته‌ام به همین دلیل وسیع‌ترین ارتباط را از طریق فرهنگستان هنر با روشنفکران و هنرمندان داشته‌ام. در عین حال از طریق مجامع رسمی نظام و جلسات مشورتی و دانشگاه مسایل سیاسی و اجرایی کشور را دنبال کرده‌ام.

موسوی تصریح کرد: گزارشی معلوم می‌کند که تیراژ سی دی‌ها در ایران ۳۰۰ میلیون در سال تخمین زده می‌شود و حدود ۲۰۰ بازی کامپیوتری در ماه به کشور صادر می‌شود، فکر می‌کنید چقدر روحانی و مسجد داشته باشیم که پاسخ پیام این سیل عظیم را بدهند؟ من فکرمی کنم ما غفلت‌های زیادی در این زمینه مرتکب شده‌ایم و بسیاری از مشکلات در این سطح است. فکر می‌کنم جمعیت عظیم هنرمندان ممکن است در راس نباشند اما در بدنه هستند و در حوزه فرهنگ با گرایش‌های گوناگون فعالیت می‌کنند. شما به همین سریال‌های تلویزیونی نگاه کنید که چه تاثیراتی بر جای می‌گذارد.

عده‌ای فکر می‌کنند می‌توان جلوی ماهواره و اینترنت را با زور گرفت

وی گفت: یکی از رویکردهایی که وجود دارد جلوگیری از ورود هرگونه تغییرات است. ولی کسی امروزه زورش به ماهواره و اینترنت نمی‌رسد در حالی که سلیقه‌های خانوادگی ما را تغییر می‌دهد. عده‌ای فکر می‌کنند می‌توان جلوی این تغییرات را با زور گرفت اما من فکر می‌کنم تغییراتی در جهان در حال اتفاق افتادن است. باید این اتفاقات و تغییرات را به رسمیت بشناسیم و آن را واقعی بدانیم و با استفاده از مزیت‌های نسبی خود تا جایی که می‌توانیم این‌ها را مدیریت کنیم. آزادی بیان و نبستن روزنامه و استقبال از انتشار فرهنگ و اعتماد به روشنفکران و هنرمندان بر اساس این نگاه باید انجام شود. برگشت به تمدن درخشان ایرانی و استفاده از فرهنگ غنی یک ملت بزرگ برای مدیریت این تغییرات درک و زحمت زیادی می‌طلبد و تنها با یک عزم ملی می‌توان کار انجام داد.

ریزش معنا داری به سمت زیر خط فقر داشته ایم/طبقات میانی می‌بایست تقویت شوند

موسوی گفت: یکی از مسایلی که به آن اعتقاد دارم، اعتماد به جوانان و استفاده از ظرفیت آنهاست. تلقی این‌که یک جوان، یک موجود منفعل است و تنها یک گیرنده است و به ارزش‌های بنیادی یکسره بی‌اعتناست، منجر به اشتباهات مهلکی در کشور می‌شود. جوانان سرمایه‌های کشور هستند. باید به مشکلات آن‌ها توجه شود و در عین حال باید به آن‌ها اعتماد کنیم.

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت: حمایت از مستضعفان به معنای در نظر نگرفتن اهمیت طبقات میانی نیست. باید طبقات میانی فربه شوند زیرا در سال‌های اخیر این طبقه، لاغر شده است. ما ریزش معناداری به سمت زیر خط فقر داشته‌ایم در حالی که تضعیف طبقات میانی می‌تواند تبعات امنیتی داشته باشد و استقلال و فرهنگ ما را مورد تهدید قرار دهد.

 

یادداشت روز/ عصر ایران

راز سکوت موسوی

سیف الله یزدانی: با قطعی شدن حضور مهندس میرحسین موسوی و کناره گیری سید محمد خاتمی ، رقبا و منتقدین وی سکوت بیست ساله وی را به عنوان یک ابهام جدی مطرح کرده، تلاش می کنند مردم بخصوص جوانان را در مورد ایشان مردد نمایند.

تعابیر و تحلیل های متفاوتی هم مطرح می شود ، از جمله:

– چرا در بیست سال گذشته در مقابل تنش های جناحی موسوی هیچ موضع گیری نداشته است؟

– عدم حضور موسوی در فعالیت های اجرایی و مدیریتی کشور طی بیست سال گذشته باعث شده وی کاملا با فضای جدید مدیریتی کشور نا آشنا باشد.

– موسوی در دوران دفاع مقدس اقتصاد دولتی ر ا دنبال می کرده ، معتقد به اقتصاد دولت محور است ، معلوم نیست در دوران جدید که شرایط تغییر یافته بتواند کاری از پیش ببرد.

– سکوت وی در دودهه ا خیر باعث شده که دیدگاه های وی برای جامعه ناشناخته باشد و لذا می گویند: موسوی هندوانه در بسته بوده، دیدگاه های وی برای جامعه امروز نا روشن است.

– سکوت و عدم حضور موسوی باعث شده تا نسل سوم و جوان انقلاب با وی آشنا نباشند ، این امر هم در انتخابات و هم در صورت رای آوردن ، در دوره اجرایی مشکل ساز است.

* شبهات مربوط به نا آشنایی و عدم اشراف وی به امور اجرایی به دلیل 20 سال دوری از سیستم اجرایی ، با یک سوال دیگر پاسخ داده می شود:

– چگونه است که رییس کتابخانه ملی(سیدمحمد خاتمی در سال 1376) شهردار تهران (دکتر احمدی نژاد در سال 1384) فرمانده نیروی انتظامی( قالیباف در سال 1383) مشاور افتخاری رییس جمهور(دکتر معین در سال 1384) و… می توانند رییس جمهور باشند و در زمان کاندیداتوری و یا ریاست آنان این شبهه طرح نشد ، اما مشاور دو رییس جمهور و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام طی 20 سال اخیر (مهندس موسوی ) ناآگاه است؟ (کسی که حداقل طی 8 سال مدیریت ارشد نظام اجرایی کشور تجربه کرده است).

در عین حال به نظر می رسد قائلین به این انتقاد خود ، بیش از مهندس موسوی از مدیریت های اجرایی دورند؛ نه تنها از مدیریت های اجرایی دورند ، بلکه از بدیهی ترین علوم و طبقه بندی مدیریتی نیز بی اطلاع اند.

واقعیت این است که تخصص های مورد نیاز رده های مختلف مدیریت یکسان نیست ، یعنی تواناییهای یک مدیر صف با یک مدیر ستادی لزوما مشابه نیست ، هم چنین است د رمورد مدیران میانی ، درجه دو ، درجه یک و مدیران راهبردی .

واقعا یک نامزد ریاست جمهوری از مدیریت کشور چه چیزی را باید بداند که موسوی نمی داند؟

و آن چیزی را که موسوی نمی داند بقیه نامزد ها – به غیر از دکتر احمدی نژاد که در حال حاضر اختیار دار دولت و مرکز ثقل مبادلات اداری و اطلاعاتی کشور است- می دانند و یا تسلط دارند چیست؟

قدر مسلم اینکه ، طبق قانون اساسی هرکسی فقط 8 سال متوالی می تواند رییس جمهور باشد و بعد از آن کسی جایگزین می شود که از کاخ ریاست جمهوری حداقل 4 سال دور بوده ، از تحولات و تغییرات ساختاری و گردش کارها کم اطلاع است ، مگر اینکه یک تبصره نانوشته ای به شرایط احراز ریاست جمهوری اضافه کنیم : نامزد های رییس جمهور باید از اعضای کاخ ریاست جمهوری باشند!

درغیر این صورت شرایط احراز ریاست جمهوری همان است که درقانون اساسی و قوانین مصوب ناظر بر آن آمده و شورای نگهبان هم مسئولیت تطبیقش را دارد.

اما اگربحث نه درانطباق قانونی مختصات افراد ، بلکه ناظر بر تشخیص و اراده رای دهندگان درمقایسه وگزینش نامزدها باشد ، دراین صورت به سوال قبلی برمی گردیم که ازنظرعلوم و فنون مدیریت، رییس جمهور چه مشخصات و توانایی هایی باید داشته باشد؟

بدیهی است کسی توقع ندارد حافظه رییس جمهور مملو از مواد و تبصره های قانونی ، اساسنامه موسسات ، گردش کارهای ریز و درشت نهادهای دولتی و حکومتی ، آخرین یافته های علمی ایران و جهان ، آدرس و مشخصات همه مدیران و کارشناسان ، آخرین مصوبات شورا ها یا مراجع تصمیم گیری و امثال آن باشد ، بلکه رییس جمهور باید

بتواند افراد ، کارشناسان و سیستم هایی را بکار گیرد که این نوع اطلاعات را آرشیو کنند و به موقع در اختیار وی قراردهند.

تدبیر ، شجاعت ، صداقت و قدرت تشخیص و اتخاذ روش های صحیح برای انتخاب امنای مردم و مجریان امور، بیش از محفوظات کارشناسی، در حوزه مختصات رییس جمهور قرار دارد.

لذا به نظر می رسد علاوه بر تقید رییس جمهور به اسلام ، رهبری ، قانون اساسی و منافع ملی ، باید:

– قاونون مدار باشد

– علم گرا و قدرت بهره برداری از توان کارشناسی کشور را داشته باشد.

– به عملکرد نهادی ، سازمان یافته وبرنامه ای معتقد باشد.

– ساده زیست و مردم مدار باشد.

– قادر به درک و بهره برداری صحیح از تحولات علمی دنیا را باشد.

– توان مدیریت و هماهنگی بین نهادهای دولت را داشته باشد.

– با رعایت تفکیک قوا قادر به تعامل مفید با سایر قوا را داشته باشد.

حال سوال این است که موسوی کدامیک از مشخصات فوق را ندارد ، و آنانکه بیش از موسوی دارند کیانند؟

* شبهه مربوط به دولت محوری در اقتصاد هم با توضیحات زیر حل می شود که:

– اولاً کل مهندسی و سازمان دهی اقتصاد دوران جنگ تحمیلی توسط شهید رجایی و شهید باهنر ، نظرات کارشناسی مرحوم استاد “عالی نسب” و توصیه ها و تاکیدات شهید بهشتی بوده ، مهندس موسوی عمدتا مجری و ادامه دهنده راه آنان بوده، کمترین توسعه را در دخالت اقتصادی دولت در اقتصاد داشته ، بلکه می توان گفت آزاد سازی تدریجی را هم دنبال می کرد ، از جمله بنزین، لوازم خانگی و بعضی اقلام اساسی که سهمیه صنفی – صنعتی پیداکردند و هم چنین کالاهای وارداتی در مقابل صادرات .

– ثانیاً منتقدین مدیریت اقتصادی دوران دفاع مقدس، الگوی مطلوب خود برای آن دوران را با دو راهبرد مهم یعنی پشتیبانی رزمندگان و تامین حداقل معیشت مردم ارائه دهند ، البته یادشان نرود :

– پایین بودن حجم درآمد ارزی و سطح و کیفیت تولید داخلی

– جوانی ، توان و ظرفیت مدیریتی نیروی انسانی کل کشور در آن ایام ، در حالیکه تعدادی از مدیران متعهد و توانمند هم درگیر مدیریت جنگ بودند.

مگر انگلستان که وطن اقتصاد کلاسیک است در جنگ جهانی دوم غیر از این عمل کرد؟

بنابراین داشتن نگاه ملی به مدیریت و تن دادن به ضرورت ها و مقتضیات مقطعی را نمی توان به عنوان دیدگاه ایدئولوژیک تلقی نمود ، در غیر این صورت تمام مسئولین وقت نظام که درجریان تصمیم گیری و تصمیم سازی های دوران دفاع مقدس بودند را باید با همین نگاه ارزیابی کرد!

* شبهات مربوط به سکوت مهندس موسوی در قبال چالش های جناحی هم به نکات زیر بسنده می کنم که:

– کدام یک ازچالش های جناحی ارزش ملی و اصالت ارزشی داشته ، آنها که دراین چالش ها ورودی داشتند کدامیک تا آخر ایستادند؟

درمورد ملی و غیر جناحی بودن چالش های جناحی 20 سال اخیر باید سه نکته روشن شود:

1- اصل موضوع ملی است یا جناحی؟

2- نوع پردازش و حواشی ایجاد شده تا چه حد ملی است؟

3- حضور موسوی حلال مشکل بود یا نه؟

– ضمنا مگر بعد از پایان دوران دفاع مقدس، نهضت توابین از اقتصاد جنگی با سیاست های تعدیل اقتصادی به نفی مدیریت اقتصاد دوران دفاع مقدس نرفت ، مگر با آمار مجعول زحمات مجاهدت های سربازان اقتصادی نظام مقدس جمهوری لسلامی را زیر سوال نبرد؟ ودر ادامه دولت اصلاحات هم همان رویه را دنبال نکرد ؟

منصفانه قضاوت کنید ، تنها دولت احمدی نژاد بود که اگر نه در عمل ، ولی حداقل در حرف دولت موسوی را نقد نکرد. تا آنجا که یکی از سران اصلاحات به کنایه دوستان موسوی را به همراهی با دولت فعلی منتسب می کرد.

اما کدامیک از حضرات چپ و راست در کوبیدن و تخطئه دولت دفاع مقدس کوتاهی کردند؟

* اتفاقا راز سکوت 20 ساله موسوی هم در همین جاست. چرا که خیلی ها مترصد این بودند که با به میدان چالش کشیدن موسوی ، انتقام مهجوری خود در دوران دفاع مقدس را از وی بکشند ، شاید موسوی به همین قدرهم راضی بود و با دوری گزیدن از منصب قدرت خیلی ها را به کام دل رساند ، اما عده ای با دامن زدن به چنین تنش هایی فقط توان اجرایی کشور را تضعیف و خلایق را در گیر تسویه حساب های تاریخ مصرف گذشته کرده و می کنند.

او در دوران دولت سازندگی- که بعد از دولت وی بر سر کار آمده بود- نجیبانه فرصت را برای کار کردن دولت باز گذاشت.

دوره دولت اصلاحات هم الحمدلله سخنگو و مدافع به حد کافی داشت ، در عین حال دخالت موسوی به حجم مخالفت با دولت خاتمی می افزود.

نشان به آن نشان که بعضی از مخالفین خاتمی در انتخابات سال 1376 برای متقاعد کردن بعضی از بزرگان شهرستانها برای مخالفت با خاتمی گفته بودند ، این همان موسوی است که با لباس روحانی آمده است.

یادداشت های اخیر جناب شریعمتداری ، خانم رجبی و… ازهمین دست است.

دولت فعلی هم به حد کافی هم سینه زن و هم منتقد دارد ، تا آنجا که یک جناح همکاری با دولت را درحد خیانت ملی می داند ، و در نزد جناح دیگر انقلاب یعنی دولت نهم !

بنابراین موسوی با انگیزه الهی و ملی وبه شرط خادمانه و مفید بودن ، درکدام چالش جناحی باید حضور می یافت؟

* اگر جوانان هم نمی شناسندش ، بروید بشناسانید ، مگر همین کار را برای خاتمی و احمدی نژاد نکردید ، بروید برای موسوی هم عمل کنید ، البته اگر شمایان قائل به مفید بودن حضورش هستید.

گرچه بسیاری از دوستان اصلاح طلب و اصول گرا که ایدئولوژی جناحی آنان بر مصالح انقلاب و ملت هم برتری دارد ، نام موسوی را به عنوان یک مانع تحقق آرمان های طرفداران و جناح خود ، در هر کوی و برزنی منتشر کرده ، مشکل عدم شناخت را مرتفع نموده اند!

 

خبر روز/ کلمه

عید دیدنی مردم و جوانان با میرحسین موسوی

عید دیدنی جمعی از مردم، نخبگان سیاسی، هنرمندان، اساتید دانشگاه، جوانان و… با مهندس میرحسین موسوی صبح امروز در فرهنگستان هنر برگزار شد؛ مکانی که معمار بخش هایی از آن مهندس موسوی است.

به گزارش خبرنگار “کلمه”، این دیدار به رسم هر سال در ساعت 10 صبح در سالن حسین لردزاده عضو جاوید فرهنگستان هنر شروع شد و تا بعد از ظهر ادامه پیدا کرد. بر در و دیوار سالن نقاشی و نقاشی خط های زیبایی نصب شده بود که حاکی از نگاه فرهنگی و هنری میزبان داشت. مجسمه ای در گوشه ای از سالن گذاشته شده بود که آریابرزن آخرین سردار ایرانی در جنگ با اسکندر مقدونی را نشان می داد البته بیشتر بازدید کننده ها بیشترین توجه را به میزبان داشتند و کمتر به سالن دقت می کردند.

اقشار مختلف مردم به همراه برخی مسوولان و یا نمایندگان حوزه انتخابیه خود در گروه های متفاوت به حضور مهندس موسوی می رسیدند و ضمن تبریک آغاز سال نو درباره مسائل کشور و انتخابات صحبت می کردند.

در این عید دیدنی چهره هایی مانند احمدرضا درویش، غلامرضا شافعی، احمد مسجدجامعی، عبدالله ناصری، سلیمی نمین، مسعود کرباسیان، دکتر احمدی، دکتر کچوئیان، هادی خانیکی، دکتر صدر، محمد حسین مقیمی و داریوش قنبری نمایندگان مجلس، صالح آبادی، حیدریان، محقر، و… به همراه یاران و همکاران سابق مهندس موسوی در دوران نخست وزیری و همچنین هنرمندان در حوزه های مختلف هنری حضور داشتند.

در ادامه مراسم اعضای ستاد نسیم 88 که نسل سومی های حامی مهندس موسوی هستند در بیرون سالن لردزاده با مهندس موسوی عکس یادگاری گرفتند.

در این دیدار برخی از میهمانان با ذکر خاطره هایی کوتاه درباره دوران نخست وزیری مهندس موسوی و همچنین وزارت ایشان در وزارت امور خارجه یاد آن روز ها را زنده کردند.

برخی از افرادی که به این عید دیدنی آمده بودند جویای اخبار جدید انتخاباتی درباره برگزاری نشست خبری، آغاز سفرهای استانی و برنامه های انتخاباتی دیگر بودند اما برخی دیگر درباره شرایط کشور در حوزه های مختلف سخن می گفتند.

مهندس موسوی زمانی که میهمانانی صحبت از وضعیت دانشگاه های کشور کردند، گفت: باید در دانشگاه ها آزادی باشد و با محدود کردن جوانان هیچ مشکلی برطرف نمی شود. فضاهای بسته در محیط های دانشگاهی جواب نمی دهد.

احمد مسجدجامعی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که در این دیدار حضور یافته بود هدیه ای از موزه امام علی (ع) را به مهندس موسوی تقدیم کرد و در این جمع سخنانی در حوزه فرهنگ و مذهب ایراد کرد.

این سخنان باعث شد تا مهندس موسوی نیز درباره هنرمندان دهه 40 که اوج شکوفایی سبک هنری سقاخانه ای بود سخن بگوید.

مهندس موسوی گفت: در این دهه بسیاری از هنرمندان که گرایش های مارکسیستی داشتند، در نهایت در 90 درصد آثار آنها نمودهای مذهبی مشاهده می شد.

هادی خانیکی هم که در دیدار با موسوی حضور داشت، به برخی مطالعات در زمینه های اجتماعی در سه دهه انقلاب اشاره کرد و گفت: در این سه دهه مهمترین و بیشترین تغییر در نهاد خانواده ایجاد شده است به طوری که خانواده ایرانی بزرگترین نهاد دموکراتیزه در کشور است.

در ادامه این سخنان مهندس موسوی گفت: پیش از انقلاب فرهنگ خانه و فرهنگ بیرون خانه متفاوت بود یعنی آن چه یک فرد در محیط خانه بود معمولا در بیرون از خانه یک رفتار دیگر از خود به نمایش می گذاشت اما در دوران سالهای ابتدای انقلاب این فاصله از بین رفت و فرهنگ خانه و فرهنگ بیرون از خانه یکی شد. اما در حال حاضر این فاصله ها دوباره شکل گرفته است.

این عید دیدنی سه ساعت به طول انجامید و بعد از اینکه آخرین گروه و نفرات عید دیدنی خود را انجام دادند مهندس موسوی فرهنگستان را ترک کرد.

 

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.